Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#46 Post Postao/la nella26 »

I ja se stvarno nadam da će nas ova tema naučiti mnogo čemu i da se neće naći neko da je "prlja".
Otvorila sam je najviše zbog toga što neke stvari ne znam, naročito vezano za druge vjere, a i zbog toga što su ljudi nekada zbunjeni kako izraziti saučešče.
Voljela bih da nam neko nešto kaže i o običaju kremiranja, zašto se to radi, i kakav je običaj pri tom obredu.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#47 Post Postao/la mrki62 »

Ja se do sad nisam uključio na ovoj temi , da vidim šta to sve drugi pišu [mmmux2.gif]
Pa i sami tehvidi su kod vehabija zabranjeni a ostali islamski svijet ima kako gdje ; negdje je sedmica a negdje četeresnica, negdje je oboje , zatim negdje je tehvid i na pola godine , pa i za godišnjicu .
Kod moje rahmetli matere je bila i sedmica i četeresnica , pola godine i godišnjica .
Što se tiče nišana, minimalno mora proći godinu dana pa da bi se nišan postavio.
U mom kraju je običaj da se prije nišana salije temelj , koji označava veličinu mezarlja i u tom temelju prilikom salijevanja betona se ugradi i nišan , da ostane vječito obilježje.
Možda postavim i koju sliku , da se vidi kako izgleda.

Inače svaka regija ili selo imaju nekakva svoja pravila a najgore su novodobne vehabije , oni ni nišane ne bi postavljali , već onako zakopaj i amin.
Nela , postavljaš pitanje u vezi kremiranja, to se radi zbog manjka prostora na groblju a ako se izvrši kremiranje , onda prostor nije problem.
U zapadnom svijetu je to dio svakodnevnice i oni su navikli na to ,............ sav ostali obred je identičan normalnom ukopu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#48 Post Postao/la nella26 »

Da, ali vidjela sam da se pepeo prosipa negdje, je li to po želji umrlog, ima li to neko značnje?
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#49 Post Postao/la paparaci »

ja mislim da je to po zelji umrlog. poznam ovdje jedan stari bracni par. ona je vec umrla. ali znam da im je bila zelja da se oboje spale nakon sto umru i da im se pepeo prospe negdje. nemaju ni kuceta ni maceta niti rodbine, tako da nema potrebe da bezveze placaju mjesto u groblju - tako su argumentovali.


za mene licno nema smisla salijevanje mezara. dovoljan je samo nisan da se zna ko je tu ukopan i da doticnu osobu mogu obici familija, rodbina i ostali. ti osobi odaj pocast dok je ziva, a to kicenje je suvisno. meni sto smeta u mom selu jeste da je totalni nered u haremu. nije uredjeno nimalo. nemaju jasni putici, da se zna kud mozes hodati. ne rijetko gazis po mrtvima kroceci kroz harem da dodjes do odredjenog mezara.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#50 Post Postao/la mrki62 »

ne rijetko gazis po mrtvima kroceci kroz harem da dodjes do odredjenog mezara.
Zato se i salijeva temelj a ne čitav mezar , da se po temelju može hodati .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#51 Post Postao/la paparaci »

ma nije potrebno. stvar je u tome sto harem nije uredjen kako treba. ne postoji nacrt i raspored. dovoljno je da se "utabaju" staze koje jasno oznacavaju mezare.
to je jako star harem i nanesene su mu stete u proteklom ratu. rodjak koji zivi preko puta harema sjeca se da su mezari bili skoro skroz do ulazne kapije istog, sto sada nije slucaj. ima samo jedan cini mi se nisan onaj starinski, isto stecak. znaci vec na samom pocetku gazimo po mezarima. od prestanka rata pa do danas nije se adekvatno povelo racuna o uredjenju njegovom.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#52 Post Postao/la mrki62 »

paparaci je napisao/la:ma nije potrebno. stvar je u tome sto harem nije uredjen kako treba. ne postoji nacrt i raspored. dovoljno je da se "utabaju" staze koje jasno oznacavaju mezare.
to je jako star harem i nanesene su mu stete u proteklom ratu. rodjak koji zivi preko puta harema sjeca se da su mezari bili skoro skroz do ulazne kapije istog, sto sada nije slucaj. ima samo jedan cini mi se nisan onaj starinski, isto stecak. znaci vec na samom pocetku gazimo po mezarima. od prestanka rata pa do danas nije se adekvatno povelo racuna o uredjenju njegovom.
To je samo neorganizovanost i zanemarivanje odnosa do umrlih , evo o čemu ja zborim ( hodaš po temeljima ) :

slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#53 Post Postao/la paparaci »

skontao sam sta mislis. ali ja bih samo kao taj od Dike Pejkovic, samo sa pravim nisanima, kao sto je iza nje. previse mi je te betonaze.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#54 Post Postao/la mrki62 »

Ako nišani nemaju uporišta, kasnije ih vrijeme sruši i ako se mezar redovno ne obilazi i sređuje, "pojedu" ga godine i s vremenom onda tu "nikne" novi mezar/grob.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#55 Post Postao/la paparaci »

pa dovoljno je da se dovoljno duboko udari u zemlju i eto mu stabilnosti. a sa vremenom se to da opet popraviti u slucaju da se rasklima i slicno. tako da tu ne vidim neki problem. za moj pojam, najbolje bi bilo zaposliti jednog radnika koji bi bio zaduzen samo za harem. znaci da radi na njegovom odrzavanju, pripremnju mezara kad neko umre, itd.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#56 Post Postao/la mrki62 »

paparaci je napisao/la:pa dovoljno je da se dovoljno duboko udari u zemlju i eto mu stabilnosti. a sa vremenom se to da opet popraviti u slucaju da se rasklima i slicno. tako da tu ne vidim neki problem. za moj pojam, najbolje bi bilo zaposliti jednog radnika koji bi bio zaduzen samo za harem. znaci da radi na njegovom odrzavanju, pripremnju mezara kad neko umre, itd.
Da bi se tom radniku ostvarila plata, odnekud treba uzeti pare ,................ odakle ?
Inače u Hrvatskoj je to preuzela komunala , bar u Gunji , odakle je ta slika.
Mnogi nišani su nestali , zbog jagme za mjesto a ako ga zabetoniraš , onda znaš gdje ti je npr. roditelj ukopan.
Ovaj zadnji rat je bio očit, kad je mnogi narod izbjegao i godinama ga nije bilo i kad su se neki vratili , " primijetilo " se je da na mnogim mjestima nema nišana i drugi se sada tu nalaze.
Pošto je komunala preuzela , sad je sve drugačije , urednije, zna se neki red.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#57 Post Postao/la paparaci »

pa sta ja znam. nesto nisam bas dobro upucen o onom redovnom placanju za mjesto u mezaru i sam cin pokopa, itd. moglo bi se kroz to regulisati mozda ili da svako od mjestana izdvoji pola marke ili marku za tog radnika. a mozda cak i manje. u svakom slucaju, moze se kad se hoce.

Swabooo
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 451
Pridružen/a: 09 Okt 2009 02:12
Lokacija: ZLATNA DOLINA

Re: običaji kad neko umre

#59 Post Postao/la Swabooo »

joj teme pripadosteme valja umrijet
tesko je biti glup budi pametan kao . . .#

KO OVDJE NE POLUDI . . . . TAJ NIJE NORMALAN

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#60 Post Postao/la im_ex »

mrki62 je napisao/la: evo o čemu ja zborim ( hodaš po temeljima ) :
ma hodas al malo morgen


Nisam pristalica ogradjivanja mezara.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori