O Mevludu

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

O Mevludu

#1 Post Postao/la Dino_at »

Kaze se da su prvi u islamu uveli proslavljanje roðendana Fatimovici u Egiptu (Misru). Oni se nisu zadovoljili samo sa proslavljanjem roðendana nego su postavili ¹est Mevluda godi¹nje: jedan Poslaniku, sallallahu 'alejhi we sellem, i po jedan hazreti Aliji, hazreti Fatimi, hazreti Hasanu i hazreti Husejnu i napokon jedan vladajucem halifi. To su postavili nekako u cetvrtom stoljecu po Hid¾ri. Sa propa¹cu Fatimovica propali su i mevludi. Kasnije je proslavljanje Poslanikova, sallallahu 'alejhi we sellem, roðendana obnovio i u obicaj uveo vladar Erbila el-Melikul-Muzzafer Ebu Se'id u sedmom vijeku po Hid¾ri. Ove kasne generacije muslimana su uvodile mevlude u zelji da na bilo koji nacin sakupe ljude i progovore koju hajirli rijec Medutim u Islamu cilj ne opravdava sredstvo. Vjernik svaki ibadet uzima od Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem. Ako ga je on, sallallahu 'alejhi we sellem, radio i mi ga radimo. U sunnetu Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, nemamo vjerodostojan hadis koji upucuje na to da je sam Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, pravio mevlud. Zatim, ne prenosi se ni od jednog ashaba, tabiina niti tabi-tabiina da je ucio ili organizovao mevlud. Oni su bili najbolja generacija koju je vjernik duzan slijediti na tom putu.

Na osnovu ovoga mozemo zakljuciti da je mevlud novotarija koje se svaki musliman treba kloniti jer od tog ibadeta nece imati nikakve koristi na Sudnjem danu. U hadisu kojeg prenosi Aisa r.a. a biljeze ga Buharija i Muslim, Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem kaze: “Ko uvede u ovu nasu vjeru neku novu stvar ona mu se ne prima (tj. odbija se i nece biti nagraden za taj ibadet).

Onaj ko bude pravio mevlude nema za to nagrade jer mu to dijelo i nije primljeno kod Allaha dz.s. A sto se tice ostavljanja namaza ja bih ti preporucio da savjetujes osobu koja ostavlja namaz da se pokaje Allahu dz.s. i pocne izvrsavati tu najvecu obavezu jednog muslimana u njegovom zivotu, nakon sehadeta. Kaze Allahovo Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: “Ugovor koji izmedu nas i njih (nevjernika) je namaz pa ko ga ostavi postao je kjafir. Da nas Allah dz.s. sve pomogne i ucvrsti na pravom putu. Amin

A Allah najbolje zna

Odgovorio; Adnan Magliæ prof.

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#3 Post Postao/la Dino_at »

vidovita_dzemila je napisao/la:zanima me za¹to se samo uzdi¾e hazreti fatima, njen mu¾ i sinovi kad je muhamed a.s. imao osim fatime zejnebu, umi-kulsum i jo¹ neku ne mogu se sjetiti. uglavnom 4 su kæerke bile
Nisi ti ovaj tekst shvatila. Neuzdize se ovdje niko vec kazu kako je ta novotarija "mevlud" nastala i da to nije od Islama.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#4 Post Postao/la mrki62 »

Dino_AT je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:zanima me za¹to se samo uzdi¾e hazreti fatima, njen mu¾ i sinovi kad je muhamed a.s. imao osim fatime zejnebu, umi-kulsum i jo¹ neku ne mogu se sjetiti. uglavnom 4 su kæerke bile
Nisi ti ovaj tekst shvatila. Neuzdize se ovdje niko vec kazu kako je ta novotarija "mevlud" nastala i da to nije od Islama.
Da to mevlud po tvom nije sluèajno krava otelila ?

Mevlud je dio nas a novotarija si ti koji tvrdi¹ da je to novotarija !!!!!!!!!
Kako æe¹ ti to svojoj materi , nani , strini ,............... objasniti , pa oni od kad znaju za sebe to prakticiraju i to nije nikakva novotarija .
Jel uop¹te zna¹ èije se ime u Mevludu spominje ?
Haman si ti vehabija ?

Avatar
Herakles
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 54
Pridružen/a: 30 Jun 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#5 Post Postao/la Herakles »

Nije on vehabija vec je upravu. Mevlud dolazi iz Egipta u 6. stoljecu. Nane i dede nek se uhvate knjige ili nekog ucenog covjeka a ne onih IZ BiH koji im uzimaju pare.
Mevlud nikad nije bila praksa Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem, prema tome je novotarija u vjeri ako mislis da nije dones dokaze!
Ko nema lijepog odgoja i vladanja nema ni znanja.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#6 Post Postao/la mrki62 »

Herakles je napisao/la:Nije on vehabija vec je upravu. Mevlud dolazi iz Egipta u 6. stoljecu. Nane i dede nek se uhvate knjige ili nekog ucenog covjeka a ne onih IZ BiH koji im uzimaju pare.
Mevlud nikad nije bila praksa Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem, prema tome je novotarija u vjeri ako mislis da nije dones dokaze!
Vidi , ti si pokupio boga pitaj èiji mezheb i tu pametuje¹ o nekoj novotariji .
Pominje¹ èak 6. stoljeæe ,............ pa koje smo sad stoljeæe - koliko je stoljeæa pro¹lo od 6 . stoljeæa ?
To nije novotarija ako traje toliko stoljeæa.
Novotarija je Barèiæev sindrom , koji je tek ukuraèio na tlo BIH a ako ne mo¾e¹ po¹tovati IZ BiH , onda u BiH nemoj nikad ni doæi - stvar je veoma jasna i jednostavna :wave:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#7 Post Postao/la mrki62 »

I jo¹ ne¹to ; ako veæ spominje¹ Pejgambera ( u smislu da nije tad bilo Mevluda ) onda ti ja mogu reæi da tad nije bilo raèunara i foruma.
©to znaèi - hukni taj raèunar kroz pend¾er i mani se foruma :wave:

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#8 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

mrki62 je napisao/la: To nije novotarija ako traje toliko stoljeæa.
Novotarija je Barèiæev sindrom , koji je tek ukuraèio na tlo BIH a ako ne mo¾e¹ po¹tovati IZ BiH , onda u BiH nemoj nikad ni doæi - stvar je veoma jasna i jednostavna :wave:
=D>

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#9 Post Postao/la Abu_haqq »

mrki62 je napisao/la:I jo¹ ne¹to ; ako veæ spominje¹ Pejgambera ( u smislu da nije tad bilo Mevluda ) onda ti ja mogu reæi da tad nije bilo raèunara i foruma.
©to znaèi - hukni taj raèunar kroz pend¾er i mani se foruma :wave:

Pa tupane jedan nije prica o tehnoloskim novotarijama vec vjerskim.
A donesi dokaze za to sto slijedis kao sto ti je momak vec rekao u suprotnom nemamo sta pricati. Postali ste kao krscani slavite rodendan Poslanika sws kojeg on niti njegovi ashabi nisu slavili. Dobro je rekao Muhammed sws vi cete krscane i zidove i u gusterovu rupu slijediti.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#10 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:I jo¹ ne¹to ; ako veæ spominje¹ Pejgambera ( u smislu da nije tad bilo Mevluda ) onda ti ja mogu reæi da tad nije bilo raèunara i foruma.
©to znaèi - hukni taj raèunar kroz pend¾er i mani se foruma :wave:

Pa tupane jedan nije prica o tehnoloskim novotarijama vec vjerskim.
A donesi dokaze za to sto slijedis kao sto ti je momak vec rekao u suprotnom nemamo sta pricati. Postali ste kao krscani slavite rodendan Poslanika sws kojeg on niti njegovi ashabi nisu slavili. Dobro je rekao Muhammed sws vi cete krscane i zidove i u gusterovu rupu slijediti.
Lijepo te vehabijska sekta uèila , tako je i onaj ursuz Jusuf Barèiæ imao pogan jezik , dok nije preselio na ahiret =D>
Ako nisi bio na Mevludu , onda i ne zna¹ ¹ta je tada a to nikako ne lièi na slavlje roðendana.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#11 Post Postao/la Abu_haqq »

bio sam je prije da mi Allah oprosti...nikad vise inshaAllah pjevati i slaviti nesto mimo Allaha je zaista :baa: podsjeca me na crkvu

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#12 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:bio sam je prije da mi Allah oprosti...nikad vise inshaAllah pjevati i slaviti nesto mimo Allaha je zaista :baa: podsjeca me na crkvu
Opi¹i malo da i drugi znaju - ¹ta se tamo radi , ko se velièa o èemu se uèi ?
De malo , kad je tako ru¾no objasni i drugima tu ru¾noæu - de , mo¾e¹ to ti :biggrin:

Avatar
Herakles
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 54
Pridružen/a: 30 Jun 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#14 Post Postao/la Herakles »

Haqq nespominje prava zidova i kriscana vec muslimani koji slijede kriscana i zidove u njihovim obicajima koji su suprotni Islamu. Nevidim u cemu je problem ili ste ga vi pogresno shvatili?
Ko nema lijepog odgoja i vladanja nema ni znanja.

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#15 Post Postao/la mala-plava21 »

Decki sta ste zapeli za to toliko druzite se malo kroz ostale teme :wave:
Ljubav je... drugi zivot, ona urasta u dusu, unosi toplinu u svaku zilu i titra zivotom sa svakim otkucajem srca.

Odgovori