Hidzab, Niqab

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

Hidzab, Niqab

#1 Post Postao/la Dino_at »

Islamski uèenjaci se razilaze po ovom pitanju.Ali, svi su slozni da je ¾eni bolje i preèe pokriti lice i ¹ake, jer se time zatvaraju putevi razbuktavanja prohtijeva. Ko ¾eli op¹irnije o ovom pitanju neka pogleda djelo: "Pokrivanje lica, obavezno ili pohvalno" od hfz. mr. Senaida Zaimovica i "Biseri iz riznica islamskog prava" str. 223-240 od prof. Semira Imamoviæa, a Allah najbolje zna.

Svaka ¹erijatski punoljetna muslimanka mora se pokriti. Na pokrivanje ¾ene jasno ukazuje Kur'an, Sunnet i konsenzus svih islamskih uèenjaka, od vremena Poslanika, s.a.v.s., do dana¹njih dana.
Onaj ko bi kazao da ¾ena nije du¾na pokriti se, a znao istinu, postao bi otpadnik (apostata) od islama.
Nema razila¾enja meðu islamskim uèenjacima (dakle, jednoglasan je stav) da su ¾ene Poslanika, s.a.v.s., bile obavezne pokriti cijelo svoje tijelo.

Nikada se nije vodio spor meðu islamskim uèenjacima po pitanju ¾ena Allahovog Poslanika, s.a.v.s. i pokrivanja lica i ¹aka, veæ se spor vodi da li obaveza pokrivanja lica vrijedi za sve ¾ene opæenito ili samo za majke vjernika, a Allah najbolje zna.

Da li se u Kur'anu nareðuje pokrivanje ¾ene?

Odgovor je:

U suri El-Ahzab u 59-tom ajetuje konkretna naredba. Pokrivanje ¾ene muslimanke se, takoðer, zakljuèuje iz 31-vog ajeta sure En-Nur i 33-treæeg ajeta sure El-Ahzab. Nema razila¾enja meðu islamskim uèenjacima kroz stoljeæa islama da je obaveza pokrivanja ¾ene potvrðena Kur'anom, kao obavljanje namaza. Ako neko ka¾e: "Kur'an nije podrobno precizirao naèin samog pokrivanja, veæ ga opæenito nareðuje, pa ¹ta da èinimo?" Ogovor glasi: Kur'an, takoðer, nije podrobno pojasnio naèin obavljanja namaza, had¾d¾a, davanje zekata itd. Zato je obligatna du¾nost svih muslimana da se vrate na Poslanikovu, s.a.v.s., praksu da bi znali ove pojedinosti i detalje, a Allah najbolje zna.

prof. Jasmin Djanan

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#4 Post Postao/la Dino_at »

To je jasno receno u Allahovim rijecima:
"A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ista osim onoga ¹to je ionako spolja¹nje, i neka vela svoja spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima…"
(An-Nur 24:31)

"O Vjerovjesnice, reci ¾enama svojim, i kcerima svojim, i ¾enama vjernika neka spuste haljine svoje niza se. Tako ce se najlak¹e prepoznati pa nece napastovane biti. A Allah pra¹ta i samilostan je." (Al-Ahzab 33:59)

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Hidzab, Niqab

#6 Post Postao/la andro »

Voditeljice moraju biti potpuno pokrivene

slika

Donedavno je bilo nemoguće vidjeti ženu prekrivenu od glave do pete kako vodi
neki program na TV-u. Saudijski vjerski kanal Awtan TV sada je to postavio kao standard.

Žene koje vode emisije na tom kanalu obučene su u odjeću koja u potpunosti prekriva njihova tijela, crna je i također pokriva i lice.

Osim toga, radna sredina na TV Awtanu drugačija je od uobičajne . Muški tehničari ne ulaze u studio dok žene vode emisije, piše BBC.

Na Srednjem istoku postoji više od 60 religijskih kanala. Neki od njih dozvoljavaju voditeljicama programa odjeću koja nije crna i ne prekriva njihovo tijelo u potpunosti. Drugi kanali uopće nemaju voditeljice.

Za razliku od svih ostalih, TV Awtan odlučila se za poseban pristup. Osnovani su 2008. godine, a prošlog mjeseca odlučili su ženama dozvoliti vođenje programa, ali samo pod uslovom da nose nikab.

Ola al-Barqi vodi dvije emisije i smatra da nikab ne predstavlja poteškoću u njenom radu.

Ključni element programa je izgradnja veze između voditelja i gledatelja, što može biti otežano ako je voditeljica pokrivena.

"Lice nije jedini način za gradnju veze", rekla je Barqi. Ona je dodala da stalno primaju pozive gledatelja iz raznih zemalja koji ih ohrabruju da nastave sa istom praksom.

Ona je istakla da nikab nose i reporterke koje rade vani i da ih to ne spriječava da rade bilo šta.
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidzab, Niqab

#7 Post Postao/la mrki62 »

Na zapadu ne dozvole , na istoku se mora - direktiva ,............ a ko odlučuje o tome ?
Jel žene same [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Hidzab, Niqab

#9 Post Postao/la andro »

PREVARENI MLADOŽENJA
Ispod nikaba otkrio bradatu i razroku mladenku
slika
Datum objave:
10.02.2010 13:58

Arapski veleposlanik je poništio svoj brak kada je na vjenčanju otkrio da je mladenka koja se skrivala ispod nikaba, 'bradata i razroka', piše u srijedu emiratski dnevni list Gulf News
Veleposlanik se vjenčao s državljankom jedne zemlje u Perzijskom zaljevu na temelju fotografije koju je dobio od njezine obitelji, a za koju je poslije utvrdio da je fotografija sestre buduće mladenke, dodaje list.

U prigodi rijetkih susreta sa zaručnicom, veleposlanik nije mogao vidjeti lice svoje drage jer je nosila nikab, piše Gulf News. Kada je potpisao ženidbeni ugovor i nakon toga htio 'poljubiti svoju ženu, inače liječnicu, otkrio je da je bradata i razroka'.

Odmah je podnio tužbu na sudu zato što su ga mladenkini roditelji 'obmanuli'. Sud je poništio njihov brak, piše list. List nije naveo državljanstvo diplomata ni njegove supruge.

Žene u monarhijama Perzijskog zaljeva izlaze na ulicu pokrivene, a neke nose nikab ili ogrtač koji pokriva cijelo tijelo.
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidzab, Niqab

#10 Post Postao/la mrki62 »

Kao što se kaže ; kupio je mačka u vreći [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Hidzab, Niqab

#12 Post Postao/la Bausstelac »

jaoo Mic samo sa Vehabijskih sajtova uzimas [laugh.gif]

Ma njihovo je pravo da ga zabrane,u njihovim drzavama naravno da ce vladati njihovi zakoni.Uostalom nije to neki veliki problem sto su ga zabranili,jer nikab nije obaveza za Muslimanke,nego samo marama.
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Hidzab, Niqab

#13 Post Postao/la Bausstelac »

A ako je sudit po zločinima i kriminalu koji se radi na sve strane - po najmanje su ga počinile žene sa feredžama, nikabima i hidžabima!!!
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Hidzab, Niqab

#15 Post Postao/la Bausstelac »

Eksperiment sa hidzabom

odajuci niz ulicu jednog popodneva u mojoj dugackoj bijeloj haljini i kratkoj frizurici jedan kamiondzija mi poce zvizdati i dobacivati nepristojne rijeci.
Osjecala sam se porazeno. Pa upravo sam bila izasla iz frizerskog salona. Osisala sam se na kratko, cak sam rekla frizerki da mi podsisa kosu onako kako bi podsisala jednog muskarca. Sjedila sam ukoceno dok je frizerka spretno sisala djelic po djelic moje, do ramena duge kose, pitajuci me, sa svakim centimetrom koji bi odsjekla, da li sam nervozna. Nisam bila nervozna, ali sam imala osjecaj kao da se sakatim.
Unistavala sam svoju zenstvenost
Nije to bila samo obicna frizura. Znacila je mnogo vise. Zeljela sam da izgledam muskarasto tako sto cu se osisati na kratko. Zeljela sam da zataskam moju zenstvenost. Ali, ni to nije zaustavilo neke muskarce da me tretiraju kao seksualni objekat. Ocito da sam se prevarila.

Ustvari, problem nije bila moja zenstvenost vec moj spol, ustvari moja seksualnost koju su mi neki muskarci pripisali sudeci po mome bioloskom spolu.
Oni su se ponasali prema meni onako kakva sam ja, tj. kao prema zensko, a ne onako kako bi trebali da se ponasaju kao prema zivom bicu.

Ma, zasto bi mi ustvari i bilo vazno kako me oni gledaju, dokle god JA znam ko sam ja? Medzutim, vazno mi je kako me oni vide u svojim ocima. Puno mi to znaci! Ja vjerujem da muskarci koji vide zene samo kao seksualna bica cesto pocine zlocin protiv zena kao sto su na primjer silovanje ili fizicko izivljavanje tj. tuca. Seksualno zlostavljanje i tuca nisu samo moji strahovi, oni su moja realnost. Mene su zlostavljali i silovali. Ovo iskustvo sa muskarcima koji su pocinili ovaj zlocin nadamnom me ucinio frustriranom i ljutom.
Kako da zaustavim nasilje? Kako da pokusam dokazati da sam zena - bice a ne stvar? Kako da zaustavim muskarce da i dalje misle da biti zena i stvar nije jedno te isto? Kako da nastavim dalje sa zivotom poslije onoga sto sam prezivjela a od cega druge mogu samo da strijepe?

Silovanje me je natrjeralo da pocnem razmisljati o mom identitetu. Da li sam ja samo jedna Kineskinja-Amerikanka u kao i mnoge druge? Prije sam mislila da moram napraviti zakljucak po pitanju ko sam ja, ali sam shvatila da moj identitet konstantno evoluira.

Moje iskustvo “pod hidzabom''
Jedno iskustvo koje je za mene bilo posebno edukativno jeste dan kada sam se "obukla" ka jedna muslimanka i sa trojicom kolega, muslimana, otisla na Crenshaw Bulevar da napravimo projekat za magazin.

Na sebi sam imala bijelu pamucnu majicu dugih rukava, farmerke, patike i posudjenu svilenu mahramu koja je pokrivala moju glavu.

Ne samo sto sam izgledala kao muslimanka, ja mislim da sam se takodjer ponasala kao jedna. Naravno, ja nikada ne bih ni znala sta znaci biti "hidzabovana" -ja sam izmislila ovu rijec za svoju svakodnevnu upotrebu, jer ne znam ustvari kako da nazovem ovu pojavu, i plus sto nisam odgajana u islamskim propisima.

Bilo kako bilo, ljudi su mislili da sam stvarno muslimanka i nisu me tretirali kao seksualno stvorenje dobacujuci mi okrutne nepristojnosti.

Takodjer sam primjetila da oci muskaraca nisu "setale" po mome tijelu kao sto se desavalo kada nisam bila hidzabovana. Bila sam potpuno pokrivena, pokazujuci samo svoje lice.

Sjecam se da sam usla u jedan islamski centar i jedan afro-americki gospodin mi je prisao i obratio mi se sa "sestro," te me upitao odakle sam. Rekla sam mu da sam porijeklom iz Kine. Ucinilo mi se da m to moje porijeklo uopste nije bilo vazno.

Osjecala sam bliskost izmedju nas, jer je on mislio da sam muslimanka, a tako se i ponasao prema meni. Nisam znala kako da mu kazem da nisam muslimanka jer u tom trenutku ni sama nisam znala sta sam.

Potom sam usla u jednu prodavnicu u kojoj se prodavao africki nakit i namjestaj. Izlazeci iz prodavnice jos jedan gospodin me je upitao da li sam muslimanka. Pogledala sam ga i nasmijesila se jer nisam znala sta da mu odgovorim na njegovo pitanje. Sutnja je bila moj odgovor.

Hidzab je promijenio misljenje drugih ljudi o meni
Kada sam izasla iz prodavnice upitala sam jednog od muslimana koji su bili sa mnom: "Da li sam ja musliman?" On mi je objasnio da sve sto dise i sto se pokorava je musliman.

Ja sam zakljucila da ja ustvari mozda i jesam musliman ali jos to ne znam. Ustvari, jos sebe nisam obiljezila kao muslimana jer jos uvijek nemam dovoljno znanja o islamu da bih mogla zakljuciti da sam jedna od njih.

Hidzab kao opresija: Povrsan i netacan zakljucak
Ja sam svjesno izabrala da stavim hidzab zato sto sam tragala za nacinom kako da me muskarci postuju.

Ispocetka, kao student “Zenskih nauka” i zena sa mozgom, povjerovala sam Zapadnom misljenju da nosenje mahrame simbolizuje opresiju.

Poslije ovog iskustva i puno razmisljanja dosla sam do zakljucka da je takvo razmisljanje povrsno i netacno: Hidzab nije simbol opresije ako je popracen dubokim konvikcijama i razumjevanjem.

Najslobodnije iskustvo moga zivota

Taj dan sam se na osnovu licnog izbora pokrila i to je bio dan kada sam se osjecala najslobodnijom, kao nikada prije u zivotu.

Tada sam uvidjela da postoji alternativa izmedju zene kao covjeka i zene kao seksualne igracke, seksualnog objekta.

Otkrila sam da nacin na koji se ja oblacim diktira misljenja ljudi koje stvaraju o meni. Jako je tuzno da je ovo nasa realnost.

Ono sto je takodjer istina jeste to da sam ja prihvatila ovu realnost i da sam izabrala da se borim protiv nje radije nego da budem porazena njome.

Ono sto sam pokrila hidzabom je bila moja seksualnost, a ne moja zenstvenost. Pokrivanje ovog prvog dozvolilo je oslobadjanje ovog drugog.


(Ova prica je originalno bila izdata u magazinu “Al-Talib”, magazin Asocijacije Studenata Muslimana Californijskog Univerziteta u Los Andjelesu (UCLA) oktobra 1994. U vrijeme publikacije, Kathy Chin je bila apsolvent psihologije i “zenskih studija” u UCLA.

(Prim. Prev.: Zbog nedostatka islamskog odgoja i opstog nepoznavanja islamske terminologije, pojam "hidzabovan" autor Kathy Chin koristi da bi opisala njeno privremeno pokrivanje hidzabom i jos vise, njeno iskustvo sa Islamom i njenim identitetom kao muslimanka.)

Napisala: Kathy Chin
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Odgovori