Odgovori na Islamska pitanja

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#16 Post Postao/la Bebuskaa »

:biggrin: :biggrin: Moja greska..sta je tu je...
Zadnja izmjena: Bebuskaa, dana/u 26 Apr 2007 01:44, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#17 Post Postao/la Abu_haqq »

Bebuskaa je napisao/la:Stvarno mislis da zena koja je u mjesecu "svom"..da moze uzeti musaf u ruke i uciti i klanjati namaz....P ruke mogu da budu ciste i bez toga ...cuj oprat samo ruke....ccccc...Boze ...od postanja je bilo nemoj da sam nadjem da copiram sta je sve potrebno biti i uraditi da mozes stupit u namaza...a jedno to je Zena u mjesecu NEMOZE JER NIJE CISTA........to se zna od postanja...hmm odkad se to promjenilo da mi je znati i ko nas uci opet o vjeri i islamu a ni on sam ne zna sta i o cemu prica...ha ya :dontgetit: :dontgetit: :sleepy:
Zenska glavo o cemu to ti pricas? Zar sam ja nesto drugo rekao???
Ja sam rekao da osoba gore pod nickom "vidovita_dzemila" je napisala da se samo operu ruke. Vidim koliko shvatas i citas to ti samo predjes ocima i jedva cekas da nesto podvalis.

Boj se Allaha

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#18 Post Postao/la Bebuskaa »

Ok ...pogresno protumacila.sam...izinjavam se ali....ne bojim se Boga zbog toga nemoj ti meni sad to ....cccc...znam ja kad se treba da bojim dragog Allaha...hvala na napomeni... ocito si dosao tu da nekome solis pamet i najzad postavljas i odgovaras pitanja iz knjiga ..kad toliko znas o vjeri de malo koristi i svoj sopstveni mozak...Zadnji komenta sto se tice ove teme....pozdrav..

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#19 Post Postao/la Abu_haqq »

Bebuskaa je napisao/la:Ok ...pogresno protumacila.sam...izinjavam se ali....ne bojim se Boga zbog toga nemoj ti meni sad to ....cccc...znam ja kad se treba da bojim dragog Allaha...hvala na napomeni... ocito si dosao tu da nekome solis pamet i najzad postavljas i odgovaras pitanja iz knjiga ..kad toliko znas o vjeri de malo koristi i svoj sopstveni mozak...Zadnji komenta sto se tice ove teme....pozdrav..

Allah, d¾.¹, ka¾e: “Kada Allah i Poslanik Njegov ne¹to odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom nahoðenju postupaju.” (“El-Ahzab”, 36.)

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#20 Post Postao/la Tourniquet »

Abu_Haqq je napisao/la:Da li je dozvoljeno uciti Kur'an na mezaru ...?



PITANJA:

DA LI JE DOZVOLJENO DA SE UCI KUR’AN NA MEZARIMA I DA SE KLANJA DZENAZA GDJE IMA MEZARA ?

ODGOVOR:

Dozvoljeno je klanjanje d¾enaze na mezarju, i na tome se zadr¾ati i ne èiniti kaburove mjestima ibadeta i uèenja Kur'ana a ukoliko neko ¾eli da svome umrlom prouèi ne¹to neka to èini u kuæi.

A ALLAH NAJBOLJE ZNA !

I sad ti hoces reci da nije lijepo ucit na kaburima umrlima??? Znaci hoces reci da cijela islamska zajednica u BIH cini pogresno.... Zar se oduvijek nisu posjecivali mezari umrlih i ucio Kur'an a.¹. , pogotovo posljednji dan RAmazan tj. dan prije Bajrama... I oduvijek je tako bilo i oduvijek se mezari posjecuju..
Od mezara se ne trebaju pravit nekakva svetista ili slicno, ne valja ih oznacava, dizat spomenika, stavljati slike umrlih i slicne stvari.. Ali zasto da ne odes na mezar i proucis Jasin ili neki drugi odlomak iz Kur'ana. ZAsto bi to bilo zabranjeno....

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#21 Post Postao/la Abu_haqq »

ToUrNiQuEt je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:Da li je dozvoljeno uciti Kur'an na mezaru ...?



PITANJA:

DA LI JE DOZVOLJENO DA SE UCI KUR’AN NA MEZARIMA I DA SE KLANJA DZENAZA GDJE IMA MEZARA ?

ODGOVOR:

Dozvoljeno je klanjanje d¾enaze na mezarju, i na tome se zadr¾ati i ne èiniti kaburove mjestima ibadeta i uèenja Kur'ana a ukoliko neko ¾eli da svome umrlom prouèi ne¹to neka to èini u kuæi.

A ALLAH NAJBOLJE ZNA !

I sad ti hoces reci da nije lijepo ucit na kaburima umrlima??? Znaci hoces reci da cijela islamska zajednica u BIH cini pogresno.... Zar se oduvijek nisu posjecivali mezari umrlih i ucio Kur'an a.¹. , pogotovo posljednji dan RAmazan tj. dan prije Bajrama... I oduvijek je tako bilo i oduvijek se mezari posjecuju..
Od mezara se ne trebaju pravit nekakva svetista ili slicno, ne valja ih oznacava, dizat spomenika, stavljati slike umrlih i slicne stvari.. Ali zasto da ne odes na mezar i proucis Jasin ili neki drugi odlomak iz Kur'ana. ZAsto bi to bilo zabranjeno....
Ja mislim da bi ti meni trebao donjeti "dalil" (dokaz) za taj ibadet, ne ja tebi. Jer ibadeti su priznati samo sa dokazima. Sa logicne strane kad razmislis malo, zasto ici na mezar sto ne prouciti dovu kod kuce. Nije potrebno se cuditi da neko pogresi. Zasto i nebi pogrijesili brate kad su i oni samo ljudi. Mi u Bosni se ponasamo isto kao Kur'ejsije za vrijeme poslanika Muhameda sws.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#22 Post Postao/la Abu_haqq »

PITANJE:

Da li je dozvoljena kredit da podignes primjer 100.000 eura da bi pokrenuo odredeni biznis a u tom kreditu ima kamate?



ODGOVOR:



Bismillah, elhamdulillah, we selatu weselamu ala rasulullah

Mi ¾ivimo u vremenu kada su se ljudi udaljili od prakticiranja Allahove d¾.¹. vjere. Jedan od pokazatelja toga je i to da su se ljudi –na¾alost i oni koji se deklari¹u kao muslimani- odali èinjenu velikih grijeha, grijeha koje je Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, u vjerodostojnim hadisima spominjao kao «mubikat» koji uni¹tavaju njegovog poèinioca. Jedan od tih velikih grijeha koji se mnogo pro¹irio meðu svijetom je KAMATA. Mnogo je ljudi koji grije¹e i smatraju kamatu zabranjenom samo onima koji je uzimaju, a grje¹ni su i prokleti u vjerodostojnim hadisima Bo¾ijeg Poslanika, salallahu alejhi ve sellem, oni koji je uzimaju i oni koji je daju. To je jedini grijeh èijem poèiniocu, koji ne prestane nakon ¹to sazna propis, Allah d¾.¹. je objavio rat. Ka¾e Allah d¾.¹.:½O vjernici, bojte se Allaha i od ostatka kamate odustanite, ako ste pravi vjernici. Ako ne uèinite, eto vam onda, nek znate, - rata od Allaha i Poslanika Njegova! A ako se pokajete, ostaæe vam glavnice imetaka va¹ih, neæete nikoga o¹tetiti, niti æete o¹teæeni biti½. (El-Bekara,278,279). Zato kao odgovor na tvoje pitanje ka¾em da nije dozvoljeno uzeti kredit u kojem ima kamate s ciljem pokretanja biznisa. Molim Allaha d¾.¹. da nam istinu poka¾e istinom i omili nam njeno slijeðenje,a da nam neistinu poka¾e neistinom i olak¹a njeno ostavljanje.

A Allah najbolje zna.

Odgovorio; Elvedin Peziæ prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#23 Post Postao/la Abu_haqq »

PITANJE:

Da li je dozvoljena plasticna operacija ako je onda kada je dozvoljena?



ODGOVOR:



Bismillah, elhamdulillah, we selatu weselamu ala rasulullah

Kada je u pitanju propis plastiène operacije islamski uèenjaci ka¾u da nije dozvoljeno radit plastiènu operaciju, ako se radi o operaciji koja je bespotrebna, koja se èini radi dodatnog uljep¹avanja. Dok ako se operacija radi zbog ispravljanja odreðenih nedostataka ili izoblièenja na ljudskom tijelu onda se smatra dozvoljenom. S tim da èovjek ako ima nekih izoblièenja na tijelu, a to mu ne predstavlja nikakvu pote¹koæu bolje je da ostavi raðenje te operacije i da se strpi na tom isku¹enju, jer postoji odreðeni dio priznatih uèenjaka dana¹njice koji smatraju dozvoljenim samo operacije kojima se uklanja neko izoblièenje èije posljedice smetaju i ¹tete insanu. Molim Allah da nam istinu poka¾e istinom i omili nam njeno slijeðenje,a da nam neistinu poka¾e neistinom i olak¹a njeno ostavljanje.

A Allah najbolje zna.

Odgovorio; Elvedin Peziæ prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#24 Post Postao/la Abu_haqq »

PITANJE:

Kako da postupi osoba koja se zakune Allahom Uzvisenim da æe npr. nesto uraditi i to ne uradi kako je rekla tj. neuradi nikako taj posao, da li æe postiti za iskup, iako za ovaj propis nije znala.



ODGOVOR:

Bismillah, elhamdulillah, we selatu weselamu ala rasulullah

Pomenuta zakletva je od vrste za koju se treba otkupiti(keffaret) ako se prekrsi a u gore opisanom slucaju je prekrsena.

Otkup za nju je objasnio ajet sure El - Maide:82. Nahraniti deset siromaha prosjecanom dnevnom hranom(dva obroka) ili odjenuti deset siromaha odjecom iz dva djela gornjeg i donjeg ili otkupit roba iz ropstva, ako je nemocan da uradi jedno do ovo troje koje god da izabere ostaje mu da posti tri dana za otkup prekrsene zakletve.

a Allah d¾.¹. najbolje zna!

Odgovorio; ©ejh Abdulmelik Ba¹iæ

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#25 Post Postao/la Abu_haqq »

PITANJE:



Esselamu alejkum

Razlog mog obracanja je to sto postoji jedno pitanje na koje nisam dobio odgovor ama bas od nikoga, iako sam pitanje postavio i ucenjacima islama, samo su pokusali da inprovizuju odgovor a nikako da otvoreno i jasno iznesu svoj stav i misljenje.

Dakle o cemu se radi: Prvo bih rekao nesto o sebi: Zivim u centu srbije (grad Kraljevo), sredina u kojoj je jako tesko praktikovati islam, otac je 2003. god. obavio hadz i otad je islam postao temelj naseg ponasanja, i prakse. Najbliza dzamija nam je u Novom Pazaru 100 km od naseg grada i mi svakog petka idemo na dzuma namaz.

Sto se tice pitanja koje me zanima: Prosle godine je bilo obelezavanje 10 god. genocida u Srebrenici. Kao aktuelnu temu prenosile su sve televizije pa cak i neke srpske televizije kao sto je "B92" . Pratio sam ceo prenos i komentare bih izostavio. Ali ono sto meni nije jasno: Prisustvovale su delegacije iz nekoliko stranih zemalja i to je sve u redu. Medjutim, posle zavrsene dzenaze se desilo nesto po mom misljenju veoma nejasno i neshvatljivo u pojmu islama i serijata. U znak zahvalnosti uvazeni ulema Ceric je delio nekakve zahvalnice ili vec sta tim stranim delegacijama i to na nacin na koji ja nemogu da shvatim.

Na snimcima se lepo vidi kako zahvalnice deli sestra serijatski odjevena pored nje ulema Ceric i ona predaje zahvalnicu zatim se rukuje poljubi 3 puta po krscanskomobicaju. Pitam se sta se to desava kako to niko nije osudio, serijatska pravila su jasna kakvo rukovanje zene i poljubac. I sve to u prisustvu uleme. Molim vas ako u arhivama imate te snimke (neznam koje su televizije u bosni prenosile) pogledajte ih i dajte svoj sud o svemu. Za mene je to katastrofalno i svako od ucenjaka nerado daje odgovor. Nadam se da ce neko reagovati na pravi nacin i spreciti takve pojave.

Molim vas proverite tacnost snimaka i pokusajte da mi odgovorite konkretno jer u KUR~AN-u i SUNETU (serijat) nepostoji opravdanje za takve postupke koliko sam ja shvatio, lici mi na cisto poltronstvo i licemerstvo prema zapadnom svetu. A da bas niko to neprimeti i osudi. SRAMNO

Pozdrav nadam se da cete mi odgovoriti opsirno i konkretno



ODGOVOR:

Bismillah, elhamdulillah, we selatu weselamu ala rasulullah

U vezi tvoje primjedbe na postupak brata reisul uleme Dr. Mustafe Cerica Allah ga sacuvao i popravio mu postupke koji nisu u skladu sa ¹eriatom, rekao bi sljedece:

Zadivljen sam tvojom brigom i ljubomorno¹cu na kr¹enje nacela islama pogotovo kada se cine javno i od uglednih licnosti koje bi morale da prvi zagovaraju i promovi¹u islamsko ucenje. I ja licno bih mogao navesti desetine primjedaba na rad islamske zajednice od reisa do mahalskog imama ali kome da se ¾alim i ko ce uva¾iti moje mi¹ljenje kada oni vec rade to misleci da tako treba i najvi¹e potpoma¾e islam buduci da je za njih boljitak islama ako se pona¹aju tako da drug i (zapad, mediji i dr.) uva¾avaju na¹e pona¹anje i ne zamjeraju mu. Drugaciji postupci su za njih upadanje u oci drugima i izgledanje nazadno a ¹to je po njih minus za islam .
Tako gledam gajeci dobro mi¹lejnje prema njima a lo¹ije mi¹ljenej je da oni nikada nisu naucili `cisti Islam `u cijelini, mislim na akidet i sunnet cak su cesto mu stali na put i njegovim protagonistima ne pravdajuci ni njih druge od nekih taktickih gre¹aka koje su imali za posljedicu nerazumejvanje i doprinosile klimi sukobljavanja umjesto dijaloga i razumjevanja.


Ne odobravam rukovanje muslimanke ni sa muslimanom ni nemuslimanom a kamoli ljubljenje jer je zabranjeno ¹eriatom. Treba da nastupamom prema drugom u skladu sa svojom vjerom a na drugom je da nas uva¾i i nebude mu to te¹ko jer je to dio tolerancije i kulture. Mislim da su bile procjene da je rukovanje nu¾ni dio protokola i to je njihov id¾tihad za koji ce polagati racun Allahu i vec ga pola¾u pred ljudima, eto ja i ti smo to osudili drugi su razumjeli i odobrili jer njihovo poznavanje vjere to ne brani jer se oni ne ustucavaju od rukovanja ni u svakodnevnom ¾ivotu pa ¹to bi im smetalo kada dobivaju pojene pred medjunarodnom zajednicom kada se pona¹aju `kuturno` a ne ekstremno. Medjutim Allhov hatur je iznad svacijeg hatura.



a Allah d¾.¹. najbolje zna!

Odgovorio; ©ejh Abdulmelik Ba¹iæ

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#26 Post Postao/la Abu_haqq »

PITANJE:

Selam sa Kosova! Da li se pravi nijet za namaz jezikom, ako sam ja imam kao da napravim nijet!?

Da li je bidat koristiti tespih i da li je pogresno ako klanjam dva sun sunneta jaciska i jednu vitru!

Hvala unapred i Allah swt ishala da vas nagradi Dzenetom firdevsom!

ODGOVOR:



Bismillah, elhamdulillah, we selatu weselamu ala rasulullah



- Kori¹tenje tespiha u zikrovima uz namaz nije od sunneta nego je sunnet brojati zikrove na prste desne ruke.

Cim nije sunnet ond aje bidat(novotarija) ali nemoj napadati druge ako to cine na osnovu svoje vjerske naobrazovanosti ili ¹iroke prakse koju oni vide svugdje u dzamijama i od imama, vec se dr¾i ti sam sunneta i njemu pozivaj ko te za to pita i za koga racuna¹ da ce praktikovati a ostale mo¾e¹ na najljep¹i nacin upoznati sa sunnetom i uz to iskazati svoje razumjevanje njihove prakse te im pustiti na volju kako ce raditi. Va¾no je da im dostavi¹ istinu i neizazove¹ sukob jer je on veci belaj od njihovog brojanja zikra tespihom.

- Ako si imam u tvojoj svijesti je da ces klanjati kao imam to zanijetis srcem a nista ne spominjes jezikom jer Allah zna i nagradjuje prema nijetu srca.



- Ispravno je klanjati jedan rekat vitra ali je bolje klanjati tri jer je to bila i cesca praksa Poslanika s.a. i nagrada za tri je veca nego za jedan.

Dva pa predas selam i onda klanjas samo jedan pa predas selam.



Amin i tebe Allah nagradio svakim dobrom.



a Allah d¾.¹. najbolje zna!

Odgovorio; ©ejh Abdulmelik Ba¹iæ

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#27 Post Postao/la Tourniquet »

Abu_Haqq je napisao/la:
ToUrNiQuEt je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:Da li je dozvoljeno uciti Kur'an na mezaru ...?



PITANJA:

DA LI JE DOZVOLJENO DA SE UCI KUR’AN NA MEZARIMA I DA SE KLANJA DZENAZA GDJE IMA MEZARA ?

ODGOVOR:

Dozvoljeno je klanjanje d¾enaze na mezarju, i na tome se zadr¾ati i ne èiniti kaburove mjestima ibadeta i uèenja Kur'ana a ukoliko neko ¾eli da svome umrlom prouèi ne¹to neka to èini u kuæi.

A ALLAH NAJBOLJE ZNA !

I sad ti hoces reci da nije lijepo ucit na kaburima umrlima??? Znaci hoces reci da cijela islamska zajednica u BIH cini pogresno.... Zar se oduvijek nisu posjecivali mezari umrlih i ucio Kur'an a.¹. , pogotovo posljednji dan RAmazan tj. dan prije Bajrama... I oduvijek je tako bilo i oduvijek se mezari posjecuju..
Od mezara se ne trebaju pravit nekakva svetista ili slicno, ne valja ih oznacava, dizat spomenika, stavljati slike umrlih i slicne stvari.. Ali zasto da ne odes na mezar i proucis Jasin ili neki drugi odlomak iz Kur'ana. ZAsto bi to bilo zabranjeno....
Ja mislim da bi ti meni trebao donjeti "dalil" (dokaz) za taj ibadet, ne ja tebi. Jer ibadeti su priznati samo sa dokazima. Sa logicne strane kad razmislis malo, zasto ici na mezar sto ne prouciti dovu kod kuce. Nije potrebno se cuditi da neko pogresi. Zasto i nebi pogrijesili brate kad su i oni samo ljudi. Mi u Bosni se ponasamo isto kao Kur'ejsije za vrijeme poslanika Muhameda sws.


Sa logicke strane i mezar Muhammeda a.s. se posjecuje i uci se Kur'an i zikr, dovee na njegovom mezaru.. I milioni muslimana to rade , znaci svi su oni na pogresnom putu..? I reci mi zasto bi to bilo pogresno da odes na mezar i proucis jasin ili neki drugi ajet iz Kur'ana... I zasto mislis da je to novotarija, kad se to radi oduvijek, tako su mene naucili, tako su naucili moje roditelje, tako su naucili i roditelje mojih roditelja i tako se oduvijek radilo ..

A normalno da kod kuce trebas cesce se sjetiti svojih umrlih i proucit im Jasin, i naravno uciti Kur'an.
Dovoljno poznajem svoju vjeru i ne mozete ubijedit sad da je pogresno ako odem na mezar da bi proucio umrlima...
Esselamu alejkum

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#28 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

E imam i ja pitanje
Kako za nekog ko je umro da izrazimo pravilno saucesce ozaloscenoj porodici
odnosno kako izrazavate vi
Odnosi se na Muslimansku vjeru

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#29 Post Postao/la Abu_haqq »

braco za bilo kakav ibadet u Islamu potreban je dokaz. A taj dokaz treba biti dokazan putem hadisa sa ispravnim lancem prenosioca. U suptrotnom to se odbacuje i klasificira kao novotarija. Meni je poznato da je to velika pojava ne samo kod nas u BIH vec u drugim zemljama. Medjutim vracam se predhodno bez dokaza nije validan ibadet. Postoje mnoge stvari koje su se usunjale kod muslimana iz drugih vjera. Na primjer odlazak na ajatovicu je paganski obicaj iz vremena "bogumila" i poznat je kao pozdrav suncu. Ucenje Kur'ana nad kaburima je zabrenjeno jer nema utemeljenja u Islamu. To nije radio poslanik sws niti njegovi ashabi niti tabeini, tab tabeini. Nepostoji dokaz nigdje. Potrebno je znati da pojedine sekte sufija cine dove sejhovima na kaburima, trazeci preko njih Allahovu milost i druge stvari. To je sirk braco i sestre. Mi imamo direktnu vezu sa Allahom dz.s. Nama isto treba biti poznato da su u BIH sufije i dervisi ostavili veliki utisak. Zato budite oprezni. Za mrtve mozemo uciti dove traziti od Allah dz.s. da oprosti mejtu ili olaksa kabursko iskusenje itd.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#30 Post Postao/la Abu_haqq »

U Fetvama rahmetli Ðoze u vi¹e navrata razmatrao pitanje uèenja Kur'ana za umrle. Interesantni su njegovi odgovori. On zastupa stav da se Kur'an mo¾e uèiti umrlima i da od toga oni imaju koristi, ali uèaè ne smije uzimati nikakvu nadoknadu. Uèenje Kur'ana za pare je – smatra Ðozo - skrnavljenje Kur'ana kao Bo¾ije upute ljudima. Ta zabluda ima svoje razloge:

1. Opæa orijentacija na smrt i mrtva èovjeka koja je zadesila muslimane u vremenu dekadence. To je velika deformacija islama jer je islamskim propisima dat samo metafizièko-eshatolo¹ki smisao. Ovzemaljski smisao propisa potpuno je zanemaren. Kur'an se ne uèi ¾ivima da bi im poslu¾io kao pravilo i putokaz u ¾ivotu. On se sada uèi mrtvima, iako je sasvim jasno da je do¹ao ¾ivom èovjeku da ga pouèi kako treba da ¾ivi i da kroz ¾ivot na ovom svijetu zaradi vjeènu sreæu na ahiretu. Zbog takve pogre¹ne orijentacije do¹lo je do zloupotrebe Kur'ana, jer se on poèeo koristiti za sve, samo ne za ono èemu je namijenjen - tvrdi Ðozo.

2. Drugi razlog je komercijaliziranje obreda. Mnoge novotarije (bid'ati), obièaji i zablude koje su dobile obilje¾je vjere nastale su – smatra Ðozo - iz komercijalnih razloga.
Zato u jednoj od svojih fetvi, rahmetli Ðozo poruèuje: 'Krajnje je vrijeme da se okrenemo ¾ivima i da Kur'an poènemo uèiti ¾ivima. On je do¹ao da ¾ive uèi kako treba ¾ivjeti. On koristi mrtvima samo onoliko koliko su ¾ivjeli po njemu i koliko su u svakodnevnoj praksi primjenjivali njegove principe.' Rahmetli Ðozo se sa velikom ¾arom zalagao za ispravljanje pogre¹nog odnosa koji znatan broj muslimana ima prema Kur'anu. U fetvi br. 358 on ka¾e:

'Stvar ispravljanja gre¹aka i zabluda koje su poprimile obilje¾je vjere nije ba¹ tako lahka i jednostavna. Mi smo svjesni toga. Zato nas otpor nimalo ne uzbuðuje. Uèenje Kur'ana mrtvima za pare samo je detalj jedne pogre¹ne orijentacije i pogre¹nog odnosa prema Kur'anu. (...) Kur'an je prestao biti zakon ¾ivota. Dr¾imo ga u kuæi radi beriæeta. Pi¹emo iz njega hamajlije i zapise, uèimo ga mrtvima... U¾ivamo i u njegovoj muzici i dobrom mekamu. Sve je vi¹e nego ono radi èega je objavljen. Bit æe mnogo pote¹koæa u mijenjanju ove koncepcije. Veæ je u toku proces mijenjanja ali æe on dugo trajati. Za hator istine, htjeli bismo reæi da se u vjerodostojnim i priznatim fikhskim djelima i kod priznatih fakiha i autora, uopæe ne posatvalja pitanje uèenja Kur'ana mrtvima za novac. Jedino se postavlja pitanje sevapa i ispravnosti uèenja Kur'ana mrtvima bez novca: da li od takvog uèenja ima koristi umrlom ili nema. Uèenje Kur'ana mrtvima dozvoljava se, iskljuèivo, pod uvjetom da uèaè ne naplaæuje to uèenje.' (Fetve, I, 335)

Odgovori