Stav vjera po pitanju-mješoviti brakovi

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Meriam
Pocetnik
Postovi: 3
Pridružen/a: 05 Aug 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#62 Post Postao/la Meriam »

Ja znam samo da mi je muka na nacionalizam i ljudi koji pogresno tumace vjeru. Procitala sam puno toga sto se tice Islama, i nisam nigdje nasla da se takav vid veze zabranjuje, jer je vjera stvar pojedinca a ne ko mu je nena ili pranena-nebitno. Hocu da kazem, da ljudi pogresno interpretiraju to, smatraju da ta osoba koja se eto, sticajem okolnosti i takve sudbine ( niko ne moze odabrati familiju u kojoj se radja), nasla u familiji koja nije cisto muslimanska, gdje postoji jedna osoba koja pripada drugoj nacionalnosti, da nije ni on musliman. Glupost. Onda znaci ukoliko se desi da neko predje na Islam, hvala Allahu pa nas ima takvih, nikad nece biti pravni vjernik, zato sto su generacije iza njega ostale u drugoj vjeri. Opet glupost. Ali to stalno slusam od ljudi i to starijih koji bi trebali da znaju po nekom nepisanom pravilu vise od mladjih.
Nek onda meni na dusu ide ako sam nesto pogrijesila govoreci ovako.
Mislim da ne grijesim...
:-)

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#63 Post Postao/la Tourniquet »

Dobro i opsirno si to objasnila...

Ali da kazem jednu stvar...
Adem je prvi covjek na zemlji.. BIo je musliman... nakon njega se razvijalo covjecanstvo... i kako se razvijalo, pocelo se je odaljavat od pravog puta . dok se nisu potpuno udaljili... poslan je NUh a.s. da ih povrati u vjeru.. NEki su se vratili, oni koji nisu su bili unisteni potopom.... I tako dalje i dalje i dalje... Uvijek su se ljudi udaljavali od vjere i uvijek su im slati poslanici pa tako i Isa a.s. ili Isus kako ga nazivaju.. i Isa a.s. je upucivao u pravu vjeru... MEdjutim i nakon njega ljudi su se promjenili, izmijenili su Indzil Svetu knjigu i zbog toga je poslan i posljednji poslanik Muhammed a.s. I on je ponovo donio istinu ljudima i pozvao ih u pravi put... Put islama...

I naravno da su i krscani sljedbenici knjige, samo sto su na svoj nacin je vjerovali i radili... Drugacije nego sto je prvovremeno objavljeno.. I Kur'an je dosao da bi ispravio sve te greske u Indzilu tj BIbliji...
A znamo da poslije Muhameda a.s. nema vise poslanika... I kada se sad svi potpuno odalje od islama i pocnu kreirat vjeru po svom izboru i govorit ovo je dobro ovo nije znaci da se i priblizava Sudnji dan i kraj ovog prolaznog svijeta..
A onda ce se znati ko je bio na pravom putu a ko je grijesio....
selam ....

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#64 Post Postao/la Tourniquet »

Meriam je napisao/la:Ja znam samo da mi je muka na nacionalizam i ljudi koji pogresno tumace vjeru. Procitala sam puno toga sto se tice Islama, i nisam nigdje nasla da se takav vid veze zabranjuje, jer je vjera stvar pojedinca a ne ko mu je nena ili pranena-nebitno. Hocu da kazem, da ljudi pogresno interpretiraju to, smatraju da ta osoba koja se eto, sticajem okolnosti i takve sudbine ( niko ne moze odabrati familiju u kojoj se radja), nasla u familiji koja nije cisto muslimanska, gdje postoji jedna osoba koja pripada drugoj nacionalnosti, da nije ni on musliman. Glupost. Onda znaci ukoliko se desi da neko predje na Islam, hvala Allahu pa nas ima takvih, nikad nece biti pravni vjernik, zato sto su generacije iza njega ostale u drugoj vjeri. Opet glupost. Ali to stalno slusam od ljudi i to starijih koji bi trebali da znaju po nekom nepisanom pravilu vise od mladjih.
Nek onda meni na dusu ide ako sam nesto pogrijesila govoreci ovako.
Mislim da ne grijesim...
:-)
Naravno da ne grijesis.. i vec sam rekao islam ne zabranjuje udaju ili zenidbu sa muslimanom/muslimanko.. BEz obzira ko mu je otac ili mati... Ako je ona ili on muslimanka znaci da je i dozvoljeno ozenit ili se udat za takvu osobu... tako da tu nema polemika....

Avatar
Meriam
Pocetnik
Postovi: 3
Pridružen/a: 05 Aug 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#65 Post Postao/la Meriam »

Ocito pricam sa jednom pametnom osobom, koja razumije jednostavnost Islama...jer Islam zaista jeste jednostavan, samo sto narod komplikuje stvar.Do komplikacije najcesce dolazi zbog novotarije, a svaka novotarija vodi u zabludu. Procitala sam skoro sve vjerske knjige, i nigdje ljepote nisam nasla ko u Kur'anu, a isto toliko cijenim i postujem druge vjere. Tuzno je koliko se ratova samo vodi zbog toga.
Postoji jos jedan problem sto me muci....
Sta ako je njena majka protiv toga, jer smatra da nije uredu to, i nece da da prihvati istinu, da je dozvoljeno zeni muslimanki da bude sa covjekom poput njega?

Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

#66 Post Postao/la thug »

kakvi ba novi i stari zakoni sta je vama sta pricate vi ???
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#67 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Meriam je napisao/la:Ocito pricam sa jednom pametnom osobom, koja razumije jednostavnost Islama...jer Islam zaista jeste jednostavan, samo sto narod komplikuje stvar.Do komplikacije najcesce dolazi zbog novotarije, a svaka novotarija vodi u zabludu. Procitala sam skoro sve vjerske knjige, i nigdje ljepote nisam nasla ko u Kur'anu, a isto toliko cijenim i postujem druge vjere. Tuzno je koliko se ratova samo vodi zbog toga.?
=D> =D> =D>
A dosta tome doprinijela novopecena sekta Vehabija koja je zaslijepila oci ljudima slabog karaktera i ne sopstvenog misljenja
Ja poznajem taj Islam koji si u komentaru iznijela i drago mi je sto ima ljudi koji ga takodje poznaju
Ne dopustite gacicama da zaludjuju i sire mrznju
Zadnja izmjena: ADMIN_BOL-CHAT.DE, dana/u 06 Aug 2007 16:31, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#69 Post Postao/la Tourniquet »

ekranka je napisao/la:Mozemo tako unedogled,i nije mi namjera ,mislim da me shvacas,da sad nesto razglabam o necijim uvjerenjima ,ali svaki put me ponukas da ti odgovorim :)
Osobno smatram da si kvalitetna osoba ,sto i znas,pa mi je svejedno u sta vjerujes ako ti to dobro cini ,ali s nekim tvojim stavovima se ne mogu sloziti ;)

Sta kazes recimo na ovo razmisljanje..

Ako Kuran navodi ,a navodi da su prije njega dosli drugi proroci ,i da je on dosao kao jedini pravi prorok da bi objavio Istinu , ja stavljam u pitanje nije li on procitavsi Bibliju i Toru odlucio osnovati svoju vjeru s namjerom da ujedini ,u ono vrijeme nerazjedinjene Arape,postavivsi sebe kao glavnog proroka svih vremena.
Zasto tako mislim?
Zato jer navodi proroke prije njega..

Arapske narodne predaje koje su postojale prije postanka islama sadrzavale su u sebi neke osnove naucne a posebice filozofske misli. Dakle Kuran je nastao kao mijesavina arapskih predaja, te zidovskog i krscanskog monoteizma..

O tome ja pricam..

To su samo razmisljanja... nista vise.. a oni koji tako govore su u velikoj zabludi...

necu vise nista reci jer samo se cudim odgovorima koje dobijam....
NEka vjeruje ko u sta hoce.. Ja znam sta je moja vjera i sta ja slijedim..

VAma vasa vjera a meni moja....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#70 Post Postao/la mrki62 »

Mje¹oviti brakovi ?
Zar i takvi postoje [-X
Mislim da nema mje¹ovitih brakova :P jer da bi bio mije¹an brak , to znaèi da neko mora biti jedne vjere a drugi druge vjere - jel tako ?
A ako je neko vjernik , ma nema ¹anse da æe uæi u mije¹an brak ,........... drugo je deklarisan vjernik a to je u stvari ateist a ako je neko ateist ove ili one vjere onda to i nije mije¹an brak - to je ateistièki brak :wave:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#72 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:
Pa naravno da se cudis kad ne znas pozadinu svega :)
Imala sam priliku i jos uvijek imam razgovarati na tu temu sa navisim duznosnicima islama u Hrvatskoj i sa sigurnoscu tvrdim da ni oni nisu sto posto sigurni u isto :)
A ti i dalje vjeruj ,sto je i cilj svega jasno :)
Nisu to samo razmisljanja ,nisi u pravu ,sve je utemeljeno na onom sto pise u Kuranu..ali tesko a i ne zelim ubjediti nikoga ovdje u ispravnst njegove vjere..
Pokazujem da postoji i druga Istina i da ne treba biti siguran u ono sto je ljudska ruka pisala..
et ,tak.tema je vrlo opsirna i tko se ne bavi s njom i ne proucava vjere od korijena ne moze ni shvatiti sto pokazujem reci :)
zacudjeni ,pozdrav
Pa i ti du¾nosnici u Hrvatskoj su samo uèenici koji jo¹ uvijek prouèavaju islam , zako da ni oni nisu kompetentni za mnoge stvari a kamo li Kur`an :wave:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#74 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:
To sam cekala da se kaze :)

Daljni komentar nepotreban :ballbounce:
Joj i tebe i tvoje lokacije ccccccccc ,..................... zezaaaa :wave:

Odgovori