Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
alyssa_27
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2766
Pridružen/a: 02 Nov 2008 11:46
Lokacija: u njegovom srcu ♥

Re: običaji kad neko umre

#31 Post Postao/la alyssa_27 »

nella26 je napisao/la:Razumijem ali koji god bio razlog dolaska treba imati u vidu da si na žalosti i upravu si drugi put ako se sretnemo a bude imala ovakav ispad dobiće džezvu u glavu.
[eusa_naughty.gif] [eusa_naughty.gif]

lijepa tema...meni je sve to OK osim toga da se tv treba ugasiti i slike pokriti i to,ja se sa tim ne slazem, to me samo vise unisti. (moje misljenje).
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#33 Post Postao/la nella26 »

A evo kod mene je slučaj da je šesti dan od dana ukopa petak, osmi od smrti, ali uglavnom je u petak sedmina, pa mi to nije bilo jasno, bilo mi je logičnije u četvrtak jer je u četvrtak umro :(
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#37 Post Postao/la nella26 »

Pa ja sam čula isto da se mrtvorođena djeca ne sahranjuju uopšte :(
A izjava neka ti je zdravo glava mi je jasna.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#40 Post Postao/la im_ex »

vidovita_dzemila je napisao/la: a ona mi je objasnila kako se mrtvorođena djeca, kojima nije nadjeveno ime zakopaju negdje uz zid harem bez ikakvog obilježja
Chek, chek ... moguce da je upravo to naziv za dzamijsko mezarje?!
Bice da je tako, asli.

Moj nikad prezaljeni prvenac, moj maJi zeko, ima extra mjesto (nije uz ogradu; nije mrtvorodjen i nije bez imena). Mali mramorni nishan u cijem kamenu je uklesano ime i prezime, datum rodjenja i datum smrti.
Bozheeeee ... kad se samo sjetim kolko sam plakala kod kamenoresca kad smo otisli naruciti nishan´... ohhh ...
Pa mi samo u mislima ono: pa tek sam spoznala sta znaci biti majka, a ta sreca mi se pretvori tako brzo u najvecu tugu. Tad, kod kamenoresca, to je bio period kad sam vec bila u drugom stanju, druga trudnoca ... kojoj sam se, mozete tek da naslutite, toliko obradovala, ali ne znam da li je radost bila vise izrazena u odnosu na strah od moguceg identicnog ishoda ... to je bilo tu negdje, na vagi.

Kod nas, Muslimana, kako znam, ima odredjeni period kad je vec moguce postavljati nishane. Zar ne?! Ne ide to odmah, prvih mjeseci. I, ne postavlja se slika na nishan.
Pomodarstvo se odrazava cak i tu, gle, sto, misljenja sam, nije pohvalno - sve ucestalije se postavljaju spomen ploce sa fotografijom umrle osobe a umjesto nishana.

Sinu mi ideja da postavim fotku mezara/nishana mog nikad prezaljenog prvenca, al, kO da se sledih, stresoh, skochih - definitivno odustadoh
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#41 Post Postao/la nella26 »

Imex žao mi je što sam te ovom temom potresla, oprosti :(
Drugi je slučaj mrtvorođenih beba one se sigurno ne ukopavaju u mezarje i nemaju ni nišane ni nikakav obred.
A postavljanje nišana ide tek nakon godinu dana.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#42 Post Postao/la im_ex »

nella26 je napisao/la: A postavljanje nišana ide tek nakon godinu dana.

Da, vidis, nisam znala da je bas puna godina u pitanju ... ustvari, kao da sam cula ali, ono, zaboravila heheee ...
tipkajuci o tom za mene najtezem periodu, kao da se vratih i sve to nanovo dozivjeh - znam da tad nisam znala kad se mogu postaviti nishani. Pa da, vidis, bila sam vec u dobokoj trudnoci, sedmi mjesec, kad smo narucili nishan a nisam ubrzo, nakon bebine smrti, ostala u drugom stanju ... mora da nam je tad neko rekao da se treba pricekati za nishane.
Kad smo vec na ovom, savjetujem vama, svim zenama/djevojkama - Nije li prijeko potrebno, ne idite vi naruciti nishan u slucaju da vam je umro neko posve, posve blizak - savjetujem vam to, za vase dobro

ps - ma ok je, nella ... magli mi tastatura na momente ... al, nije mi mokro lice
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: običaji kad neko umre

#44 Post Postao/la andro »

Skoro sve teme i postove citam bez obzira ko ih pise uz mozda samo neznatno preskakanje nekih dijelova ali ovu temu tuznu ali koja je na zalost sastavni dio nasih zivota nekako citam sa zanimanjem . Mozda ova konstatacija" sa zanimanjem "zvuci malo grubo ali covjek treba da zna sve obicaje a pogotovo za nekoga ko zivi u podneblju u kojem zivim ja gdje su prisutne skoro sve konfesije. Na zalost prisustvovao sam na puno ispracaja , sahrana i dzenaza i uocio sam da su razliciti obicaji u pojedinim mjestima koji su i geografski veoma blizu .
U nekoj skoroj proslosti sahranio sam mamu i opisacu kratko kako je sahranjena mada znam da ce nekima to na neki nacin biti i malo sarkastican nacin ukopa . Po vec od prije njenoj izrazenoj zelji sahranjena je uz prisustvo limene glazbe naravno uz izvodjenje prikladnog sadrzaja za tu priliku i uz citanje a od strane njene najbolje prijateljice neke vrste zivotopisa izrazenog sa literarnim sadrzajem . Eto i to je jedan od obicaja pa i ne bas tako rijedak u ovom podneblju pogotovo u predratnom vremenu . Hvala vam na prostoru za moj post i molim da se ova teme ne koristi za neke neprimjerene komentare ma kako da nekome nesto izgleda neshvatljivo .
slika
slika

Avatar
lattemma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 281
Pridružen/a: 16 Mar 2009 14:53

Re: običaji kad neko umre

#45 Post Postao/la lattemma »

Hvala vam na temi i odgovorima,nista od ovog nisam znala,sad sam malo vise upucena....


THANK´S
Thank´s god i´m a women

Odgovori