Vjeronauka u vrtice....???

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#62 Post Postao/la ra-ja »

Vjeronauku...trebaju djeca da uce od roditelja...ili ustanova koje su vec odredjene za to...

Radje bih predlozila za djecu predskolskog uzrasta .....Da uz igru uce strane jezike...koji im uvijek moze zatrebati u zivotu.... :-k

Avatar
zapisnicar
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2167
Pridružen/a: 28 Jul 2008 02:00
Lokacija: Burma

#67 Post Postao/la zapisnicar »

Da, ako roditelji zele.

Smijesno je govoriti kako i djecu nesto treba pitati.

Da se djeca pitaju ni u jednoj skoli ne bi bilo matematike i fizike.

I jos nesto, ne bi se djeca opterecivala nikkavim predavanjima, vec bi, za taj uzrast, vjeronauka se izvodila na zabavno-edukativni nacin.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#68 Post Postao/la mrki62 »

lely je napisao/la:U skolama im je a to znaju svi koji ovdje zive oko Bozica da ubise svojim kicenjem ucionice,jedenjem kolacica,pjevanjem bozicnih pjesmica itd a u vrticima da i ne pricamo.Oni koji imaju djecu u ovim vrticima su bili pozivani na bozicna slavlja(weinachtsfeier) pa cak i u gradskim se to obavezno slavi.
Jeste da sam ja u Sloveniji a to jo¹ ne znaèi da ne znam ©vabski sistem :D
Radim u firmi , gdje je vlasnik Nijemac i veæ deset godina je on vlasnik te firme i Bo¾iæ se pozna i kod nas radnika .
Za¹to ovo pi¹em ?
Zato da pro¹irimo malo ovu temu . Taj vlasnik od samog poèetka nama radnicima daje Bo¾iænicu i to u finom iznosu - ke¹.
Pa valjda si zaposlita i valjda i ti dobiva¹ tu Bo¾iænicu ?
Hoæe¹ li je se odreæi :P
Ok, ako æemo gledati kako je u Dojèe, hajmo onda i u BiH nekako nateferièiti vlasnike firmi da daju tu Bo¾iænicu , Bajramluk ili ¹ta veæ . :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#69 Post Postao/la sabinax »

Ali ja ako mogu jos nesto reci na ovu temu...mislim da ta vjera u vrticima ili skolama samo separira djecu....npr sjecam se prije (sad ne znam mozda su se stvari promjenile...reci cu vam jer mi mlada kcer krece u prvi osnovne) ali sto se tice vjeronauka u skoli...tamo negdje 1998. moja kcer je morala birati u koji vjeronauk zeli (katolicki, pravoslavni ili islamski, ili nista) sad bilo je bez veze reci nista, djete na ulici dok drugi u skoli, ako si isao na islamski ili pogotovo pravoslavni...odmah su te drugacije gledali, meni se to ne svida da djecu odmah odvajamo...vise mi se svida predmet etka koji kod nas postoji tek u srednjoj skoli...po meni bi etika trebala biti i u osnovnoj i zamjenjivati sve vjeronauke uciti djecu toleranciji i da upoznaju sve vjere, uciti ih dobrom ponasanju, meditaciji i vjeri u samog sebe...
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#72 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Hamid ako ne prozivas njih onda nemoj nikog... ako si vjernik to ti vjera ne dozvoljava nemoj da ti ja to napominjem

Trece peto i deseto
Pitam se zasto postoje mejtefi i druge obrazovne vjerske sekcije u vjerskim bogomoljama i ustanovama
Prije svega se radi o generalizaciji vrtica u BiH da komplet budu u okviru vjeronaucne edukcije

Spominjete i uporedjujete Njemacku pa nemate vi kulture Njemacke
Balkanci su seperativni samo ko ce kome kako naskoditi stitite samo sebe i naravno da naudite drugima
Pa kad i za to materijala ponestane onda se jedete izmedju sebe

Pazite jednu kljucnu stvar a odnosi se na zitelje BiH (cija je vecina i o cemu se i raspravlja vrtici u BiH)
Uvodjenjem nacionalnog separativnog plana i programa skodi prvenstveno Bosnjacima u BiH
Mucnite malo glavom
Protiv ste RS a pravite je sami
Puni ste usta Alah Bog sveti sava razmislite i vratite film do cega je dovelo to
Vjerujte u boga i odgajate djecu u duhu toga, niko vam nemoze zabraniti..
niti treba ali ne odvajate djecu

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#73 Post Postao/la mrki62 »

Dobro to LAFF napisa =D>

Da ja jo¹ malo pro¹irim temu ; ¹ta bi ta djeca uèila u vrtiæu o religijama ?
Ili bi se samo grupisali po vjerskom nazoru ?
Ko bi to sve financirao ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori