Zasto ljudi grijese

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Zasto ljudi grijese

#1 Post Postao/la Abu_haqq »

Zasto ljudi grijese



Grijesenje je bolest koja je u velikoj mjeri prisutna medju ljudima. A da bi se bolest lijecila, mora se ispitati, upoznati i uspostaviti dijagnoza. Oni koji su svjesni tezine grijeha i neposlusnosti prema Uzvisenom Stvoritelju, ozbiljno prilaze tome fenomenu i pokusavaju da sto manje grijese, kako oni sami, tako i ljudi s kojima kontaktiraju.

Shodno tome, u ovome radu pokusat cemo ukazati na najvaznije uzroke i povode ljudskog grijesenja, kako bismo ih otklanjali i tako manje grijesili, odnosno bili poslusniji Onome kome dugujemo sve sto imamo.


Ljubav prema dunjaluku

Pretjerana ljubav prema uzivanjima na ovom svijetu izvor je mnogih problema i mnoge ljude odvede u cinjenje grijeha, i malih i velikih. Ljude obicno zaslijepi bljestavilo i ljepota ovoga svijeta i oni zaborave da je to samo iskusenje i ispit koji treba poloziti da bi se zaradio lijep zivot na vjecnom svijetu. Isto tako, pocesto ljudi izgube iz vida da je ahiret daleko vredniji i bolji, do te mjere da se dunjaluk s njim ne moze ni porediti, te da je ovaj svijet kratkotrajan a ahiret vjecan. Izmedju ostalog, Uzviseni u casnoj Knjizi kaze: „Ali, vi vise zivot na ovom svijetu volite, a onaj svijet je bolji i trajniji.“ (El-A'la, 16, 17.)
Poslanik, s.a.v.s., u jednom hadisu kaze: „Ko zavoli zivot na dunjaluku nastetit ce svome zivotu na ahiretu a ko zavoli ahiret nastetit ce svome dunjaluku, pa dajite prednost onome sto je vjecno nad onim sto je prolazno.“ U drugim hadisima Muhammed, s.a.v.s., ukazuje na to da ce covjek kusanjem prve dzehennemske kazne zaboraviti sve ljepote koje je dozivio na dunjaluku, te da ce onaj ko zasluzi Dzennet kusanjem njegove prve blagodati zaboraviti sve probleme koje je prezivio na ovom svijetu, bez obzira koliko ih bilo! Imajuci sve to u vidu, iskreni vjernici ne daju se prevariti; oni od ovoga svijeta uzivaju samo u onome sto je dozvoljeno i cvrsto vjeruju i ocekuju daleko veca i trajnija uzivanja na ahiretu.


nastavitce se inshaAllah...

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Slijedjenje strasti

#2 Post Postao/la Abu_haqq »

- Slijedjenje strasti

Strasti su sastavni dio ljudske prirode i ne treba im se prepustiti - kao sto mnogi danas rade, niti ih treba gusiti - kao sto to neke ideologije traze. Islam od svojih pripadnika trazi da strastima udovoljavaju do granice halala a da ih preko te granice ukrote i stave pod kontrolu. U tome smislu nas Poslanik, s.a.v.s., kaze: „Pametan je onaj ko ukroti svoju strast i radi za ono sto ce doci nakon smrti, a slabic je onaj ko pusti strastima na volju a onda od Allaha ocekuje ispunjenje svojih zelja.“
Interesantno je da onaj ko se prepusti strastima ima lazni osjecaj da je slobodan, da nije sputan nikakvim
ogranicenjima, a on je, ustvari, rob svojih strasti.

One njime upravljaju i on im se pokorava, tako da se spusta na stepen nizi od zivotinjskog! Pokoravanje strastima vodi kratkotrajnom uzitku, bez razmisljanja o posljedicama, i covjeku daje manje vrijednu nasladu na ovom svijetu koja ce biti uzrokom vjecne patnje i zabranom uzivanja na drugom, vjecnom svijetu. Stoga, oni koji su svjesni sta je strast - udovoljavat ce joj na propisan nacin i do odredjene mjere:
potrebu za jelom i picem zadovoljavat ce u halal jelima i picima a izbjegavat ce ona koja su zabranjena, potrebu za spolnim zivotom zadovoljavat ce u halal braku a nece se odavati bludu i prostituciji, potrebu za bogatstvom zadovoljavat ce zaradom na halal nacin i u onome sto je dozvoljeno a nece krasti, otimati, haram uzimati, itd.

nastavlja se inshaAllah...

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

#4 Post Postao/la irma26 »

hany je napisao/la:omakne im se :baa: :baa:
tako je =D>

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

Oholost

#5 Post Postao/la Abu_haqq »

- Oholost

Oholost i umisljenost bolesti su koje covjeka mogu odvesti do najveceg grijeha, tj. do nevjerovanja u Svemoguceg Stvoritelja. O takvom covjeku Uzviseni kaze: „A kada mu se rekne: 'Boj se Allaha!' – on onda iz inada grijesi. Njemu je dosta Dzehennem, a on je, doista, grozno boraviste.“ (El-Bekare, 206.) Pored toga, oholost moze covjeka navesti i na druge, velike ili male grijehe, ili na to da neka dobra djela uradi s losim nijjetom(namjerom) pa mu budu pokvarena, ili na to da iz oholosti i umisljenosti ne uradi neka dobra djela.
Tako npr. Abdullah ibn Mes'ud, r.a., kaze: „covjeku je dosta grijeha kada svome bratu, koji mu kaze: 'Boj se Allaha.', uzvrati rijecima: 'Ti se brini za sebe, zar da me neko poput tebe savjetuje?!'“ To je umisljenost koju vjernik sebi ne moze dozvoliti, jer vjernik se ne smatra vrednijim u odnosu na druge ljude, nego ga krase skromnost i poniznost, osobine koje su pohvalne i potrebne svakom covjeku. To je posebno vazno ukoliko imamo u vidu hadis u kojem Poslanik, s.a.v.s., kaze: „U Dzennet nece uci onaj ko u svome srcu bude imao koliko trun oholosti!...“

....

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#6 Post Postao/la Abu_haqq »

-Cinjenje sumnjivih djela

Kada se kaze „sumnjiva“ djela, misli se na postupke u vezi s kojim propisi mnogim ljudima nisu poznati, tj. nisu sigurni da li ih je dozvoljeno ili zabranjeno ciniti. Kada se nadju u takvoj situaciji, vjernicima se preporucuje da se klone tih djela i da ih ne cine, iz opreza da ne bi ucinili haram. To je i bilo povod nastajanju izreke: „Sumnja je sestra haramu.“ Zato i Poslanik, s.a.v.s., kaze: „Zaista je halal jasan, a zaista je i haram jasan. Izmedju to dvoje je ono sto je sumnjivo, sto ne poznaje vecina ljudi. Pa ko se bude cuvao sumnjivog ocuvat ce cistocu svoje vjere i casti, a ko se upusti u ono sto je sumnjivo, past ce u harame, kao sto je cobanin koji cuva stado oko zabrana u opasnosti da mu stado udje u zabranjeno. Zaista, svaki vladar ima svoje zabrane, a Allahove zabrane su Njegovi harami...“

Ako nismo sigurni da li je neko djelo dozvoljeno, bolje je, iz opreza, ne uciniti ga pa makar bilo i dozvoljeno, nego ga uciniti, jer moze biti zabranjeno. U tome smislu Poslanik, s.a.v.s., kaze: „Ostavi ono sto ti je sumnjivo a prihvati se onoga sto ti nije sumnjivo.“

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

- Druzenje s losim ljudima

#7 Post Postao/la Abu_haqq »

- Druzenje s losim ljudima

Jedna od najvecih opasnosti za covjeka i njegov iman jeste lose drustvo. Ukoliko covjek za prijatelje ima velike gresnike, oni ce neosjetno, malo pomalo, otupiti njegovu ostricu prema haramu, tako da ce, svakim danom, grijehe sve manje smatrati ruznim a njegovo srce ce ih polahko zavoljeti, sve dok ih i sam ne pocne ciniti. Zato je klasicna ulema upozoravala na to da je lose drustvo najopasnije za ljudsko srce! Tako su neki od njih rekli: „Reci mi ko ti je drustvo, pa cu ti reci ko si!“ U tom smislu i Poslanik, s.a.v.s., je rekao: „covjek je u vjeri svoga prijatelja, pa neka svako od vas pazi sa kime se druzi!“

Losi prijatelji druze se s covjekom dok imaju od njega nekog interesa. Kada toga nestane, oni pokazuju svoje pravo lice i ostavljaju covjeka na cjedilu. To ce narocito biti aktuelno na ahiretu, kada ce se odreci onoga ko se s njima druzio i reci da oni nista na njega nisu utjecali, nego da je on sam kriv za svoje postupke! O tome Uzviseni, izmedju ostalog, kaze: „Na Dan kada nevjernik prste svoje bude grizao govoreci: 'Kamo srece da sam se uz Poslanika pravog puta drzao, kamo srece, tesko meni, da toga i toga za prijatelja nisam uzeo! On me je od Kur'ana odvratio nakon sto mi je priopcen bio!' A sejtan covjeka uvijek ostavlja na cjedilu.“ (El-Furkan, 27-29.)

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#9 Post Postao/la ra-ja »

Ljudi grese zato sto su glupi ili se prave glupi... na kraju dodje vam isto...
glupost je glupost....bas

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#10 Post Postao/la mrki62 »

little-baby je napisao/la:pa rodjeni smo da grijesimo.....da ne grijesimo ne bi bili ljudi..............
Ili bolje reèeno - niko nije originalan :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#11 Post Postao/la ra-ja »

mrki62 je napisao/la:
little-baby je napisao/la:pa rodjeni smo da grijesimo.....da ne grijesimo ne bi bili ljudi..............
Ili bolje reèeno - niko nije originalan :wave:
Zato smo stvoreni da ucimo i na svojim i tudjim greskama...da bih postali orginalni...savrseni...... :wave:

Samo smo rodjeni nesavrseni ... a posle kako ko sta poprimi od okoline..
iako je sve lutrija... koja ipak zavisi od gena i samih nas......... :chuckel:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#13 Post Postao/la mrki62 »

Ra-Ja je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
little-baby je napisao/la:pa rodjeni smo da grijesimo.....da ne grijesimo ne bi bili ljudi..............
Ili bolje reèeno - niko nije originalan :wave:
Zato smo stvoreni da ucimo i na svojim i tudjim greskama...da bih postali orginalni...savrseni...... :wave:

Samo smo rodjeni nesavrseni ... a posle kako ko sta poprimi od okoline..
iako je sve lutrija... koja ipak zavisi od gena i samih nas......... :chuckel:
Da , samo opet je onu u zraku ; niko nije originalan , niko nije bezgre¹an [-X
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#14 Post Postao/la mrki62 »

little-baby je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
little-baby je napisao/la:pa rodjeni smo da grijesimo.....da ne grijesimo ne bi bili ljudi..............
Ili bolje reèeno - niko nije originalan :wave:
originalan??
ne niko nije bezgresan
svi smo mi andjeli sa greskom samo ne ispoljavamo svi isto greske i ne prihvacaju ih svi tako lako kao ja ili mozda ti.....
Ako ima¹ vremena , doði k meni - da odemo u grijeh :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Merima_14_sa
Pocetnik
Postovi: 18
Pridružen/a: 02 Jun 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#15 Post Postao/la Merima_14_sa »

Ah, pa cuj zasto grijesimo....Niko nije savrsen, samo Bog... Ljudi su napravljeni da grijese. Koliko god mi ucili na greskama nikad necemo biti savrseni jer je to prosto nemoguce. :huh:

Odgovori