Vera i nacija

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

Vera i nacija

#1 Post Postao/la lepi »

Postovani forumasi
Pripadati nekoj naciji NE znaci i pripadati nekoj veri.
Jednoj istoj veri moze da pripada gomila ljudi od kojih svaki pripada drugoj naciji

Kod nas je uobicajeno da se izmedju pojmova PRAVOSLAVAC i SRBIN stavlja znak jednakosti.
To uopste ne mora da bude tako i vrlo cesto i nije tako.
Ako su vam roditelji Srbi najjasnija stvar je da i vi pripadate srpskoj naciji.

Nacija je stvar koja se ne moze promeniti.
Sta ste - to ste. :)
Medjutim, ako ste vi Srbin, a pri tome niste krsteni u Pravoslavnoj Crkvi vi niste Pravoslavac. :huh: Nacija se stice rodjenjem, vera ne.
Svaki Srbin (ili pripadnik nekog drugog naroda) moze postati budista, musliman, moze upraznjavati vudu magiju.
Njegovo versko opredelenje nece promeniti njegovu nacionalnu pripadnost.
Dakle, on je Srbin - budista.
Takodje, imate gomilu Srba koji su ateisti, da ne kazem bezboznici. Takvi ni slucajno nisu Pravoslavci, makar i sto puta bili Srbi.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#2 Post Postao/la Tourniquet »

lepi fino zboris stvarno.. i uglavnom je to tacno..

ali moram te sad jedno samo pitati...

zasto se pravoslavci u BiH se nazivaju Srbima, ako ne zive u Srbij nego u BiH.. Zasto oni nisu pravoslavni Bosanci.. NEgo sami sebe nazivaju Srbima. jeli to mjesanje vjere i nacije ili nije ?

eto odgovori mi samo to... nista drugo mi ne treba....

lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

#3 Post Postao/la lepi »

Mislim ako pazljivo procitas da sam ti i odgovorio na pitanje
Citat "Kod nas je uobicajeno da se izmedju pojmova PRAVOSLAVAC i SRBIN stavlja znak jednakosti.
To uopste ne mora da bude tako i vrlo cesto i nije tako."

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#4 Post Postao/la Tourniquet »

lepi je napisao/la:Mislim ako pazljivo procitas da sam ti i odgovorio na pitanje
Citat "Kod nas je uobicajeno da se izmedju pojmova PRAVOSLAVAC i SRBIN stavlja znak jednakosti.
To uopste ne mora da bude tako i vrlo cesto i nije tako."
onda se ne buni kad ja mislim da je pravoslavac i Srbin isto.. I kad kazem da je i pravoslavac pocinio genocid u BiH a ne samo Srbin...

toliko.. to sam htio znati hvala..

lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

#5 Post Postao/la lepi »

Kada bi procitao sto sam citirao i ne okretao reci znao bi mnogo vise
A to ko je pocinio genocid ima sud pa nek presudi
A mislim da je vec presudio i to ne kakav vec medzunarodni
Cilj vam je bio provokacija ali nista za to poen za mene :wave:
Post skript citajte prvo moje izlaganje gde su i muslimani srbijanci koji zive u Srbiji
Da li ces reci da su i oni izvrsili genocid

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

Re: Vera i Nacija

#6 Post Postao/la Tourniquet »

lepi je napisao/la:Postovani forumasi
Pripadati nekoj naciji NE znaci i pripadati nekoj veri..
Citaj ti sam svoje rijeci... Sam si rekao, a iz toga se zakljucuje da i pripadati nekoj vjeri ne znaci i pripadati nekoj naciji.. Pravoslavci u Grckoj su Grci, pravoslavci u Rusiji su Rusi... A zasto su pravoslavci u BOsni SRbi.. I zasto se nazivaju srbima ??-- Kao sto kazes muslimani u Srbiji su Srbijanci i reci jel iko od njih rekao da je Bosanac.. Nije... JEr ne zivi u BOsni.. Srbin je ali musliman..

a ja ovdje ne radim za poen gore dole.. to mi nije bitno.. nego neki apsurdi koji se pricaju..

A sto se tice tog suda sto ti kazes, znamo da vecina dokaza nije pokazana i da nisu imali pristupa.. tako da ne smatram to ispravnom presudom..

A dokaza je milion...

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#7 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ja stvarno ne znam @ToUrNiQuEt o cemu ti pises :-k
@Lepi je dobro istakao pojasnio i dajem mu zapravo sto kaze da trebas da procitas vec napisano
Covjek je napisao ako citas da pojmovi PRAVOSLAVAC i SRBIN stavlja u znak jednakosti
I Srbin koji nije krsten nije pravoslavac
Nacija se stice rodjenjem, vjera ne
Njegovo vjersko oprjedelenje nece promjeniti njegovu nacionalnu pripadnost.
Potpuno jasno i kvalitetno objasnjeno

Sto znaci Pravoslavci iz Bosne su prije svega Bosanci sto se zovu Srbima Zasto se tako nazivaju jer kroz istoriju su uvijek imali aspekt Velike Srbije
To nije nikakva tajna niti nesto novo

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#8 Post Postao/la Tourniquet »

nista ja ne pisem.. zanemarite moje rijeci...

JA potpuno kontam sto on kaze i sve to.. Ali ako ide po tom zasto se zovu Srbi a zive u bosni.. I sam kazes laff ideologija velike srbije.. A ta ideologija nam je i donijela to sto se desilo....

ali ne obracajte paznju na ono sto ja pisem...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#10 Post Postao/la mrki62 »

Jedne prilke sam imao dosta diskusija na drugim forumima a evo i ovdje æu malo " pametovati " :D
Kraji¹niku smeta SRBIN a haman ne zna da se je svojevremeno i sam Izetbegoviæ deklarisao SRBINOM :ballbounce:
Taj isti Alija sjeda za stol sa Tuðmanom i Milo¹eviæom i zajednièkom silom " ubi¹e " Bosanca i stvori¹e neke tri nacije ( valjda znate koje ).
U narodu BiH je bilo ne¹to sasvim normalno se izjasniti Bosanac ili Hercegovac - ¹to je i normalno , jer se identifikuje sa dr¾avom u kojoj se ¾ivi.
Meðutim Alija se dogovarao sa Zagrebom i Beogradom kako " ugoditi " narodima BiH , ko da su Zagreb i Beograd kompetentni za te stvari ,.... ¹to se nije sproveo referendum - da se raja pita ?
Ne Alija je htio biti va¾an i popu¹io je na svim poljima pregovaranja.
Ono ¹to sam napomenuo da su " ubili " Bosanca i Hercegovca , to se vraæa kao bumerang i to najvi¹e u tom istom Zagrebu i Beogradu : svi oni koji su Hrvati ili Srbi i koji se igrom sluèaja sa svojim autom naðu u tim gradovima ili tim dr¾avama ( sa BiH tablicama ) ,...... domicilni Hrvati i Srbi jednostavno ka¾u ; opet nam do¹li oni ,...... Bosanci .
Mada je danas normalno biti neko drugi u dotiènoj dr¾avi - primjer ©vicarska ; tamo ¾ive Nijemci , Talijani i Francuzi :biggrin:

A u BiH da je ostalo ono Bosanac - Hercegovac , onda ne bi bilo ni tolikog rata , jer bi se svako identificirao sa BiH i ne bi se dozvolilo ru¹enje svoje dr¾ave u tolikim razsje¾nostima.
Al neko je imao interes uæi u Historiju i bogatiti se , jer gdje se br¾e bogati ako ne u ratu :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#11 Post Postao/la Tourniquet »

ekranka je napisao/la:a sta cemo sa muslimanima koji nemaju svoju drzavu?!

kako njih treba zvati onda i gdje ih svrstati..

nacionalnost s vjerom nije usko povezana..dva razlicita pojma..


pa o cemu ja cijelo vrijeme pricam.. naravno da su dva razlicita pojma, i upravo me zbog toga zanima zasto se u bosni pravoslavci nazivaju srbima a nikakve veze sa srbijom.. ajd mozda neko vuce porijeklo iz srbije pa eto recimo da se nazove srbinom.. ali vecina raje su tu oduvijek.. a nazivaju se srbi a nisu srbi, zive u bosni znaci bosanci su.. A srbima se nazivaju upravo zbog toga sto su Pravoslavne vjere kao oni u srbiji.

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#12 Post Postao/la dinko »

Upravu si ti Halide.Protiv toga se i ja bunim i nastojim da utuvim ljudima u glavu da ako si rodjen u BiH i zivis tu onda si bosanac.Mozda imaju porijeklo iz srbije ali su po nacionalnosti Bosanci i Hercegovci pa nek oni pricaju sta hoce ali to je tako.

Druga stvar je vjera.Vjera je zasebna stvar i ja licno ne geledam tko je kakve vjeroiposvijesti.Volim svoje i postujem svoje a postujem i tudju vjeru.

lepi
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 Jan 2003 02:00

#14 Post Postao/la lepi »

Pa ja stvarno neznam da li su ovde pojedinci pismeni
Pojedinci me repliciraju a nemaju veze uopste sta pisem.

Evo Mujo i Haso pojednostavim malo, za mene je Bosanac onaj koji ima Bosanski pasos =D>
A Srbin musliman iz Sandzaka

To sto su pretenzije i politka pa se pojedinci prozivaju Srbima a poreklom su iz Bosne njihova licna stvar

Odgovori