Pravoslavlje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

Pravoslavlje

#1 Post Postao/la lepi »

Prava vera je vera u jednoga Boga u Trojici, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. Bog je Bice bez pocetka i bez kraja. On je Duh koji se ne vidi, ali je svuda prisutan, sve vidi, sve zna, sve mo¾e, o svemu brine. Bog je pun ljubavi prema svim ljudima i svima stvorenjima.

Ko je Bog?
Prava vera, vera pravoslavna otkriva nam i javlja veliku tajnu da je Bog ne samo jedan nego i trojican. Bog je Sveta Trojica: Bog Otac, Bog Sin, i Bog Duh Sveti. To nisu tri Boga, nego samo jedan, jer Tri Bo¾anske Licnosti imaju jednu istu su¹tinu, kao i jednu ljubav, jednu mudrost, jedan ¾ivot i sve neizmerno bogatstvo bo¾anskih vecnih sila i energija. U Ime toga jedinoga Boga se mi kr¹tavamo. Tu svoju veru u jednoga Boga Oca i Sina i Duha Svetoga mi ispovedamo svaki put kada stavimo na sebe znak casnoga Krsta. Kada se krstimo, mi sastavimo tri prsta desne ruke da naznacimo da je nerazdeljiva Trojica - jedan Bog.

Kakav je Bog?
Bog je Ljubav. Nesebicna Ljubav. I pre stvaranja sveta Bog Otac nije bio sam (kao ¹to to uce verske vode Jevreja i muhamedanaca), nego je voleo Sina i Duha Svetoga. A Sin je voleo Oca i Duha Svetoga. Sveti Duh je voleo Oca i Sina. To znaci da je Bog Ljubav od vecnosti, ne samo u vremenu. Sveta Trojica slu¾i nam za primer kako i mi, ljudi, koji smo stvorene licnosti, i razliciti po narodnosti i obrazovanju, mo¾emo uz pomoc Bo¾ije Ljubavi da postanemo jedno bogocovecansko Telo, tj. Crkva, a da pri tom sjedinjenju ne izgubimo posebne odlike svake licnosti.

Ko je covek?
Covek je ukras svih Bo¾ijih stvorenja. Bog ga je obdario svojim likom i podario mu moc vecnog ¾ivota. Stvorio ga je od razumne du¹e i divnog tela, da bi telo slu¾ilo razumnoj du¹i, a oboje da bi postalo hram ¾ivotvorne Trojice. Kao ¹to Bog nije sam, tako ni covek nije sam, nego ima bezbroj brace i na nebu i na zemlji.

Ko su nebeska braca covekova?
Na ovom vidnom nebu postoje sunce i mesec i bezbrojne zvezde koje tajanstveno trepere i svojim nemu¹tim jezikom svedoce da je Bog zaista Svetlost, Ljubav i Lepota. Ali postoji i jedno drugo nebo, nevidivo. To nebo mogu videti samo ljudi vidovitog uma i cista srca. Kao i Boga, svoga Tvorca, koji u njemu obitava. To nevidivo nebo po prirodi je duhovno; to i jesu nebeska braca covekova: Serafimi i Heruvimi, Arhangeli i Angeli i ostale bestelesne Sile nebeske. Te bestelesne Sile nebeske pune su ljubavi i svetlosti Bo¾je, one neprestano Boga slave i javljaju ljudima volju Bo¾iju.

Ko su zemaljska braca covekova?
Svi ljudi su zemaljska braca covekova. Svi ljudi su medusobno braca jer imaju jednog Oca, Tvorca svih stvorenja. Braca su i zato ¹to imaju jednu prirodu covecju i iste praroditelje Adama i Evu. Covek je u srodstvu i sa svim ostalim stvorenjima, od najsicu¹nijih do najvecih, od atoma do zvezda. Jer na svemu ¹to postoji prisutan je isti pecat stvaralacke sile i slave Bo¾je, sve je svedok iste Mudrosti Bo¾je. Bog nas miluje svojom vecnom Ljubavlju preko svih stvorenja vidljivih i nevidljivih. Sve ¹to postoji zraci ljubavlju i podstice nas na ljubav.

©ta je Otkrivenje Bo¾je?
Otkrivenje je sve ono cime se Bog javljao od pamtiveka i cime je otkrivao ljudima svoje neizrecive tajne i svoju volju. Sva tvorevina je bogojavljenje; sva stvorenja svedoce i otkrivaju slavu i silu Bo¾ju, naravno onima samo kojima um nije pomracen i srce necisto. Osobito je Bog otkrivao svoju Ljubav i svoju svetu volju preko svetih Arhangela i Angela i preko bogonadahnutih svetih ljudi: Proroka, Apostola i Svetitelja. I na kraju preko Sina svog Jedinorodnog, Hrista Gospoda.

©ta je Biblija ili Sveto pismo?Biblija ili Sveto pismo je Knjiga nad knjigama. To su sveti spisi bogonadahnutih ljudi Bo¾jih, u kojima su oni zapisali istine i tajne koje je Bog otkrio ljudima. Sveto pismo je zapisano Otkrivenje Bo¾je. Deli se na Stari zavet i Novi zavet.

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#2 Post Postao/la __kockar__ »

na ovo sve samo mogu da kazem ovo
nema drugog Boga osim Allaha dz.s.
i da je njegov poslanik Muhammed a.d.
i sveta knjiga da je Kur'an koja nikad nije dirnuta niti ce kad biti...
U Ime Allaha milostivog samilosnog.....
reci Bog je jedan!!!!!!!!!

lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

#3 Post Postao/la lepi »

Svako za sebe tvrdi
Pojedinac odlcuje kojim putem ce da ide

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#4 Post Postao/la __kockar__ »

ima i toga ali nema dr Boga osim Allaha dz.s.!!!!!!!!!!!!!!

lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

#5 Post Postao/la lepi »

Ok culi smo tvoje misljenje :ballbounce:

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#6 Post Postao/la __kockar__ »

pa da za to je forum da se daju razna misljenja,sugestije.....
ali glupo je i jadno na ovom forumu da se daju ovakve teme...

lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

#7 Post Postao/la lepi »

__koCKar__ je napisao/la:pa da za to je forum da se daju razna misljenja,sugestije.....
ali glupo je i jadno na ovom forumu da se daju ovakve teme...
Zasto mislis tako???

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#9 Post Postao/la __kockar__ »

ne ne mislim, jer ne znam da mislim
nego sam razmisljao i koristio mozak a ne kao ostali npr.ti....
ali haj samoti pisi da ja imam sta da komentarisem!!! :angry:

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#10 Post Postao/la mala-plava21 »

ekranka je napisao/la:Ako postoji tema o Islamu ne vidim razloga zasto ne bi bil tema i drugim vjeroispovjestima..ima ovdje razlicite populacije koju mozda isto zanima,al bez tenzija na bilo kakvu malicioznost..
Hvala ti ekranka na pametnoj izjavi
Ljubav je... drugi zivot, ona urasta u dusu, unosi toplinu u svaku zilu i titra zivotom sa svakim otkucajem srca.

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#11 Post Postao/la __kockar__ »

a joj komentara.....mala se neda nikako....
:ballbounce:

Avatar
Dzevad1979
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 30 Jun 2000 02:00
Lokacija: Croatia

poruka

#13 Post Postao/la Dzevad1979 »

potpuno se slazem s tobom kockar
Zadnja izmjena: Dzevad1979, dana/u 03 Sep 2007 23:19, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
__kockar__
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 03 Sep 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: poruka

#14 Post Postao/la __kockar__ »

Dzevad1979 je napisao/la:potpuno se slazem s tobom kockar
a neka ima neko da se slaze sa muslimanima.....pozz Dzevad :ballbounce:

ADMIN_BOL-CHAT.DE

Re: poruka

#15 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

__koCKar__ je napisao/la:
Dzevad1979 je napisao/la:potpuno se slazem s tobom kockar
a neka ima neko da se slaze sa muslimanima.....pozz Dzevad :ballbounce:
:biggrin: E jesi nasao opet brata

Odgovori