Vjerski ekstremizam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#2 Post Postao/la mrki62 »

Da , evo i primjera sa iste stranice :biggrin:


Ovakav naèin razmi¹ljanja i pona¹anja i to u srcu Sjeverne Amerike, veoma me rasrdio, pa sam rekao: Preèe vam je da u ovom dru¹tvu, koje se okrenulo materiji, pozivate vjeri u Boga i Njegovom po¹tovanju, da upozoravate na postojanje drugog svijeta, da upuæujete visokim vjerskim vrijednostima i skreæete pa¾nju na zla u kojima danas plivaju materijalno razvijena dru¹tva, a ¹to se tièe obièaja i dopunskih stvari koje vjera preporuèuje, njihovo vrijeme je nakon ¹to se obavezujuæe i fundamentalne norme uèvrste i stabilizuju.

U drugom islamskom centru vidio sam kako su digli buku i pra¹inu zato ¹to je u d¾amiji prikazan dokumentarni ili edukativni film. Èuo sam ih kako govore:"Pretvori¹e d¾amiju u kino-salu"! Izgleda da su ovi zaboravili da d¾amija treba da slu¾i i ovosvjetskim i onosvjetskim interesima muslimana, te da je d¾amija u Poslanikovo doba bila mjesto propovjedanja vjere, dr¾avni kabinet i stub dru¹tvenih aktivnosti. Nadam se da nije nepoznato danas nikome ono ¹to prenosi Buharija i drugi sakupljaèi tradicije da je Poslanik dozvolio Etiopljanima da se igraju "igre bajoneta" usred njegove èasne d¾amije i da je dozvolio hazreti Ai¹i da posmatra tu igru.


Nadam se da si preuzela OVDJE
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#4 Post Postao/la mrki62 »

ekranka je napisao/la:Da jesam , ali bitna je poanta ,pa nisam htjela uzimati primjere ,i ne znam sto se hvatas ,ja mislim da sam bila dovoljno jasna sa ovim sto sam htjlea reci gore!
Samo ti si toliko ,da mi Bog oprosti cudno stvorenje ,koje bas uziva da bude kontradiktoran i da pravi zbrku kojom se ociti hranis!
Nemoj mi reci da po tvom ovo gore nije ispravn razmisljanje!?

Ti si gori od okupatora pobogu.. :stupid:
Draga moja, to sam ja èitao davnih dana a javio sam se na temu jer je tema otvorenog tipa a ujedno da ti objasnim da se na na tom linku nalazi èak 6 tipova ekstremizma a ja sam samo jedan dijeliæ prenio , onako po mom ukusu .

Sam naslov na linku je : ©est vidova vjerske nedosljednosti (ekstremizma)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Sabinam
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 867
Pridružen/a: 06 Sep 2007 02:00
Lokacija: Croatia

#6 Post Postao/la Sabinam »

Heheheh bilo brada ili ne vas dvoje se snaslo...tvrdoglavi oboje...bas me zanima tko ce prvi popustiti...ili ce i ova tema otici u sapunicu....
Moje misljenje...vjerski ekstremizam...NE i NIKADA!!!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#11 Post Postao/la im_ex »

papaya-republic je napisao/la:
Naime, sto se mene tice, apsolutno ne vidim nista lose u tome ako je neko ekstremno religiozan. Ali, ako zbog toga NIKO drugi ne mora da ispasta.

=D>

Sjetih se jednog, hajde da kazem extremiste ... primljen je kao gost, ali samo kao gost (nije ni pripadnik familije, nije ni prijatelj na koje mislimo kad pominjemo kucne prijatelje) ...

Sjeo je, toplim rijecima dobrodoslice docekan. Samo sto je sjeo, poceo je da sara po stanu, a kad je pogled bacao po zidovima, zaibretio se na glas uputivsi zestoku kritiku - zasto su postavljene slike na zidovima (gobleni, djecije slike, slike clanova porodice, familije ...).
Nisam nesto potkovana znanjem o vjeri, ali, mislim da ova moja dusa nosi puno manje grijeha u odnosu na mnoge koji su susta suprotnost meni s tim u vezi. Poznato je da Islam ne perforira svece ...ali, ako imam slike na zidu, to mi nisu ikone, pobogu, a taj covjek je upravo na to aludirao :mad:
Neka se on pridrzava svog stava, ni malo ga necu osuditi kao takvog, ali, osudicu i njeg, i svakog drugog ko pokusava da mi nametne bilo sto sto nije argumentom potkovano.
Takve osobe su, vjerojatno, spremne ici u toliku krajnost da bi se zalagale da svi nishani budu od istog materijala i sa klasicnom posvetom ispisanom/isklesanom na njima

Ujedno, potpisujem i papayino razmisljanje, bas sve sto je pomenula.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#12 Post Postao/la Tourniquet »

Dok god ima protivnika vjere bice i tzv, vjerskog ekstremizma..

Osoba koja je navikla da cini jedan grijeh,(pogotovo ako je to neki manji) i onda kada ga neka druga osoba ispravi ili napomene da ne valja, odma postaje esktremno razmisljanje, govore kakav si ti hodza da mi govoris ovo ono, znam ja sta je ispravno bla bla...

ZA neke je recimo vjerski ekstremizam ako se djevojka oblaci po islamskim propisim. zNaci striktno duga i siroka odjeca, mahrama na glavi.. Medjutim, to je jedan od osnovnih propisa u islamu..
Samo oni koji su navikli na oskudnu odjecu to je za njih fanatizam i ekstremizam..

isto ako covjek recimo ide svih 5 dnevnih namaza u dzamiju da klanja, isto je fanatik, ako naziva selam pri svakom susretu i odlasku, on je fanatik i slicno..
medjutim , to nije to..

A duznost vjernika je da opominje druge vjernike na njihove greske i grijehove, a do tog je da li ce to prihvatit ili ne..
Vjernik ako opomene on skine obavezu sa sebe, a to ne znaci da je fanatik.
Evo odma da navedem primjer od IM_ex.. Ona kaze
Neka se on pridrzava svog stava, ni malo ga necu osuditi kao takvog, ali, osudicu i njeg, i svakog drugog ko pokusava da mi nametne bilo sto sto nije argumentom potkovano.
..
on je po njoj vjerski fanatik..

A po islamu ne valja drzat slike po kuci koje sadrze lice, bilo da su zivotinje, neke slike ljudi ili privatne fotografije..
Ja u kuci imam dosta slika, ali nijedna nije sa licem, znaci sve je priroda i slike sa ajetima iz Kur'ana i slicno.
Takodje, ne valja imati neke statue, figure ili nesto slicno..
Objasnjenje zasto je to tako..

Crtanjem ili pravljenjem figura ljudskog lika ili zivotinjskog, pokusavamo stvoriti covjeka ili zivotinju, a jedini Stvoritelj je Bog dz.s. A sa tim postupkom pripisujemo Allahu dz.s. druga, tj. cinimo sirk.
I kaze se da ce biti receno na sudnjem danu tima sto su slikali ili pravili likove, da udahnu dushu u te svoje kreacije, ali oni nece moci i njihovo vjecno boraviste bice dzehennem..

Takodje spomenula je i nadgrobne spomenike.. Po islamu je pokudjeno ogradjivanje i uredjivanje samog mezara, dovoljno samo nisan sa imenom umrlog, pokudjeno je stavljati slike umrlog, betoniranje oko mezara i slicno..

I to nije fanatizam niti ekstremizam...

najcesce ono sto ti nije jasno ili sto ne prihvatas odma pripisujes nekom ekstremizmu, bez da se trazi neko logicko objasnjenje..

Ovdje nikog ne pravdam niti koga napadam, samo pokusavam objasniti neke stvari..

I ja sam samo obican vjernik....
:wave: :wave: :wave: :wave:

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#14 Post Postao/la Tourniquet »

DA, on po kuci vjerovatno nema slicne slike.. Ali on je samo opomenuo da to ne valja i da nije islamski drzat takve slike u stanu.

Zar zbog toga postaje fanatik ?

A kao sto rekoh, po islamu DUZNOST vjernika je da opominje i poziva na pravi put..

Ako je musliman onda on to i cini...

Odgovori