Islam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Dzevad79
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 157
Pridružen/a: 10 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#31 Post Postao/la Dzevad79 »

Ovo pismo je napisano Nakibu i sejjidu ¹ejhu Feridu. Ono velièa i hvali (medh) najboljeg od svih ljudi i savjetuje nam da ga slijedimo:

voje drago pismo koje si poslao iz milosrða je u najbolje vrijeme poèastilo ovog fakira (siromaha). Bilo nam je jako drago da ga proèitamo. Zahvaljujuæi Allahu d¾elle-¹anuhu tebi je bilo suðeno da naslijedi¹ Muhammedov alejhisselam fakr. [Fakr = Necijenjenje ovosvjetskog imetka i neoklijevanje u davanju i tro¹enju imetka na Allahovom d¾elle-¹anuhu putu.] Ovaj teved¾d¾uh, ova ljubav, i ova odanost fakirima, potièe iz toga nasljedstva. Ovaj fakir, koji nema ni¹ta, je zbunjen ¹ta da ti napi¹e kao odgovor. Ja æu ti napisati ne¹to o superiornim kvalitetima tvog velikog d¾eda, koji je najbolji od svih Arapa, i tako uèiniti da ovo moje pismo bude vesila (posrednik) za moj spas od ahiretskog azaba. Ja ne poku¹avam velièati na¹eg efendiju (sejjida) alejhissalatu vetehijje. Radije, ja æu obogatiti moje pisanje s njim. Prijevod arapskog stiha:

Nisam u stanju da navelièam Muhammeda alejhisselam

Samo æu svom tekstu dati veæu vrijednost s njegovim imenom.

Uzdajuæi se u Allaha d¾elle¹anuhu i moleæi Ga za pomoæ ja ka¾em: Muhammed alejhisselam je Allahov d¾elle¹anuhu resul. On je sejjid, efendija Ademovih sinova. On æe na danu Kijameta biti najdare¾ljiviji od onih kojima smo pokorni, i koji æe nas spasiti od d¾ehennema.

[Sejjid Abdulhakim ef. Arvasi kaddesallahu teala sirrehul’aziz je rekao: Svaki Pejgamber salevatullahi teala alejhim ed¾ma’in je u svakom pogledu najveæi, u svom plemenu, u svom vremenu, i u svom mjestu (gdje ¾ivi, dr¾avi). Muhammed alejhisselam je najvi¹i, u svakom pogledu, od svih klasa biæa koja su do¹la i koja æe doæi u svakoj dr¾avi i u svakom vremenu od stvaranja svijeta do njegovog kraja. Niko, ni u kom pogledu, nije vi¹i od njega. Ovo nije ne¹to nemoguæe za Njega da uèini. Onaj koji èini ¹ta hoæe, i stvara ¹ta hoæe, ga je stvorio takvog. Nijedan èovjek nema dovoljne snage da ga dovoljno nahvali (medh). Niko ne mo¾e njega kritikovati.]

On æe na Sudnjemu danu (Kijametu) prvi ustati iz mezara. On æe prvi èiniti ¹efa’at. Njegov ¹efa’at æe prvi biti primljen (kabul). On æe prvi pokucati na d¾ennetska vrata. Njemu æe se odmah otvoriti vrata. U njegovoj ruci æe biti bajrak Liva-i hamd. Adem alejhisselam i svi pravovjerni (mu’mini) od njegovog vremena do kraja svijeta æe biti pod tim barjakom. On je rekao u hadisi ¹erifu, “Ja sam na Kijametskom danu sejjid i onih koji su do¹li i onih koji æe doæi. Ja se ne hvalim, ja govorim istinu.” On ka¾e u jednom hadisi ¹erifu, “Ja sam Allahov d¾elle-¹anuhu habib, najdra¾i. Ja sam reis (glava, poglavar) Pejgambera. Ja se ne hvalim.” Jedan drugi hadisi ¹erif ka¾e, “Ja sam zadnji Pejgamber, alejhimusselam. Ja se ne hvalim. Ja sam Abdullahov sin, Muhammed, alejhissalatu vesselam. Allah d¾elle-¹anuhu je stvorio ljude. Mene je stvorio kao najbolje ljudsko biæe. Allah d¾elle-¹anuhu je razdvojio ljude u grupe [nacije, rase]. On je mene stavio u najbolju. On je onda razdvojio ovu najbolju grupu u plemena [d¾ema’ate]. On je mene stavio u najbolje. On je onda razdvojio ovaj d¾ema’at na kuæe. On je dao da se ja rodim u najboljoj kuæi [familiji]. Ja sam najbolji od svih ljudi. Ja sam iz najbolje familije. Ja æu govoriti na Kijametu kada æe svi ¹utiti. Ja æu èiniti ¹efa’at za ljude kada se niko neæe smjeti maèi. Ja æu im (ljudima) dati vesele vijesti kada æe svi biti potpuno bez nade. Ja æu toga dana imati kljuè za svaku dobrotu i za svaku pomoæ i za svaka vrata. Liva-i hamd æe biti u mojoj ruci. Ja sam najkorisniji od svih ljudi, najdare¾ljiviji, i najbolji. Mene æe taj dan slu¾iti na hiljade sluga. Ja æu na dan kijameta biti svim Poslanicima imam, hatib, i ¹efa’atd¾ija. Ja ovo ne govorim da se hvalim.” [Ja govorim istinu. Moj zadatak je da ka¾em istinu. Ja, ako vam ovo ne ka¾em, neæu izvr¹iti svoju du¾nost.] Da nije bilo radi njega, alejhissalatu vesselam, Allah d¾elle-¹anuhu ne bi ni¹ta stvorio. Ne bi bilo objavljeno da je samo On ma’bud (jedini kojeg se mora ibadetiti). On je, sallallahu alejhi ve sellem, bio Pejgamber kada je Adem alejhisselam bio izmeðu vode i zemlje [to jest, dok je njegova glina bila mije¹ana].

Ko slijedi stope jednoga ovakvoga sejjida

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ISLAM

#34 Post Postao/la paparaci »

upravo me ova konverzacija na pendzeru podstakla da napisem sljedece.

naime, radi se o alkoholu u islamu. kako je svima poznato, zabranjen je.

neki to prepisuju Allahu dz.s. i Kur'anu, sto je "sasvim" pogresno. kazem "sasvim" zato sto se u jednom ajetu u Kur'anu spominje da su vjernici duzni sljediti i slusati poslanike. sad se sigurno pitate, pa dobro sta sad? e pa ovako. Muhammed a.s. je bio jedan od Allahovih dz.s. poslanika i to zadnji i on je uvezi alkohola prokleo deset osoba i to:

1. onoga ko proizvodi alkohol,
2. kome se proizvodi,
3. ko ga pije,
4. ko ga donosi,
5. kome se donosi,
6. ko ga toci,
7. ko ga prodaje,
8. ko se njegovim novcem hrani,
9. ko ga kupuje i
10. kome se kupuje.

u Kur'anu licno nigdje ne stoji da je alkohol zabranjen. ali se spominje ta sura kojom smo obavezni sljediti poslanike njegove i slusati. posto je Muhammed a.s. prokleo ove navedene - zakljucak je jednostavan.

ako kad opet naletim na taj ajet - postavicu ga.

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: ISLAM

#36 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »

paparaci je napisao/la:upravo me ova konverzacija na pendzeru podstakla da napisem sljedece.

naime, radi se o alkoholu u islamu. kako je svima poznato, zabranjen je.

neki to prepisuju Allahu dz.s. i Kur'anu, sto je "sasvim" pogresno. kazem "sasvim" zato sto se u jednom ajetu u Kur'anu spominje da su vjernici duzni sljediti i slusati poslanike. sad se sigurno pitate, pa dobro sta sad? e pa ovako. Muhammed a.s. je bio jedan od Allahovih dz.s. poslanika i to zadnji i on je uvezi alkohola prokleo deset osoba i to:

1. onoga ko proizvodi alkohol,
2. kome se proizvodi,
3. ko ga pije,
4. ko ga donosi,
5. kome se donosi,
6. ko ga toci,
7. ko ga prodaje,
8. ko se njegovim novcem hrani,
9. ko ga kupuje i
10. kome se kupuje.

u Kur'anu licno nigdje ne stoji da je alkohol zabranjen. ali se spominje ta sura kojom smo obavezni sljediti poslanike njegove i slusati. posto je Muhammed a.s. prokleo ove navedene - zakljucak je jednostavan.

ako kad opet naletim na taj ajet - postavicu ga.


Uzvišeni Allah naredio je Poslaniku da ljudima dostavi poslanicu, i on je to učinio na najbolji i najpovjerljiviji način.Takoðer, prilikom objave naređeno mu je da ljudima obznani koje je to postupke i osobe prokleo Uzvišeni Allah, međutim, to ne ukazuje da je Poslanik bio osoba kojoj je bilo svojstveno proklinjanje drugih ljudi.

Plemeniti ashab Enes ibn Malik, Allah bio sa njim zadovoljan, rekao je da Poslanik nije bio osoba koja psuje, ružno govori ili proklinje. I kada bi želio da ukori nekoga od svojih drugova, govorio je: "Šta mu je". (Buhari, 6031.)
Poslanik je definisao mu`mine riječima: "Mu`min ne vrijeđa, ne proklinje, ne govori ružan riječi i nije bestidan." (Tirmizi i rekao je: ‘’Hadis je hasenu garib.’’)
I kada su zatražili od Poslanika da uputi dovu protiv idolopoklonika, odgovorio je: "Ja zaista nisam poslan da proklinjem, već sam poslan kao milost." (Muslim, 2599-87.)

I isto tako pripadnici ehli-sunneta vjeruju da su spomenute radnje u vjerodostojnim hadisima povodi za Allahovo prokletstvo, ali da se isto to prokletstvo ne ispunjava svakoj osobi koja počini neku radnju koja je povod prokletstva, jer možda kod nje postoji prepreka ili povod koji čini da je ne dostigne prokletstvo, kao što su pokajanje, traženje oprosta, dobra djela, dova mu`mina za mu`mina, dobra djela koja se čine u njegovo ime, azab u kaburu, strahote Sudnjeg dana i Allahova milost i oprost.
Uzvišeni Allah prokleo je sljedeće osobe ili postupke odreðenih ljudi:

ALKOHOL

Rekao je Poslanik: "Allah je prokleo alkohol i onoga ko ga pije, toči, prodaje, onoga kome se prodaje, onoga ko ga pravi, ko ga nosi i kome se nosi.’’ (Ebu Davud, hadis sahih, Sahihu Ebu Davud, 3380, Albani)

Allah je prokleo alkohol , poslanik Muhammed je samo prenio ono sto je Allah naredio da prenese nama , po tebi sad ispada da je Muhammed sam od sebe zabranio alkohol , . . . .
slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ISLAM

#37 Post Postao/la paparaci »

papaya je napisao/la:cao alda, pa gdje pise to onda?

u Ilmihalu - knjiga ili vise sveska za prvi stupanj vjeronauke - pod naslovom "Hrana i odijevanje" - strana 70.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ISLAM

#38 Post Postao/la paparaci »

neka mi Allah dragi oprosti ako sam pogrijesio. nisam svjesno. tako pise u ilmihalu - da je Muhammed a.s prokleo te osobe. mozes li reci koji je to Poslanik rekao da je Allah dz.s. to rekao? posto se to u Kur'anu stvarno nigdje ne spominje. jedino se spominje da je zabranjeno u pijanom stanju se obracati Svevisnjem - tj klanjati.

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: ISLAM

#39 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »

paparaci je napisao/la:neka mi Allah dragi oprosti ako sam pogrijesio. nisam svjesno. tako pise u ilmihalu - da je Muhammed a.s prokleo te osobe. mozes li reci koji je to Poslanik rekao da je Allah dz.s. to rekao? posto se to u Kur'anu stvarno nigdje ne spominje. jedino se spominje da je zabranjeno u pijanom stanju se obracati Svevisnjem - tj klanjati.


U cetvrtoj godini poslije hidzre upotreba alkoholnog pica bi potpuno zabranjena. Drustvo kojem je Muhammed s.a.v bio poslan bilo je ogrezlo u ovu zlu naviku. Alkohol je najveci neprijatelj covjekovog razuma i zbog toga su ga svi Boziji Poslanici zabranjivali. Ali kako ga je nas Poslanik s.a.v. zabranio? Prvo je bio objavljeno o cinjenici da se alkoholno pice razlikuje od dobre hrane.
“(I Allah vam daje) plodove palmi i loze od kojih pripremate opojna pica i koristite kao dobru hranu.” (K.16:67)
Sljedeci ajet je bio objavljen s namjerom da obavijesti muslimane da je steta u opojnim picima mnogo veca od korsti koja je u njima.
“Pitaju te o vinu i kocki. Reci: “Oni donose veliku stetu, a i neku korist ljudima, samo je steta od njih veca od koristi.”” (K.2:219)
Nema sumnje da je ovakav ton bio dovoljan da mnoge odvrati od alkohola. Medjutim, i pored objavljivanja ovog ajeta nalazimo primjere ljudi kojima ovo nije bilo dovoljno da prestanu s njegovom upotrebom. Abdurrahman b. Avf je servirao vino na jednom rucku kojeg je bio organizovao za svoje prijatelje. Poslije, kada su odlucili da klanjaju jedan od njih je pogresno proucio jednu suru. Ovaj dogadjaj je bio iskoristen da se jasno izrazi zabrana upotrebe alkohola i bivanja u pijanom stanju bar za vrijeme namaza. Sljedeci ajet je bio objavljen:
“O vjernici, pijani nikako molitvu ne obavljajte, sve dok ne budete znali sta izgovarate…” (K.4:43)
Rezultat objavljivanja ovoga ajeta je bio da su neki ashabi prestali sa upotrebom alkohola uvjereni da ono sto nije dobro za namaz, nije dobro za vazda. Medjutim i pored ovog zadnjeg ajeta nekima jos nije bilo jasno da moraju prestati sa tom losom navikom. Uskoro, na jednom sijelu gdje je alkohol bio sluzen dodje do prepirke i fizickog obracunavanja. O tome obavijestise i Poslanika s.a.v. Sam Umar, koji ce postati drugi halifa, nije bio prestao sa picem. Smatrao je da ajeti u kojim se spominje alkohol ne izrazavaju jasno njegovu zabranu u svim okolnostima. Biljezi se da se molio: “O Boze, objavi nam jasno i uvjerljivo naredjenje!” Posljednji neprijatni dogadjaji uzrokovani stanjem pijanstva nekih ashaba stvorili su uslove za potpunu zabranu alkohola. Uskoro bijase objavljeno:
“O vjernici, vino i kocka i kumiri i strelice za gatanje su odvratne stvari, sejtanovo djelo; zato se toga klonite da bi ste postigli sto zelite. [ejtan zeli da pomocu vina i kocke unese medju vas neprijateljstvo i mrznju i da vas od sjecanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa, hocete li se okaniti?” (K.5:90-91)

Poslije objave ovog ajeta svi oni koji su vjerovali da ajeti o alkoholu objavljeni prije nisu nosili zabranu, okanise se pica. Prenosi se da je Umar, kada je cuo ovaj ajet i njegovo pitanje “Hocete li se okaniti?”, rekao: “Sada sam se okanio!”

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=175
slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ISLAM

#40 Post Postao/la paparaci »

[eusa_clap.gif]

jako lijepo objasnjeno. korak po korak. znam za taj ajet u ljubicastom, ali sam zaboravio na njega. mislio sam eksplicitno na alkohol (znam da je vino alkohol, al et).

ja se jos jednom izvinjavam za moje neznanje odnosno za to sto nisam bio dovoljno upucen. :oops:

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: ISLAM

#41 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »

paparaci je napisao/la:[eusa_clap.gif]

jako lijepo objasnjeno. korak po korak. znam za taj ajet u ljubicastom, ali sam zaboravio na njega. mislio sam eksplicitno na alkohol (znam da je vino alkohol, al et).

ja se jos jednom izvinjavam za moje neznanje odnosno za to sto nisam bio dovoljno upucen. :oops:

slika


dobar si covjek druze . . [evojele9.gif] slika
slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: ISLAM

#43 Post Postao/la kajs »

Ne može biti dalje od istine!
Stvarno dobro ovaj napravio analizu arapa, mada nije sve tako zasigurno je Sirija najdalje otisla u svojoj samostalnosti, ovo ostalo ne vredi paznje.

Interesantno sto Iran poslednje u analizi. [Happy.gif]

Nisam Siija, a daleko od toga da i pomislim da nisu dobri muslimani. Pa neka pisu koliko hoce.

Iskreno kao muslimana me zabolelo ovo sto napisao je, na stranu sve, za Hizbollah. Pa zar nisu oni jedini koji u periodu od 1948. porazise Izrael? I ja bih da mogu, ove koji su gore nabrojani od arapa i njihovih predsjenika i vodja, kako ovaj navede
Sa podrškom Irana, lebanonska grupa Hezbollah je preuzela kontrolu nad velikom teritorijom Lebanona gdje tlači muslimane sunije.
kako bih ih slatko terorisao aman [Happy.gif]

Hajd sretno bilo, puno je ovakvih analiza a sa zakljuckom svi su u krivu samo smo mi ispravni. A mi sto smo ispravni nemamo nikakvo resenje za izlaz iz ovog stanja u kojem su muslimani.

"Allahu, Vlasnice svakog Stanja daruj muslimanima Bolje stanje"
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: ISLAM

#45 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
moras znati da sije ne izvrsavaju prvi uslov Islama a to je shehadet.
Odakle ti to ?
I šehadet i okretanje kibli je isto , na sjedenju u svakom namazu šije započinju sa :"EŠHEDU EN LA ILAHE ILLELLAH VE EŠHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU i onda nastavljaju sa selamima "ALLAHUMME SALLI ALA MUHAMMEDIN VE ALA ALI MUHAMMED KEMA SALLEJTE ALA IBRAHIME VE ALA ALI IBRAHIME... haman ne kontaš najbolje njihovo razlikovanje :lol:
Od vehabija se najviše razlikuju po hadisima, šije ih imaju tek stotinjak a vehabije na hiljade/tisuće - usput , jesil kad čuo za mutawatir hadise ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori