Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#1 Post Postao/la paparaci »

podstrek za ovu temu dala mi je papaya svojom izjavom na temi Pravoslavlje. ova tema sluzi za bolje upoznavanje, shvatanje i razumijevanje vjere kojoj ne pripadamo. znaci pozdravljam zdravu diskusiju i uporedjivanja. odmah da naglasim da ce postovi uvredljivog, provokativnog i slicnog sadrzaja biti izbrisani!






ma slobodno ti objasni. nema potrebe da trazim te brojeve. vidjao sam ih na mnogim ulazima. da me ne zanima, ne bi ni jarana pitao za to [wink.gif]

Bebana_de je napisao/la: ...Kroz taj cin se pokaza i misija Hristova u svetu i put nasega spasenja,


kakva je njegova misija i koji je to put spasenja?
jer Gospod uze grehe citavog covecanstva i pod njima umre (potapanje) i ozive (izlazak iz vode).
ovo ne kontam. jel sa Gospodom mislis na Hrista? kako ce on umrijeti ako je sin Boziji? i to sa uzimanjem grijeha ne razumijem. znaci mozete raditi sta hocete, na kraju vas svakako raj ceka?!

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#2 Post Postao/la Bebana_de »

Moj dragi skoTic postavio si par pitanja,a ja ti dajem pricu po kojoj ces sam da nades odgovor,,
izmedu redova osjetices da ima mnogo vise nego sto si zahtjevao,,,

U VII-VIII veku u Indoneziji su propovedali prvi misionari - antiohijski (sirijski) hriscani, ali posle toga, kada su poslednji duhovnici umrli, mestani skoro nista nisu znali o Pravoslavlju, s obzirom da su se nasli u politickoj i geografskoj izolaciji. U XI veku je katolicki episkop-misionar pronasao ovde potomke hrsicana; oni su opstali, bez obzira na skoro tri veka izolacije. Iz tog ranog perioda do nas nije dosao nijedan pismeni dokaz, iako su se u predanju sacuvala imena trojice mesnih episkopa: Mar Jabalaha, Mar Abdiso i Mar Denha.

Na taj nacin, bez obzira na preovladavajuce muslimansko stanovnistvo, u Indoneziji postoje i koreni hriscanstva, slabi, ali duboki. Vecina Indonezana ne znaju za te korene, ali arhimandrit Danilo (Bambang Dvi Bjatoro), prvi pravoslavni svestenik i misionar u savremenoj Indoneziji, podvlaci, da se upravo Istocno Pravoslavlje pojavilo u njegovoj zemlji pre svih drugih hriscanskih konfesija.

Bambang Dvi Bjatoro se rodio u muslimanskoj porodici 1956-e godine, u udaljenom gradicu Modzokerto, u istocnom delu ostrva Java. Kao i mnoge na Istoku, i njega su vaspitavali veoma stari deda i baka, prvenstveno deda, koji je doziveo 104 godine<HORIZONTAL ELLIPSIS>

Prvi put se Bambang susreo sa hriscanstvom, kada je jos bio momce. Njegovo osecaj za hriscanstvo se formirao pod uticajem muslimanskih apologeta, koji su hriscanstvo smatrali za jeres.

"U islamu, - govori otac Danilo, - se smatra neoprostivim grehom mesati Boga i Njegovu tvorevinu, - a po misljenju islama, hriscanstvo upravo tome uci.

Bambang je bio idealista, razocaravao ga je odnos mnogih sunarodnika prema svojoj religiji. Po njegovom misljenju, oni nisu odbacivali islam, vec su sebe smatrali muslimanima vise po kulturnim korenima, nego po razumnoj veri. Tom laznom shvatanju religije on se kasnije suprostavljao i u hriscanstvu.

Mladic je zeleo da dobije odgovore na veliki broj svojih pitanja o hriscanstvu. Hriscanstvo ga je interesovalo, ali mu je ostajalo zatvoreno, pokriveno muslimanskim shvatanjima.

Bambang se obratio muzu jedne od svojih uciteljica, koji je bio protestant-harizmatik (pentokostolac). Taj covek mu je ispricao o Gospodu Hristu s tacke gledista protestantizma, ali njegove reci nisu bile dovoljno ubedljive za mladog Bambanga.

Bambang se nije slagao sa protestantskim objasnjenjima prirode Gospoda Hrista i Svete Trojice - tu su se ispoljili snazni mehanizmi zabrane islamskog nacina misljenja - ali je on poceo da zajedno sa Koranom cita i Bibliju, trazeci istinu poredjenjem dveju svetih knjiga, poredeci njihove sadrzaje. Jednom je pri citanju Korana doziveo otkrovenje, u kojem je osetio odgovor Samog Boga na svoja traganja.

"Citao sam Koran, - prica on. - Drzao sam ga otvorenog na kolenima. Citao sam trecu suru, 45-i ajat, mesto, gde je Arhangel Gavril rekao: "O Marija, Bog ce Ti poslati blagu vest, Svoju Rec. Njegovo Ime ce biti Mesija, Isus, Marijin Sin. On ce biti veliki i u ovom i u buducem svetu. On je jedan od veoma bliskih Bogu".

Posle toga, Bambang je poceo da gleda drugacije na hriscanstvo, kroz prizmu ucenja Korana. Iako Koran odbacuje Hrista kao Boga, ali svedoci o Njegovom uvazavanju. Postepeno se Bambang dublje upoznao sa hriscanstvom, njegova vera je jacala, uprkos mnogim teskocama. Ali on konacno, nije mogao sebe smatrati hriscaninom.

Cekalo ga je iskusenje, koje mu je pomoglo da se odluci, i koje je izmenilo ceo njegov zivot. Bambang je krio svoja traganja, i nikome nije govorio o svojim susretima s hriscanima. S narocitom brigom je sve skrivao od svog veoma poboznog i blagocestivog dede, koga je istovremeno uvazavao i bojao se.

Jednom se Bambang vratio kuci posle redovne tajne posete Crkvi, i Biblija mu je skliznula ispod odece i pala pravo pred dedine noge. Tad je Bambang dobio batine, pobegao od kuce, ali se kasnije vratio i stao pred svog dedu - muslimana. On je pozeleo da sazna zasto je unuk ostavio islam. Bambang, i sam buduci samo napola obracen, je poceo da brani veru u Hrista kao istinitu islamsku veru; to je vera, onih, koji su istinski poslusni Bogu.

Otac Danilo je prepricavao taj dijalog:

- Dedice, ti si veoma star. Ako ti kroz neko vreme umres, da li si ubedjen da ces otici na nebo?

- Ne, ja ne znam.

- Zasto?

- To zavisi od mojih dela. To zavisi od ravnoteze tezina casa: ako se pokaze da imam vise dobrih dela, oticicu na nebesa, a ako bude vise losih dela, nacicu se u adu.

- A ti si ubedjen da ce tvoja dobra dela prevagnuti u odnosu na tvoja losa dela?

- Ne znam.

- Znaci, ti se ne pokoravas Bogu. Ti zavisis od samog sebe, od svojih sopstvenih snaga. Sta je to za muslimanstvo? Ali dozvoli mi dekice, da ti nesto ispricam. Bog je poslao Svoju Rec, i ti u stvari mozes da poznas Boga samo preko reci. Znas, da ime proroka Isaije u Koranu oznacava "Duh Boga". Taj prorok Isaija - nije bio obican covek. Koran kaze da se rodio bez oca, sto znaci - da se rodio Silom Bozijom. To je - Rec Samog Boga, koja je postala covek po imenu Isaija. Znaci, Rec Bozija je dosla u svet da bi ga obnovila, da bi nas oslobodila od vlasti zla. Religija - to nije prosto vrsenje dobrih dela; ona je prednaznacena za to da nam daruje vecni zivot. A taj vecni zivot se ne moze zadobiti samo dobrim delima, vec i pokornoscu coveka Bogu.


Citat:
jer Gospod uze grehe citavog covecanstva i pod njima umre (potapanje) i ozive (izlazak iz vode).


ovo ne kontam. jel sa Gospodom mislis na Hrista? kako ce on umrijeti ako je sin Boziji?
paparaci: [icon_chuckel.gif]
SAMA TI RECENICA OBJASNJAVA (POTAPANJE) I OZIVE;
znaci nema kraja on zivi dalje,,
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#8 Post Postao/la Bebana_de »

krajisnik_BIH87 je napisao/la:Ma kako pravoslavlje Muslimanska vjera je jedina ko postuje allah (boG) jer ste vidjeli neko ko radi "abdest"prije molitva????Allah je najveći allahu ekber elhamdurullah mekkah je srce muslimanima i Medina sellam tamam i jeruzalem zbog Al-akser džami

da li sam ja tebe pitala za misljenje,, [Happy.gif] opusti se i uzivaj,,,
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Pravoslavlje

#10 Post Postao/la paparaci »

papaya je napisao/la:MOJA teorija:
posto je islam posle hriscanstva postao...
je
Sprich: ER ist Allah,
der Eine, der Immerwährende,
ER zeugt nicht und ist nicht gezeugt und nichts ist IHM gleich.

napisano da bi se deklasificiralo sto je u bibliji napisano.
nije tacno. preporucio bih svima da pogledaju onaj video sto je Mic postavio u svom zadnjem postu. radi se o propovijedniku katolicizma koji je presao na islam. covjek jasno sve objasnjava tj uporedjuje. on, koji jako dobro poznaje Bibliju i to razlicitih verzija - tvrdi da se u samoj Bibliji nigdje ne spominje (sveto) trojstvo! da je to tek nasao u Kur'anu! a o tome cu u drugom postu opsirnije.
Moje misljenje je da je Josif otac Isusov, nikad necu akceptirati da je bog njegov otac bio, jer je NEMOGUCE
niti je jedan niti Drugi.


ovo je samo kratko. imam se jos nadovezati na Bebanin post, ali to zahtjeva malo vise vremena.

sejtane, nisi mi dala konkretan odgovor na to zadnje moje pitanje, kojim si me i sama citirala. kakvo potapanje? pojasni malo. mislim uopste pitanja koja sam ti postavio, jer iz ovog sto si ti postavila nisam mogao izvuci odgovore na postavljena pitanja.
Zadnja izmjena: paparaci, dana/u 18 Maj 2009 21:38, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Pravoslavlje

#12 Post Postao/la paparaci »

sta?

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Pravoslavlje

#14 Post Postao/la paparaci »

sto? zbog cega/koga?

Odgovori