Pravoslavlje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#317 Post Postao/la Bebana_de »

papaya je napisao/la:hvala, ja cu to opet zaboraviti...
cek kad ti Pojac opet pride i kaze vanka odma ce ti pasti na pamet,,gde,kud,i ostalo
Zadnja izmjena: Gost, dana/u 13 Aug 2009 03:17, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: off obrisan
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Pravoslavlje

#318 Post Postao/la JAS »

Bebana_de je napisao/la:
sabinaX je napisao/la:bebana ajd mi malo napisi o onom obicaju kad se na groblje nosi hrana i pice sta to znaci i kada se to radi kad tek netko umre ili uvijek kad ides na groblje,to mi je bas zanimljiv obicaj
Pre svega zelim ti se izviniti sto tako dugo cekas na moj odgovor,i slucajno podoh na tu temu zeleci Mic-u postaviti par foto kao primer koji smo pre neki dan razgovarali,,ali sada moram prvo da odgovorim na tvoje pitanje,

Kada se nosi hrana i pice na Groblje...
Pod prvo se nosi crveno vino na groblje uoci sahrane da se Grobnica tj. (Raka) posveti,naj cesce to radi nas Gospodin,posle Obreda polaze svi srisutni Obreda koji zele na Dacu tj.
poslednje jelo koje Pokojnikom delimo.Hocu reci da se to jede i pije za njgovu Dusu
Kad se dolazi u kucu Zalosti stolovi su prirediti i servirano je bas sve na stol sto se ima u toj kuci za jest i pit,,pre svega na nacelju stola postavit je tanjur sa svim priborom za jelo kazem ALI taj tanjut na nacelju je okrenut naopako sveca je ispred upalita,i zatim kad se svi gosti razidu uzme se od preostale hrane na stolu od svega po malo i stavi u taj tanjur sto je bio okrenut ,,zatim se taj tanjur stavi u sobu u kojoj je Pokojnik spavao ali na prozor izvana,,
kazu da dusa dode da jede,,
Ja ponekad ne verujem u to posto mislim da dodu ptice da jedu,ali kad se covek uveri svojim ocima razmisla sigurno drugacije,nije rec o tome sada da se vratim na tvoje pitanje..
tako to jelo koje su odstranili u tanjuru ponesu ukucani iduci dan cim svane na Grob Pokojniku,uz flasu nekog pica koji je Pokojnik voleo da pije,,
To je pod prvo kad se nosi hrana i pice na Groblje.
Pod drugo hrana tj,(kifle,koljivo tzv,zito) sok i rakija se nosi kad prode 40 dana posle pogreba Pokojnika,a deli se pred Svetim Hramom tj. Crkvom
kad prode Molitva namenita Pokojniku,sve sto se ne podeli pred Crkvom ponesu ukucani na Grob Pokojnika, skupa sa Gospodinom koji opet Celiva Grobnicu.
Pod trece kad bude godisnjica Preminulog isto se ponavlja kao u drugom primeru,,
Zadnji primer kad se hrana i pice nosi na Groblje:
to je za Rozdestvo Hristovo tj. Bozic i za Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista tj. Vaskrs
Znaci sve sto ukucani tog dana tj.jutra doruckuju ponesu pred Grobnicu Pokojniki ali tek pose 12casova.
To je ukratko sto bi ja licno znala da objasnim i pojasnim,o pravilima i obicajima kad i zasto se nosi hrana i pice na Groblje.
(Obicaji Pravosavaca u Baranji) ovo napominjem posto sigurno ima i slicni primera u drugim mestima, da ne bude nije tako nego ovako,,To naj vise obozavam (nadmetanje i pametarenje)
Neka vam je uzdravlje svi koji ovo procitate.



Kod nas je adet skoro isti, sa nekih malih razlika koje i nisu tako drasticne...

U sustini isti je obicaj.

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#319 Post Postao/la Bebana_de »

Mesec Juli i Avgust su poznati po velikim Slavama i velikim Svecima

Prvi Svetac u Julu je Ivanjdan vrlo znacajan,posto na taj dan se plete Vencic od Ivanja cveta i obiljezava svaka Pravoslavna kuca.
Drugi Svetac je Petrovdan
Za moju Familiju vrlo znacajan dan jel sam ja rodena za Petrovo u ranu zoru,po pravilu trebala sam dobiti ime Petra ali nije moja kuma dozvolila,,
Uglavnom Petar i Pavle Velika Crkvena Slava i znak kosidbe ZITA

Avgust pocinje sa vrlo jakom i mocnom Slavom Ilindan tj,Sv.Ilija
Kod nas se kaze ako na taj dan kisa padne zavrseno je ljeto,nastaju vlage i trude se seljaci da svoja polja brze zenju i ambare pune.

Kao sto mozete da vidite iz odlomka Svetog Pisma:

Srbi su prelaskom u Hricanstvo mnoge osobine svog starog Boga Peruna, koji je upravljao munjama i gromovima, preneli na Svetog Iliju. Po narodnoj tradiciji, Sveti Ilija se vozi na vatrenim kolima koja vuku cetiri konja, iz cijih nozdrva izbija plamen. Grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se on vozi po nebu i oblacima. Na ikonama se Sveti Ilija predstavlja ili kako na vatrenim kolima ide na nebo, ili kako drzi noz u ruci kao znak da je njime poklano 450 laznih Valovih zreca na brdu Kamil ili kako sedi u pecini gde se sklonio od oholog cara Ahava, a gavran mu donosi hranu.
Zatim dolazi Svetac Preobrazenje Gospodnje
Preobrazio si se na gori, Hriste Boze, pokazavsi Svojim ucenicima slavu Svoju, koliko im bese moguce; neka i nama gresnim zasja Tvoja vecna svetlost, molitvama Bogorodice, Davaoce Svetlosti, slava Ti!

I na kraju meseca dolazi Svetac Uspenije Presvete Bogorodice VELIKA GOSPOJINA

Nastavlja se...
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#320 Post Postao/la Bebana_de »

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obelezavaju uspomenu na smrt proroka svetog Jovana Krstitelja.

Taj praznik Srpska pravoslavna crkva svrstava medu slavama. Sveti Jovan se slavi i 20. januara, u znak postovanja prema tom svecu koji je, po predanju, krstio Isusa Hrista.

U hriscanskom svetu danasnji praznik se obelezava kao dan kada je osvecena crkva koju su na grobu svetog Jovana Krstitelja podigli car Konstantin i carica Jelena.

Tada se podseca na stradanje svetog Jovana, kome je, po naredenju Iroda Antipa, glava odsecena "usekovana" i na tanjiru doneta pred njegovu pastorku, igracicu Salomu, te se zato u Srbiji praznik naziva "Usekovanje".

Sveti Jovan se naziva Krstitelj jer je krstio Isusa Hrista i, prema predanju, u njemu prepoznao sina Bozjeg. Jovan se smatra poslednjim velikim prorokom. Naziva se jos i Preteca jer se pojavio pre Hrista i poceo da priprema ljude za hriscanstvo.

Jovan je, po predanju, primer cvrste i nepokolebljive vere, postenja, odvaznosti i istinoljubivosti. Bio je to i uzrok njegovog stradanja jer je javno govorio o nemoralu cara Iroda koji je "ziveo u grehu" sa svojom snahom Irodijadom, majkom Salome.

Prilikom proslave Irodovog rodendana Saloma je odigrala svoj cuveni ples "Sedam velova", posle kojeg joj je Irod ponudio da trazi sta god hoce.

Ona je, na nagovor majke, zatrazila glavu svetog Jovana. Irodijada je zahtevala da se svecu odrubi glava i pokopa odvojeno od tela, u strahu da Sveti Jovan ne vaskrsne.

Dan Usekovanja vernici provode u molitvi, uzdrzavanju i strogom postu.
Privitak/ci
Jovan Krstitelj.jpg
Jovan Krstitelj.jpg (23.01 KiB) Pogledano 2484 puta.
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Pravoslavlje

#321 Post Postao/la JAS »

Cestitam svima koi slave ovaj dan....postujem [eusa_clap.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Pravoslavlje

#322 Post Postao/la beca »

i od mene, iskreno i od srca...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Pravoslavlje

#324 Post Postao/la ra-ja »

Sretan praznik i od mene onima koji slave...

Da ga provedete u sreci zdravlju i raspolozenju.....[icon_flower.gif]

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#325 Post Postao/la Bebana_de »

Zitija svetaca za 21./8. septembar
1. ROZDESTVO PRESVETE BOGORODICE
Sveta Deva Marija rodi se od starih roditelja svojih, Joakima i Ane. Otac joj bese iz plemena Davidova, a mater od roda Aronova. I tako ona bese po ocu od roda carskoga, a po majci od roda arhijerejskoga, i time vec predobrazavase Onoga koji ce se iz nje roditi, kao Cara i Prvosvestenika. Ostareli roditelji njeni nemahu dece i moljahu se u skrusenosti svojoj Bogu da obraduje starost njihovu darovanjem jednoga ceda. I Bog svemoguci i svevideci obradova ih radoscu koja je prevazilazila daleko sva njihova ocekivanja, jer im darova ne samo cerku no i Bogomajku. Blagodatna Marija, blagoslovena medju zenama, hram Duha Svetoga, oltar Boga Zivoga, trapeza hleba nebesnoga, kivot svetinje Bozje, drvo najsladjega ploda, slava roda ljudskog, pohvala roda zenskog, istocnik devstva i cistote - to bese Bogom darovana cerka Joakima i Ane. Rodjena u Nazaretu, a posle 3 godine odvedena u hram jerusalimski, odakle se vratila opet u Nazaret, da uskoro cuje blagovest sv. arhangela Gavrila o rodjenju Sina Bozjeg, Spasitelja sveta, iz njenog precistoga i devicanskoga tela.

2. PRAZNIK SV. BOGORODICE KALISKE

U manastiru sv. Bogorodice blizu sela Kalista, zapadno od Struge, sv. Bogomater pokazivala je svoju silu i milost kroz mnogobrojna cudesa. Mnogi bolesnici bili su isceljivani cudotvorno, a razbojnici koji su umisljali pljackati ili skrnaviti manastir bili su ljuto kaznjavani nevidljivom silom. U hramu se nalazi i cudotvorna ikona sv. Bogorodice, a u blizini dve celebne vode: sv. Petra i sv. Ananije. Nedaleko od glavnog hrama nalazi se paraklis sv. Atanasija u pesteri.

3. PRAZNIK IKONE SV. BOGORODICE POCAJEVSKE

U Volinskoj guberniji nalazi se znameniti manastir sv. Bogorodice u Pocajevu, gde se sv. Bogomater javila prvo oko 1340. godine jednome od dvojice inoka koji su se tu u jednoj pesteri podvizavali. Od tada to mesto postade nepresusnim izvorom mnogobrojnih cudesa.
Privitak/ci
bogorodica.jpg
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#328 Post Postao/la Bebana_de »

Danas je Badnji dan po julijanskom kalendaru: Mir Bozji - Hristos se rodi!


Danas oprosti duznima,daj poljubac bliznjima,pomozi tuznima….u ponoc pogledaj nebo videces zvezdu sto hodi i reci tiho HRISTOS SE RODI
Privitak/ci
badnji dan.jpg
badnji dan.jpg (22.35 KiB) Pogledano 2404 puta.
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Pravoslavlje

#330 Post Postao/la Bebana_de »

Juce je bio Sv.Sava dacka Slava
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Odgovori