Hadisi -Vjerodostonje predaje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Hadisi -Vjerodostonje predaje

#1 Post Postao/la Abu_haqq »

Hadisi -Vjerodostojne predaje

Ebu Hurejreh, radijallahu anhu, ka¾e da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: - Tri su vrste ljudi koje Allah neæe ni pogledati na Sudnjem danu niti æe ih oèistiti od grijeha. Njima æe pripasti bolna kazna: - onaj koji pored puta ima vodu, pa je zabranjuje putniku - namjerniku, - onaj koji se zakune vladaru na vjernost samo radi ovosvjetske dobiti, pa ako mu to vladar podari, zadovoljan je, a ako mu, pak, uskrati, ljut je na njega, i - onaj koji se, prodajuæi svoju robu iza ikindije-namaza, zaklinje: Tako mi Jedinoga Boga, meni su drugi vi¹e davali, pa mu mu¹terija povjeruje, a u drugoj predaji stoji: pa mu povjeruje i kupi je od njega, a njemu za nju - ne bude toliko davano.

Zatim je (Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme) prouèio Allahove rijeèi (iz poglavlja Ali Imran«): »Oni koji obavezu svoju prema Allahu i zakletve svoje zamjenjuju neèim ¹to malo vrijedi - na onom svijetu nikakva dobra neæe imati, Allah ih neæe ni osloviti, niti æe ih oèistiti - njih bolna patnja èeka. (Buharija, Muslim, Ebu Davud, Tirmizija i Neseija)
Zadnja izmjena: Abu_haqq, dana/u 02 Aug 2007 19:37, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#2 Post Postao/la Abu_haqq »

Hadisi -Vjerodostojne predaje

Ebu Musa el-E¹'ari, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: - Uputa i znanje sa kojima me je Allah poslao je poput obilne ki¹e koja natapa zemlju; tlo koje je èisto upija ki¹nicu pa iz njega raste svakojako mnogo bilje i svje¾a trava. Èvrsto tlo, a u drugoj predaji: tlo koje ne probija voda, zadr¾ava ki¹nicu koju Allah d¾elle¹anuhu dariva na kori¹tenje ljudima, da je piju, njome stoku napajaju i usjeve natapaju, a u drugoj predaji: i stado napasaju. Ima tla koje je ravno i glatko i koje niti zadr¾ava ki¹nicu koja na njega pada niti, pomoæu nje, iz njega biljke rastu.

Prva dva primjera se odnose na onoga koji pravilno razumijeva Allahovu vjeru i koristi se onim sa èime me je Allah poslao: on je (Uputu) upoznaje i drugoga pouèava. Treæi primjer se odnosi na onoga kome to ni¹ta ne znaèi, koji neæe da prihvati Allahovu uputu koju sam kao poslanik donio. (Buharija, Muslim i Neseija)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#3 Post Postao/la Abu_haqq »

"Medju stvarima va¹ega svijeta, najdra¾e su mi bile ¾ene i mirisi: a svje¾ina moga oka (radost moga srca) jeste u namazu." (Nesai, Ahmed, Ibn Sa’d)

"Neka vjernik ne mrzi vjernicu, jer ako nije zadovoljan sa nekim njezinim svojstvom,zadovoljan je sa nekim drugim." (Muslim)

Od Ibn Abbasa r.a. se prenosi da ka¾e: "Bio sam iza Poslanika s.a.v.s. jednog dana, pa mi reèe: "O djeèaèe, nauèit æu te nekoliko rijeèi:
- Èuvaj Allaha, èuvat æe te, provodi Njegove naredbe i ostavi Njegove zabrane, èuvat æe te Allah d¾.¹. na ovom i na onom svijetu.
- Èuvaj Allaha, naæi æe¹ Ga na svojoj strani (ispred sebe). Pazi na Allahove granice i bdij nad njegovim pravima, usmjerit æe te i potpomoæi Allah d¾.¹.
- Kada tra¾i¹, tra¾i od Allaha, a kad se oslanja¹, osloni se na Allaha.
- Kada hoæe¹ podr¹ku u stvarima ovoga svijeta ili djelo za onaj svijet, tra¾i od Allaha d¾.¹., a naroèito u onim poslovima koje ne mo¾e uraditi niko osim Allaha d¾.¹., kao stoje izlijeèenje bolesti, tra¾enje opskrbe... To su poslovi svojstveni samo Allahu d¾.¹. (Navodi Nevevi i Hejtemi)
- Znaj, kada bi se narod okupio da ti u neèemu pomogne, ne mo¾e ti pomoæi osim koliko ti je Allah d¾.¹. propisao, a i kad bi se skupio da ti na¹kodi, ne mo¾e ti prièiniti ¹tetu osim koliko ti je Allah propisao.
To je vjerovanje u odredbu dobra i zla, propisanu od Allaha d¾.¹. èovjeku.
- Dignuta su pera i osu¹ene stranice
(Bilje¾i Tirmizi i ka¾e hasen sahih)
Zadnja izmjena: Abu_haqq, dana/u 28 Jun 2007 18:48, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#4 Post Postao/la Abu_haqq »

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws:

"Kada se jedan od vas abdesti po propisu, a potem ode u djamiju samo zbog namaza, Allah dz.s. se obraduje takvom kao sto se porodica obraduje nekome svome koji je bio dugo odsutan.


(Hadis biljezi Ibn Madze)
Zadnja izmjena: Abu_haqq, dana/u 28 Jun 2007 18:49, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#5 Post Postao/la Abu_haqq »

259

Dzabir r.a. prenosi:

"Cuo sam Allahova Poslanika s.a.v.s. kako kaze: "Kada neko od vas uðe u svoju kuæu, pa spomene Uzvi¹enog Allaha kod ulaska, i pri jelu, ¹ejtan ka¾e svojim prijateljima, nema vam konaka, niti veèere, a kada uðe, a ne spomene Uzvi¹enog Allaha, kod ulaska, ¹ejtan ka¾e: na¹li ste konak, a ako ne spomene Uzvi¹enog Allaha kada poène jesti, on (¹ejtan) ka¾e: "Na¹li ste konak i veèeru".

(Muslim)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#6 Post Postao/la Abu_haqq »

LJUDIMA SE ZALE NA ALLAHOVU ODREDBU

"Neznalice se ljudima zale na Allaha, i to je vrhunac neznanja i u odnosu na onoga kome se zali i na Koga se zali. Jer da takav poznaje Allaha, ne bi se zalio na njegovu odredbu, a da poznaje ljude, ne bi se njima zalio na Allaha". Jedan poboznjak je cuo kako se neki covjek zali drugom covjeku na svoje stanje, pa mu je poboznjak rekao: "O covjece, znaj da time nisi postigao nista, osim sto se zalis na odredbu Milostivog onome koji milosti nema" (Ibn Kajjim el-Dzevzijje)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#7 Post Postao/la Abu_haqq »

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws: 'Kada se jedan od vas abdesti po propisu, a potem ode u dzamiju samo zbog namaza, Allah swt se obraduje takvom kao sto se porodica obraduje nekome svome koji je bio dugo odsutan'. (Ibn Madze)
Zadnja izmjena: Abu_haqq, dana/u 10 Maj 2007 23:22, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#8 Post Postao/la Abu_haqq »

Rekao je Allahov poslanik Muhammed saws

"Ko zovne covjeka nekim drugim imenom ili nazivom, osim njegovog imena, proklinju ga meleci". ( Hadis biljezi Ibnu Sunni)
___________________________________________________________

"Ko sramoti i prebacuje svome bratu neki grjeh, nece umrjeti dok on taj grjeh ne ucini." (Tirmizi)
____________________________________________________________

"Ko nije milostiv prema drugome, nece se biti milostivo ni prema njemu, i ko ne oprasta drugome, nece se ni njemu oprostiti. Ko ne prima pokajanje od drugoga, nece se ni od njega primiti pokajanje." (Taberani)
____________________________________________________________

"Najveca kamata je vrjedanje casti" (Bejheki) - Kamata je veliki grjeh u Islamu, najmanji njezin dio je kao da covjek opci sa svojom rodjenom majkom.
_____________________________________________________________

"Najvise grjeha na Sudnjem danu imace onaj covjek, koji najvise govori o onome sto se njega ne tice." (Ahmed)
_____________________________________________________________

"Dva svojstva se nece sastati ni kod jednog vjernika: skrtost i ruzna narav." (Tirmizi)
_____________________________________________________________

"Covjeku je dovoljno zla u njegovom ponasanju da ponizava svog brata muslimana." (Muslim)
_____________________________________________________________

"Ako te neki covjek napada i vrjedja za nesto sto ti nemas, i time te potvara, ti njega ne sramoti i ne vrjedjaj ni za ono sto se nalazi kod njega. Pusti ga, bice muka njemu i njegova nagrada tebi. Nikoga ne psuj." (Ibnu Hiban)
Zadnja izmjena: Abu_haqq, dana/u 10 Maj 2007 23:23, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#9 Post Postao/la Abu_haqq »

"Mejjita (mrtvaca) prati troje: njegova porodica, njegov imetak i negova djela. Dvoje se vraæa, a jedno ostaje s njim. Vraæaju se njegova porodica i njegov imetak, a sa njim ostaju njegova djela. "
(Hadis - Muttefekun alejhi)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#10 Post Postao/la Abu_haqq »

»Kada bi znao koliki grijeh èini onaj koji prolazi ispred klanjaèa, bilo bi mu bolje da saèeka èetredeset (dana, mjeseci ili godina) nego da proðe ispred njega.«
(Hadis - Muttefekun alejhi)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#11 Post Postao/la Abu_haqq »

"D¾ehennem je opkoljen, (ograðen) (ovosvjetskim) u¾icima, a D¾ennet je opkoljen (ograðen) neprijatnostima."
(Hadis - Muttefekun alejhi)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Hadisi Vjerodostojne predaje

#12 Post Postao/la Abu_haqq »

266

Prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik savs. rekao:

Kada uceci Kur'an covjek naidze na sedzdu pa je ucini, sejtan zaplace govoreci: "Tesko meni, covjeku je naredzena sedzda pa je ucinio i zato ce biti nagradzen dennetom, meni je naredzena sedzda pa sam je odbio uciniti i zato cu biti kaznjen dzehennemom"

(Muslim)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Vjerodostojne predaje

#13 Post Postao/la Abu_haqq »

Vjerodostojne predaje Enes r.a. veli:" Nisam dodirnuo ni brokata (vrsta tkanine protkane svilom) ni svile mekse ni blaze od dlana ruke Allahovog Poslanika i nisam nikada pomirisao ljepseg i prijatnijeg mirisa od mirisa Allahovog Poslanika. Sluzio sam Allahovog Poslanika 10 godina i nikada mi nije rekao ni uf, niti mi je kada rekao, za neku stvar koju sam ucinio: "zasto si to ucinio", niti za neku stvar(posao) koju nisam ucinio: "zasto to nisi ucinio"? (Muttefekun alejh)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#14 Post Postao/la Abu_haqq »

Abdullah ibn'Amr ibn El'As, r.a. kaze: "Allahov Poslanik nije bio nepristojan, besraman niti je bio nemoralan, bestidan ( u svome govoru i ponasanju) i govorio je: "Zaista su medju vama najbolji oni koji su najljepseg ponasanja." (Muttefekun alejh)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#15 Post Postao/la Abu_haqq »

Ebu Derda' r.a. prenosi da je Vjerovjesnik a.s. rekao: "Ni jedna stvar nece biti te¾a, na mizanu (vagi) vjernika Sudnjeg dana, od lijepe naravi. Zaista Allah mrzi bezobrazne brbljivce (bestidne u govoru i ponasanju)". (Tirmizi)

Odgovori