Ko je odgovoran za neznanje kod muslimana?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#31 Post Postao/la Abu_haqq »

Ovaj naziv ne odgovara stvarnosti, posto mi ne slijedimo Muhammeda b. Abdul-Vehhaba (Allah mu se smilovao), kao ni bilo koga drugog, kao sto to rade neki koji slijede nekog od mudztehida, ili ustanovitelja neke skole ili pokreta, veæ slijedimo onu vjeru i njeno shvatanje koja datira od rijeèi: "Ikre", pa do zadnje fetve u danasnjici, koja je proistekla iz idztihada u svjetlu Kitaba i Sunneta.

Slijedimo sve ashabe na èelu sa hulefai-rasidinima, sve tabiine na èelu sa njihovim imamima, sve mudztehide ummeta na èelu sa 4 svepriznata imama u fikhu, slijedimo sve muhakkike (valorizatore) od Nevevija, Ibn-Hadzera, Ibn-Tejmijje, Ibnul-Qajjima, Sevkanija, San`anija i ostalih.

Njihove rijeèi su za nas kao i rijeèi drugih, podlozne kritici i uzimanju ili odbacivanju, ako nemaju iza sebe uporista u èvrstom dokazu iz dva temelja (izvora) ove vjere. Ovoliko je dovoljno da se zna da je to ime nama dato zulumom i da ne odgovara stvarnosti, nego ciljevima onih koji nam ga pripisuju, a inaèe je od Allahovog zakona na zemlji, da sljedbenike istine uvijek prozovu nekim imenima koja su ispod njihovih vrijednosti, dok ehlul-batil (sljedbenike neistine) nazivaju imenima iznad njihovih vrijednosti.

Bismillahir Rahmanir Rahim

Zar smo im prije Kur’ana dali Knjigu pa se nje pridr¾avaju?

o­ni èak govore: "Mi smo zatekli pretke na¹e kako ispovijedaju vjeru i prateæi ih u stopu mi smo na Pravom putu."

I eto tako, prije tebe, Mi ni u jedan grad nismo poslanika poslali, a da o­ni koji su rasko¹nim ¾ivotom ¾ivjeli nisu govorili: "Zatekli smo pretke na¹e kako ispovijedaju vjeru i mi ih slijedimo u stopu."

"Zar i o­nda" - govorio bi o­n - "kad vam ja donosim bolju od o­ne koju ste od predaka va¹ih upamtili?" A o­ni bi odgovarali: "Ne vjerujemo mi u o­no ¹to je po vama poslano!"

I Mi smo ih ka¾njavali, pa vidi kako su skonèali o­ni koji su poslanike u la¾ ugonili.

A kad Ibrahim reèe ocu svome i narodu svome: "Nemam ja ni¹ta s o­nima kojima se vi klanjate,

ja se klanjam samo o­nome koji me je stvorio, jer æe mi o­n, doista, na Pravi put ukazati"-

o­n uèini rijeèi Tevhida trajnim za potomstvo svoje, da bi se dozvali.

A ja sam dopustio ovima, a i precima njihovim da u¾ivaju sve dok im nije do¹la Istina i Poslanik oèevidni.

A sada, kada im Istina dolazi, o­ni govore: "Ovo je vrad¾bina, i mi u nju nikako ne vjerujemo!"
(Az-Zuhruf/Ukras, 21-30)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#32 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:
Hanefijski mezheb je nesto drugo od danasnje bosanske
prakse, a ako je bosanska tradicija mjerilo, svi znamo
kakva je praksa nasih predaka bila dok partizani nisu
vjeru zabranili. Zar stvari po kojima nas najvise
prozivate nisu bile prisutne kod nasih predaka, prije
pedesetak godina!? A ako je nesto sto je moderno
bolje, onda sahva i da'va Sunneta je najfriskija da'va
na nasem prostoru.

A prije svega ovoga nema pravo niko sebe zvati islamskom i uzeti odgovornost za Allahovu vjeru i Muhammedov, sallallahu 'alejhi ve sellem, millet (narod), a ne drzati se Allahovih dokaza i Sunneta Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem.
Jel ti uop¹te znao o èemu pi¹e¹ ?
Henefijski mezheb ?
Pa de mi nabroj dr¾ave koje imaju Henefijski mezheb ,.............. ili trubi¹ onako napamet.
Nema u arapskim a ni perzijskim dr¾avama Henefijskog mezheba i zbog toga se mi koji smo na Balkanu i ostalim Evropskim dr¾avama u mnogo èemu razlikujemo.
Postoje 4 mezheba u islamskom svijetu a ti i tebi slièni ne prihvatate ni jedan mezheb , pa te ovom prilikom molim da da¹ podatak koliko vas je na svijetu,................ ne mora¹ u broju , mo¾e¹ u promilima , jer vas nema u procentima - koliko ima Henefijskog mezheba :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#34 Post Postao/la Abu_haqq »

ekranka je napisao/la:Ne valja nista slijediti slijepo,ne znam kako nekom to nije jasno!!!!!

Ovdje se ne radi o nicem drugom nego o prepucavanju!!!

I zato ja izlazim iz ove diskusije :)
ma on samo u prazno udara, svaki put kad mu stanes na nogu on se raspadne...mi pricamo o jednom a on o 10. stvari nigdje veze...nije ni cudo da nista nekonta a kamoli Islam.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#35 Post Postao/la mrki62 »

Abu_Haqq je napisao/la:
ekranka je napisao/la:Ne valja nista slijediti slijepo,ne znam kako nekom to nije jasno!!!!!

Ovdje se ne radi o nicem drugom nego o prepucavanju!!!

I zato ja izlazim iz ove diskusije :)
ma on samo u prazno udara, svaki put kad mu stanes na nogu on se raspadne...mi pricamo o jednom a on o 10. stvari nigdje veze...nije ni cudo da nista nekonta a kamoli Islam.
Ja vam usput ubacujem pitanja i podpitanja , da se vidi ko ¹ta zna ; niste znali o originalnom Kur`anu , niste znali o starosti najmlaðe ¾ene Muhamedove a.s. ........... niste znali o njegovoj robinji Mariji , ne znate mi odgovoriti jel On bio osuneæen ili ne i od kada se mi sunetimo .
Ne znate mi odgovoriti kako se je klanjalo u Njegovo vrijeme , po kojem hadisu ,................. samo copi paste znate :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#37 Post Postao/la mrki62 »

O kakvom vrijeðanju ti sad , o èemu ti to?
Nisam ja od juèer pa da ne znam ¹ta je vrijeðanje a ¹ta su pitanja a ¹ta su odgovori :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#39 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:O kakvom vrijeðanju ti sad , o èemu ti to?
Nisam ja od juèer pa da ne znam ¹ta je vrijeðanje a ¹ta su pitanja a ¹ta su odgovori :wave:
OD sveg mog izlaganja ti se uhvatio za to..tocno znam sta se misli i ne odnosi se samo na tvoj gornji post ,osvrnula sam se na cjelokupna zbivanja na forumu ,sto ne ukljucuje samo tebe !!!!

Kazem opet ,vljela bih vidjet Karakter i Jakost pojedinaca na terenu u zivotu ,pa da potvrde kompletnost u svakom pogledu..
Moj osvrt je bio na ono NEMA ZDRAVE komunikacije i zbog tog razloga treba dat petama vjetra..jer i smisao prepucavanja i nije neki smisao ,jel tako :)
E da, ne znam zasto i voljela bih da grijesim ali imam osjecaj da nemusliman vise postiva vjeru od muslimana,bar ovdje na forumu..iskreno zao mi je zbog toga..
Ma doæi æu ja tebi u Afganistan :D
Sve ¹to se kosi sa stavom na¹e IZ je upitno a ostalo kod mene mo¾e proæi :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#42 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

@ekranka se opet religiji vratila :)

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#43 Post Postao/la ra-ja »

Ako je neko kriv za neznanje MUSLIMANA ....onda je kriv prijasnji sistem... :-k
Mislim da su pogodjene i ostale nacije.......... :-k

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#44 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ra-Ja je napisao/la:Ako je neko kriv za neznanje MUSLIMANA ....onda je kriv prijasnji sistem... :-k
Mislim da su pogodjene i ostale nacije.......... :-k
Autch!! [-(

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#45 Post Postao/la __kockar__ »

Ra-Ja je napisao/la:Ako je neko kriv za neznanje MUSLIMANA ....onda je kriv prijasnji sistem... :-k
Mislim da su pogodjene i ostale nacije.......... :-k
ovo sad sto si ti napisala nema nikakve veze...(bez uvrede) :ballbounce:
mali cojk sa VELIKIM DIMENZIJAMA :P

Odgovori