Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: običaji kad neko umre

#16 Post Postao/la beba80 »

A ova zena sto je dreknula znas mnogo je nas u neznanju pa joj netreba zamjeriti al ako zna onda je treba malo lijepo nakritikovat sutra kako bi svatila da je pogrijesila al nemoj da to bude ostro vec blago sa osmijehom znas halali mi za ono juce nisam itd

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#17 Post Postao/la nella26 »

beba80 je napisao/la:Nela vidi jednu stvar ti i ja imamo ovako duznost prema komsiji kad nas pozove da se odazovemo,kad je veselje da mu cestitamo,kad je zalost da ga obidjemo,smrtni slucaj da ga obidjemo izrazimo saucesce nije bitno dal na arapskom il nasem jeziku uz to sad da ti kazem muslima ima jednostruko pravo prema komsiji koji je ne musliman dvostruko ako je taj covjek komsija i musliman i trostruko pravo ako je komsija musliman i srodnik.
Mislim da te nisam baš skontala a očito ni ti mene.
Što se tiče poziva, ja koliko znam da se a tevhid i đenazu ne poziva, to je obaveza svakog komšije, rođaka i sl. O đenazi i tevhidu se obavijesti, nećeš slati pozvinice.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#18 Post Postao/la nella26 »

beba80 je napisao/la:A ova zena sto je dreknula znas mnogo je nas u neznanju pa joj netreba zamjeriti al ako zna onda je treba malo lijepo nakritikovat sutra kako bi svatila da je pogrijesila al nemoj da to bude ostro vec blago sa osmijehom znas halali mi za ono juce nisam itd
Ma njeno mjesto svakako nije u kuhinji a još manje da dreći, i nisam dužna ni voljna njoj davati objašnjenja, svjesna je da je na tevhidu da nije na teferiću i sve da je ne znam šta bilo treba joj biti jasno da smo u žalosti i da ne znamo gdje se nalazimo.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: običaji kad neko umre

#19 Post Postao/la beba80 »

razumijem ja tebe potpuno al tebi je tesko mene razumjeti jer na poziv sam mislio kad te pozove al kad je smrtni slucaj il zalost il slicno mi imamo obavezu to nam je naredjeno da obidjemo i pomognemo.Razumijem ja tebe i za onu zenu al svati neko dodje tu da pojede neko da vidi koliko ljudi ima neko da vidi kakva je sofra a malo njih dodje da pomogne u zalosti al posto je tako reagovala ta zena ako imas strpljenja lijepo bi bilo joj to reci jer mozese desit da opet budete zajedno na zalosti i da se isto ponasa onda treba da ti bude krivo sto joj nisi prije rekla razumijes li me sad

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#20 Post Postao/la nella26 »

Razumijem ali koji god bio razlog dolaska treba imati u vidu da si na žalosti i upravu si drugi put ako se sretnemo a bude imala ovakav ispad dobiće džezvu u glavu.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#22 Post Postao/la nella26 »

U islamu kažu da ne valja plakati za umrlim, ali kako ne zaplakati i kad ti nije neko blizak kad vidiš kako to pogađa ljude i tebi se plače.
Mada mislim da tad čovjek ne otplače i da to zadrži u sebi da bi puko.
A kako spomenu Papaya njemce, moj tetak je Å¡vabo i danas je bio uz nas niko me od rodbine nije tako zagrlio kao on :(
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#24 Post Postao/la im_ex »

Pohvala za temu [evojele9.gif]

"Nek ti je zdravo glava" - ja to prvi put cujem [oha.gif]
i, jest neumjesno al meni je to toliko smijesno da vam opisati ne mogu [laugh.gif] dakle, nikad tako necu izjaviti suchut.
Citam vase komentare, mada sam hapy veceras pa mi se nije zalazilo bas u ovu temu al et ... ne mogu cudom da se nacudim kako to da svi na razlicite nacine izjavljujemo saucesce. Kod nas se kaze Basum Sagoosum dok na to ozalosceni odgovara Dosum Sagoosum
cula sam, doduse kako pojedini odgovaraju sa - bash mu sagosum , sto mi je takodje smijesno [Happy.gif] :oops:

@nella
posve dijelim tvoje misljenje ... ni ja nisam ni za kakvo gotivljenje kad se ozalosceno. To nam je nametnuta obaveza, ne znam da li je nametnuta od naroda ili nam to sama vjera nalaze ... ako neko zna neka mi odgovori.
Imam i ja jednu "zgodu" poput tvoje, nella, to sto se ta mahalusha brecnula i pokusala napraviti se pametnom a da bi tebe ponizila. Te osobe treba odmah "u vuGla" ... ma daj, beba80, ne razumiju te zene jezik finoce, stoga im treba odbrusiti "momachki" da se zacrvene u licu ako imaju imalo karaktera.
Drugom prilikom cu opisati tu "zgodu".

Znate li da se umrloj bebi ili manjem djetetu, a koje nije osuneceno, lomi mali prst na ruci?
ehh ... to me tako boliiiiiiiiiiiiiii ... zasto se to mora, ne vidim logiku
Maloj djeci se ne trebaju uciti tehvidi jer, mala djeca su bezgrijesna, to su meleci (andjeli).

Muslimanima se stavlja vata na oci (mozda i na nos i usta, ne znam) ... i to mi je nekako, ono :?

Tehvid na 7 dana nije obavezan, haman, a?!
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#25 Post Postao/la paparaci »

ma nella trebala si je bez razmisljanja razvaliti dzezvom po sred tintare :lol:

a jest oshinuta, svaka joj cast [eusa_wall.gif]

trebala si je samo upitati da li je ona dosla zbog kafe ili zbog zalosti?! ja sam takodjer protiv toga. pa ljudi moji to je zalost, nije svadba ili neko drugo veselje. ali eto.


drago mi je sto sam naucio na ovoj temi nesto. samo mi je prvi put cuti im_ex za to lomljenje prsta [eusa_think.gif]

a znam da se djeci i novorodjencadima ne uci tevhid i cak cini mi se i ne klanja dzenaza. ali za to stvarno nisam siguran.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#26 Post Postao/la nella26 »

Nisam ni ja znala da se lome prsti bebama.
Vezivanje prstiju mejta upravo se radi da ne bi došlo do lomljenja neke kosti jer kao to boli mrtvaca kao i živog.
Da, zaboravila sam reči da se vata stavlja u uši, nos jer kao svaka šupljina treba da se zatvori zbog toga da ne ulaze baje u tijelo.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#27 Post Postao/la im_ex »

paparaci je napisao/la:
drago mi je sto sam naucio na ovoj temi nesto. samo mi je prvi put cuti im_ex za to lomljenje prsta [eusa_think.gif]
ehhh ... ni ja nisam znala dok neko (svekrva il njena sestra, ne znam) ne pomenu .. i to, zamisli, za sofrom, ono, boshcha na podu, za koju sjedoh samo zato sto su se skoro pocele drati na mene MORAS JEST, HOCES DA OBOLIS :evil: SAMO KAFA I CIGARE itd. ... sjela sam samo reda radi, jer, moj organizam je ridao od zhalosti, mene bi svaki zalogaj gushio, povraca mi se na pomisao da jedem ... sjela, oblikujem kuglice od hljeba, vrteci ga po prstima, ono ... suze liju, ne prestaju ... placem ... a kad to pomenuse (da je mom *majusnom zeki* - tako sam mu tepala, na bijeloj pamucnoj dekici u koju sam ga uvijala bio je izvezen i zlatastom nitim ukrasen plavi zeko) ... pustih glas ... licilo je na krik Neeeeeeeeeee ... zasto su mu to uradili, zasto, Bozheeeeee
paparaci je napisao/la:a znam da se djeci i novorodjencadima ne uci tevhid i cak cini mi se i ne klanja dzenaza. ali za to stvarno nisam siguran.
Dzenaza .. hmm ... ne znam ti ni ja reci, Don, ali znam da je tad klanjana mojoj bebi;
eh sad, d ali stoga sto je bio petak (dzuma) a insistirala sam da beba bude pokopana tu, uz dzamiju ... ne znam
ima li strucan naziv za to mezarje?
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#28 Post Postao/la paparaci »

pa mezarje i treba da bude uz dzamiju. valjda da umrli mogu klanjati u njoj. kod nas to nazalost nije. dijeli ih cesta. ne znam stvarno da li to ima poseban naziv i nikako mi to ne ide u glavu za bebu. mogu samo zamisliti kako ti je bilo [huh.gif] nadam se da ce se neko naci ko je bolje upucen u to i pojasniti nam. bas me zanima [eusa_think.gif]

Avatar
nermin01
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 2856
Pridružen/a: 29 Apr 2009 02:18
Lokacija: rudo-lim

Re: običaji kad neko umre

#29 Post Postao/la nermin01 »

zao mi je im-ex..ja nisam znao za to sve..sad se rastuzi :( :(
sreca je sto spavamo pod istim nebom,zato gdje god da si veceras podigni glavu i cut ces govor zvjezda
heej pa ti nekom nedostajes....

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#30 Post Postao/la im_ex »

paparaci je napisao/la:pa mezarje i treba da bude uz dzamiju.
Obicno nije velika parcela uz dzamiju, te je normalno da svako naselje ima i svoje zasebno mezarje.
Clanarinu IVZ (vjeroislamska zajednica) smo placali u susjednom naselju, u kom, inace, postoji starija dzamija, a cijem mehdzidu pripada tadasnje mi naselje.
Ne znam ja ni gdje je ta dzamija (ne poznajem to naselje) niti me put nanosi tamo; stoga mi je bila zelja da mezar moje bebe bude uz dzamiju koja je, za razliku od te, zabacenije, u naselju 2 km dalje od tadasnjeg mi mjesta boravka, inace novija dzamija, vezhe uz regionalnu cestu, sto mi je od posebnog znacaja da i usputno mogu prouciti Fatihu, kako ja, tako i moji svi, tako i sve ostale osobe koje imaju naviku prouciti Fatihu nailazivsi pored mezarja.
Trebalo je da se tamo ispishemo, trebala nam je ispisnica s dokazom da smo izmirili obavezu placanja IVZ do tog mjeseca, a potom podnosenje zahtjeva o prelasku u clanstvo tog "treceg" naselja - tek tako je bilo moguce udovoljiti mojoj zelji.

Bas me zanima kako se naziva to extra mezarje, to, koje veze uz dzamiju.
I, ne moze svako biti pokopan tu, dzaba sto mu je zelja ... i to da se zna (mislim na naselja koja sem sto imaju mezarje uz dzamiju imaju i ono drugo, vece, koje je moguce vremenom da se shiri).

hvala, nermin ... oprosti!
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori