Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: običaji kad neko umre

#91 Post Postao/la beca »

ali plač ne mora biti mjerilo d li je nekome stalo do nekoga, jel mu žao ili nije....ima ljudi koji se mogu držati a srce im puca....
,

ja lično nisam takva, štaviše, preosjetljiva sam, ali ne mogu protiv sebe, kad sam došla rodici kojoj je otac umro, ona je mene tješila, jednostavno, kad sam je vidjela pomislila sam kako bi meni bilo bez oca.....i onda emocije navru....

pa eto, ta moja strina, što je otišla da klanja kad su joj javili da joj je sin poginuo, nije ni suze pustila......može li ikome biti teža smrt nekoga osim majci djeteta i djetetu majčina...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#92 Post Postao/la im_ex »

U pravu si, beco, i ja sam misljenja da vjernici koji su u odnosu na nas vecinu jachi vjernici lakse mogu da se bore pri iskaljivanju zhali, tuge.
Moje sestre svekrva je bila jedna od zena cije ime kad se pominje rahat se treba ustati, osvrnuvsi se na sklad u braku, sa te godine kad podje na hadz, najstarijim hadzijom u BiH. Njih dvoje uopce nisu znali za svadju, uvijek je tu bila sega pa se to odrazilo i na njihovu djecu koji su sada vec i sami dede i nane a vec i na njihovoj unucadi se osjeti taj smisao za shalu.
Obuzeo ju secer koji ju je crpio godinama, vec mucila stadij potpunog sljepila, al taj duh veselosti u njoj je i dalje bio prisutan. I ako ju sta boli, ona s osmijehom prokomentarise, kao, nije ni cudo, mora da boli nesta koje su godine ... a dvije godine nakon muzeve smrti uvijek bi, kad o njemu prica (a to je pocesto bivalo) rekla: "Ja, bomme, jedva cekam da dodjem kod njega. Svaka cast djeci, ne zivim sama, ali, meni ce dragi Bog ispuniti brzo zelju da se ja preselim i budem sa svojim coJkom".
Kad joj je javljeno da joj je muz preselio na ahiret, iz oka joj je kliznula suza koju je vjesto docekala vrskom marame.


Ne racunajuci nekih pola sata spocetka (trebalo je da bulama iznesem mali stakleni stolich i na isti serviram "zgusnuti", i tako jos stosta, dakle, nisam bila skoncentrisana na ucenje) ucenja tehvida, svo vrijeme do sucavanja sam preplakala. Nije da sam za nanom plakala. Bilo mi je zao i nje, nema govora, al, vise mi je bilo zao svekra za kog znam sta su mu roditelji znacili i kolko ih je postovao.
Ali, ja sam plakala zbog neceg posve licnog ... i ... vjerujem da su sve prisutne koje me iole poznaju znale zasto ja toliko placem.

Rijec po rijec na ovoj temi, do sad mi se par put cinilo da vise nema niceg da se sjetim a sto je u vezi s obicajima ... a evo, izroni jedan kog do sad niko nije pomenuo.

Pocetkom ucenja tehvida u vodu se potapa garderoba u kojoj je mrtvac (teska rijec) bio do gasuljenja (vjerski obred pri kom se mrtvo tijelo zadnji put kupa na ovom dunjaluku).
Znam da je spremna voda bila, tamo negdje, uz kucu, al, smetla ja s pameti taj obicaj posve. Gurka me moja rodica, sapatom me pita jel se potopila garderoba ... samo ju pogledam pogledom koji kaze: uh, dobro si ... skacem iz mase, a straaah meeee [icon_help.gif] ... sto sam blize garderobi koja ceka na potapanje sve vise me srklet nekakav obuzima. Jednim potezom uzmem sve to i buch u vodu, dva - tri put gor'- dol' i trkom da sperem s ruku tu vodu. Imala sam dojam da ce me od te vode obuzeti groznica, da ce mi se ruke ukociti ... oh, sva se ev' stresoh

Znali ste za taj obicaj? Cemu taj obicaj?
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: običaji kad neko umre

#93 Post Postao/la beca »

ja prvi put čujem za taj običaj

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#94 Post Postao/la im_ex »

jah
zaboravih da kazem da je u masi zena sjedila i nanina kcerka koja ima otprilike pedesetpet-sest i koja je svo vrijeme stenjuckala da joj nije dobro, masukajuci lepezicom. Tu je bila i unuka umrle, kcerka doticne tetke kojoj ne bjese dobro.
Sto one nisu mogle misliti o potapanju garderobe i to uciniti; ajd svekrva sto nije, vec rekoh da je bila sva nekako izgubljena ... pipnule nisu nista pri pripremama hrane, postavljanju, pranju sudova, kuhanju kafe i ostalog. A tetka nije mahukala lepezom kad je zasjela za sofru. tad nije stenjuckala, i, sve isprativsi, ostade zadnja.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: običaji kad neko umre

#95 Post Postao/la beca »

eh tobejarabum, to nisam smjela prva napisati, tačno se vidi kad neko tako kako ti kažeš "stenjucka" samo da bi ga ljudi vidjeli da to radi....pa ja te mentalne sklopove nikako ne mogu razumjeti, ali nikako [eusa_wall.gif]

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#96 Post Postao/la im_ex »

beca_jovi je napisao/la:eh tobejarabum,to nisam smjela prva napisati
, tačno se vidi kad neko tako kako ti kažeš "stenjucka"
strasljo jeNa [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: običaji kad neko umre

#98 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:
ali plač ne mora biti mjerilo d li je nekome stalo do nekoga, jel mu žao ili nije....ima ljudi koji se mogu držati a srce im puca....

ne znam je li se to odnosilo na moju i nelinu priču o tetkama [Happy.gif]

ja nisam ni očekivala od njih da plaču, ali sam očekivala neku ozbiljnost

i razumijem ja kad se žene skupe poslije dužeg vremena da ih zanima šta ima novo ali mogu o tome diskretno i ozbiljno, a ne se smijati i zbijati šale

ma nije, odnosilo se općenito na plač...kad si spomenula da niko ne plače za starim ljudima, to me podstaklo

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#99 Post Postao/la nella26 »

Pa ja sam osoba koja teže zaplače ali kad je u pitanju moja mama odmah mogu početi plakati, i kad sam je vidjela...onaj prizor kad su je nazvali na telefon da joj jave da je dedo umro nikad neću zaboraviti....njen izgled sutradan i na tevhidu...
Ma ne radi se o tome što one ne plaču već što se klebere i pričaju o tome kako su im se kćerke fino poudale (a ja znam dobro koliko fino, ne daj bože nikome) i šta ja znam još tonu priča za koje apsolutno nije vrijeme ni mjesto.
A nisam ni ja čula za taj običaj sa garderobom.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#102 Post Postao/la nella26 »

Ja prvi put čujem za ovo što elmumin govori.
Malo mi tu ima nejasnoća, vezano za obilježavanje sedmine, četeresnice i godišnjice, to nije obilježavanje, tevhid se ne može nazvati obilježavanjem ako je on sam molba Allahu da se smiluje na dušu umrlog.
Allah je naredio da mu se molimo a moliti se u đematu je još sevapnije, dakle organizovanje tevhida je đematska molba Uzvišenom da se smiluje, i nema mi smisla pokopati umrlog i završiti s njim jer on ne zna više šta njegovi bližnji rade.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#103 Post Postao/la im_ex »

elmumin je napisao/la: -Da li ste znali da ne postoji validan dokaz koji potvrđuje praksu – prisutnu kod bošnjačke populacije – da se mejjit ukopava u ležećem položaju (na leđima). Čak štaviše, to je u suprotnosti sa praksom Allahovog Poslanika, koji je ukopavao ljude tako što bi ih stavio na desni bok dok bi lice i prednja strana bili okrenuti prema Kibli. Kazao je Allahov Poslanik: ''Sveti hram – Kaba je vaša kibla kada ste živi i mrtvi.''
Prvi put cujem da se mejt okrene na desni bok. Ajd ja, manje vise, ali, kako da to ne znaju nase efendije?
Ako ces kao odgovor pomenuti pomodarstvo, ne priznajem taj odgovor, nije svaki hodza sklon pomodarstvu, a kako hodza, nije ni svaki Musliman.
elmumin je napisao/la: -Da li ste znali da ne postoji validan dokaz da se duša mejjita vraća u kuću u kojoj je preselio mejjit, što znači da je to izmišljotina – gatka, jer se o stvarima gajba može govoriti samo na osnovu validnih dokaza.
Kontradiktorno, te se usudjujem opovrgnuti tvoju tvrdnju, najvjerovatnije negdje procitanu na netu.
Zamisli porodilju koja je vec imala 3 kcerke i jednog sina, koja, sat vremena nakon sto je rodila blizanke umire.
Zalost i bijeda caruju u toj trosnoj kuci.
Nedelju dana nakon sto je porodilja umrla, umire jedna beba. Da, opet dzenaza ispracena iz avlije.
Sedam dana nakon, umire i druga beba - i, i opet dzenaza ispracena iz avlije.
Svaki aksam, dok su bebe blizanke bile zive, iako su ulazna vrata te, u zalost obavijene kuce bila zatvorena, ona se otvore.
Pomislices, ah, sama od sebe, slucajnost. A vidis, nije slucajnost, ili ces reci da je slucajnost i to da su se vrata prestala otvarati "sama od sebe" sa zadnjim danom zivota bebe koja je kao druga umrla?!
Ovo nije fantazija, brate, jos su medju zivima 3 osobe koje su bile u dobu puberteta kad se desavalo to sto pomenuh, i ni jedna od te 3 osobe nisu senilne. dakle, imam zive svjedoke za ovo o cemu pricam.

elmumin je napisao/la: Da, može se desiti da Uzvišeni Allah nekima osobama koje su preselile podari da vide neke članove svoje porodice, ali bez preciziranja (tih osoba).
Sta ovo treba da znaci?

elmumin je napisao/la: ES-SELAMU ALEJKUM BRACO I SESTRE
Alejkjum_musellam, brate
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: običaji kad neko umre

#104 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex ,................. deder skontaj čiji je ,........... jel umrlom podižu nišan , jesul njihove džamije bez munare , imajul tehvide , Mevlude ,................ [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#105 Post Postao/la im_ex »

konacno da se bar u necem slozim s tvojim misljenjem [icon_flower.gif]

Pa eto, neka me opovrgne, ja njega jesam [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori