Vjeronauka u vrtice....???

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la sabinax »

Kod nas postoje vrtici u sklopu crkve i tko zeli tu salje svoju djecu...te vrtice drze casne sestre...i vjerojatno se puno vise uci o crkvi i bogu, ako su ljudi opredjeljeni za svoju vjeru i ocekuju od svoje djece da imaju istu vjeru kao i oni onda je to u redu, ali ako prepustaju djeci da odluce sta ce biti onda je bolje malo pricekati da djete stekne svijest o sebi i o vjeri.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#4 Post Postao/la Baraba-it »

B92 Info Vesti Region



Evo neshto u vezi teme...
Cenzurisano..
Obrazlozenje; nije u vezi teme to spada pod crnu hroniku sa ostalim kriminalcima njemu slicnim mod@LAFF
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#5 Post Postao/la ra-ja »

Mislim da treba ostaviti mogucnost ako hoces da vam dijete ide u obdanistu na vjeronauku......A ne pod obavezno...... :)

Sto da ne....mislim da je to dobro...cak i pozeljno....

Ako su pravi vjernici--predstavnici bilo koje vjere....dijete moze samo dobre stvari da nauci.... :-k

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#7 Post Postao/la ra-ja »

vidovita_dzemila je napisao/la:ili mi se èini ili na forumu imaju dva foruma¹a koji se prezivaju ko taj imam :)

nisam za vjeronauku u vrtiæima. za to slu¾e mejtefi.

Da imamo mejtef...ali kako tamo voditi djete koje ide u obdaniste dok je majka na poslu...??? :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#8 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ra-Ja je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:ili mi se èini ili na forumu imaju dva foruma¹a koji se prezivaju ko taj imam :)

nisam za vjeronauku u vrtiæima. za to slu¾e mejtefi.

Da imamo mejtef...ali kako tamo voditi djete koje ide u obdaniste dok je majka na poslu...??? :)
a sta ce ono dijete koje zeli biti ateista
a isto ide u obdaniste cccccccc

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#10 Post Postao/la ra-ja »

LAFF je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:ili mi se èini ili na forumu imaju dva foruma¹a koji se prezivaju ko taj imam :)

nisam za vjeronauku u vrtiæima. za to slu¾e mejtefi.

Da imamo mejtef...ali kako tamo voditi djete koje ide u obdaniste dok je majka na poslu...??? :)
a sta ce ono dijete koje zeli biti ateista
a isto ide u obdaniste cccccccc
Vec sam naznacila...da to bude stvar odluke roditelja....izbora.....

Zelite ili nezelite...... :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#11 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Pa mislim da se radi ovde generalizaciji vrtica s vjeronaukom
Roditelji imaju posebne vrtice gde je to moguce pa nek ih tamo vode!
Hm vjeronauka i vrtic
pa imaju ustanove za to
Pustite djecu da budu prije svega djeca

Avatar
sredovjecni_33
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 473
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#12 Post Postao/la sredovjecni_33 »

jeronauka treba da se izbaci i iz skole, a ne da se uvede i u vrtice, ,
ima svako porodicu brate i nak se tamo vjerski obrazuje
-samo lagano i opu¹teno-

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#14 Post Postao/la paparaci »

BARABA-IT je napisao/la:B92 Info Vesti Region



Evo neshto u vezi teme...
Cenzurisano..
Obrazlozenje; nije u vezi teme to spada pod crnu hroniku sa ostalim kriminalcima njemu slicnim mod@LAFF



i ti koristis svaku priliku da bocnes,ha? promasio si temu care totalno! ;) uopste nije o tome rijec! a toga ima svugdje ;)


ja licno nisam za vjeronauku u vrticu. to je stvarno smijesno. dijete u tim godinama uopste nije svjesno toga sta je uopste vjera, itd.
u skoli je vec nesto drugo. ali i tu treba onda pruziti svima svoje ili bar vecini. ja licno sam za to da se uci o svim vjerama. ovdje u njemackoj imaju isto vjeronauku koja se odrzava vecinom samo za katolike. u nekim skolama ima i za muslimane. a gdje nema i za pripadnike drugih vjera, za njih postoji "etika". tu se uci o svim vjerama. mislim da je to za nase podneblje najpogodnije. a ko stvarno zeli vise nauciti i saznati o svojoj vjeri, neka posjeti vjerske institucije.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#15 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:

ne znam kako je to kod tebe i u ostatku BiH ali ovdje se u mejtef ide vikendom kad ne radi ¹kola a u srednjim ¹kolama vjeronauka je izborni predmet i bude jednom sedmièno. stavi se kao predèas ili posljednji èas taj dan tako da ovi koji ne ¾ele prisustvovati nemaju rupu u rasporedu i ne moraju èekati 45 minuta dok ona traje
Tako je .

Svi ostali koji poku¹avate da opravdate vjeronauk u vrtiæe ste nezrele osobe ili jednostavno nosite u sebi vjeru u tolikom smislu da gledate haman sve kroz vjeru .
Ova tema me toliko raspi*dila da bih te zagovornike mogao u top zavrnuti i ispaliti negdje daleko u brdo - da se nikad ne vrate ,.......... al eto , nemam tu moguænost :P
Djetetu u vrtiæu treba ¹to vi¹e uènih sredstava, da kroz njih razvija svoj mozak i to sve kroz igru a nikako kroz neko predavanje i po¹tivanje nekakvih islamskih ili kr¹æanskih pravila,.............. ma dajte molim vas , jeste li vi pri sebi ?
Ako æemo i sa islamskog vidika ; Muhamed a.s. nije djecu uèio ni¹ta o vjeri u toj dobi !
Vjeronauk u dr¾avnim institucijama nikako nema ¹ta da tra¾i a pogotovo malenoj djeci , koja ni nos ne zna obrisati .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori