Sehrul Ramadan / Mjesec Ramazana

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#16 Post Postao/la mrki62 »

Mo¾emo reæi da je stav Vijeæa velikih uèenjaka u Saudijskoj Arabiji (kojeg smo spomenuli), stav koji obuhvata i spaja sve dokaze i mi¹ljenja islamskih uèenjaka. Zbog toga je obaveza na islamskim uèenjacima u svim dr¾avama da vode raèuna o ovom pitanju, o nastupanju i zavr¹etku mjeseca ramazana, da se slo¾e na onome ¹to je po njihovom mi¹ljenju najbli¾e istini i da to dostave narodu. Na muslimanima je da slijede njihovu odluku i da se nipo¹to ne razilaze u tome, jer to vodi podjeli meðu muslimanima i ru¾nom govoru "rekla-kazala". (Bin-Baz, Med¾mu'ul-fetava, 15/95)
Jadna majko svoja,..... ¹ta bi mi bez tih " uèenjaka iz S. Arabije ,.... ¹ta bi da njih nije - haman ne bi ni znali ni kad je Ramazan , ni kad je Bajram ni kad klanjati ,.....................
Ba¹ dobro da imamo njih :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#17 Post Postao/la Abu_haqq »

Ramazanski post, II dio

Èistoæa, adabi, ¹ta kvari a ¹ta nekvari post....

©artovi ispravnosti posta
:

1. Èistoæa od hajza i nifasa. 2. Nijjet jer je post ibadet pa, kao i ostali ibadeti, nije ispravan bez nijjeta èije je mjesto u srcu. Takoðe, nijjet ima svoje uslove:

a) èvrsta odluka za post, b) odluka ¹ta se posti jer nije ispravno da se nanijeti post opæenito,

c) dono¹enje nijjeta prije zore, tj. od zalaska Sunca do pojave zore narednog dana zbog hadisa Hafse, radijallahu 'anha, da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ko ne donese nijjet za post prije zore, njemu nema posta.“ (Ebu-Davud, 2454; Tirmizi, 730; Nesai, 4/196; Ibnu-Mad¾e, 1700. ©ejh Albani, rahmetullahi 'alejh, ocijenio ga je vjerodostojnim u „Sahihul-d¾ami'i“, 6538) Islamski uèenjaci se razilaze oko vremena nijjeta za dobrovoljni post. Allah najbolje zna, ispravnije je da se i nijjet za dobrovoljni post donese prije zore. (Nejlul-evtar, 4/233)...


d) dono¹enje nijjeta za svaki dan posta posebno, ¹to je mi¹ljenje veæine islamskih uèenjaka zbog hadisa Hafse, radijallahu 'anha, i zbog toga ¹to je svaki dan posta zaseban ibadet, tj. post u jednom danu nije spojen s postom u drugom danu.

Po mi¹ljenju Imama Malika, rahmetullahi 'alejh, dovoljno je da se na poèetku mjeseca ramazana donese nijjet da æe se postiti cio ramazan i da je to dovoljno. Ispravnije je, in¹aallah, mi¹ljenje veæine islamskih uèenjaka s kojim se sla¾u èak i neki uèenjaci malikijske pravne ¹kole poput Ibn Abdu-Hakema.

Rukn posta: Ustezanje od stvari koje kvare post od zore do zalaska Sunca. Svevi¹nji Allah je rekao: „Zato se sada sastajte sa njima (svojim ¾enama) u ¾elji da dobijete ono ¹to vam je Allah veæ odredio. Jedite i pijte sve dok ne budete mogli razlikovati bijelu nit od crne niti zore; od tada postite sve do noæi.“ (Prijevod znaèenja El-Bekara, 187)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#18 Post Postao/la Abu_haqq »

Sunneti i adabi posta:

1. Sehur. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: „Ustajte na sehur, jer je u sehuru, doista, bereket.“ (Buharija, 1923; Muslim, 1095)

2. Odgaðanje sehura do pred sami ezan. Enes prenosi od Zejd b. Sabita, radijallahu 'anhuma, da je rekao: „Sehurili smo sa Allahovim poslanikom, sallallahu 'alejhi ve sellem, a zatim je on ustajao na namaz.“ Upitao sam: „Koliko je bilo vremena izmeðu ezana i sehura?“ Rekao je: „Koliko je potrebno da se prouèi pedeset ajeta.“ (Buharija, 1921; Muslim, 1097)

3. Po¾urivanje sa iftarom. Sehl b. Sa'd, radijallahu 'anh, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ljudi æe neprestano biti na dobru sve dok budu po¾urivali sa iftarom.“ (Sahih: Ebu-Davud, 2333; Hakim, 1/426)

4. Iftarenje svje¾im ili suhim datulama, ili, u njihovom nedostatku, vodom. Enes, radijallahu 'anh, je rekao: „Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, bi se iftario svje¾im datulama prije nego li bi klanjao. Ako ne bi imao svje¾ih, onda bi se iftario suhim. A ako ne bi imao ni suhih, onda bi se iftario sa nekoliko gutljaja vode.“ (Hasen: Ebu-Davud, 2356; Tirmizi, 692)

5. Uèenje dove prilikom iftara. Ibnu-Omer, radijallahu 'anhuma, je rekao: „Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, kada bi iftario uèio bi: 'Zehebe ez-zame'u vebtelletil-'uruku ve sebetel-ed¾ru in¹aallah.- Oti¹la je ¾eð, ¾ile su se natopile i postigla se, in¹aallah, nagrada.'“ (Hasen: Ebu-Davud, 2357)

6. Plemenitost i dare¾ljivost.

7. Uèenje i prouèavanje Kur'ana. Ibnu-Abbas, radijallahu 'anhuma, je rekao: „Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je bio najdare¾ljiviji èovjek kada je u pitanju dobro, a najdare¾ljiviji je bio u ramazanu kada bi se susretao sa D¾ibrilom. D¾ibril, alejhi selam, bi mu dolazio svake noæi u ramazanu, sve dok se ne bi zavr¹io mjesec. Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, bi uèio Kur'an pred njim.“ (Buharija, 6; Muslim, 2308)

8. Klonjenje grijeha, javnih i tajnih, koji uni¹tavaju nagradu posta. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: „Ko ne ostavi la¾an govor i rad po njemu, pa, Allah nema potrebe za njegovim ostavljanjem hrane i piæa.“ (Buharija, 1903; Ebu-Davud, 2345; Tirmizi, 702)

9. Ukoliko postaèa neko bude psovao ili grdio neka ka¾e: „Ja sam postaè.“ Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Kada neko od vas bude postio neka ru¾no ne govori i neka ne di¾e glas, neka ne bude neznalica. Ukoliko ga neko bude psovao ili htio da se bije s njim, neka ka¾e: 'Ja sam, doista, postaè'.“ (Buharija, 1904; Muslim, 1151)

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#19 Post Postao/la Abu_haqq »

Stvari koje kvare post

Postoje dvije vrste stvari koje kvare post:

a) Stvari koje kvare post i obavezuju napa¹tanje istog broja dana. Te stvari su:

1.
Namjerno uzimanje hrane i piæa. Ovo povlaèi, po ispravnijem mi¹ljenju, samo napa¹tanje istog broja dana dok ne postoji nikakav dokaz koji pored napa¹tanja obavezuje i keffaret. (Mugni, 3/130; Med¾mu'u, 6/329)

2.
Namjerno povraæanje. Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Ko namjerno prouzrokuje povraæanje, neka naposti.“ (Sahih: Ebu-Davud, 2380; Tirmizi, 716; Ibnu-Mad¾e, 1676 i drugi)

3.
Hajz i nifas, pa makar i pred sami zalazak Sunca.

4.
Izlazak sjemena sa stra¹æu, po mi¹ljenju veæine islamskih uèenjaka.

5.
Èvrsta odluka o prekidu posta pa makar se post i ne prekinuo jer svakom èovjeku pripada samo ono ¹to je nanijetio.

6.
Odmetni¹tvo od islama, pa makar se isti dan vratio ponovo u islam.

b) Stvari koje kvare post i obavezuju keffaret-otkupninu:

To je samo odnos. Ebu-Hurejre, radijallahu 'anh, je rekao: „Sjedili smo kod Allahova poslanka, sallallahu 'alejhi ve sellem, kada mu je neki èovjek do¹ao i rekao: 'Allahov poslanièe! Propao sam!' '©ta ti je?'-Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je upitao. Rekao je: 'Imao sam odnos sa ¾enom a postaè sam'. Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je upitao: 'Jesi li u moguænosi da oslobodi¹ roba?' Rekao je: 'Ne.' 'Jesi li u moguænosti da posti¹ uzastopno ¹ezdeset dana?'- Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je upitao, a on je odgovorio: 'Ne.' 'Jesi li u moguænosti da nahrani¹ ¹ezdeset siromaha?- ponovo ga je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, upitao, a on je opet rekao: 'Ne.' Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je u¹utio.

Dok smo sjedili i èekali, Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je do¹ao s velikom posudom punom suhih datula i rekao: 'Gdje je onaj ¹to je pitao?' Èovjek se javio i Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, mu je rekao: 'Uzmi ovo i podijeli ga.' Èovjek je rekao: 'Allahov poslanièe! Zar ima neko siroma¹niji od mene?! Tako mi Allaha! U mome naselju nema siroma¹nije kuæe od moje.' Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, se nasmijao a zatim rekao: 'Nahrani njime svoju porodicu.'“
(Buharija, 1936; Muslim, 1111) Ovako je preneseno u vjerodostojnim lancima ovoga hadisa, doèim, u slabim lancima ovoga hadisa stoji dodatak:“I naposti ovaj dan.“ (Ibnu-Mad¾e, 1671; Darekutni, 2/190)

Meðutim, nijedan od tih lanaca nije saèuvan slabih prenosioca poput Hi¹am b. Sa'da i Abdul-D¾ebbara b. Omera. Tako da su islamski uèenjaci podijeljeni da li osoba koja pokvari post odnosom je du¾na samo dati keffaret ili jo¹ i napostiti taj prekr¹eni dan. (Pogledati „El-Muhalla“ pitanje br. 735

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#20 Post Postao/la Abu_haqq »

Stvari koje ne kvare post

1. Da èovjek osvane neèist od d¾enabeta, okupa se i nastavi s postom.

2. Da poljubi suprugu i zabavlja se s njom ukoliko je siguran da neæe polucirati. Naprotiv, Ibnu-Hazm, rahmetullahi 'alejh, je rekao: „Ni¹tavan je govor onih koji ka¾u da je ovo pokuðeno. Ispravno je da je to dobro i po¾eljno djelo. Jedan od sunneta i stvari koje pribli¾avaju Allahu, subhanehu ve te'ala, slijedeæi u tome Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi ve sellem.“ (Muhalla, 6/208)

3. Kupanje i rashlaðivanje.

4. Ispiranje usta i nosa pri abdestu bez pretjerivanja u tome.

5. Ku¹anje hrane ukoliko postoji potreba za tim. Ibnu-Abbas, radijallahu 'anhuma, je rekao: „Nema smetnje da postaè proba ne¹to od hrane, ukoliko je ne unosi u svoj jednjak.“ (Ibnu Ebi ©ejbe, 3/47) Ibnu-Tejmijje, rahmetullahi 'alejh, je rekao: „Ku¹anje hrane bez potrebe je pokuðeno, ali ne kvari post. U sluèaju potrebe jednako je ispiranju usta pri abdestu.“ (Med¾mu'ul-fetava, 25/266)

6. Hid¾ama i davanje krvi za onoga koji se ne boji malaksalosti i slabosti. U hadisu Ebu-Se'ida el-Hudrija, radijallahu 'anh, je do¹lo: „Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je dao olak¹icu postaèu po pitanju hid¾ame.“ (Sahih li gajrihi: Nesa'i u „Sunenul-Kubra“, 3241; Darekutni, 2/182; Bejheki, 4/264) Sabit, radijallahu 'anh, je upitao Enes b. Malika, radijallahu 'anh: „Jeste li hid¾amu smatrali pokuðenom za postaèa u vrijeme Allahova poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem?“ Odgovorio je: „Ne, osim zbog slabosti.“ (Buharija, 1940)

7. Injekcija, kapi ukoliko ne stignu u jednjak, mirisanje mirisa.

8. Upotreba misvaka i paste za zube.

9. Nenamjerno povraæanje.

10. Nenamjerna upotreba hrane i piæa.

Allah je najuzvi¹eniji i najbolje zna. Neka je salavat i selam na Allahova poslanika, njegovu porodicu, sve ashabe i sve koji slijede njegovu uputu do Sudnjeg dana.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#23 Post Postao/la Tourniquet »

Sto se tice pranja zuba to je dozvoljeno, ali moras pazit da ne progutas vodu.. Isto tako i kod ispiranja usta.. mozes usta kvasit ali ne da gutas..

Kod povracanja... Ako povratis punim ustima, onda je pokvarem ,ali ako bued samo malo da zagrcnes onda nije pokvaren post...

tako su mene ucili :D

Odgovori