O Mevludu

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#16 Post Postao/la mrki62 »

Herakles je napisao/la:Haqq nespominje prava zidova i kriscana vec muslimani koji slijede kriscana i zidove u njihovim obicajima koji su suprotni Islamu. Nevidim u cemu je problem ili ste ga vi pogresno shvatili?
To tvoje obja¹njenje mi se ne sviða , de malo objasni u èemu se to nama ne sviða slijeðenje ®idova i Kr¹æana .

Avatar
Herakles
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 54
Pridružen/a: 30 Jun 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#17 Post Postao/la Herakles »

mrki62 je napisao/la:
Herakles je napisao/la:Haqq nespominje prava zidova i kriscana vec muslimani koji slijede kriscana i zidove u njihovim obicajima koji su suprotni Islamu. Nevidim u cemu je problem ili ste ga vi pogresno shvatili?
To tvoje obja¹njenje mi se ne sviða , de malo objasni u èemu se to nama ne sviða slijeðenje ®idova i Kr¹æana .

Vjerovjesnik (sallallahu `alejhi ve sellem) je rekao:

El-Tirmizi Hadis 4649 Prenio Abdullah ibn Amr ibn el-'As

Allahov Vjerovjesnik (sallallahu `alejhi ve sellem) je rekao, "Ne pripada nama onaj ko imitira druge vjere (narode). Nemojte imitirati ®idove ili Kr¹æane, jer ®idovi se pozdravljaju i¹aretom prstima a Kr¹æani i¹aretom dlanovima."

Stoga je ulema rekla da nije dozvoljeno Muslimanima da imitiraju ®idove i Kr¹æane po pitanjima vjere i vjerskih obièaja. Ukopavanje i obilje¾avanje smrti Muslimana kako posmrtnim obredima i kasnije nadgrobnim spomenima ne smije biti kao ona od nemuslimana.


pa pa :wave: :D
Ko nema lijepog odgoja i vladanja nema ni znanja.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#19 Post Postao/la mrki62 »

Herakles je napisao/la:

Vjerovjesnik (sallallahu `alejhi ve sellem) je rekao:

El-Tirmizi Hadis 4649 Prenio Abdullah ibn Amr ibn el-'As

Allahov Vjerovjesnik (sallallahu `alejhi ve sellem) je rekao, "Ne pripada nama onaj ko imitira druge vjere (narode). Nemojte imitirati ®idove ili Kr¹æane, jer ®idovi se pozdravljaju i¹aretom prstima a Kr¹æani i¹aretom dlanovima."

Stoga je ulema rekla da nije dozvoljeno Muslimanima da imitiraju ®idove i Kr¹æane po pitanjima vjere i vjerskih obièaja. Ukopavanje i obilje¾avanje smrti Muslimana kako posmrtnim obredima i kasnije nadgrobnim spomenima ne smije biti kao ona od nemuslimana.


pa pa :wave: :D
Jel mi imamo svog ulemu ?
Jel taj ulema dozvoljava ovo :
Ukopavanje i obilje¾avanje smrti Muslimana kako posmrtnim obredima i kasnije nadgrobnim spomenima ne smije biti kao ona od nemuslimana.
To se radi na na¹em podruèju a adakle si ti da ne po¹tuje¹ na¹e obièaje ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#21 Post Postao/la mrki62 »

Ima jedna islamska stranica , koja se tièe samo NAS , na njoj mo¾ete naæi ¹ta pi¹e o Mevludu sa ptitiskom mi¹a OVDJE
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#22 Post Postao/la mrki62 »

Do¹ao je i taj dan :D
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
thelastsamurai
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1824
Pridružen/a: 21 Jan 2007 02:00
Lokacija: Macedonia
Kontakt:

#24 Post Postao/la thelastsamurai »

mala-plava21 je napisao/la:Decki sta ste zapeli za to toliko druzite se malo kroz ostale teme :wave:
Bas lijepo od tebe!
Hey ljudi dali je ova mijesto za vakve teme!
Ostavite to na miru, nema tu sta da se prica. Estagfirullah!
Sata nije jasno sta treba da se zna.
Ima druge mijesta kade mozete da pricate na ova tematika!

Avatar
Muhamed_emin
Pocetnik
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 Dec 2007 02:00
Lokacija: Sarajevo

#25 Post Postao/la Muhamed_emin »

Selam i postovanje profesore, da pogodim.... vehabija ste. Cijenim to vase misljenje o mevludu, ali poslanika s.w.s. je isto tako rekao da se ne dijelimo-naravno misleci na muslimane. A pazite sta se desava, na nasim prostorima je hanefijski mezheb i jasno se zna da je poslanik s.w.s. klanjao kao sto mi klanjam i kao sto vehabije klanjaju, znaci oba nacina su ispravna, ali kada neko dodje u dzamiju recimo prvi put i vidi tu razliku zapita se svasta (mislim na neuke) ili ako dodje vehabija na dzumu i za vrijeme hutbe on klanja a hodza drzi hutbu??????? Naravno ima dosta stvari u kojima vehabije ja licno cjenim samim tim sto se dosta pridrzavaju sunneta (zajednièka sofra, brada...isl.), i podvrnute pantole, znamo da se ne trebaju vuci po podu ali iz oholosti (kao sto su to prije kraljevi neki radili), a ne sad dodje covjek poslovan obuce odjelo a pola cjevanica kad sjede mu se vidi... ili na primjer vehabijama je dovoljno da vide bilo sta sto nije ok po islamu i odmah presudi i kaze kjafir, ovo ono, a samo Allah zna kakav je ko! Kada se vec pridrzavaju sunneta sto onda ne klanjaju sunnete???? Sto se tice mevluda, ikrar dove i sl. na tim skupovima se toliko puta izgovori salavat i Bozije dz.s. ime tako da samo On zna hoce li to biti primljeno...i sl. Uglavnom vehabije su na ovim prostorima donijele podjelu medju muslimanima i bojim se da ne zavrsi ko Irak, nedo Allah dragi. Tuca u sandzaku, problemi u Bosni, paljenje tesbiha isl... Nedolikoju uistinu jednom muslimanu. Slicna je situacija i sa tekijama, novotarija ovo ono. Mislim da ljudi koji su na petom mekamu (Allah najbolje zna) i dozviljavaju dzezbu (najvisi himet koji rob dozivi, priblizenje ruha Allahu dz.s.) a oni idu u tekije, drze se hanefijskog mezheba i postupaju po sunnetu, cudno za nas bi bilo da covjek koji uvodi novotariju u Islam moze dotle doci. Ako mozete malo na neki nacin na osnovu ovog teksta dajte mi neki odgovor kojim cu shvatiti gdje grijese ovi ljudi koje sam upravo naveo i sl.
P.S. Molio bih vas da ne shvatite ovo kao moju zelju za prepucavanjem, nego zelju za saznanjem i dolazenjem do adekvatnog zakljucka.
Selam.

Odgovori