Vjeronauka u vrtice....???

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#106 Post Postao/la sabinax »

zapisnicar je napisao/la:pa i tamo neko odlucuje.

a vlade, pa i ljudi iz ministarstva su izabrani na demokratskim izborima .

Priznaj da sam u pravu :)

=D>
Priznajem da jesi...ali kao sto se tu ne mozemo dogovoriti sta je bolje a sta ne, tamo bi jos teze
Ja jesam nek bude u skolama ali nesto opcenito za sve vjere i nacije (etika)
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#107 Post Postao/la mrki62 »

lely je napisao/la:A vi kako te??
Dragi Mrki,ti si se pravo raspucao po ovoj temi,valjda te dira!?
Direktno me ne dira, nisam se ni rodio a ni ¾ivio u BiH a to jo¹ ne znaèi da ne znam pojedine stvari , koje su i te kako va¾ne za ¾ivot .
Ako je BiH dr¾ava u kojoj je vjera odvojena od dr¾ave, onda vjeronauk nema mjesta u dr¾avnim ustanovama . Onaj ko zna ¹ta je sekularna dr¾ava, taj æe znati i o èemu ja pi¹em.
lely je napisao/la: Vidim i imas vremena za detaljne analize...dobra ta Slovenija.
Kad smo veæ kod Slovenije , nigdje u dr¾avnim ustanovama nema vjeronauke a ne zaboravi da je Slovenija katolièka dr¾ava i da bi to bez ikakvih problema mogli sprovesti , jer se ne bi imao ko ni buniti.
Ne, ovdje se Ustav po¹tuje i dok se Ustav ne zamijeni , nema ni vjeronauke - dok u BiH Ustav ni¹ta ne znaèi , vi¹e znaèi ¹ta se vjerski poglavari dogovore , pa ispada da vjerski poglavari vladaju dr¾avom ( BiH ) .
lely je napisao/la: Mi ovdje kako sam ja shvatila iznosimo svoja licna misljenja koja se a sta je i normalno ne podudaraju sa svima.
To sto ti i ja ne mislimo isto nije razlog da fino i demokratski ne pricamo.
Neko je za,neko je protiv.A ne mora se blatiti ostalo.Nesposobnost nasih politicara je druga tema i to je ok.
Neko voli vjeru i vjeronauku i dozvoli mu.
Meni ne smeta to sto neko nije za to,njegova stvar.Imamo svi neke glave a i neka misljenja i iznosimo ovdje.Budite mi pozdravljeni i Mrki polako ne tjeraj me odmah,he he
U pravu si , demokratsko pravo je da svako misli i iznosi svoje mi¹ljenja i to je ok , samo nije ok da neko donosi neke zakone , koji nemaju temelja za provoðenje .
Vjeronauk u dr¾avnim ustanovama je problem i zbog Ustava a i zbog plaæanja. Jer , nemojmo se zavaravati da vjerouèitelje ne treba plaæati . Njima treba ; plata, grijanje prostora, struja, prateæe rekvizite , èistaèica , moguæe bolovanje, dakle mora biti nekakvi i zamjenik .................... da li æe to biti osoba kompetentna za taj posao , ako ne - ¹ta onda .
Ko æe to sve platiti ?
I postavlja se pitanje ; za¹to mi uop¹te imamo vrtiæe ?
Jel da nam èuvaju djecu i ujedno pripreme za osnovnu ¹kolu ili da nam djeci nekakvi vjerouèitelji ispijaju mozak sa nekakvom vjerom ?

Svi oni koji su za vjeronauk u vrtiæima bih ja to njima i omoguæio a plaæanje istog bi bilo za 350 % skuplje,........... pa ko voli - nek izvoli :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

#109 Post Postao/la irma26 »

ooo tako si lepo obrazlozio da sam s uzitkom citala ljilane
naravno da se slazem =D>

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#111 Post Postao/la mrki62 »

IrMa26 je napisao/la:ooo tako si lepo obrazlozio da sam s uzitkom citala ljilane
naravno da se slazem =D>
Samo da se potpi¹em =D>
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#114 Post Postao/la beca »

smatram da je prerano za dijete da ima vjeronauku u vrticu...
ono sto roditelji smatraju da trebaju i mogu nauciti dijete tih godina, definitivno to mogu raditi u kuci...bolje je djeci pruziti znanje o bontonu pa tek onda o vjeri (iako vjera podrazumijeva odredjeno znanje bontona)
ipak, ako se gdje uvede vjeronauka u vrtice, bice to vjerovatno u vehabijskim vrticima, jer oni svoje kcerke od tri godine zavijaju u mahrame...a znamo cega su sve sljedbenici

Avatar
diisaaa
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2663
Pridružen/a: 28 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#115 Post Postao/la diisaaa »

mislim da je to opet politika u pitanju i previse je po mom misljenju jer djeca su jos mlada da u tim godinama imaju vjeronauku zar nije dovoljno u osnovnoj skoli pa u mejtef pa u srednjoj


kod nas u osnovnoj skoli hodza djecu tjera da idu i subotom u mejtef i ucjenjuje ih ocjenama ako ne ides u mejtef nikad ne mozes imati 5 iz vjeronauke a ja sam se zainatila i krivo mi bilo i mersko mi ici i subotom i uvijek je mene prozivao i pitao sto nisam bila i stalno sam u cosku visila na vjeronauci
najljepše mjesto na svijetu...je biti pored tebe

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#116 Post Postao/la badgirl »

pa sta znam ...mislim sve zavisi kako bi ta vjeronauka izgledala ...mislim da je ok ako djeca cuju neku lijepu pricu ili nauce neku kratku ilahijicu, suricu ili slicno ....ali sad da nesto strebaju nije ni moguce , mali su :!:
meni je iskreno uvjek falilo sto sam u mejtafu "samo" naucila klanjati...
mislim nije nam hodza nikakve price pricao ili neke stvari objasnio ..
ok za toga su djeca u vrticu pre mala ali bolje da se vrti duh islama nego krscanstva u vrticu ...a sto i cini . em dolazi sveti nikola em pjesmice , em pricice ..
pa zar nebi bilo lijepo da bajram lijepo bude oznacen u vrticima kao sto je bozic . sad neznam kako je to u bosni , ali da ima ovdje takav vrtic ja bi svoje dijete upisala
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#117 Post Postao/la JAS »

Neznam sta je tu lose sto decama pricaju pricice o SV. Nikola, o deda mrazu i sl....al stvarno neznam....no ok postujem svacije misljenje i razmisljanje [smile.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#118 Post Postao/la beca »

JAS je napisao/la:Neznam sta je tu lose sto decama pricaju pricice o SV. Nikola, o deda mrazu i sl....al stvarno neznam....no ok postujem svacije misljenje i razmisljanje [smile.gif]

price su ok, vjeronauka podrazumjeva i mnoge druge stcari koje su opterecenje za dijete u vrticu....ono sto roditelj misli da mu dijete tog uzrasta teba znati o vjeronauci, neka izvoli pa ga nauci kod kuce...

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#119 Post Postao/la JAS »

Verovatno si u pravu....ali bre deca su to...sta ima veze ako se prica o deda mrazu????
Mislim, kazem, postujem ja sve to, al ono....ko ne voli deda mraza??

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Vjeronauka u vrtice....???

#120 Post Postao/la beca »

ma ok je djeda mraz...nisam ja protiv toga....

samo ne treba opterecivati djecu prerano....

lijepo je da se zna o svojoj vjeri, ali sve u svoje vrijeme....

zna se ko od malih nogu djecu uci ko su mu prijatelji ko neprijatelji.....

i sta ces od tog djeteta ocekivati, ma koje vjere ono bilo....

Odgovori