Islam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#91 Post Postao/la lile_at »

Mrki62 je napisao/la:
lile_at je napisao/la:


Robova je bilo i nakon smrti Poslanika s.a.w.s, muslimanske vojske su znale uzeti u roblje one koji se ne bi predali u ratovima. Vjerovatno i zbog toga sto se oslobadanje robova u mnogim hadisima spominje kao vrlo pohvalno dijeo. Ima dosta hadisa koji govore - kad oslobodis roba itd....Samo po mom misljenu sigurno nisu drzali robove na onaj nacin kao sto su ih drzali ostali nemuslimani........Isto kao sto je receno da je po internacionalnim konvencijama ropstvo ukinuto i kako je to u skladu sa ciljevima islama.

Treba spomenuti cinjenicu da je islam vjera koja svojim savrsenim principima pokusava umanjiti ropstvo i uciniti da ljudi budu slobodni. Imas u vise kur'ansko-hadiskih tekstova da se preporucuje paznja prema onima koje covjek posjeduje –robovima. Kad je Ebu Hurejre, r.a., cuo rijeci Allahovog Poslanika: ''Dobrom i cestitom robu pripada dupla nagrada'', kazao je: ''Tako mi Onoga u cijoj je ruci Ebu Hurejrina dusa, da nije borbe na Allahovom putu – dzihada, hadza, dobrocinstva prema majci, ja bih pozelio da preselim kao rob.“ (Buharija i Muslim)
Islam je za iskupljenje od mnogih prekrsaja odredio iskupljenje i oslobadanje roba.
Sve je to ok, al ne treba negirati ono Å¡to je bilo u smislu da to nije istina.
Nisam od jučer i neke stvari su mi jako poznate [Happy.gif]

Nisi od juce, ali nisi se ni pokazao kao prijatelj Islama i to je cinjenica....... [huh.gif]
slika slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#92 Post Postao/la mrki62 »

lile_at je napisao/la:

Nisi od juce, ali nisi se ni pokazao kao prijatelj Islama i to je cinjenica....... [huh.gif]
Islam zahtijeva ITINU a ja se trudim istinu pokazat a ako ti voliš sakrivati istinu i ako one što pokazuju nazivaš to što pišeš , onda ni to nije u redu.
Jesam li ja prijatelj islama, to samo Allah zna
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Islam

#93 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Mrki62 je napisao/la:
lile_at je napisao/la:

Nisi od juce, ali nisi se ni pokazao kao prijatelj Islama i to je cinjenica....... [huh.gif]
Islam zahtijeva ITINU a ja se trudim istinu pokazat a ako ti voliš sakrivati istinu i ako one što pokazuju nazivaš to što pišeš , onda ni to nije u redu.
Jesam li ja prijatelj islama, to samo Allah zna
Islam zahtijeva istinu dovrsi misao mrki nije ITINA nego ISTINA [thumbup.gif]
slikaslikaslika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#94 Post Postao/la mrki62 »

Pirat_sa_kariba je napisao/la: Islam zahtijeva istinu dovrsi misao mrki nije ITINA nego ISTINA [thumbup.gif]
Tako je, omaklo mi se slovo S, zahvaljujem na ispravljanju [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
lile_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 104
Pridružen/a: 02 Sep 2011 13:04

Re: Islam

#95 Post Postao/la lile_at »

Mrki62 je napisao/la:
lile_at je napisao/la:


Jesam li ja prijatelj islama, to samo Allah zna
Naravno da samo Allah zna ja i nepobijam Njegovu rijec, vec ako si prijatelj nisi se pokazao kao takav Ili podrzavas Islam na taj nacin koji nama obicnim smrtnicima nije za shvatiti..... [smile.gif]
slika slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#96 Post Postao/la mrki62 »

lile_at je napisao/la:
Naravno da samo Allah zna ja i nepobijam Njegovu rijec, vec ako si prijatelj nisi se pokazao kao takav Ili podrzavas Islam na taj nacin koji nama obicnim smrtnicima nije za shvatiti..... [smile.gif]
Svakako da podržavam al istovremeno popravljam bilo čije greške a greške najviše rade radikali [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Islam

#97 Post Postao/la paparaci »

VAŽNOST ŽENE

Mnogi vjernici koji vjeruju zaboravili su položaj žene u islamu i odnos Poslanika s.a.v.s. prema ženama.

Zaista moramo napravit reviziju naših odnosa prama svemu, a posebno prama ženi.

Zašto baš ženi?

Zato što je ona jedan od Allahovih dokaza malo shvaćen od većine. Njeno stvaranje, malo shvačeno, njen položaj, njena krhka priroda i njena uloga slabo o tome razmišljamo.

Uzvišeni Allah u Suri Nur u 21 ajetu veli:

„Jedan od dokaza Njegovih jeste to što za vas, od vaše vrste stvara ženu da se uz njih smirite i što između vas uspostavlja, ljubav i samilost, to su zaista pouke za ljude koji razmišljaju.“

Obratimo dobro pažnju „to su zaista poruke za ljude koji razmišljaju“ o čemu bismo trebali razmišljati? Ako upšte razmišljamo a riječ je o ženi. Treba razmišljati o ženi kao biću, njenoj ulozi a ne kao objektu, kako većina razmišlja danas.

Zašto je toliki nered, nemir na zemlji među ljudima?

Zato što su mnogi zaboravili i zapustili izvor smirenosti i zato što slabo činimo ponašanjem da ta smirenost dođe do izražaja.

Ako je Gospodar rekao – Stvorio za vas žene da biste se uz njih smirili.

Zašto je dakle velika nesmirenost u društvu?

Zato što je ta smirenost zatvorena, o njoj se ne razmišlja, ne možemo da je nađemo, malo smo njoj posvećeni.

Sjetimo se prve majke, hazreti Have, čije ime znači život. Dakle, ona je stvorena od živog bića od čovjeka, od rebra njegovog, dok Adem od zemlje.

Zbog toga Adem, Ademov život ne može biti potpun bez njenog života, kao i slast i vrijednost života, koji je kompletan upravo sa Ademom.

A mi hoćemo kompletan život bez nje, ili da ona samo bude tu kao objekat.

Majka, žena, sestra, kćerka, ona je radost, ona je ljubav, ona je nada, ona je nježnost, ona je snaga, ona je rodila Ibrahima, Musaa, Isaa i Muhammeda a.s.

Jedan velikan kad govori o ženi on kaže:

O ženo, ti si polovica društva ovog, ti si polovica zajednice zatim rodila si nam drugu polovicu, pa ti si doista cijela polovica, cijela zajednica. Ti si cijelo društvo.

Ona je stabilnost, ona je smirenost, ona je milost Zemlji, kao i podrška i oslonac, oslonac onima na Zemlji.

Avatar
vihor
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 322
Pridružen/a: 20 Jan 2011 16:59
Lokacija: Germany
Kontakt:

Re: Islam

#98 Post Postao/la vihor »

koji fanatizam :roll:




DUBAJI- Informativni portal Emirates 24/7 objavio je sliku gde je nekoliko pripadnika ratnog vazduhoplovstva Saudijske Arabije prekinulo vojnu misiju i svojim helikopterima tipa “ Sikorski” sletelo na autopu u blizini prestolnice Rijada, kako bi obavili jednu od dnevnih molitvi.

Prema javljanju ovog sajta sliku su ovekovečili fotoreporteri, koji su prolazili tim putem, a svojim objektivima uhvatili su helikopterske posade kako kleče dok su u njihovoj blizini parkirani helikopteri

Emirates 24/7 objavio je da se piloti nisu mnogo obazirali na vruć asfalt i sunce koje je neumoljivo pržilo.

http://www.kurir-info.rs/planeta/saudij ... 144486.php

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Islam

#99 Post Postao/la mrki62 »

Dobar komentar na sliku :
Ma kakvi satro molitva,osluskuju dali negde ispod zubori nafta,za svaki slucaj tu su i cisterne!

slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori