Odgovori na Islamska pitanja

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#226 Post Postao/la mrki62 »

@Abu_Haqq

Ovaj gore postavljeni post sam postavio da vidi¹ ¹ta je Mevlud na NA©IM prostorima.
Pa¾ljivo ga proèitaj i onda naði mahanu .
Nemoj filozofirati sa kopiranjem vehabijske stranice , naði za shodno pa doka¾i u èemu grije¹i na¹a IZ , naði dokaz jesmol mi svi ludi a vi pametni - ili je obratno :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#227 Post Postao/la Abu_haqq »

Svaki ibadet koji nije dozvoljen od Poslanika SWS je haram (zabranjen). Znaci nesto nemora biti zabranjeno kao kad je u pitanju "ibadet". To je samo slucaj u svakodnevnom zivotu sve je halal sto nije zabranjeno Kur'anom ili sunnetom Muhammeda sws.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#228 Post Postao/la Abu_haqq »

Podizanje kaziprsta na tesehudu (za vrijeme ucenja etehijatu)

Pitanje:

Kakvo je pravilo u vezi pomicanja kaziprsta od desne ruke na tesehudu? Da li se treba pomicat ili je dovoljno da bude samo podignut?

Odgovor:

Bolje je da se pomice, ali je obadvoje od Sunneta.

Sejh Abdur Rezak Al Afifi (Fataawa wa Rasaa’il. Shaykh Abdur Razak Afifi, Volume I, str. 188-189 Fetva br. 19)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#229 Post Postao/la Abu_haqq »

Zajednicka dova na mezarjima

Pitanje:

Kakvo je pravilo uvezi ucenja zajednicke dove na mezarjima gdje jedna osoba uci dovu a drugi govore amin?

Odgovor:

To nije od suneta Allahovog Poslanika (salallahu alejhi ve sellem), niti od prvih halifa (Ebu Bekra, Omer, itd). Nego ih je Poslanik (salallahu alejhi ve sellem) upucivao da oni sami (pojedinacno) traze oprosta za umrlog i da ga Allah ucvrsti kad ga dvojica meleka budu ispitivali.

Sejh Ibn Usajmin (Al Bid’u wal Muhdathat wa ma la Asla lahu. Str. 317 Fataawa at-Ta’ziyyah str.40)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#230 Post Postao/la Abu_haqq »

Gdje je Allah?

Pitanje:

Sta je sa onim ljudima koji kazu “ Zaista Allah nije ni ispod ni iznad, ni desno ni lijevo, niti van ovog svijeta a niti unutar njega, itd.”?

Odgovor: Oni se smatraju kao novotari (mubtadi’ah).

Mi vjerujemo da se Allah iznad Njegovog Arsa uzdigao, kakvo uzdignuce dolikuje samo Njegovom Velicanstvu, kao sto Allah (subhanehu ve te’ala) kaze:

Svemilosni, koji se nad Arsom uzvisio ( Taha, 5)

… mi vjerujemo u Njegov iskaz a nevjerujemo u iskaz Mu’tezila. I isto tako savjetujem svima da procitaju djelo “Al ‘Uloo lil Alee al Ghaffar” od imama ad Dehebija, I isto tako njegovo skracenjo djelo koje je uradio Sejh Al Albani.

Sejh Mukbil Al Wadi’I (Ijabatus Saa’il ala Ahammil Massa’il. Pitanje 152, Str. 300)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#231 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:Svaki ibadet koji nije dozvoljen od Poslanika SWS je haram (zabranjen). Znaci nesto nemora biti zabranjeno kao kad je u pitanju "ibadet". To je samo slucaj u svakodnevnom zivotu sve je halal sto nije zabranjeno Kur'anom ili sunnetom Muhammeda sws.
Tamo je obja¹njeno drugaèije , a s obzirom da je u na¹im prostorima uobièajena pojava i da sam reis ulema nikad nije rekao da je neispravno - dakle ostaje da je ispravno .
Mi imamo svog duhovnog voðu i koga trebamo slu¹ati ako ne njega i stav IZ , Mevlud je dio nas , dio na¹e tradicije - bez koje smo niko i ni¹ta.
Ti haman nisi ni znao ¹ta je islam dok te vehabije nisu dobile u svoje ruke :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#232 Post Postao/la mrki62 »

Stav IZ o slu¹anju muzike :wave:

Da li je zabranjeno slu¹ati muziku?
30.07.2007
PITANJE:

Esselamu alejkum!
Da li je u islamu pokudjeno i/ili zabranjeno slusati muziku?

Hvala!

ODGOVOR:
Nisu sve vrste muzike dozvoljene niti su sve zabranjene. Propis ovisi o vrsti, karakteru i povodu. Zabranjeno je slu¹ati muziku ukoliko ona razbuktava strasti, podstièe na grijeh, o¹teæuje sluh, uznemirava druge, otupljuje osjeæaj za namaz, traæi vrijeme i sl. Muzika koja je uobièajena u povodu svadbe ili nekog drugog veselja i povoda nije zabranjena ukoliko ne vodi nekoj od gore spomenutih zabrana.

Link http://test.rijaset.ba/index.php?option ... Itemid=139
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

#233 Post Postao/la thug »

Evo ja jedno pitanje koje me muci:

Zasto moj pas jauce/cvili za vrijeme ezana?? Dok je bio manji ajd razumio sam mali je pa ga strah al i sada? Nije mi jasno? ezan je preglasan pa hajd moze bit da ga je strah... al pusti se u komsiluku muzika jos glasnija pa ga nije strah? imal na to odgovor kakav valjan ?
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

Avatar
Dobrila
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 40
Pridružen/a: 21 Okt 2017 11:16
Lokacija: Guatemala

#234 Post Postao/la Dobrila »

Pitanje:

Kako se svijet obogatio tako je poèela jedna vrsta biznisa koja do sada nije bila poznata. Radi se o nadogradnji kose, gdje se, prete¾no ¾enama, mada ima i mu¹karaca koji to rade, nadograðuje kosa tako da bude du¾a. Da li je to dozvoljeno?

Odgovor:

To nije nova pojava. Naime, Poslanik, s.a.v.s, prokleo je ¾enu koja nastavlja svoju kosu s neèijom drugom: “Allah je prokleo vasilu (tj. onu koja nastavlja svoju kosu s kosom druge)....” (Buhari, Sahihul-Buhari, “Tefsirul-Kur’ani”, br. 4508), ¹to ukazuje da se tako ne¹to radilo u Poslanikovo, s.a.v.s, vrijeme. S obzirom da prokletstvo znaèi udaljavanje od Allahove, d¾.¹, milosti zabrana je sasvim jasna i musliman ne bi smio èiniti tako te¾ak grijeh.







Svasta, MOZE LI MI KO OBJASNITI, kako se to IZVODILO??????

Extensions???



Aj dobro.

Kad sam bila mlada, druzila sam se najvise sa rajom iz Bosne (bez obzira na vjeru) i svi smo se lijepo razumjeli. Kako sad, ja citam sve sto Abu Hag pise (a zarekla se necu, al nisam mogla odolit), i toliko puno rijeci ne razumijem. Ah, kako se sve promijenilo...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#235 Post Postao/la mrki62 »

Dobrila je napisao/la: Kako sad, ja citam sve sto Abu Hag pise (a zarekla se necu, al nisam mogla odolit), i toliko puno rijeci ne razumijem. Ah, kako se sve promijenilo...
Ti si rijetka osoba koja javno prizna da ne razumije¹ .
Ja sam napisao da to on kopira sa jedne vehabijske stranice i sve je nerazumno s njihove strane. Oni su stranci i u Bosni a kamoli gdje drugdje :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#237 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ne razumijem ni ja... :P

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#239 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

=D> Upravo tako @ekranka

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Odgovori na Islamska pitanja

#240 Post Postao/la nella26 »

Interesantna tema [evojele9.gif] evo prilike da pitamo i odogovaramo jedni drugima
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori