Vjeronauka u vrtice....???

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#16 Post Postao/la ra-ja »

Htjeli mi ili ne eto uveli su ovdje u Njemackoj...i ako su uveli ....neznaci da je neko nadojeni vjernik.....

Ja sam misljenja da ako je vec uvedeno da to bude zajednicko obdaniste sa razlicitim nacinalnostima...a ne da se izdvajaju....I da bude na dobrovoljnoj bazi...a ne moras...
Rekla sam isto da ako su predavaci pravi nece nista lose nauciti....

A posto znam kako se to radi...jer sam vidjela u jednoj bolnici...To je sve kroz igru.....Djeca bih tu mogla nauciti pjesmice....

Bila sam na jednom predavanju takvom ali su bili protestanti u pitanju....
A posto su protestanti oni se mole bogu pjevajuci...A poslije se slade kolacima sokovima cajem....i to je to.... :)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#17 Post Postao/la mrki62 »

Ra-Ja je napisao/la:Htjeli mi ili ne eto uveli su ovdje u Njemackoj...i ako su uveli ....neznaci da je neko nadojeni vjernik.....

Ja sam misljenja da ako je vec uvedeno da to bude zajednicko obdaniste sa razlicitim nacinalnostima...a ne da se izdvajaju....I da bude na dobrovoljnoj bazi...a ne moras...
Rekla sam isto da ako su predavaci pravi nece nista lose nauciti....

A posto znam kako se to radi...jer sam vidjela u jednoj bolnici...To je sve kroz igru.....Djeca bih tu mogla nauciti pjesmice....

Bila sam na jednom predavanju takvom ali su bili protestanti u pitanju....
A posto su protestanti oni se mole bogu pjevajuci...A poslije se slade kolacima sokovima cajem....i to je to.... :)
©ta u Njemaèkoj , nemoj mi samo raæi da je vjeronauk u vrtiæu ??!!
I zapamti , u Njemaèkoj su Protestanti veæina , proèitaj malo ko je bi Martin Luter :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#18 Post Postao/la Megaskotica »

ne ,nisam za to u vrticu

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#19 Post Postao/la ra-ja »

mrki62 je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Htjeli mi ili ne eto uveli su ovdje u Njemackoj...i ako su uveli ....neznaci da je neko nadojeni vjernik.....

Ja sam misljenja da ako je vec uvedeno da to bude zajednicko obdaniste sa razlicitim nacinalnostima...a ne da se izdvajaju....I da bude na dobrovoljnoj bazi...a ne moras...
Rekla sam isto da ako su predavaci pravi nece nista lose nauciti....

A posto znam kako se to radi...jer sam vidjela u jednoj bolnici...To je sve kroz igru.....Djeca bih tu mogla nauciti pjesmice....

Bila sam na jednom predavanju takvom ali su bili protestanti u pitanju....
A posto su protestanti oni se mole bogu pjevajuci...A poslije se slade kolacima sokovima cajem....i to je to.... :)
©ta u Njemaèkoj , nemoj mi samo raæi da je vjeronauk u vrtiæu ??!!


I zapamti , u Njemaèkoj su Protestanti veæina , proèitaj malo ko je bi Martin Luter :wave:
Nisam ja rekla da u njemackoj u vrticima imaju vjeronauku...to je @Sabah rekao...a ja samo dala promjer kako to izgleda.... :)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#22 Post Postao/la mrki62 »

papaya je napisao/la:

Grijesis mrki, u Njemackoj je vecina (za mali procenat) katolika.

Ovdje se mejsaju babe i zabe.

"Vjeronauka" nema u vrticu. Ali su vrtici, ili privatni, gradski ili sa crkvom u suradnji, tz, da su samo s tim i jeftiniji jer ih crkva pomaze.
U jednom takvom katolickom su i moja djeca. Nigdje u vrticu ne visi krst ili slicno, to samo znaci da se slave svi hriscanski praznici. Djeca pripremaju pjesmice (na njemackom), crtaju i i maju priredbe. U nasem vrticu ima i ca. 10 djece muslimanske vjere. Zato sto je je jedan od najboljih u gradu ( sa posebnom pedagogijom, nevezano za vjeru) roditelji upisuju svoju djecu, bez obzira na vjeru.

U crkvu idu 2-3 put godisnje (za priredbe) i svi, bas svi muslimani, isto dodju. Nit su oni, nit sam ja promjenila vjeru zbog toga. 8)

Znaci, nemaju poseban cas vjeronauke u vrticu.

I jos jedno, koliko ima katolickih vrtica, toliko skoro i evangelistickih (protestantskih)
Da li ja grije¹im ili ne , to mi se sad ne da tra¾iti a zasigurno znam da je bilo vi¹e Protestanata jer Protestanti ne priznaju PAPU .
Èak je Vatikan proglasio novog Papu iz Njemaèke, ne bi li katolièanstvo dobilo na kojem procentu ,............... de mi napi¹i kad je zanji put kakav Papa bio u Njemaèkoj :ballbounce:
©to se tièe tih vrtiæa koje ti spominje¹ , to je sasvim drugo - takvih i u Sloveniji ima . Privatni vrtiæi se moraju isto tako dr¾ati nekakvih pravila a uz to mo¾e vjerovatno i vjeronauk ,..... a u dr¾avnim - mislim da to neæe proæi [-X
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#23 Post Postao/la ra-ja »

Sabah je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Nisam ja rekla da u njemackoj u vrticima imaju vjeronauku...to je @Sabah rekao.......


slikaslika :glupost: :glupost: :glupost: slikaslika
Sta se odmah grozis...samo nisam citavu misao rekla... :baa: kao da je smak svijeta....??? :(

Rekao si da je u skolama dozvoljeno ucenje Kur ana za musklimansku djecu koji zele... :-k

Dali da se uvede vjeronauka u obdaniste ...ja sam za to...ko hoce da mu djete nesto malo prije nauci....Bar o obicajima te vjere...ako nista drugo...
Naravno treba to da bude na dobrotvornoj bazi....

Sve se to izvodi kroz igru i zabavu...Po mom misljenju..... spaja se ugodno sa korisnim.... :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#25 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Zadnji papa u njemckoj oficijelno je bio od 9 do 14 semptembra 2006 u Münchenu i rodnom kraju
(tad sam morao da raditi :angry: )
A ne oficijelno se je nalazio prije K.Bozica takodje u rodnom mjestu
To sto je izabran da bi povecao broj pristalica hm..hm moglo bi se samo spekulirati
Tacno da je pobudio ponos njemaca parolom MI SMO PAPA
ali puno uspio nije,na osnovu statistike!
Protestanti i Katolici u Njemackoj imaju gotov jednaku procentalnu brojnost.
A ovaj dio oko vrtica se slazem s @papayom mislim da je to tako nekako
a sigurno ima i djete tamo pa joj i vjerujem da je tako
ali nikako [-X da je vjeronauka implementirana u vrtice kao sto kaze @Ra-Ja
Generalno sam protiv ikakvog nametavanja i prestiza kroz nacionalno vjerske seperacije a pogotovo u vrticima gde ce djeca da uce fatihu, oce nas ili sta ti ja znam
Za to postoje ustanove za to

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#27 Post Postao/la ra-ja »

Hallo @LAFF-e ......odgovorila sam na temu da nisam nista protiv da se uvede vjeronauka u obdaniste...ako to roditelji traze ili zele.... :)
Mislim da to uopste nije tako strasno kako se vama cini....
Neznam sta ima sada sa tim papa ...katolici i protestanti..... :)
I katolici i protestanti imaju vec ustanoove gdje djeca uce vjeronauku....
Ja sam bila u posjeti jednoj ustanovi gdje sam vidjela da se vjeronauka se uci uz igru i pjesmu.....
Drugi primjer je da sam gledala slike djece gdje se uce kako se krsti mala beba.....I to mi nije izgledalo nista lose....jer ih nije niko prisilio na to..... :-k
I to sto sam vidjela..nije u vrticu, nego na sasvim drugom mjestu...cak i ovaj prvi slucaj je u drugoj drzavi...
Nista se nemora sve je na dobrovoljnoj bazi.....

A ti @papaya...sada gore kazes nemas nista protiv....vidjela si da i tvoja djeca vole vjeronauku...
A dole podrzavas @LAFF-a on je protiv vjeronauke u obdanistu.... :-k

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#29 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ra-Ja je napisao/la:Neznam sta ima sada sa tim papa ...katolici i protestanti..... :)
I katolici i protestanti imaju vec ustanoove gdje djeca uce vjeronauku....
Kada bi citala sve a ne samo zadnje postove znala bi



a za ovo drugo kako nemozes da umotas u glavu
da je tema generalizacije uvodjenja vjeronauke u vrtice
a to sto ti tvrdis da li je poznavanje vjere dobro i lijepo itd
Niko ne osporava
ali zato imaju ustanove

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#30 Post Postao/la pasa74 »

vjeronauka u vrticima,koja je to glupost [-( [-( [-(
xxx...

Odgovori