Hadisi -Vjerodostonje predaje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#151 Post Postao/la Abu_haqq »

Ostavljam vam dvije stvari kojih ako se budete drzali necete zalutati, Allahovu Knjigu i moj sunnet. (Tirmizi, Hakim, Malik)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#152 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:
:) ja sam tebe prvi pitao....ocigledno si se izgubio jer dobro znas da nema tih ajeta koje mi mozes predloziti znaci vidimo koje taj koji ovdje pravi smutnju eee ja mislim da treba Karic malo bolje da se potrudi oko tebe slab si mu ucenik.

jos hej cuj ovo "Navedi mi hadis po kojem je sam Pejgamber klanjao" :chuckel: kriza si zesca
Postoji i knjiga u vezi sigurnostne vo¾nje al opet bez auto¹kole nema ni vozaèke , tako je i u vezi klanjanja, ,............. za to imamo institucije koje nas uèe .
Nema ispravnog hadisa u vezi klanjanja, jer ako bi se orijentisali po hadisima, onda ne trebaju ni mejtefi , ni medrese , mesd¾idi , ma ni¹ta nam onda ne treba :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#154 Post Postao/la Abu_haqq »

mrki62 je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:
:) ja sam tebe prvi pitao....ocigledno si se izgubio jer dobro znas da nema tih ajeta koje mi mozes predloziti znaci vidimo koje taj koji ovdje pravi smutnju eee ja mislim da treba Karic malo bolje da se potrudi oko tebe slab si mu ucenik.

jos hej cuj ovo "Navedi mi hadis po kojem je sam Pejgamber klanjao" :chuckel: kriza si zesca
Postoji i knjiga u vezi sigurnostne vo¾nje al opet bez auto¹kole nema ni vozaèke , tako je i u vezi klanjanja, ,............. za to imamo institucije koje nas uèe .
Nema ispravnog hadisa u vezi klanjanja, jer ako bi se orijentisali po hadisima, onda ne trebaju ni mejtefi , ni medrese , mesd¾idi , ma ni¹ta nam onda ne treba :wave:
masi ti koliko hoces hehehehe nemaaaaaaaaaaa to sto ti tvrdis dzaba ti :D

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#155 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
Abu_Haqq je napisao/la:
:) ja sam tebe prvi pitao....ocigledno si se izgubio jer dobro znas da nema tih ajeta koje mi mozes predloziti znaci vidimo koje taj koji ovdje pravi smutnju eee ja mislim da treba Karic malo bolje da se potrudi oko tebe slab si mu ucenik.

jos hej cuj ovo "Navedi mi hadis po kojem je sam Pejgamber klanjao" :chuckel: kriza si zesca
Postoji i knjiga u vezi sigurnostne vo¾nje al opet bez auto¹kole nema ni vozaèke , tako je i u vezi klanjanja, ,............. za to imamo institucije koje nas uèe .
Nema ispravnog hadisa u vezi klanjanja, jer ako bi se orijentisali po hadisima, onda ne trebaju ni mejtefi , ni medrese , mesd¾idi , ma ni¹ta nam onda ne treba :wave:
masi ti koliko hoces hehehehe nemaaaaaaaaaaa to sto ti tvrdis dzaba ti :D
Onda po tvom Kur`an nije savr¹ena knjiga !
A da li ¹ije isto klanjaju kao ti ? :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#156 Post Postao/la Abu_haqq »

Omer ibnul Hattab veli da je Muhammed a.s. rekao: "Djela se cijene i nagradjuju samo sa namjerama. Svakom covjeku pripada samo ono sto je namjeravao. Pa cija je hidzra u ime Allaha i Allahovog Poslanika, imace sevab od Allaha dz.s. A cija je hidzra zbog ovosvjetskog interesa kojeg hoce da postigne, ili zbog zene s kojom zeli da se ozeni, njegova hidzra je radi onoga zbog cega je ucinio, i za takvu hidzru nece kod Allaha dz.s. na drugom svijetu imati nagrade."

-- Biljezi - Hadis je Muttefekun alejh

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#158 Post Postao/la Abu_haqq »


Uzvi¹eni Allah ka¾e: "Èovjek Me porièe, a to mu nije dozvoljeno; èovjek Me vrijeða, a to mu nije dozvoljeno! Porièe Me kada govori: Allah me neæe ponovo stvoriti kao ¹to me je prvi put stvorio! A prvo stvaranje nije nimalo lak¹e od ponovnog pro¾ivljenja! Vrijeða Me kada govori: "Allah ima sina!" - a Ja sam Jedan, utoèi¹te svakome! Nisam rodio niti sam roðen, i niko Mi nije ravan!"


(Hadis Qudsi)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#159 Post Postao/la Abu_haqq »

Ebu Hurejre veli da je Muhammed a.s. rekao: "Znak licemjera, dvolicna covjeka, su tri stvari: Kad govori laze, kad obeca ne ispuni obecanje, i kad mu se nesto povjeri on pronevjeri."

-- Hadis je Muttefekun alejh

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#160 Post Postao/la Abu_haqq »

Nije vjernik onaj koji drugoga napada i vrijedja, proklinje, nepristojno se izrazava i koji je bestidan. (Tirmizi, Hakim)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#161 Post Postao/la Abu_haqq »

]"Poni¾en je i propao je rob dinara (zlatnika), poni¾en je i propao rob dirhema (srebrenjaka), poni¾en je i propao rob odjeæe, poni¾en je i propao rob kadife! Ako mu se ne¹to da, bude zadovoljan, a ako mu se uskrati, rasrdi se, postane bijedan i klone. Ako se trnom ubode, ne izvlaci ga."

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#162 Post Postao/la Abu_haqq »

1. Ebu Dzemre, rekao je: Bio sam Ibn Abbasov tumac, kada se obracao ljudima. Jedanput je dosla neke zena i pitala ga o mostu koji se pravi u glinenoj posudi. Tada je Ibn Abbas rekao: Izaslanstvo plemena Abdu-l-Kajs doslo je kod Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, pa ih je upitao: Cije je izaslanstvo ? Ili: Odakle je narod ?
Rebi´a, rekli su. Dobro dosao taj narod - ili izaslanstvo - koje nece biti ponizeno niti ce se kajati, ² rekao je Allahov Poslanik, alejhis-selatu ve selam.

Rekli su: Allahov Poslanice, dolazimo ti iz daleka. Izmedju nas i tebe nalazi se nevjernicko pleme Mudar. Zbog toga ti mozemo doci samo u svetom mjesecu. Zato nas zaduzi necim jasnim i nedvosmislenim kako bismo o njemu obavijestili one koji su ostali iza nas. Naredi nam ono sto ce nas uvesti u Dzennet.

Poslanik im je tada naredio i zabranio po cetvero.
Naredio im je da samo Allaha obozavaju, upitavsi: Znate li sta znaci samo Allaha obozavati ? Allaha i Njegov Poslanik to najbolje znaju. Odgovorili su.

Rekao je: Svjedocenje da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik, obavljanje namaza, davanje zekjata, post mjeseca ramazana i davanje petine od ratnog plijena.

Zabranio im je koristenje tikvenih posuda, zelenih cupova i posuda oblijepljenim ziftom. ³

Su´be je rekao: A mozda je kazao: I u kucama od palminih trupaca.

A zatim je dodao: Zapamtite to i prenesite svom narodu.
Ibn Mu´az u predaji ovog hadisa od svog oca dodao je: Allahov Poslanik, alejhis-selam, je El-Esedzdzu Abdul Kajsu rekao: Kod tebe postoje dvije osobine koje voli Allah. To su: razboritost i smirenost!
( Hadis se nalazi u Muslimovoj zbirci, prvi dio, broj 1. )

² Tj. vi se niste dvoumili da primite islam niti ste se time protivili pa, prema tome, nemate zbog cega biti ponizeni niti se kajati ( op. prev.).

³ Katran, smola; jer se u njima najbrze voce ukiseli, pretvori u vino, postane haramom. Ovo je bilo u pocetku islama nakon cega je zabrana u posudama i kiseljenje u njima derogirano, s tim sto je ostala zabrana pijenja svega sto opija, kao sto je u Burejdinom hadisu pod br. 496 ( op. prev.).

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#163 Post Postao/la Abu_haqq »

Zaista su se prije vas sljedbenici Knjige podijelili na sedamdeset i dvije stranke, a zaista æe se i moj ummet podijeliti na sedamdeset i tri. Sve æe u Vatru osim jedne, to je d¾ema’a.” (Prenosi Ahmed)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#164 Post Postao/la Abu_haqq »

372

Ijad ibn Himar prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s jednoga dana drzao hutbu i medju ostalog kazao:

"Gospodar moj mi je naredio da vas poducim onome sto ne znate a cemu me je On poucio danas:

- Sav imetak koji Sam dao Svojim robovima im je halal. Ja sam stvorio sve Svoje robove pravovjerne, zatim su im dosli sejtani i odvratili ih od njihove vjere, nakon toga su im zabranili ono sto Sam im Ja bio dozvolio, pa su ih nagovorili da Mi pripisu druga, o cemu Ja nikakav dokaz nisam poslao."


(Muslim)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#165 Post Postao/la Abu_haqq »

Kaze Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: 'Doci ce covjek na Sudnjem danu, a na njemu ce biti okacen njegov komsija, pa ce kazati: 'Gospodaru moj, Tvog mi dostojanstva, nisam ga prevario niti u porodici niti u imetku.' Pa ce kazati komsija: 'Istinu govori, ali me vidio u grijehu, pa me nije sprijecio.' (Muslim)

Odgovori