Multi-religijski brak!?!

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
zivinicannn
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 611
Pridružen/a: 02 Nov 2008 00:20
Lokacija: zivi

Re: Multi-religijski brak!?!

#123 Post Postao/la zivinicannn »

zar se to jos gleda :D ko je i sta je...vazna je ljubavvv

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Multi-religijski brak!?!

#124 Post Postao/la Bausstelac »

papaya je napisao/la:za mene rajo ne moze multireligijski brak, zato sto ja nisam religiozna, multi je najmanje dva
Znaci svejedno Miroslav ili Hasan samo neka je nevjernik? [laugh.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Multi-religijski brak!?!

#125 Post Postao/la Bausstelac »

Ra-Ja je napisao/la:Samo nacionalistima smeta multireligiozni brak...
[icon_flower.gif]
Nije istina...

Muslimanu nesmeta da ima Zenu krscanku ili Jevrejku,jer je Muskarcu dozvoljeno da ozeni krscanku ili jevrejku,a Zeni je zabranjeno da se uda za sledbenika knjige(krscanina ili zidova):

"i čestite vjernice su vam dozvoljene,i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas,kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite,a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate.'' (Maide 5:5.)
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Multi-religijski brak!?!

#127 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Samo nacionalistima smeta multireligiozni brak...
[icon_flower.gif]
Nije istina...

Muslimanu nesmeta da ima Zenu krscanku ili Jevrejku,jer je Muskarcu dozvoljeno da ozeni krscanku ili jevrejku,a Zeni je zabranjeno da se uda za sledbenika knjige(krscanina ili zidova):

"i čestite vjernice su vam dozvoljene,i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas,kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite,a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate.'' (Maide 5:5.)
Nacionalistima a ne vjernicima [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Multi-religijski brak!?!

#128 Post Postao/la ra-ja »

papaya je napisao/la:
Bausstelac je napisao/la:
papaya je napisao/la:za mene rajo ne moze multireligijski brak, zato sto ja nisam religiozna, multi je najmanje dva
Znaci svejedno Miroslav ili Hasan samo neka je nevjernik? [laugh.gif]

Upravo tako
Ti @papaya sad u klin sad u plocu.Nisi uopste stabilna licnost... [icon_flower.gif]

Jos samo da si sigurna da li ce Miroslav ili Hasan biti do kraja zivota takvi, da nece postati nacionalisti... :?: [eusa_think.gif] Ili ce na prvoj podapetoj kuki...
Ako si ti naprimjer ...Biljana a on Idriz ili obrnuto..ne zanosise idealnim...pocece da te naziva ...cigankom.prljavstinjom ,satanistom...itd itd...tek se tada otkrije ko je licnost ustvari koju volis... :!:
Ili kako se kaze...ko kome guli jarca... [icon_flower.gif]
Ako se 15 godina nisi zaljubila ..onda si djecu pravila bez ljubavi...Usto cisto sumnjam :?:
Naconalista ce te uvrediti, udarir,maltretirati,ovo ili ono bilo kada ... a vjernik nikada ... [icon_flower.gif]

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Multi-religijski brak!?!

#129 Post Postao/la kajs »

Bausstelac je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Samo nacionalistima smeta multireligiozni brak...
[icon_flower.gif]
Nije istina...

Muslimanu nesmeta da ima Zenu krscanku ili Jevrejku,jer je Muskarcu dozvoljeno da ozeni krscanku ili jevrejku,a Zeni je zabranjeno da se uda za sledbenika knjige(krscanina ili zidova):

"i čestite vjernice su vam dozvoljene,i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas,kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite,a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate.'' (Maide 5:5.)

Za sve su nacionalisti krivi definitivno [Happy.gif]

Ovo si ti zanimljivo protumacio brate Baustelac. Sto se tice odnosa muskarac - zena vec sam svoj stav izneo tu negde i ne bih o tome. Vratit cu se na Ajet koji si citirao (do duse ti si samo dio Ajeta)

"Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite, a ne da s njima blud činite i da ih za prilježnice uzimate. A onaj ko otpadne od prave vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na onome svijetu, nastradati. "

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ ۖ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ ۖ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلَا مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ ۗ وَمَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Ovdje sam prenio i izvorno tekst arapski bez komentara, zeleno boldirano je dio koji Rahmetli Besim Korkut tumaci: "i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite" u Ajetu nigde ne stoji da su to hriscanke, krscanke ili jevrejke. (Moze kog interesuje uzeti arapski recnik i naci znacenje arapsko za hriscanke, krscanke ili jevrejke). Kazem on je tako tumacio (ni on nije protumacio na kog se to odnosi osim sto je bukvalno prevo rijeci "VEL-MUHSINATU MIN-LEZINE UTUL KITABE MIN KABLIKUM" i cestite (Muhsinun) od onih kojima je Knjiga data prije vas (Min kablikum).

Ovo "MIN KABLIKUM" imas i naprimer u Ajetu kada nam Dragi Allah Dželešanuhu govori o Postu

"O vjernici! Propisuje vam se post, kao Å¡to je propisan onima prije vas, da biste se grijeha klonili," (El-Bekare: 183)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

i moze se eto prumjetiti da nam u oba Ajeta Dragi Allah Dželešanuhu govori o tome sta VJERNICI treba da rade.

E sad ovo sam napravio jedan mali uvod cisto sta sam primetio. Ono sto zelim da skrenem paznju je sledece. Dragi Allah kaže

" Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja-vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala. Ne udavajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobošca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Džehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Džennet i oprost, i objašnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili."

(El-Bekare: 221)


وَلَا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكَاتِ حَتَّىٰ يُؤْمِنَّ ۚ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْكُمْ ۗ وَلَا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكِينَ حَتَّىٰ يُؤْمِنُوا ۚ وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَلَوْ أَعْجَبَكُمْ ۗ أُولَٰئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ ۖ وَاللَّهُ يَدْعُو إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ ۖ وَيُبَيِّنُ آيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ



Znaci, nema odvajanja musko/zensko podjednako je kao i za vjernika da ne zeni mnogoboskinju, mušrikinju, dok ne postane vjernica isto je stroga zabrana i vjernici da se udaje za mnogobosca, mušrika (onog koji cini širk).

Esselamu alejkum
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Multi-religijski brak!?!

#130 Post Postao/la Bausstelac »

kajs je napisao/la:
Bausstelac je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Samo nacionalistima smeta multireligiozni brak...
[icon_flower.gif]
Nije istina...

Muslimanu nesmeta da ima Zenu krscanku ili Jevrejku,jer je Muskarcu dozvoljeno da ozeni krscanku ili jevrejku,a Zeni je zabranjeno da se uda za sledbenika knjige(krscanina ili zidova):

"i čestite vjernice su vam dozvoljene,i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas,kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite,a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate.'' (Maide 5:5.)

Za sve su nacionalisti krivi definitivno [Happy.gif]

Ovo si ti zanimljivo protumacio brate Baustelac. Sto se tice odnosa muskarac - zena vec sam svoj stav izneo tu negde i ne bih o tome. Vratit cu se na Ajet koji si citirao (do duse ti si samo dio Ajeta)

"Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite, a ne da s njima blud činite i da ih za prilježnice uzimate. A onaj ko otpadne od prave vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na onome svijetu, nastradati. "

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ ۖ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ ۖ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلَا مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ ۗ وَمَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Ovdje sam prenio i izvorno tekst arapski bez komentara, zeleno boldirano je dio koji Rahmetli Besim Korkut tumaci: "i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite" u Ajetu nigde ne stoji da su to hriscanke, krscanke ili jevrejke. (Moze kog interesuje uzeti arapski recnik i naci znacenje arapsko za hriscanke, krscanke ili jevrejke). Kazem on je tako tumacio (ni on nije protumacio na kog se to odnosi osim sto je bukvalno prevo rijeci "VEL-MUHSINATU MIN-LEZINE UTUL KITABE MIN KABLIKUM" i cestite (Muhsinun) od onih kojima je Knjiga data prije vas (Min kablikum).
Naravno da se to odnosi na krscanke i jevrejke,jer oni su ti kojima je "data knjiga prije nas".Tako misle vecina komentatora Kurana,medju kojima su Ibn Abbas i Ibn Kesir (otvori negov tefsir strn.346).

Sad znam da ima i onih ucenjaka koji zabranjivaju brak sa danasnjim krscankama,uzimajuci za dokaz to sto vecina njih danas neslede krscanstvo,ali sa ovakvim razmisljanjem se nimalo neslazem,jer ako je njihovo nesljedjenje krscanstva razlog da Musliman nesmije zeniti krscanku,onda nebi smio zeniti ni danasnje Muslimake,jer vecina njih ne samo sto ne slljede Islamske propise,nego i nemaju ama bas nista sa Islamom,sem to sto nose Musliamanska imena.

SELAM
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Multi-religijski brak!?!

#131 Post Postao/la kajs »

Hajd pomozi pa mi daj link za taj tefsir ako ima na internet.

Ovdje ti kazem da je upotrebljena sintagma "oni kojima je data Knjiga".

Ma jest moj jarane, ali neznam da li si ozenjen ti, ali kad hodze vencavaju (Islamski brak) obavezno pozovu mladence da prouce Imanske sharte pa tek onda pitaju za ponudu i pristanak, za sklapanje braka. Da kazem tim cinom je barem otklonjena sumnja da ocitovanjem kazu da su muslimani (mumin-vjernik je veca kategorija od muslimana).

A neznam da ima tefsira da ce ti odvojiti ovo da je muskarcima dozvoljeno a da zenama nije.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Multi-religijski brak!?!

#133 Post Postao/la Bausstelac »

Kajs neznam dali Tefsir Ibn Kesir postoji na interentu,ja ga imam kao knjigu(sazetak).

Evo nakratko sta on kaze o ovome na str.346:

"Ljudi se nisu zenili sljedbenicima knjige kad je objvljen ajet iz sure El-Bekare "Ne zenite se mnogoboskinjama,sve dok nepostanu vjernice"(El-Bekara 221),valjda zato sto nisu pravili razliku izmedzju idolopoklonika i krscana i zidova

sve dok nije objavljen sljedeci ajet:"i cestite kceri onih kojima je data Knjiga prije vas"(El-Maide 5)
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Multi-religijski brak!?!

#135 Post Postao/la kajs »

Drugo sam zeleo da kazem. Ni jednom ne poricem, Neuzubillahi, da nema Sljedbenika Knjige i njihovih cestitih kceri. I vise nego je jasno da su to sljedbenici Davuda Alejhiselam, njemu je objavljen Zebur, Musa Alejhiselam, objavljen mu Tevrat i Isa sin Merjemin objavljen mu Indzil.


"O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog – hvaljen neka je On! – zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok."
(An-Nisaa: 171)


"A kada Isa, sin Merjemin, reče: "O sinovi Israilovi, ja sam vam Allahov poslanik da vam potvrdim prije mene objavljeni Tevrat i da vam donesem radosnu vijest o poslaniku čije je ime Ahmed, koji će poslije mene doći" – i kad im je on donio jasne dokaze, oni rekoše: "Ovo je prava vradžbina!"
(As-Saff: 6)

"A kada Allah rekne: "O Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: 'Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allaha!'" – on će reći: "Hvaljen neka si Ti! Meni nije priličilo da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to već znaš; Ti znaš šta ja znam, a ja ne znam šta Ti znaš; Samo Ti jedini sve što je skriveno znaš." (Al-Maaida: 116)

Ali jedno je sigurno a to je da Dragi Allah Dzelesanuhu odvaja kategoriju Sljedbenika knjige (Ehlil-kitab) od krscana (Nasarija) i jevreja (jehudija). Imas zato koliko hoces primjera u Kur'ani Kerimu.


"Jevreji govore: "Uzejr je – Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je – Allahov sin." To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih – ubio ih Allah! Kuda se odmeću?" (At-Tawba: 30)

وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّهِ وَقَالَتِ النَّصَارَى الْمَسِيحُ ابْنُ اللَّهِ ۖ ذَٰلِكَ قَوْلُهُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ ۖ يُضَاهِئُونَ قَوْلَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ قَبْلُ ۚ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ ۚ أَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Odgovori