Vjerski ekstremizam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#16 Post Postao/la mrki62 »

Jel ovo ekstremno :)
ToUrNiQuEt je napisao/la: ZA neke je recimo vjerski ekstremizam ako se djevojka oblaci po islamskim propisim. zNaci striktno duga i siroka odjeca, mahrama na glavi.. Medjutim, to je jedan od osnovnih propisa u islamu..
A kakav je to propis ?
Jer ja od kada gledam javne medije , vidim da haman pa svaka dr¾ava ima nekakva svoja pravila u oblaèenju a sam na¹ reis Ceriæ ima dvije kæerke i one su gologlave.
Kur`an i religija je ok, problem je u interpretaciji radikalnih elemenata tog istog islama , mnogo je samoukih tefsirlija , koji misle da su samo oni u pravu a to je u bistvu ekstremizam .

ToUrNiQuEt je napisao/la:Samo oni koji su navikli na oskudnu odjecu to je za njih fanatizam i ekstremizam..
Nemoj mi reæi da si u sred ljeta zakopèan do grla :)
ToUrNiQuEt je napisao/la: isto ako covjek recimo ide svih 5 dnevnih namaza u dzamiju da klanja, isto je fanatik, ako naziva selam pri svakom susretu i odlasku, on je fanatik i slicno..
Mislim da tome niko ne bi rekao fanatizam :)
ToUrNiQuEt je napisao/la:A po islamu ne valja drzat slike po kuci koje sadrze lice, bilo da su zivotinje, neke slike ljudi ili privatne fotografije..
Ja u kuci imam dosta slika, ali nijedna nije sa licem, znaci sve je priroda i slike sa ajetima iz Kur'ana i slicno.
Takodje, ne valja imati neke statue, figure ili nesto slicno..
Objasnjenje zasto je to tako..
Vremena se mijenjaju a i mi s njima .
Ko se sjeæa Homeinija u Iranu , Sadama u Iraku , Mustafe K. Ataturka u Turskoj i jo¹ bi se dalo naæi osoba u drugim dr¾avama ( islamskim ) , sve to pokazuje na opciju da se slike stavljaju na dnevnu upotrebu - na ovaj ili onaj naèin.

ToUrNiQuEt je napisao/la: I kaze se da ce biti receno na sudnjem danu tima sto su slikali ili pravili likove, da udahnu dushu u te svoje kreacije, ali oni nece moci i njihovo vjecno boraviste bice dzehennem..
Kako komentarisati to , to mi nije jasno :)
ToUrNiQuEt je napisao/la:
Takodje spomenula je i nadgrobne spomenike.. Po islamu je pokudjeno ogradjivanje i uredjivanje samog mezara, dovoljno samo nisan sa imenom umrlog, pokudjeno je stavljati slike umrlog, betoniranje oko mezara i slicno..
Sve je to dio IZ i za to postoje kompetentne osobe . Valjda imami upuæuju d¾ematlije ¹ta i kako.

A za kraj u vezi teme , mislim da Vjerski ekstremizam poèinje od vjerskih voða i to tada kad poènu prièati politièkim jezikom.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#17 Post Postao/la im_ex »

ToUrNiQuEt je napisao/la:
A duznost vjernika je da opominje druge vjernike na njihove greske i grijehove, a do tog je da li ce to prihvatit ili ne..
Vjernik ako opomene on skine obavezu sa sebe, a to ne znaci da je fanatik.

Evo odma da navedem primjer od IM_ex.. Ona kaze
Neka se on pridrzava svog stava, ni malo ga necu osuditi kao takvog, ali, osudicu i njeg, i svakog drugog ko pokusava da mi nametne bilo sto sto nije argumentom potkovano.
..
on je po njoj vjerski fanatik..


Takodje, ne valja imati neke statue, figure ili nesto slicno..
Objasnjenje zasto je to tako..

Crtanjem ili pravljenjem figura ljudskog lika ili zivotinjskog, pokusavamo stvoriti covjeka ili zivotinju, a jedini Stvoritelj je Bog dz.s. A sa tim postupkom pripisujemo Allahu dz.s. druga, tj. cinimo sirk.


Ovdje nikog ne pravdam niti koga napadam, samo pokusavam objasniti neke stvari..

I ja sam samo obican vjernik....
:wave: :wave: :wave: :wave:
Nek si ti Im_ex okacio na tapet pa kud puklo da puklo :P :)
Nemam nista protiv, znala sam da ce to vec neko uciniti ... svejedno, znaci, sto si to ti.

Slike na zidu

Ok, znam da vjernici imaju za zadatak ukazati na greske, ali, ne grijese li oni ako se pri tom uzdizu vise s namjerom da mene ponize zbog ne znanja no da bi vrsili humanu misiju. Zasto ne biraju normalan pristup pri ukazivanju na greske. Zasto se ucuti ako mu se postavi pitanje zasto to nesto ne valja.

Statue, crtezi ... ni to ne valja :stupid:
Iz tog dalje slijedi da muslimani ne smiju biti umjetnici :stupid: a ako je to jedini izvor njihova prinosa finansija, nije li za cijeniti stvaralastvo kao produkt postenih ruku a u borbi za opstanak njih i njihovih porodica ... u svakom slucaju, ni porediti se ne moze sa sve ucestalijom "djelatnoscu" - kradjom.

Nishani

Nisam pricala o uljepsavanju kao uljepsavanju mezara ... pomenula sam materijal kao materiju pri izboru narudjbe nishana :P ne izokreci mi rijeci

Ma, men' se cini da si ti nesto vise od obicnog vjernika ... bar neki hodzica, ha ?? :)

Nego, de mi kazi, ako je moguce (priznala sam da sam nedovoljno upucena) zasto je muslimanima zabranjeno polaganje cvijeca na mezar. Samo zato sto je to obicaj nemuslimana ili ??
(Nemoj mi nekih plahti copi-paste, svega ti - kazi mi prosto svojim rijecima, svoje misljenje po tom)

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#18 Post Postao/la Tourniquet »

@mrki62 koliko mi se cini da si ti jedan od onih koji idu po principu " od vjere uzimam sto pashe"...
ne bih previshe stobom razglabao jer ti nikad nisi zadovoljan..

Al samo da kazem da nije reis vodic muslimana nego Kur'an i sunnet..
I nisam zakopcan do grla ali jesam po propisu..


@IM_ex--Zasto da nebi mogao biti umjetnik??
Recimo pogledajmo samo kakvi su umjetnici bili oni koji su pravili dzamije, kolika je tu umjetnost bila u izgradnji i samom ukrasavanju dzamije.. A nigdje nije bilo slika ljudi ili zivotinja..


Sto se tice cvijeca na mezar..
Mogu dati neko svoje misljenje..
U islamu nema naricanja, oplakivanja ili slicno. Mrtvih se sjecamo samo dovom, ucenjem Kur'ana i slicno.
Sad ne mogu reci da je zabranjeno cvijece i slicno, ali stavljanje istog nema neki oslonac u islamu, znaci nigdje nije spomenuto da se stavlja.. AKo nije spomenuto znaci da ne treba ni radit.
Kao sto rekoh, mrtvih se treba spominjati samo dovom za njegovu dushu i uciti mu Kur'an.

nadam se da si donekle zadovoljna...

i vjeruj da uopste nisam nikakav hodza niti sta slicno... obican sam smrtnik kao i ti...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#19 Post Postao/la im_ex »

ToUrNiQuEt je napisao/la:

@IM_ex--Zasto da nebi mogao biti umjetnik??
Recimo pogledajmo samo kakvi su umjetnici bili oni koji su pravili dzamije, kolika je tu umjetnost bila u izgradnji i samom ukrasavanju dzamije.. A nigdje nije bilo slika ljudi ili zivotinja..



nadam se da si donekle zadovoljna...

i vjeruj da uopste nisam nikakav hodza niti sta slicno... obican sam smrtnik kao i ti...
Silno, odjednom, imam zelju da se oglasim natraske, od zavrsetka citata ka pocetku :)

Bas mi je drago da si obican smrtnik kao ja :)
Ok, vjerujem ti :)
pa, dobrim dijelom jesam ... eto, zahvaljujuci mom neznanju, zaradio si sevape - halalosum :)

Ne odstupas od teme ni za nijansu - divim ti se. Za primjer si uzeo graditelje/dekoratere dzamija :) a dobro znas da nisam mislila na bozije kuce (objekte) vec na umjetna djela ( suveniri u grnchariji, u drvetu rezbareni, u metalima rezbareni itsl.) :)

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#20 Post Postao/la Tourniquet »

ne znam samo sta bi vi rekli onda za seriatski(islamski) zakon..

koliko je to ekstremno za vas...

da stavim par

-blud se kaznjava sa 100 udaraca bicem
-kradja sa otkidanjem ruke
-preljub javnim kamenovanjem do smrti...
itd itd..

da je zabranjeno asikovanje u dvoje.. da se dvoje osamljuju sami, uvijek treba biti treci, uglavnom blizi rodjak djevojke. Ljubljenje, dodirivanje, a onda o sexu da ne pricam..

ZA vecinu ljudi to je ekstremizam..

da se samo nadovezem na prethodni post..
sto se tice umjetnina, pa pogledaj staru grncariju iz Bih, kako je uradjena. stare cupove, lonce i slicno.. Sve su ornamentski ukrasi i nigdje nema crteza ljudi ili zivotinja.. zbog cega ??..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#25 Post Postao/la mrki62 »

ToUrNiQuEt je napisao/la:@mrki62 koliko mi se cini da si ti jedan od onih koji idu po principu " od vjere uzimam sto pashe"...
ne bih previshe stobom razglabao jer ti nikad nisi zadovoljan..
E ba¹ bih volio vidjeti osobu koja se dr¾i ba¹ svih ptavila a moje zadovoljstvo ,..... ma ja uvijek zadovoljan - sve dok imam use , nase i podase ;)
ToUrNiQuEt je napisao/la: Al samo da kazem da nije reis vodic muslimana nego Kur'an i sunnet..
I nisam zakopcan do grla ali jesam po propisu..
Kur'an i sunnet da , samo kako ?
Ti treba¹ za to tumaèa , trena¹ nekoga ko æe ti tumaèiti Kur`an a za to su tumaèi ( tefsirlije.
Od samog poèetka svako svoje dijete na poèetku ¹alje u mejtef , da se upoznaju sa osnovom islama i to traje GODINAMA , ne ide to preko noæi a ko ¾eli ne¹to vi¹e - za to postoje Medrese .
I opet ponavljam , mo¾e¹ i Medresu zavr¹iti a ako nisi specijaliziran za Tefsir , onda ne mo¾e¹ tumaèiti Kur`an.
Buduæi da Kur'an ne podlije¾e autorskim pravima a ipak mi nismo ti koji ga mo¾emo tumaèiti .
Primjer ti dam , sam prijevod Kur`ana traje godinama , jer se ne mo¾e prije prevesti a kad se prevede - opet su gre¹ke , ¹to upuæuje i ovaj link http://www.mlivo.com/tacnost.htm

E da bi mi tumaèili tako kao ¹to si ti naveo , onda bi zaista lutali u tumaèenju , zato ja spomenuh reisa Ceriæa a ovaj puta æu i IZ - da ne bude zabune.
Mi imamo svoju IZ , svoj mezheb i na¹a IZ sa efendijama, imamima, hod¾ama ,... na èelu , a mi smo njihovi podanici , koji absorbiramo njihove upute .

Dragi moji , kad bi to svako po svom nahoðenju tumaèio Bo¾iju objavu - dokle bi stigli.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#26 Post Postao/la belly_dancer »

to ja zovem fanatizam..mislim da je to malo pretjerano.uredu je hvalit Boga i ponosit se svojom vjerom,ali nije ok da se zbog tog ekstremizma desavaju ratovi i ginu neduzni ljudi..mislim da su takvi ljudi bolesni i da bi se trebale osmislit ustanove i za takve.. :baa:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#28 Post Postao/la belly_dancer »

cyrus_the_virus je napisao/la:
belly_dancer je napisao/la:to ja zovem fanatizam..mislim da je to malo pretjerano.uredu je hvalit Boga i ponosit se svojom vjerom,ali nije ok da se zbog tog ekstremizma desavaju ratovi i ginu neduzni ljudi..mislim da su takvi ljudi bolesni i da bi se trebale osmislit ustanove i za takve.. :baa:
Uvrstit æemo te u odbor za izgradnju ustanova :biggrin:
ta ce se izradit sva u resetkama,a nece unutra smjet bit nista osim hrane,cak ni skare im nebi dala..u biri mozd i bi..da se medusobno pokolju :P
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#30 Post Postao/la belly_dancer »

cyrus_the_virus je napisao/la:
belly_dancer je napisao/la:
cyrus_the_virus je napisao/la: Uvrstit æemo te u odbor za izgradnju ustanova :biggrin:
ta ce se izradit sva u resetkama,a nece unutra smjet bit nista osim hrane,cak ni skare im nebi dala..u biri mozd i bi..da se medusobno pokolju :P
Mo¾da bi bilo najpraktiènije uskratiti im bilo kakav vid komunikacije sa vanjskim svijetom...i da im se daju èaèkalice, pa ako ima padne na pamet da se poubijaju da ne bude jednostavno :)
ja mislim da bi poceli kopat jedni druge,a mozda i kake tunele..hehe..ma to su debili A klase..nisu zasluzili da ih spominjemo uopce..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Odgovori