Muzika u Islamu

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#3 Post Postao/la mrki62 »

Hehe, e moja ekranka , trebala si pitat u kojoj sekti , na koga cilja¹ , jer Ahmedije ne samo da pjevaju , oni i ple¹u i jo¹ pone¹to rade :wave:

PS. Svaka sekta æe tvrditi drugaèije a vehabije æe tvrditi da su samo oni i samo oni u pravu :ballbounce:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#5 Post Postao/la Tourniquet »

Koliko sam ja upucen.. u Kur'anu nigdje nema da je zabranjena muzika.. Mislim da nema nijedan ajet o tome.. AKo grijesim molim da me ispravite..

A sad odakle protice ta zabrana i zbog cega.. Pa mislim da ima veze sa tim da vecina ljudi dok slusa muziku bude u nekoj vrsti transa. i u tim trenutcima zaboravlja na BOga, i zbog toga je onda haram, jer te odvraca od cinjenja dobrih djela.
Sad dosta je razilazenja oko toga sta je tacno i koliko je haram slusati muziku. Neki cak tvrde da je dozvoljena..
Ali recimo alkohol je zabranjen zbog toga sto opija, isto tako i droga, pa znaci ako muzika "opija" onda je i ona zabranjena..

Mislim da su zicani instrumenti zabranjeni, mada u zadnje vrijeme na koncertima ilahija horove predvode gitaristi i slicno.. Tako da se i o tome moze raspravljati. A znam da ima nekih "Ilahija" koje su zabranjene izvoditi u dzamijama, upravo zbog muzicke podloge.. Znaci ipak muzika je zabranjena u nekoj mjeri.. e sad samo koliko i koliki je grijeh slusanje muzike... NE bi znao...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#6 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:Mislim da nije rijec o sekti ,i ne osvrcem se na sekte nikakve ,uputa je jasna ,pa me interesira razmisljanje nista vise da li je muzika po vama sejtanski ezan i slijedite li ulemu po tom pitanju?
Ja tebi rekoh kako je u stvarnom ¾ivotu .
Ne mo¾e¹ bje¾ati od èinjenice - a to je da sekte tumaèe svaka po svoje.
A saèekajmo malo , javit æe se neko sa " najispravnijim " stavom - meni dobro znanim :D

Dugo sam na ovom dunjaluku i znam kako ko di¹e :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

#7 Post Postao/la becanka »

:-k Hmmm... Ja koliko znam da nije zabranjena... :-k

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#10 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:
crazy_ je napisao/la:Na va¹e pitanje nemoguæe je dati odgovor sa DA ili NE. S druge strane, o muzici u islamu dosta toga je veæ pisano na na¹em jeziku.Name, Qur’an kao Bo¾ija Rijeè objavljen je da se slu¹a, tj. ima jednu auditivnu formu.
Velika je razlika ,i ne moze se se usporediti to s pjevanjem..a i nije nikakva poezija ako se na to misli..
razlika je u glasu,dakle ucenje Kurana ne mozemo svrstati u tu vrstu pjevanja o kojoj ja govorim..

ja jasno kazem i pitam da mi neko kaze sta misli hanefijski mezheb o tome :)
Trebala si gledati rahmetli Isoviæa , pa bi ti bilo jasno da je pjevanje na na¹im prostorima sasvim normalna pojava :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#12 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:hahah...ides offf topic ,jasan stav o muzici u muslimana molim ,i jel to haram po nasem mezhebu :)
Nije of topic, Sajo je mnogo radio ( pjevao ) za IZ BiH , dodu¹e to ne zna svako :ballbounce: :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#14 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:a kakve to ima veze sa Kuranom ?! :-k Islamom ispravnije :biggrin:
To je isto ovo na¹e piskaranje po forumima - volonterski vjernici :ballbounce: kakve to ima veze s Kur`anom :D
Pa mo¾da ti ne di¹e¹ pravilno , al to ne pi¹e u Kur`anu - ¹ta æemo sad ?

Evo malo linkova , da vidi¹ malo i vjerski vidik muziciranja - afganistanko :wave:

Prvi link - drugi dio je Safet Isoviæ http://fr.youtube.com/watch?v=j137lNZ7LMs

Mo¾ete nam sve uzeti al sevdah nikad http://fr.youtube.com/watch?v=QMax5T2UV ... ed&search=

Pa ljudi svojoj djeci nadijevaju ime SEVDAH i to je striktno povezano sa na¹im islamom


Da , to smo mi http://fr.youtube.com/watch?v=YeZkSkdBD5c


http://fr.youtube.com/watch?v=dgr1Maorn ... ed&search=
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori