Pravoslavlje

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Pravoslavlje

#346 Post Postao/la Emmi »

ko je razapeo (ubio) isusa?
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Pravoslavlje

#348 Post Postao/la Emmi »

papaya je napisao/la:Rimljani, Emmi, rimljani.

pokusali da ali ga niko nije ubio! [Happy.gif]
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Pravoslavlje

#350 Post Postao/la Emmi »

nista draga samo pitam, jer mnogi neznaju ko ga ubio, vecina kazu da su zidovi.......ali eto ti znas :) , a sve u svemu nije ni ubijen......
slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Pravoslavlje

#352 Post Postao/la Emmi »

da ziv je.......uzdignut na nebo i u odredjeno vrijeme ce se vratiti na zemlju i da napravi malo reda i mira, da islam zavlada dunjalukom, te da ubije dedzala i tek onda ce da umre, tad dolazi nastup sudnjeg dana ........
slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Pravoslavlje

#355 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Meni nikad nije bilo jasno u cemu je ta bitna razlika izmedju katolika i pravoslavaca.Znam da su nasi stari pricali da se u pravoslavnoj crkvi moze klanjati ako se sklone ikone ali da u katolickoj moras kopati 2metra zemlju pa tek onda kao moglo bi se..hehe.Mislim da u tome ima dosta istine jer ima mnogo primjera gdje su na pravoslavnim crkvama nastale dzamije nadogradnjom minareta.Znaci nisu se rusile crkve nego su pretvarane u dzamije,nazalost takvih primjera nema sa drugih strana ,nego se uvijek islo na totalno unistavanje dzamija i mnostvo ruznih stvari jos,kao klanje svinja unutar dzamija itd.Znaci jedno divljacko i odurno ponasanje koje sigurno nije u duhu hriscanstva.Elem,da ne odem daleko s teme moje je pitanje da li neko zna u cemu je ta osnovna razlika izmedju katolika i pravoslavaca?

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Pravoslavlje

#356 Post Postao/la ekrankaa »

Ja sam dosta citala o tome, i nema bitnih drasticnih razlika,osim u tradiciji ,obicajma i sl.
Tu vjeru je zapravo razjedinila politika negdje ok 1000 godine, zvan Velika shizma, kad su se pobojali za preuzmanje vlasti pa je Leon (neki) i glavesina iz carigrada se izopcili iz istoga.Tako je nastala zapadna, katolicka i prvoslavna istocan crkva.
Vjeruju u jednog Boga,ali u tri osobe,otac ,sin i duh sveti.
Osnovna razlika je bas u tome,sto katolici kazu U ime oca..sina...a pravoslavci Od oca ,sina..itd.zbog toga su se i sporili najvise ,pa je nastao raskol.
Jedni se krizaju s dva, drugi s tri..prsta..
Vjeruju u bezgresno zacece,ovdje kod mene stuju Mariju i mole se njoj , dok pravoslavci to recimo ne cine vec joj se utjecu,dakle preko nje mole samo.
Godinama se stvarao sve dublji jaz izmedju njih , pa pravslavci nose bradu ,iko
ne i sl.I u celibatu je razlika.
Najveci problem je u gregorjasnkom i julijasnkom kalendaru, pa se bozic kod njih ne slavi na isti dan.
Katolici obavljaju liturgije na latinskom , dok pravoslavci koriste crkveni slovenski .
Katolici polazu "racune" Papi , dok pravoslavci drzavi , ima tih crkvi po imenma , Ruska,srpska itd..
Ustvari sve je to politika..ucinila..a sta drugo..Ljudi..ljudi..

Carobnjak , ja nesto nevjerujem u te price rekla ,kazala, to je ustvari jedna te ista vjera, samo sto su se izvrgli,jedni od drugih, vec napisah zbog cega i stvorili drasticne razlike.
A sve su to kriscani...
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Pravoslavlje

#358 Post Postao/la Emmi »

papaya je napisao/la:Amin, hahahhahahahhaa

pitas mene dali je sta smijesno? A ti se ismijajes.....cccccccc [Happy.gif]
slika

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Pravoslavlje

#359 Post Postao/la JAS »

Преображението на Господ Исус Христос на Тавоp

Третата година од Својата проповед на земјата Господ Исус почесто им зборуваше на Неговите ученици за Неговото скорешно страдање, но и за Неговата слава после страдањето на Крстот. За да не ги раслаби Неговото страдање та да отпаднат од Него, Он, Премудроста, сакаше пред да се случат страдањата делумно да им ја покаже Својата Божествена слава. Затоа ги зеде со Себе Петар, Јаков и Јован и излезе со нив ноќе на гората Тавор и овде се преобрази пред нив. И заблеска лицето Негово како сонце, а облеката му побеле како снег. И се појавија покрај Него Мојсеј и Илија, големите старозаветни Пророци. И видоа учениците и се восхитија. И Петар рече: Господи, добро ни е да бидеме овде; ако сакаш да направиме три сеници: една за Тебе, за Мојсеј една, а една за Илија. Но додека Петар уште говореше, се оддалечија Мојсеј и Илија и сјаен облак ги опфати Господ и учениците и дојде глас од небото: „Овој е Мојот возљубен Син, Него послушајте Го.“ Откако го слушнаа овој глас учениците паднаа ничкум на земјата како мртви и останаа така лежејќи во страв додека Господ не им пријде и рече: „Станете и не бојте се“ (Матеј 17). Зошто Господ ги зеде само овие тројца ученици на Тавор, а не сите? Зашто Јуда не беше достоен да ја види Божествената слава на Учителот, Когошто тој ќе Го предаде, а Господ не сакаше него сам да го остави под гората, та да не може предавникот со тоа да го оправда своето предавство. Зошто се преобрази на гората, а не во долината? За да нѐ научи на две добродетели: на трудољубие и богомислие. Зашто искачувањето на височина бара труд, а височината ја претставува височината на нашите мисли, т.е богомислието. Зошто се преобрази ноќе? Бидејќи ноќта е попогодна за молитва и богомислие одошто денот и ноќта ја закрива со темнина целата земна убавина, а ја открива убавината на ѕвезденото небо. Зошто се јавија Мосјесј и Илија? За да ја разбијат еврејската заблуда дека Христос е некој од Пророците, Илија, Еремија или некој друг - затоа Он се јавува како Цар над пророците, и затоа Мосеј и Илија се јавуваат како слуги Негови. Дотогаш Господ многупати им ја покажуваше на учениците Својата Божествена моќ, а на Тавор им ја покажа Својата Божествена природа. Тоа видение на Неговото Божество и слушањето на небесното сведоштво за Него како за Син Божји требаше да им послужи на учениците во деновите на страдањето Господово за укрепување на непоколебливата вера во Него и во Неговата крајна победа.

Odgovori