Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#151 Post Postao/la JAS »

Znaci moram da napomenem sledece.....kad se nosi ta rakija na groblju, a nosi se to je fakt jer i mi kad idemo na groblje kad su dani posveceni za te rituale, kad je neka sahrana ili parastos neki, onda nosimo da, i prvo se iz case istura na zemlju (kako bi se ukazala cast pokojniku) pa tek onda se popije gutalj rakije!!

I verovatno to nigde ne pise da je to neko pravilo, vec sam narod godinama unazad verovatno je stvorio to kao neko "pravilo" koje po nekima je ok al neke se i ne slazu stime.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#152 Post Postao/la mrki62 »

haj' sad demant, nemoj da ne bi
Demant svakako a objasnio sam i ko je u pitanju, jer nemuslimani su i svi ostali a ne samo staroslavenski obicaj jer kad ti napišeš svi nemuslimani, onda se odnosi i na ateiste, protestante, jehovine svjedoke, katolike a tek ostale, koji nisu balkanci.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#153 Post Postao/la im_ex »

Promaklo ti nesto sto nije trebalo:
IM_ex je napisao/la: Porodice koje to ne nose na groblje, kuci sprovedu gotivljenje.
Kod muslimana, takodje, zastupljeno je gotivljenje nakon sahrane (kuci), ali neJma alkohola ni slucajno.
U razvodnjavanju teme ti nema ravnog. [icon_flower.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#154 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:Promaklo ti nesto sto nije trebalo:
IM_ex je napisao/la: Porodice koje to ne nose na groblje, kuci sprovedu gotivljenje.
Kod muslimana, takodje, zastupljeno je gotivljenje nakon sahrane (kuci), ali neJma alkohola ni slucajno.
U razvodnjavanju teme ti nema ravnog. [icon_flower.gif]
Tvoje prvo javljanje je mene ponukalo na odgovor a odnosi se na ovo :
Muslimani ne nose alkohol niti hranu na mezarje, niti uzimaju ucesce u klanjanju dzenaze ako nisu cisti (ako su bez abdesta, ako su kushali alkohol nedugo pred dzenazu, ako imaju povredu koja krvari ili luci gnoj), dok nemuslimani nose i alkohol i hranu.
Moj odgovor se je odnosio na to i ništa više.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
abazaga
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1754
Pridružen/a: 19 Aug 2008 02:00
Lokacija: Vojvodina

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#155 Post Postao/la abazaga »

JAS je napisao/la:Znaci moram da napomenem sledece.....kad se nosi ta rakija na groblju, a nosi se to je fakt jer i mi kad idemo na groblje kad su dani posveceni za te rituale, kad je neka sahrana ili parastos neki, onda nosimo da, i prvo se iz case istura na zemlju (kako bi se ukazala cast pokojniku) pa tek onda se popije gutalj rakije!!

I verovatno to nigde ne pise da je to neko pravilo, vec sam narod godinama unazad verovatno je stvorio to kao neko "pravilo" koje po nekima je ok al neke se i ne slazu stime.

TO JE TAČNO I VEOMA LOGISTIČKI PRIHVATLJIVO KOD HRIŠĆANA JER JE NJIHOVA VERA KAO ŠTO SAM REKAO MONOTEISTIČKA SA IKONOPOKLONIČKIM ELEMENTIMA TAKO DA SAMO TROJSTVO U HRIŠĆANSTVU SIMBOLIZUJE SPOJ MATERIJALNOG SA DUHOVNIM. (IZVINJAVAM SE ZBOG VELIKIH SLOVA)

Sama filozofija bogo-čoveka Isusa je spoj tog materijalnog sa duševnim to je kroz vekove stvorilo prostor za razne običaje kao što je rakija namenjena za dušu kao i hrana neka je pred ovog pokojnika ili onog kao što je i samo odelo kojom se odeva pokojnik i neki i novac stavljaju pokojniku. To je u hrišćanstvu opšte poznata stvar koja je opravdana načinom njhovoga verovanja.

Dok kod nas muslimana totalnih monoteista je sve na osnovu duhovne vrenosti i da bog ALLAH ništa ne uzima od čoveka sa ovoga sveta osim molitve (DOVE) koju upućujemo svoim mrtvima jer smatramo da svakakvo pridodavanje ovozemaljskih elemenata pokojniku ili ti samome Bogu ALLAHU mi zapravo krnjimo njegovu jednoću odnosno njegovu savršenost jer smatramo da je on daleko daleko veći i vredniji u odnosu na ceo univerzum pa i same duše koje je on stvrijo nemaju na čas smrti više nikakve veze sa ovozemaljkim blagodatima.
Zato se sahranjujemo u ćeničima to su 2 nešivena bela platna koja simboliziraju majčinu postelju u kojoj i dolazimo na ovaj svet tako i odlazimo i kralj i prosjak dolazimo i odlazimo u istom ruhu.
To je jedna od razlika između islama i hrišćanstva-kršćanstva.

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#156 Post Postao/la MINJA »

Kod nas Katolika nikad nije bio obicaj da se nosi hrana i pice na groblje.Osim toga moj djed je bio antialkoholicar,no bio je jako slatkoran :lol: .Zato nisam bas sigurna da bi se pritivio kada bi mu umjesto cvijeca,na grob stavila dobru jagnjetinu....makar da ga zelja mine [wink.gif] ))

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#157 Post Postao/la mrki62 »

abazaga je napisao/la: Zato se sahranjujemo u ćeničima to su 2 nešivena bela platna koja simboliziraju majčinu postelju u kojoj i dolazimo na ovaj svet tako i odlazimo i kralj i prosjak dolazimo i odlazimo u istom ruhu.
To je jedna od razlika između islama i hrišćanstva-kršćanstva.
Tu riječ prvi put čujem , jer sam naučen na riječ ćefini
A ujedno da se nadovežem na zadnju rečenicu ( tvoju )
Dobro trebate proučiti kršćanstvo , pa onda se upustiti u diskusiju , pogotovo u vezi sahranjivanja pokojnika.
Imali ste mnogo slučajeva,kad se je javno neko ukopavao ( Tuđman , Papa, bivši hrvatski kardinal ili bilo ko ) i da li se sjećate hrane i pića na groblju ???????
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#158 Post Postao/la MINJA »

mrki62 je napisao/la:
abazaga je napisao/la: Zato se sahranjujemo u ćeničima to su 2 nešivena bela platna koja simboliziraju majčinu postelju u kojoj i dolazimo na ovaj svet tako i odlazimo i kralj i prosjak dolazimo i odlazimo u istom ruhu.
To je jedna od razlika između islama i hrišćanstva-kršćanstva.
Tu riječ prvi put čujem , jer sam naučen na riječ ćefini
A ujedno da se nadovežem na zadnju rečenicu ( tvoju )
Dobro trebate proučiti kršćanstvo , pa onda se upustiti u diskusiju , pogotovo u vezi sahranjivanja pokojnika.
Imali ste mnogo slučajeva,kad se je javno neko ukopavao ( Tuđman , Papa, bivši hrvatski kardinal ili bilo ko ) i da li se sjećate hrane i pića na groblju ???????
Ponavljam!Na katolicko groblje se NE NOSI nkakva hrana niti pice,da se istim caste mrtvi.Obicaj je da se ponese nesto hrane i pica koje se postavi na stol ispred groblja,za ljude koji su dosli ˝˝iz daleka˝˝.Kod nas je obicaj,(primjetim da je rijec NAS ili VAS ovdje uobicajena i nista novo)da porodica umrlog pozove sve prisutne kuci na rucak.Za one koji to ne zele ili nemaju vremena, se postavljaju stolovi sa hranom i picem ISPRED groblja.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#159 Post Postao/la mrki62 »

MINJA je napisao/la: Ponavljam!.
Ne ponavljaj , jer ono moje pisanje nije na tebe letilo [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#160 Post Postao/la MINJA »

mrki62 je napisao/la:
MINJA je napisao/la: Ponavljam!.
Ne ponavljaj , jer ono moje pisanje nije na tebe letilo [muzikafo1.gif]
[oha.gif] [wink.gif]

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#161 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Dali krscani kupaju tijela svojih umrlih?? U nas je to obaveza,potpuno oprati tijelo i namirisati ga,(osim ako je rijec o sehidima).

MINJA
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 417
Pridružen/a: 09 Sep 2010 09:10

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscan

#162 Post Postao/la MINJA »

[quote="carobnjak_iz_voza"]Dali krscani kupaju tijela svojih umrlih?? U nas je to obaveza,potpuno oprati tijelo i namirisati ga,(osim ako je rijec o sehidima).[/quot
Naravno!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Običaji kad neko umre

#164 Post Postao/la nella26 »

Kod muslimana se nikad nisu stvaljali nišani i to je novotarija, mislim na ove sad izbetonirane, naročito ne sa slikama, također, nošenje cvijeća ni pod razno a nekidan vidim na sred šehidskog mezara posađena ruža [eusa_wall.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Običaji kad neko umre

#165 Post Postao/la Bausstelac »

nella26 je napisao/la:Kod muslimana se nikad nisu stvaljali nišani i to je novotarija, mislim na ove sad izbetonirane, naročito ne sa slikama, također, nošenje cvijeća ni pod razno a nekidan vidim na sred šehidskog mezara posađena ruža [eusa_wall.gif]
[evojele9.gif]

ne samo da je to novotarija,nego se prenosi vjerodostojno od Allahovog Poslanika da umrli silno pate zbog tih stvari,pa sad ko hoce da mu njegovi najmiliji pate bujrum neka dize kipove iznad grobova.
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Odgovori