Vanjski izgled po sunnetu Muhammeda svs

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#46 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la: i hadise koje sam naveo svi su vjerodostojni ili dobri vecina iz zbirke imama Buharije i Muslima kao sto su ovi zadnji u vezi sa slugama Poslanika Muhammeda SWS.

Al-Hugurat (49) - Sobe Medina – 18 ajeta

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

1. O vjernici, ne odlucujte se ni za sto dok za to ne upitate Allaha i Poslanika Njegova, i bojte se Allaha! Allah, zaista, sve cuje i sve zna.

2. O vjernici, ne dizite glasove svoje iznad Vjerovjesnikova glasa i ne razgovarajte s njima glasno, kao sto glasno jedan s drugim razgovarate, da ne bi bila ponistena vasa djela, a da vi i ne primjetite.

3. One koji utisaju glasove svoje pred Allahovim Poslanikom – a to su oni cija je srca Allah prekalio u cestitosti - ceka oprost i nagrada velika.

4. Vecina onih koji te dozivaju ispred soba nije dovoljno pametna.

5. A da su se oni strpjeli dok im ti sam izidzes, bilo bi im bolje, a Allah prasta i samilostan je.

6. O vjernici, ako vam nekakav neposten covjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u nezananju nekome zlo ne ucinite, pa da se zbog onoga sto ste ucinili pokajete.

7. I znajte da je me|u vama Allahov Poslanik; kad bi vas u mnogo cemu poslusao, doista biste nastradali; ali Allah je nekima od vas pravo vjerovanje omilio, i u srcima vasim ga lijepim prikazao, a nezahvalnost i neposlusnost vam omrazio. Takvi su na pravom putu

8. dobrotom i blagodati Allahovom. – A Allah sve zna i mudar je.


Al-Hashr

3. Da nije bio ve} odredio da }e biti protjerani, Allah bi ih jo{ na ovom svijet
4. zato {to su se Allahu i Poslaniku Njegovu suprostavljali; a onoga ko se Allahu suprostavi Allah }e, zaista, strahovito kazniti.

18. O vjernici, Allaha se bojte, i neka svaki covjek gleda sta je za sutra pripremio i Allaha se bojte jer On dobro zna sta radite.
Da ne ka¾e¹ da te ne pratim dobro [-X
Sad si poèeo i hadise postavljati ovdje a ¹ta je hadis ?
Jer po mom shvatanju hadisi nisu bo¾ija objava , veæ neèija uputa na vlastitu ¾elju .
Hadisi su relativna stvar i svaka sekta ili struja u islamu ima neke svoje hadise i hadisi nisu pisani da se ne smiju komentarisati a pogotovo oni koji imaju provehabijski prizvuk .
Sami suniti su sastavljeni iz mnogo sekti i imaju na hiljade hadisa a u hadisima prednjaèe ba¹ vehabije , dok ©IITI imaju tek ne¹to vi¹e od sto hadisa i u mnogo èemu se razlikuju od npr vehabija.
Muhammed a.s je ZABRANJIVAO pisanje njegovih izreka jer je njegova JEDINA poruka èovjeèanstvu bila BO®ANSKA OBJAVA - QUR"AN. (Qur'an je rijeè nastala od rijeèi "qara'a" sto znaèi "èitanje", "isèitavanje" tako da u prevodu rijeè "qur'an" znaèi jednostavno "èitanka").
Po¹to pratim tvoj stav i tvoje tumaèenje , evo ovdje te pitam ( po¹to pominje¹ nekakve
prve tri generacije ),............de mi objasni ko su glavni sakupljaèi hadisa i kad su ti hadisi zapisani - koliko godina nakon smrti NJegove ?

Zahvaljujem na odgovoru .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#47 Post Postao/la Musliman_islam »

Ti ako nevjerujes u da je Buharija i Muslim vjerodostojni hadis ti si kjafir po koncesuzu svih ucenjaka ehli sunnet wel dzemmat-a.

Svaki musliman treba da za da su imam Buharija i Muslim su dva glavna sakupljaca hadisa ti to valjda znas.

Vec sam ti objasnio da tvoja "teorija" da su hadisi pisani poslije smrti Poslanika SWS i da ih je zabranjivao zapisivati cijelo vrijeme pogresna.

To je slucaj kao mnogi drugi npr. zabranjivao je zenama da obilaze mezarluke ali je kasnije to odobrijo. Tako je i sa ovim slucaj.

Sije nemaju hadise vec "tukjiu" i to su sve izmisljotine.

Allah SWT nam naredzuje da slijedimo Poslanika jer nam je on naj bolji uzor u cijelokupnom zivotu. To se nebi moglo obestiniti niti ispuniti ni od jednog muslimana da hadisi nisi sacuvani i zapisani.

Da zakljucimo: hadisi jesu zapisivani prije Muhammedove SWS smrti ali su sakupljeni poslije njegove smrti od imama Buharije (ra) i mnogih drugih.

Nakon Kur'ana Buharija je naj svetija knjiga muslimana, i ako kazes da to nije onda ti si kjafir sve dok se ne pokajes.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#48 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Ti ako nevjerujes u da je Buharija i Muslim vjerodostojni hadis ti si kjafir po koncesuzu svih ucenjaka ehli sunnet wel dzemmat-a.

Svaki musliman treba da za da su imam Buharija i Muslim su dva glavna sakupljaca hadisa ti to valjda znas.
Sad æu ja tebi dole postaviti u vezi ta dva insana - kad su oni objavili hadise - nakon koliko godina od smrti Pejgambera .
Musliman_Islam je napisao/la: Vec sam ti objasnio da tvoja "teorija" da su hadisi pisani poslije smrti Poslanika SWS i da ih je zabranjivao zapisivati cijelo vrijeme pogresna.

To je slucaj kao mnogi drugi npr. zabranjivao je zenama da obilaze mezarluke ali je kasnije to odobrijo. Tako je i sa ovim slucaj.

Sije nemaju hadise vec "tukjiu" i to su sve izmisljotine.

Allah SWT nam naredzuje da slijedimo Poslanika jer nam je on naj bolji uzor u cijelokupnom zivotu. To se nebi moglo obestiniti niti ispuniti ni od jednog muslimana da hadisi nisi sacuvani i zapisani.

Da zakljucimo: hadisi jesu zapisivani prije Muhammedove SWS smrti ali su sakupljeni poslije njegove smrti od imama Buharije (ra) i mnogih drugih.

Nakon Kur'ana Buharija je naj svetija knjiga muslimana, i ako kazes da to nije onda ti si kjafir sve dok se ne pokajes.
Pusti u ¹ta ja vjerujem i jesam li ja ili nisam æafir - to Allah najbolje zna :ballbounce:
Ja samo konstatujem u vezi hadisa :
Glavni sakupljaèi hadisa su bili:

1. Malik - umro 795, dakle 163 godine poslije Muhameda;
2. Ibn Hanbal umro 855, tj. 223 godine poslije Muhameda;
3. Bukhari - umro 870, dakle 238 godina poslije Muhammeda;
4. Muslim Ibn al-Haggag - umro 875, tj. 243 godine poslije Muhameda.


Ako se varam , popravi me :lol:

Dakle , oni su to ne¹to pisali na svoju ruku - po principu èula kazala . ©to znaèi da svaki hadis u kojem oni spominju ¹ta i kako je Muhamed uradio ili rekao za mene je ili - ili :lol:

Ako je Kur`an bo¾ija knjiga , èemu knjiga ako se vi dr¾ite hadisa . Ako je Kur`an bo¾ija knjiga , pa èemu onda neka nadopuna tog Kur`ana - èemu hadisi ???????????????
Jel se s tim hoæe reæi kako Allah nije potpun/ savr¹en i da treba da se orijentiramo s pomoæu hadisa ??????
Neki su toliko zaokupljeni hadisima da usput i zaboravljaju za Kur`an.

Mene hadisi nekako spominju na kr¹æanske evanðelije - èemu evanðelije ako postoji Sveto pismo ?
Vjerovatno je sve to previ¹e za tebe :-k al nema veze , de ti meni dokaze kad su pisani hadisi , koje godine - koliko godina nakon smrti Muhameda a.s.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#49 Post Postao/la Musliman_islam »

Odgovorio sam ti na sva ta tvoja pitanja Allah SWT naredjuje muslimanima da slijede sunnet Poslanika SWS hajd ti meni sad objasni kako da ispunimo to bez hadisa?

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#51 Post Postao/la Musliman_islam »

vidovita_dzemila je napisao/la:musliman_islam nemoj odmah misliti da te provociram ali zanima me pridr¾ava¹ li se ti svih pravila o kojima pi¹e¹ ovdje u vezi izgleda
Da pridzavam hvala Allahu dzelle'sanuhu.
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#52 Post Postao/la kajs »

I bojte se Allaha i znajte da æete svi biti pred Njim sakupljeni.
(Bekara 203)

I bojte se Allaha i znajte da æe te pred Njega stati. A ti obraduj prave vjernike! (Bekara 223)

O vjernici, bojte se Allaha i od ostatka kamate odustanite, ako ste pravi vjernici.
(Bekara 278)

I bojte se Allaha, - Allah vas uèi, i Allah sve zna. (Bekara 282)

O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!
(Ali Imran 102)

Èasnom hramu, nikako ne navede da ih napadnete! Jedni drugima poma¾ite u dobroèinstvu i èestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijaueljstvu; i bojte se Allaha, jer Allah stra¹no ka¾njava.
(Maida 2)

Pitaju te ¹to im se dozvoljava. Reci: "Dozvoljvaju vam se lijepa jela i ono ¹to vam ulove ¾ivotinje koje ste lovu poduèili, onako kako je Allah vas nauèio. Jedite ono ¹to vam one uhvate i spomenite Allahovo ime pri tome, i bojte se Allaha, jer Allah, zaista, brzo sviða raèune
(Maida 4)

I sjetite se Allahove milosti kojom vas je obasuo i zavjeta kojim vas je obavezao, kad ste rekli: "Slu¹amo i pokoravamo se!" I bojte se Allaha, jer Allah zna svaèije misli.
(Maida 7)

O vjernici, du¾nosti prema Allahu izvr¹avajte, i pravedno svjedoèite! Neka vas mr¾nja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbli¾e èestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono ¹to èinite!
(Maida 8)

Sve ¹to je na nebesima i na Zemlji Njegovo je i Njemu treba uvijek poslu¹an biti. Zar nekog drugog, osim Allaha, da se bojite?
(AnNahl 52)

I puno je Ajeta Canog Kur'an-i-Kerima koji naredjuju, znaci stroga obaveza Farz, je da se bojimo Allaha, primetice te i iz citiranih Ajeta da se BOJAZNOST naredjuje vjernicima, samim tim uvjetovana je vjerovanjem u Allaha Dzele¹anuhu (©to je jedan od IMANSKIH ¹atra)

"dodirnuti ga smiju samo oni koji su èisti " (AlWaqia 59)

Eh sto ce tice casnih Imam i prenosioac i sakupljaca Hadisa Poslanika Muhammeda Salallahu alejhi ve Alihi Veselleme, mrk si ti da bi raspravljao o tome, ¹ta vi¹e slu¾eèi se poluistinama i pogre¹nim i zlonamjernim usporedbama unosis sumnju.

Muhammed nije roditelj nijednom od va¹ih ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik – a Allah sve dobro zna (Al Ahzab 40)

Pa kakav govor Poslanika Allahovog Salallahu alejhi ve Alihi Veselleme moze biti osim Poslanièki, potpuno oèi¹æen i zastiæen. Naveo si njihove datume rodjenja, nisi rekao da su imali titule najuèenijih ljudi tog vremena, da su bili Hafizi Kur'an-i-Kerima da su svoje znanje sticali u jasnoj i èistoj silsili (lancu) uèitelja koji vodi do Hazreti Pejgambera Muhammeda Salallahu alejhi ve Alihi Veselleme, da su za svaki Hadis koji su ubilje¾ili u svojim zbirkama jasno naveli njegov lanac POUZDAN do samog trenutka kada je izgovorio ili uradio to Hazreti Pejgamber Muhammed Salallahu alejhi ve Alihi Veselleme.

Prema tome mrk si u svojim te¾njama sirenja smutnje i sirenja poluistina, a da kako da si Islamski totalno ne pismen, i da ti o tome najmanje mozes polemike voditi i da kako da je daleko od onog èime ti zelis predstaviti i Islam i Kur'an-i-kerim i Èasnog Poslanika Muhammeda Salallahu alejhi ve Alihi Veselleme.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#53 Post Postao/la mrki62 »

Musliman_Islam je napisao/la:Odgovorio sam ti na sva ta tvoja pitanja Allah SWT naredjuje muslimanima da slijede sunnet Poslanika SWS hajd ti meni sad objasni kako da ispunimo to bez hadisa?
Gledaj , dovoljno je tefsirenje Musafa i sunnet .
Jer se trebaju po¹tovati Bo¾ije upute - kroz Bo¾iju objavu a ne kroz hadise , koje svako po svoje tumaèi .
Jer niti ti a niti ja ne mo¾emo mijenjati ne¹to .
To sa novotarijama , da li one jesu ili nisu , ne mo¾e¹ tvrditi , mo¾e¹ samo dati svoje mi¹ljenje a Allah najbolje zna .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#54 Post Postao/la paparaci »

MegaSkotica je napisao/la:
paparaci je napisao/la:svasta stvarno. neda mi se dobiti pravi odgovor da si pita! musliman, trazio sam licno od tebe odgovor. znaci tvoje misljenje tj zakljucak iz svega sto si procitao, a ne da mi opet kopiras masu hadisa itd. cuj da se razlikuju od zena. pa sta je npr sa popovima koji nose brade, itd. mislim da to nije bas jak razlog.
moze pitanje ,paparaci ,jesi li ti obrezan?


hehehehe. jok, ti si :P zasto pitas?

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#55 Post Postao/la Megaskotica »

paparaci je napisao/la:
MegaSkotica je napisao/la:
paparaci je napisao/la:svasta stvarno. neda mi se dobiti pravi odgovor da si pita! musliman, trazio sam licno od tebe odgovor. znaci tvoje misljenje tj zakljucak iz svega sto si procitao, a ne da mi opet kopiras masu hadisa itd. cuj da se razlikuju od zena. pa sta je npr sa popovima koji nose brade, itd. mislim da to nije bas jak razlog.
moze pitanje ,paparaci ,jesi li ti obrezan?


hehehehe. jok, ti si :P zasto pitas?


di to pise :P jel obaveza ? :P

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#56 Post Postao/la paparaci »

pa o tome nisam ja odlucivao, nego moji roditelji ;) :P

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#57 Post Postao/la Megaskotica »

paparaci je napisao/la:pa o tome nisam ja odlucivao, nego moji roditelji ;) :P

pa nema veze tko je odlucio ..pitala sam jel obaveza muslimana da se osuneti ,jednostavno pitanje :)

Koliko sam ja citala ,pet stvari je Alah dz.s odredio ,obrezivanje ,uklananje dlaka , tamo i vamo :P,rezanje noktiju i skracivanje brkova...

pa se eto pitam..ja onako kao laik..tko je u pravu ?! :)

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#58 Post Postao/la paparaci »

hahahaha. cuj ti kako laik. de cuti. sve jesi, laik nisi! pa i ja sam to sve citao. obaveza jeste. ali ako je brada obaveza, zasto se to nije etabliralo kod nas u bosni i ostalim drzavama? obaveza rezanja noktiju i brijanje intimnih mjesta je iz higijenskih razloga, ja mislim. takodjer i obrezivanje. ali pustanje brade?

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#59 Post Postao/la paparaci »

a da ti rece Allah dz.s. je odredio. hmmm, zar to nije bio Poslanik? dobro, znam sta bi sad rekla. isto je to. jer sto Poslanik kaze, vrijedi isto kao da je i On rekao.

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#60 Post Postao/la Megaskotica »

pa zasto neces jednostavno prihvatiti i to kao i sve ostalo ,pa toliko smo pisali o tome , muslimanska brada se razlikuje od pravoslavne ,po duzini koja bi trebala biti velicina sake ,al to nisam sigurna skroz i iskracivanju iznad usne ,dok ovi to ne rade..znamo kako njihova brada izgeda..
i istina je da je to nacin da se razlikuje od nemuslimana ,tako je objavljeno ,

zasto se nije..pa nije da nije ,bilo je toga prije ,ali to je ono sto smo svi mi postali civilizirani ,zelimo biti kao i svi ostali , svjetski.shvacas ,to je jedini razlog..a sada tko je i zasto kriv..to ce svako od nas jednom znat..

Odgovori