Odgovori na Islamska pitanja

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#46 Post Postao/la Abu_haqq »

Pitanje:
Moja majka je udovica ,Babu su ubili cetnici, sa tri cerke vec 13 gd zivimo u Njemackoj, Babo joj je umro i ona ima zelju da ode na Hadz e sad znamo da joj je potreban mahrem,ali ona ga nema da li ona bez mahrema moze da ide jer to joj je jaka zelja,i jos da naglasim da ima 50 godina., Esselamu Alejkum

Odgovor:
Zahvala pripada Allahu d¾.¹. i neka je salavat i selam na posljednjeg Poslanika Muhameda, sallallahu 'alejhi we sellem. ®eni nije dozvoljeno da putuje na had¾d¾ ili Umru osim ako je s njom mahrem. Ovaj propis va¾i za svako putovanje bilo ono dugo ili kratko. Na njegovu zabranu ne utièe to dali putuje sama, sa ¾enama ili sa povjerljivim i pobo¾nim mu¹karcem. Zabrana obuhvata djevojke, ¾ene i na¹e nene odnosno starije ¾enske osobe. Propis va¾i za sve ¾ene bez obzira na njihovu starosnu dob a dokaz za to hadis Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, koji ka¾e: ''Nije dozvoljeno ¾eni da putuje osim ako je sa njom mahrem.'' U ovom hadisu Poslanik , sallallahu 'alejhi we sellem, nije odredio starosnu dob tako da sam hadis obuhvata sve ¾ene, starije i mlaðe. Zato ja savjetujem na¹u sestru i majku, da se strpi i odgodi obavljanje had¾d¾a ako veæ nemo¾e naæi osobu koja æe joj biti mahrem. Mi vjerujemo da je u svakom propisu koji nam je obajvio Allah d¾.¹. hajr i velika mudrost, pa i u ovome. To mo¾e dokuèiti onaj ko je bio na had¾d¾u i vidio kroz ¹ta prolazi jedan had¾ija, pogotovo starije osobe. Ko je to do¾ivio i vidio svojim oèima mo¾e shvatiti mudrost ovog propisa. Meðutim danas dosta na¹ih ljudi danas ne zna ko je to mahrem. Iz tog rasloga æu ukrako prestaviti skupine ili grupe ljudi koji ¾enskoj osobi mogu biti mahremi. Mahrem je prije svega osoba s kojom nije dozvoljeno stupiti u brak - bez izuzetka. ®eni odreðena osoba mo¾e biti mahrem zbog krvnog srodstva, dojenja mlijeka druge ¾ene i tazbinstva.. 1. Mahreme po krvnom srodstvu mo¾emo podjeliti u sedam grupa: - Oèevi i djedovi sa babine ili majèine strane - Sinovi, sinovi na¹ih sinova i sinovi na¹ih kæeri - Braæa, bila ona roðena ili braæa po majci ili ocu - Sinovi na¹e braæe, bez obzira bila to roðena ili braæa po majci ili ocu - Sinovi na¹ih sestara bile one na¹e roðene sestre ili sestre po ocu ili majci - Amid¾e bez obzira bili oni roðena oèeva braæa ili braæa po babi ili majci - Dajðe bez obzira bili oni roðena majèina braæa ili braæa po ocu ili majci 2. Mahremi po mlijeku odnosno zbog dojenja mlijeka druge ¾ene su svi oni koji inaèe bivaju mahremi po krvnom srodstvu. Ka¾e Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, u hadisu koji je muttefekun 'alejhi: ''dojenjem biva zabranjeno ono ¹to je zabranjeno krvnim srodstvom.'' 3. Mahremi po tazbinstvu su: - Mu¾evi sinovi (iz prvog braka), sinovi njegovih sinova i kæerki - Mu¾ev otac i djed te uzlazna loza - Mu¾ njene kæerke, mu¾ kæerke njenog sina i mu¾ kæerke njene kæerke. - Mu¾ njene majke (oèuh) pod uslovom da ima odnos sa njenom majkom. Samo sklapanje braka ga ne èini mahremom njenoj kæerci (iz prvog braka).

A Allah d¾.¹. najbolje zna! A Allah d¾.¹. najbolje zna
Odgovorio: Adnan Magliæ prof.

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#48 Post Postao/la Alyssa_ »

LAFF je napisao/la:E imam i ja pitanje
Kako za nekog ko je umro da izrazimo pravilno saucesce ozaloscenoj porodici
odnosno kako izrazavate vi
Odnosi se na Muslimansku vjeru

ja znam da se kod nas kaze " primi moje saucesche " i tako sam svugdje cula nisam nikad cula za druge izraze, u nashoj vjeri.

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#49 Post Postao/la Zahara »

Abu_Hagg Alah, da te sacuva od tebe samog!!! :biggrin: :D

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#50 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ja dok sam u Sarajevu mandatno bio cuo sam da govore nesto sagosum ili slicno tome
na ja.... :huh:

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#51 Post Postao/la Alyssa_ »

LAFF je napisao/la:Ja dok sam u Sarajevu mandatno bio cuo sam da govore nesto sagosum ili slicno tome
na ja.... :huh:

a jes jes.....tako kazu i u BanjaLuci, tacno je LAFF :bigups:

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#52 Post Postao/la Abu_haqq »

Koji poslanik nije imao ni oca ni majku?

ODGOVOR: Adem alejhis-selam

OBJASNJENJE: ODGOVOR: Adem alejhis-selam

POJA©NJENJE: Kao ¹to je poznato Adem je stvorenje koje je uzvi¹eni Allah stvorio svojom rukom jer je on prvi èovjek. Zatim je do njega stvorio njegovu ¾enu Havu. “Mi smo stvorili Adema od ilovaèe, od blata ustajalog.“(el Hidzr 26). Vidi djelo ADEM alejhis-selam ili KAZIVANJA O VJEROVJESNICIMA.

Pripremio Muhamed Ikanovic prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#53 Post Postao/la Abu_haqq »

©ta je Gusul?

ODGOVOR: bilo koji kupanje muslimana bilo obavezno ili dobrovoljno

OBJASNJENJE: ODGOVOR: bilo koji kupanje muslimana bilo obavezno ili dobrovoljno

POJA©NJENJE: Gusulu je rijec arapskog porijekla i zbaci kupanje, a u terminologiji se misli na bilo kupanje muslimana bilo ono obavezno ili dobrovoljno.vidi knjigu ISLAMSKO ZNANJE str.183 ili PUT PRAVOG MUSLIMANA ili SKRAÆENA ZBIRKA FIKHSKIH PROPISA.


Pripremio Muhamed Ikanovic prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#54 Post Postao/la Abu_haqq »

Pu¹enje cigareta je...?

ODGOVOR: zabranjeno - haram


POJA©NJENJE: op¹te je poznato da su uèenjaci iz oblasti medicine slo¾ni na ¹tetnosti duhana i da od u sebi ne sadr¾i samo jednu vrstu otrova nego na desetine. S toga na osnovu hadisa „NEMA ©TETE NITI NANO©ENJA ©TETE“.(vidi 40 Nevevijevih hadisa), propis je jasan da je konzumiranje duhana zabranjeno.


Pripremio Muhamed Ikanovic prof

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#55 Post Postao/la Abu_haqq »

©irk je..?

ODGOVOR: pripisivanje Allahu sudruga

POJA©NJENJE: Pod ¹irkom se podrazumijeva pripisivanje Uzvi¹enom Allahu sudruga, bilo u potpunosti ili pojedinaèno.Dijeli se na veliki i mali. vidi djelo KNJIGA TEVHIDA ili TAHAVIJEVA POSLANICA


Pripremio Muhamed Ikanovic prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#56 Post Postao/la Abu_haqq »

Pri spomenu Poslanikova imena treba...?

ODGOVOR: donijeti salavat na njega

POJA©NJENJE: Allahov Poslanik naziva ¹krticom onoga kod koga se spomene njegovo ime a on ne donese salavat na njega. A u drugoj predaji ka¾e da Allah donese deset salavat na onoga ko na njega donese jedan salavat.a op¹te je poznato da poslanik alejhis-selam nije volio da mu ljudi ustaju na noge niti je potvrdjeno stvaljanje ruke na srce pri njegovom spomenu i to se smatra novotarijom. vidi djelo ISLAMSKO ZNANJE.


Pripremio Muhamed Ikanovic prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#57 Post Postao/la Abu_haqq »

Redoslijed cetverice pravednih halifa je...?

ODGOVOR: Ebu Bekr,Omer,Osman i Alija

POJA©NJENJE: U istorijskim knjigama se preciznije spominje vrijeme njihove vladavine i oni su vodili ummet bas ovakvim redosijedom. I od akide ehli sunneta wel dzemata je da vjerujemo da je njihov i fadilet bas ovakvim redosijedom.vidi knjigu ASHABI ALLAHOVA POSLANIKA.


Pripremio Muhamed Ikanovic prof.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#58 Post Postao/la Abu_haqq »

©ta je to zekat?

ODGOVOR:
Obavezno odvajanje imetka

POJA©NJENJE: “ I iz njihovih imetaka uzmi zekat kako bi ih time ocistio…” ( et-Tewbe 103). Imam Ahmed je zabiljezio predaju: “ Izdvoji zekat iz svog imetka to ce ti biti ciscenje…” Zekat je cetvrta islamska duznost i obaveza je samo imucnijim muslimanima koji posjeduju odredjene vrste imetka preko svoje potrebe. Jedan je od pet temelja vjere islama i bez njegovog izvrsavanje privrzenost islamu osobe nece biti potpun. To znaci da je zekat stroga duznost a ne nesto sto se moze izostaviti ili ako ne zelimo ne moramo ispuniti.

Pripremio Muhamed Ikanovic prof

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#59 Post Postao/la Abu_haqq »

Ibadet - Obredoslovlje se moze sprovoditi samo ?

ODGOVOR: U dzamiji, kuci i na svim ostalim pristojno cistim mjestima.

OBJASNJENJE: U objasnjenju vidjecemo sta je to ibadet i na osnovu vrsta zakljucak je da se ibadet moze sprovoditi u dzamiji, kuci i na svim ostalim pristojno cistim mjestima.

Odgovorio je ¹ejhul-islam, Ahmed ibn Abdul-Halim ibn Tejmijje, rahmetullahi te'ala alejh: “Ibadet je sve ono ¹to Uzvi¹eni Allah voli i èime je On, subhanehu ve te'ala, zadovoljan, od rijeèi i djela, tajnih i javnih. Tako su od ibadeta: namaz, zekat, post, had¾d¾, iskren govor, ispunjavanje emaneta, dobroèinstvo prema roditeljima, odr¾avanje rodbinskih veza, odr¾avanje obeæanja, nareðivanje na dobro i odvraæanje od zla, borba protiv nevjernika i licemjera, dobroèinstvo prema kom¹iji, jetimu, miskinu, putniku, robu, ¾ivotinji; dova, zikr, uèenje (Kur'ana). Sve ovo i slièno ovome je ibadet. Takoðe, od ibadeta je i ljubav prema Allahu, subhanehu ve te'ala, i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve selleme, strah od Uzvi¹enog Allaha, pokajanje i vraæanje Njemu, subhanehu ve te'ala, strpljenje na Njegovoj presudi, zahvalnost na Njegovim blagodatima, zadovoljstvo s Njegovom odredbom, oslanjanje na Njega, nada u Njegovu milost, strah od Njegove kazne. Sve ovo i slièno ovome je ibadet Uzvi¹enom Allahu.”

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#60 Post Postao/la Abu_haqq »

Koji su uvjeti za sticanje znanja?

ODGOVOR: Ihlas (iskrenost u nijjetu), Takvaluk (bogobojaznost), Sabur (strpljenje)

OBJASNJENJE: -Prvi i najva¾niji od uvjeta je ihlas (iskrenost) u nijetu i nemije¹anje tog nijeta s bilo èim ¹to bi ga moglo naru¹iti bilo da se radi o rija'u ili o ¾elji za kakvim eksponiranjem ili oholosti, bilo da se radi o bilo kojoj bolesti koja naru¹ava èovjekove nijete. Kao ¹to ka¾e Allah d¾elle¹a’nuhu: ''I Mi æemo pristupiti djelima njihovim koja su uèinili i u prah i pepeo ih pretvoriti.'' (El-Furkan, 23.ajet)

- Drugi uvjet koji je takoðer bitan, je bogobojaznost kroz èinjenje onoga ¹to je Allah d¾elle¹a’nuhu naredio i ostavljanje onoga ¹to je On zabranio. Ka¾e Allah d¾elle¹a’nuhu: ''…bojte se Allaha i Allah æe vas poduèiti.'' (El-Bekara, 282. ajet), takoðer ka¾e Allah d¾elle¹a’nuhu: ''O vjernici, ako se budete Allaha bojali, On æe vam sposobnost darovati pa æete istinu od neistine moæi rastaviti i preko ru¾nih postupaka va¹ih æe preæi i oprostiti vam. – A Allahova dobrota je neizmjerna.'' (El-Anfal, 29.ajet), odnosno dat æe vam svjetlo kojim æete moæi jasno rastavljati istinu od zablude.

-Treæi uvjet je strpljenje (sabur). A ¹ta je to sabur? Sabur je neminovnost za svakog onog koji ne¹to ¾eli, bilo da se radi o dunjaluèkim ili ahiretskim stvarima, pa kako je tek onda za èovjeka vjernika koji ¾eli da nauèi Allahovu d¾elle¹a’nuhu vjeru. Dakle, put tra¾enja znanja potrebuje za velikim saburom, jer on nije nimalo jednostavan, naprotiv taj put je te¾ak i potrebuje za saburom i samosavladavanjem u lijenostima, te¹koæama i situacijama kad je èovjek umoran itd. I sigurno na ovom putu èovjek mora zalo¾iti velika djela; svoje vrijeme, novac, ¾ivce, zdravlje, sve to èovjek mora zalo¾iti da bi postigao cilj.

©eri'atska akademija Mus'ab ibn Umejr

Odgovori