Mevlud-Tehvid

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#16 Post Postao/la mrki62 »

MegaSkotica je napisao/la:
:inlove: da se vratimo vehabijama da komuniciramo malo :inlove:
To je zbog tvog posta - bem te ja :P
MegaSkotica je napisao/la:to su novotarije u vjeri..

TEvhid-umrle ljude pozidovljavate ako niste znali..

sama rijec u korijenu nam to kaze..

islam je inace savrsena vjera ,trebala bi da bude..
Mani se novotarija - valjda mi trebamo i moramo pratiti stav na¹e IZ a ne nekakvih vehabija :ballbounce:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#17 Post Postao/la Megaskotica »

pa zato kazem hajmo na vehabije ,jedino tamo komuniciramo,uvijek je interesantno ,sex nam neide ali ovo nam ide :inlove:

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#18 Post Postao/la Musliman_islam »

Tako nesto nepostoji u vjeri Muhammeda SWS.
On to nikad nije praktikovao niti je nas to ucio, niti su to njegovi ashabi (sljedbenici) cinili.

Poslanik Muhammed SWS je objavio vjeru u potpunosti i nema nikakve potrebe da se uvode nove stvari u vjeru Islam.

Allahov miljenik Muhammed SWS nam je rekao da mozemo davati sadaku za nase mrtve i ciniti dovu Allah SWT da im oprosti grijehe i uvede u Dzennet. Jedino te dvije stvari su korisne za osobu koja je preselila na ahiret.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#19 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Tako nesto nepostoji u vjeri Muhammeda SWS.
On to nikad nije praktikovao niti je nas to ucio, niti su to njegovi ashabi (sljedbenici) cinili.
.
Ja se toplo nadam da su i iz IZ sa podruèja biv¹e Yu NJEGOVI sljedbenici i to je sasvim normalna pojava na na¹em podruèju .
Musliman_Islam je napisao/la: Poslanik Muhammed SWS je objavio vjeru u potpunosti i nema nikakve potrebe da se uvode nove stvari u vjeru Islam.

Allahov miljenik Muhammed SWS nam je rekao da mozemo davati sadaku za nase mrtve i ciniti dovu Allah SWT da im oprosti grijehe i uvede u Dzennet. Jedino te dvije stvari su korisne za osobu koja je preselila na ahiret.
Svaki mezheb po svoje tumaèi - dr¾imo se svog mezheba i sve je ok :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#20 Post Postao/la Musliman_islam »

Kojeg si ti mezheba tako ti Allaha?

Ispravni sljedbenici se tretiraju prve tri generacije a ta IZ-BIH je dAAAAAAleeekooo od trece a kamoli prve.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#21 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Kojeg si ti mezheba tako ti Allaha?

Ispravni sljedbenici se tretiraju prve tri generacije a ta IZ-BIH je dAAAAAAleeekooo od trece a kamoli prve.
De mi objasni na koje TRI generacije cilja¹ :ballbounce:
Poslije preseljenja Pejgambera na ahiret , su se razi¹li u islamu ; jedni u sunite , drugi u ¹iite :lol:
Sad se postavlja pitanje , na koga si mislio , jer ja vjerujem da si to samo èuo od sljedbenika selefija i da misli¹ da sve zna¹ a zaboravlja¹ da ima ihadis o 72 sekte u islamu , pa te pitam nakoga to misli¹ - de me prosvijetili , jer vehabije UVIJEK zamucaju na to pitanje ,.... zadrhti im usna :P :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#22 Post Postao/la Musliman_islam »

mrki62 je napisao/la:
Musliman_Islam je napisao/la:Kojeg si ti mezheba tako ti Allaha?

Ispravni sljedbenici se tretiraju prve tri generacije a ta IZ-BIH je dAAAAAAleeekooo od trece a kamoli prve.
De mi objasni na koje TRI generacije cilja¹ :ballbounce:
Poslije preseljenja Pejgambera na ahiret , su se razi¹li u islamu ; jedni u sunite , drugi u ¹iite :lol:
Sad se postavlja pitanje , na koga si mislio , jer ja vjerujem da si to samo èuo od sljedbenika selefija i da misli¹ da sve zna¹ a zaboravlja¹ da ima ihadis o 72 sekte u islamu , pa te pitam nakoga to misli¹ - de me prosvijetili , jer vehabije UVIJEK zamucaju na to pitanje ,.... zadrhti im usna :P :wave:
Ko sto to vehabije i sta je to?

Nije tacno to sto tvrdis da su se Muslimani podjelili na sunnite i sije nakon smrti Poslanika Muhammeda SWS. Postajala je manje grupa koja je smatra Alia (ra) nasljednikom ali tek kasnije sa pristalicama Abdullaha ibni Sebe’, je kada heretici iskoristise priliku da pokrenu talas ljubavi obicnog svijeta za Ali Bejtom, ne bi li tako iz osjecaja samilosti sa njima, napravili medju istim tim narodom novu vjeru pocinjuci od izrazavanja neprijateljstva prema ashabima Bozijeg Poslanika, sallallahu `alejhi we sellem, nastojeci sto vise iskriviti i napraviti suprotnosti u ovoj cistoj vjeri.

Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, pohvalio rijeèima: "Najbolji od mog ummeta su moji savremenici (ashabi) potom oni koji ih slijede (tabini) potom oni koji njih slijede (etbau tabini).

Fitnah i sekete nastaju tek nakon pogibije Umara (ra).

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#23 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:
Ko sto to vehabije i sta je to?
Hahaha, nemoj me zasmijavati .To su ti sljedbenici Sauda, sljedbenici , koji su vjernici plaæeni od nafte a ne vjernici koji ¾ive od svog rada ;)
Musliman_Islam je napisao/la:
Nije tacno to sto tvrdis da su se Muslimani podjelili na sunnite i sije nakon smrti Poslanika Muhammeda SWS. Postajala je manje grupa koja je smatra Alia (ra) nasljednikom ali tek kasnije sa pristalicama Abdullaha ibni Sebe’, je kada heretici iskoristise priliku da pokrenu talas ljubavi obicnog svijeta za Ali Bejtom, ne bi li tako iz osjecaja samilosti sa njima, napravili medju istim tim narodom novu vjeru pocinjuci od izrazavanja neprijateljstva prema ashabima Bozijeg Poslanika, sallallahu `alejhi we sellem, nastojeci sto vise iskriviti i napraviti suprotnosti u ovoj cistoj vjeri.
Da, e sad kad bih ti ja vjerovao :P
Ti kad bi bio pripadnik NA©E islamske zajednice , onda bi znao i ovo :



Nakon Muhamedove smrti (570-632) do¹lo je do vi¹e sukoba i borbi zbog vodstva meðu muslimanima. Èak su neki Muhammedovi najbli¾i prijatelji (ashabi) bili ubijeni od strane drugih muslimana. Rezultat takvih sukoba je prouzroèio razne podjele. Te podjele naizgled politièke naravi su se pravdale vjerskim razlozima i tako su poèele nicati razne sekte. Njih danas ima poveæi broj sa svojim pod-sektama, vjerskim i pravnim ¹kolama, mistiènim grupama i tajnim udru¾enjima.

Na primjer to su: ibadije iz ju¾nog Al¾ira; aliallahi iz Iraka i Irana; druzije iz ju¾nog Libana, Sirije i sjevernog Izraela; alevije iz Turske; nusajrije iz Sirije; jazidije iz Iraka; ahmedije iz Pakistana; rafidije koji tvrde da je Kuran patvoren; bahaije ka¾u da je ¹erijat ukinut dolaskom Bab-ea 1844. i Bahaullaha 1863.; tid¾anije da su molitve i podsjeæanje na Alaha vrjednije od Kurana; sufije ili dervi¹i da znaju skrivena znaèenja Kurana, te da im je Kuran nepotreban zbog njihovih natprirodnih snova i vizija; murd¾ije da nije dostojno nikoga suditi jer je krajnja èovjekova sudbina u Allahovim rukama; d¾ebrije vjeruju da èovjek nema slobodu izbora jer ga Allah prisiljava da radi to ¹to veæ radi...

Na kraju hadis prenosi Muhammedove rijeèi koji ka¾e: ''Ljudi dvaju objava (®idovi i kr¹æani) su se podijelili u 72 sekte. I ovaj ummet (muslimani) æe se podijeliti u 73 sekte, svi æe biti u Vatri osim jedne od njih, a to je d¾emat (Muhammedovi sljedbenici). Neki od mog ummeta æe biti voðeni èe¾njama, kao zara¾eni bole¹æu, ni jedan krvni sud niti gle¾anj neæe biti slobodan od tih èe¾nji.'' (Ahmed). U drugim postevima sam dao kratki pregled poznatijih islamskih sljedbi.


Da nabrojim neke sekte :

Ad¾redije

Ahmedije

Alevije

Bahaije

Barelvije

Buhejsije

Èi¹tije

D¾emati teblig

Ezarikaije

Harid¾ije

Hemzaije

Hurufije

Ibadije

Ismailije

Ned¾adije

Selefije

Sufije

©ije

Vehabije

Zejdije


Musliman_Islam je napisao/la:
Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, pohvalio rijeèima: "Najbolji od mog ummeta su moji savremenici (ashabi) potom oni koji ih slijede (tabini) potom oni koji njih slijede (etbau tabini).

Fitnah i sekete nastaju tek nakon pogibije Umara (ra).
Proèitaj jo¹ jednom ¹ta je Pejgamber rekao :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#24 Post Postao/la Musliman_islam »

Po tvojoj prici ja to kao nisam znao.

Pa sta je rekao Muhammed SWS u tom hadisu? Poenta jeste da tvoja IZ nije u toj skupini i da njihovo tumacenje ne prihvatam jer su njihovi temlji truhli jos od dolazka Turaka.

Koja si ti sekta o tih koje si nabrojao?

Taj hadis za skupine mi je dobro poznat cujem ga makar 10 puta dnevno.
Nego skrenuo si sa teme jos mi nisi donjeo dokaz iz Kur'ana i Sunneta Muhammeda SWS o tim novotarijama.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#25 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Po tvojoj prici ja to kao nisam znao.

Pa sta je rekao Muhammed SWS u tom hadisu? Poenta jeste da tvoja IZ nije u toj skupini i da njihovo tumacenje ne prihvatam jer su njihovi temlji truhli jos od dolazka Turaka.
Nije to moja IZ , to je IZ tvojih predaka i sviju nas a ti ako ne prihvata¹ na¹u IZ , Ti si obièni odpadnik .
Pozanimaj se kome je dozvoljeno mijenjanje mezheba , nije to otiæi na pijacu pa trgovati .
Turci nikad nisu vladali podruèjem biv¹e ju - to su bile Osmanlije , razlika je velika !
Musliman_Islam je napisao/la: Koja si ti sekta o tih koje si nabrojao?
Po¹tujem na¹u IZ a ne vehabijsku iz Saudove Arabije.
Musliman_Islam je napisao/la: Taj hadis za skupine mi je dobro poznat cujem ga makar 10 puta dnevno.
Nego skrenuo si sa teme jos mi nisi donjeo dokaz iz Kur'ana i Sunneta Muhammeda SWS o tim novotarijama.
Klikni OVDJE izmeðu ostalog , naæi æe¹ i ovo : Konkretno, uèenje Mevluda prvi je uveo el-Muzaffer Ebū Se’īd Kevkeberī poèetkom sedmog stoljeæa po Hid¾ri. To je brzo meðu muslimanima ¹irom svijeta postao omiljen naèin sjeæanja na hazreti Pejgambera, a.s., obièno kroz forme stihova kojima se iskazivala ljubav prema Poslaniku i o¾ivljavala njegova sīra (¾ivotopis). Zato se Mevlud neæe uèiti samo 12. rebī’ul-evvela, dana u kojem je roðen Muhammeda, a.s., veæ i u svakoj drugoj finoj prilici kojom se ¾eli pribli¾iti Stvoritelju, na svadbi, pri roðenju djeteta, prispjeæu s had¾a, itd.

Tu novouvedenu praksu pozdravio je veliki broj istaknutih uèenjaka, znalaca hadisa i tesavvufa. Tu bi trebalo istaæi bar Hafiza Ibn Had¾era el-Askalānīja i Hafiza D¾elālud-dīna es-Sujūtīja, uèenjake na koje se skoro svako od muslimana voli pozivati.

Izgleda da je upravo kljuèni problem pitanje autoriteta. Zasigurno je to goruæi problem dana¹njih muslimana. Pitanje autoriteta, na jedan lijep naèin, veæ je naèeo Samir Begleroviæ u tekstu o vrednotama mjeseca red¾eba. Neke druge prilike, ako Bog da, tu temu mo¾da i ¹ire elaboriramo.

I ja se sad pitam , odakle vehabijama da je to novotarija, ako se to tretira od sedmog stoljeæa a sad smo u 21 ,................. koliko je to godina, stoljeæa ?

A kad smo veæ o novotarijama , da vidimo kakav je stav islamske zajednice :
"Pohvaljena novotarija"

U djelu Menākibu-¹-©āfii, El-Bejheki, svojim lancem prenosilaca, bilje¾i da je Imam-i ©afi` rekao: „Dvije su vrste novotarija (bid`ata). Jedna je ona koja je opreèna Kur'anu, sunnetu, eseru i id¾māu, i to je novotarija koja vodi u zabludu. Druga je ona koja vodi dobru, koja nije opreèna spomenutim izvorima. Takva novotarija ne mo¾e biti pokuðena. Na primjer, Omer, r. a., je za teraviju u noæima ramazana rekao: „Divna li je ovo novotarija", ¹to podrazumijeva da je ta novotarija uvedena u praksu nakon ¹to nije postojala..."

Iz svega navedenoga jasno se vidi da El-Fakihanijev stav nije taèan kada ka¾e: „Obilje¾avanje mevluda ne mo¾e biti ni mubah (dozvoljeno), jer uvoðenje novotarija u vjeri nije dozvoljeno, u èemu se sla¾u svi muslimani jer taèno je to da je obilje¾avanje mevluda novotarija, ali je to novotarija koja nije opreèna ni Kur`anu, ni sunnetu, ni eseru, niti id¾mau, pa je obilje¾avanje mevluda „novotarija koja ne mo¾e biti pokuðena kako se izrazio Imam-i ©afi`. Obilje¾avanje mevluda spada pod dobroèinstvo (ihsan) koje, dodu¹e, nije bilo poznato u doba ashaba, jer je dijeljenje hrane, pri tome ne èineæi grijehe, bez sumnje dobroèinstvo i to je „pohvaljena novotarija" (el-bid`atul-mendūbe), kako se izrazio Ibn Abdu`s-Selam.

Njegove rijeèi: „U drugom sluèaju okupljanje obuhvata i grije¹enje...”, su sasvim taène, meðutim, zabrana takvog okupljanja je zbog zabranjenih stvari ko­je su pridodate mevludu, a ne zbog sa­mog okupljanja radi iskazivanja veselja obilje¾avanjem mevluda. Jer, kada bi se takve zabranjene stvari pridodale npr., d¾umi-namazu, i tada bi one bile odvrat­ne i ru¾ne, ali to nikako ne mo¾e znaèiti da to va¾i i za samo okupljanje radi d¾ume namaza, kako ¹to je sasvim jasno.

Neke od ru¾nih situacija smo vidjeli i u noæima ramazana pri okupljanju lju­di radi teravih namaza. Pa je li moguæe proglasiti haramom okupljanje ljudi radi obavljanja teravije zbog toga ¹to se usljed toga okupljanja ponekad pridodaju lo­¹e stvari?! Ne, nego mi ka¾emo: Okuplja­nje radi obavljanja teravije se temelji na sunnetu i namjeri pribli¾avanja Allahu, d¾. ¹., a sve ¹to se od ru¾nih stvari pridoda, te pridodate stvari su ru¾ne. Stoga ka¾emo: Okupljanje ljudi radi obilje¾a­vanje mevluda se temelji na mendūbu i namjeri pribli¾avanja Allahu, d¾. ¹., a sve negativne stvari koje se tome pridodaju, zabranjene su i pokuðene.


To i ostalo mo¾e¹ naæi ako pritisne¹ OVDJE
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#26 Post Postao/la Musliman_islam »

Znaci Mevlud je uvedena stvar u Islam aha. Vidis!

A gdje to pise kojeg mezheba moramo biti?
Gdje pise da moramo slijediti mezheb i da je to uslov da nebi smo bili odpadnici.

Sta su to vehabije i sta je to? Pitam po treci put.
Kojeg si mezhebe pitam po treci put?

Ja se odricem Saudije i Njihove uleme koja ih podrzava samo da znas!

Izlgeda da neznas sta cini covjeka MURTEDOM pa si se malo zafrko.

Za tvoju informaciju moji predaci nemaju veze sa tvojom IZ-BiH
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#27 Post Postao/la Megaskotica »

Musliman_Islam je napisao/la:Znaci Mevlud je uvedena stvar u Islam aha. Vidis!

A gdje to pise kojeg mezheba moramo biti?
Gdje pise da moramo slijediti mezheb i da je to uslov da nebi smo bili odpadnici.

Sta su to vehabije i sta je to? Pitam po treci put.
Kojeg si mezhebe pitam po treci put?

Ja se odricem Saudije i Njihove uleme koja ih podrzava samo da znas!

Izlgeda da neznas sta cini covjeka MURTEDOM pa si se malo zafrko.

Za tvoju informaciju moji predaci nemaju veze sa tvojom IZ-BiH

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#28 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Znaci Mevlud je uvedena stvar u Islam aha. Vidis!
Aha, vidi¹ i hadisi su uvedena stvar - ako nisi znao ;)
Musliman_Islam je napisao/la: A gdje to pise kojeg mezheba moramo biti?
Gdje pise da moramo slijediti mezheb i da je to uslov da nebi smo bili odpadnici.
Gdje pi¹e da mezhebi ne postoje ( pravne ¹kole ), gdje pi¹e da je samo tvoj put ISPRAVNI put ?
Musliman_Islam je napisao/la: Sta su to vehabije i sta je to? Pitam po treci put.
Kojeg si mezhebe pitam po treci put?
Googlaj u vezi vehabija a ima¹ i temu na ovom forumu o vehabijama - da ne podastirem cijele romane .
U vezi mezheba , nije ti te¹ko naæi , pisao sam i u vezi toga - pronaði kojeg je na¹a IZ mezheba i taj sam i ja (':P')
Musliman_Islam je napisao/la:
Ja se odricem Saudije i Njihove uleme koja ih podrzava samo da znas!
odrièe¹ se na¹e IZ, odrièe¹ se njih , pa èiji si ?
Da nisi sluèajno usamljeni jahaè - samouk hahahahaha
Musliman_Islam je napisao/la: Izlgeda da neznas sta cini covjeka MURTEDOM pa si se malo zafrko.

Za tvoju informaciju moji predaci nemaju veze sa tvojom IZ-BiH
Jooooj , de me prosvijetli , pa mi objasni - da i ja znam.

Nemam ja svoje IZ , to je NA©A IZ :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#29 Post Postao/la Musliman_islam »

mrki62 je napisao/la:
Musliman_Islam je napisao/la:Znaci Mevlud je uvedena stvar u Islam aha. Vidis!
Aha, vidi¹ i hadisi su uvedena stvar - ako nisi znao ;)
Musliman_Islam je napisao/la: A gdje to pise kojeg mezheba moramo biti?
Gdje pise da moramo slijediti mezheb i da je to uslov da nebi smo bili odpadnici.
Gdje pi¹e da mezhebi ne postoje ( pravne ¹kole ), gdje pi¹e da je samo tvoj put ISPRAVNI put ?
Musliman_Islam je napisao/la: Sta su to vehabije i sta je to? Pitam po treci put.
Kojeg si mezhebe pitam po treci put?
Googlaj u vezi vehabija a ima¹ i temu na ovom forumu o vehabijama - da ne podastirem cijele romane .
U vezi mezheba , nije ti te¹ko naæi , pisao sam i u vezi toga - pronaði kojeg je na¹a IZ mezheba i taj sam i ja (':P')
Musliman_Islam je napisao/la:
Ja se odricem Saudije i Njihove uleme koja ih podrzava samo da znas!
odrièe¹ se na¹e IZ, odrièe¹ se njih , pa èiji si ?
Da nisi sluèajno usamljeni jahaè - samouk hahahahaha
Musliman_Islam je napisao/la: Izlgeda da neznas sta cini covjeka MURTEDOM pa si se malo zafrko.

Za tvoju informaciju moji predaci nemaju veze sa tvojom IZ-BiH
Jooooj , de me prosvijetli , pa mi objasni - da i ja znam.

Hdisi nisu uvedana stvar oni su postojali i za vrijeme Poslanika Muhammeda SWS samo im je zabranio da ih zapisuju sve dok je trajala Kur'anska objava. Na taj nacin je sprijecio da se pomjesaju Kur'ana i Hadisi. No, nakon zavrsetka objave naredio je da se zapisu svi hadisi tj. njegove radnje, govor, naredbe i odobravanje sutnjom.

Ja sam tebi postavio prvi pitanje nema svrhe da mi postavljas pitanje o mezhebima jer si ti taj koji nadmece mezhebe zato trebas ti sa dokazom da dodjes ne ja. Ali pazi ovo nisam rekao da ne postoje vec trazim od tebe dokaz da se moraju slijediti.

Ja pripadam ehli sunnetu wel dzemma'atu neslijedim slijepo nijednog imama bez dalila. Prihvatam misljenje naj ispravnijih hadisa i naj jacih predaja. Sto znaci kad postoje dva sahih hadisa uzimam onaj koji je jaci za pozadinskim objasnjenjem.

Kao recimo dizanja ruku pred pregibanjem i vracanjema sa ru'kua. Postoje dva hadisa jedan sa predajom dizanja a drugi bez dizanja. Ali hadis koji predaje dizanje ima pozadinu koja kaze da je bilo izuzetno hladno u to vrijeme i da su svi nosili debele ogrtace pa tako i Muhammed SWS. Njegove ruke su bile pod ogrtacom dok je ucio na u namzu. Zatim je izgovorio tekbir i izvadio svoje ruke da bih digao (kao sto se dizu na pocetnom tekbiru). Sam taj cin nam kaze vaznost dizanja ruku pred pregibanjem i vracanjem sa ruk'ua. Ovo isto vazi kad se ustaje na treci rekat.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#30 Post Postao/la mrki62 »

Eto da se ne bih i ovdje ponavljao u vezi hadisa , ima¹ moj post na linku http://www.bol-chat.de/modules.php?name ... 9&start=45
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori