Da li bi se svestenici trebali Zeniti?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
sredovjecni_33
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 473
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#2 Post Postao/la sredovjecni_33 »

sveèenici, bar ja tako mislim, bi se trebali ¾eniti jer ih porodica ne bi spreèavala da obavljaju svoje du¾nosti u skladu s njihovom vjerom, jer koliko znam , porodice ne spreèavaju hod¾e da vr¹e svoju du¾nost.
èak mislim da su osakaèeni u ¾ivotu jer nemaju svoju porodicu.
-samo lagano i opu¹teno-

Avatar
Mala_selmica_
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 503
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Jamaica

#3 Post Postao/la Mala_selmica_ »

sredovjecni_33 je napisao/la:sveèenici, bar ja tako mislim, bi se trebali ¾eniti jer ih porodica ne bi spreèavala da obavljaju svoje du¾nosti u skladu s njihovom vjerom, jer koliko znam , porodice ne spreèavaju hod¾e da vr¹e svoju du¾nost.
èak mislim da su osakaèeni u ¾ivotu jer nemaju svoju porodicu.

:bigups: slazem se, potpuno =D>


a vidovita sestro :chuckel:
sta nam mislis ti?
:wave:

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#5 Post Postao/la Tourniquet »

Tako je hamide... I kod toliko tih zena koje dolaze u crvu da na kraj svecenicima bude svejedno... :biggrin: Nemoguce...

Zato postoje slucajevi kaze svecenik silovao djevojku ili tajno imao odnose sa nekimm... zar to nije krsenje njihove vjere..

Normalno da se treba zeniti.. :biggrin: :biggrin:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#6 Post Postao/la mrki62 »

Katolièki sveæenici se ne ¾ene i to ima svoje i za¹to , sve je to preraèunato.
Kad sveæenik umre , nema ko naslijediti njegovu imovinu i sve ide crkvi.

Jedino su Protestanti za moj pojam realni, kod njih nije obaveza da mu¹ko bude sveæenik - mo¾e i ¾ena ( znam primjer u Sloveniji ) a i ¾ene se .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#11 Post Postao/la ra-ja »

Svaki covjek koji se odluci da postane svestenicko lice...unapred zna zakone kojih se treba pridrzavati.....
Zato niti hocu niti mogu se mijesati u tradiciju i obavezu koju su unapred prihvatili...da ja govorim dali da se zene ili ne.....NAJMANJE JE TO MOJA STVAR........ : :baa:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#12 Post Postao/la paparaci »

naravno da bi trebali. s tim bi se valjda smanjio broj zlostavljene djece od strane svestenika drasticno. to je samo jedan od razloga.
ja licno ne vidim smisla u toj tradiciji, jer je to ljudska potreba, kao sto je vec neko naveo. ali to nije oduvijek tako bilo. do 1300 i neke su imali pravo da se zene i osnivaju familije, jednostavno normalno da zive i istovremenu obavljaju tu funkciju. docim je to jedan papa zabranio kad je dosao na vlast, ne sjecam se tacnog razloga. ali znam da su tad biskupi i vise te vjerske face bili najveci lopovi. drzali su svoje bordele, itd.
lopovluk, nista drugo!

Odgovori