To mora da je ljubav ??

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

To mora da je ljubav ??

#1 Post Postao/la im_ex »

Danas, u vecem stambenom bloku u kom jedva da zapazih par stranaca (ostatak su austrijanci), vidjevsi jednu mladju zensku osobu, koja je na sebi imala posve dugu suknju njezno plave boje, za nijansu tamniju bluzu (dugi rukav) i maramu na glavi, iste boje i materijala kao suknja joj, iznenadih se ... eto, na kratko, i u razgovor zadjosmo.
Pitala sam ju odakle je ... iz BiH, mozda?
Nasmijesila se i cim je progovorila, znala sam da ona nije stranac.

Iako sam svjesna da je u porastu broj osoba koje prelaze na Islam, i dan-danas mi nije jasno otkuda dolazi ta zelja.
Realizacija zelje biva popracena narusenim skladom u porodici, najvjerovatnije.

Misljenja sam da je ljubav prema partneru jedan od najvecih razloga mijenjanja vjere. Ne u smislu nametanja volje partnera kao moranja.

Rado bih da cujem vase misljenje:

To mora da je ljubav ??
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#4 Post Postao/la sabinax »

ja kao prvo nemam nikakvu vjeru...pa bi mogla jedino neku prihvatiti, a sada dali bih to ucinila radi ljubavi?.....Vjerojatno ne, vise zbog osjecaja stapanja s nekom vjerom i osjecajem iz srca, ali ako bi mi osoba koju volim i do koje mi je stalo znala lijepo objasniti nacela te vjere vjerojatno bih je i ja zavoljela (mislim vjeru)...
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#5 Post Postao/la im_ex »

papaya, ovako kao sto Bina rece
sabinaX je napisao/la: ako bi mi osoba koju volim i do koje mi je stalo znala lijepo objasniti nacela te vjere vjerojatno bih je i ja zavoljela (mislim vjeru)...
Kazem, nas razgovor je bio kratak, ali, upravo taj dojam stekoh da se ta zena ... tad, nekad, djevojka (jos studira), zaljubila u studenta koji dolazi iz Malezije ... osjetila se obostrana,vrela privlacnost, vjerovatno.
Ona je morala znati njegov stav po pitanju religije, no, nije mogla znati puno, sigurna sam.
Dakle ... uz zelju da se nazove njegovom, rodila se i zelja da iskreno pokaze interesovanje za mladicevom religijom.
U ovom slucaju, odusevila se.
Nabavila je potrebnu literaturu i pocela da uci ... odusevljena je ritualom molitve ... to mi je i rekla:"
mmm ... 5 puta dnevno moliti se Bogu - da, bas lijepo".

Vec znajuci odgovor, pitala sam ju, ovako, otprilike :D :
" A tvoji roditelji - jesu li ovako reagovali - :stupid: "

Prevratila je ono ocima sto bi znacilo:
"Ah, samo da si ih vidjela" ... i dodade:
"Ali, zalud ... ovo je MOJ zivot i moje zelje :) "

Pet godina su vec u braku.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#7 Post Postao/la im_ex »

Ne znam ni sama, draga papaya ... mogu samo da nagadjam, a to, kao sto vidis, i cinim.

Sad, mozda i nije tako, no, imam osjecaj ko tu vjeru zavoli ... zavoli ju srcem, svim bicem, nebitno sta je bio osnov (pokretac) mijenjanju vjere - ostaje joj se vjerno ... vecina joj ostaje vjerna.
S ovim u vezi (ne u vezi s temom o zeni koju sam pominjala) pade mi na um Mohamed Ali ... nekadasnji Kasijus Klej ... zar bi ga iko mogao vise i zamisliti kao krscanina ??
Ne, ne vjerujem da bi.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#9 Post Postao/la bosman »

papaya je napisao/la:Da, ali on je svoju odluku donijo sam, koliko znam. Nije ga morao niko ubjedjivati. Mislim, nikakva zena ;-)

Zna papaya kako treba odgovoriti. :D =D>

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#10 Post Postao/la im_ex »

Istina.
Nisi se osvrnula na ovo sto rekoh:
IM_ex je napisao/la: S ovim u vezi (ne u vezi s temom o zeni koju sam pominjala) pade mi na um Mohamed Ali ... nekadasnji Kasijus Klej ... zar bi ga iko mogao vise i zamisliti kao krscanina ??
Ne, ne vjerujem da bi .
To je vise replika na tvoj upis u smislu olako shvacenog prelaska na drugu vjeru ... pomenula si razvod.
8)


Dal je bosman voljan reci nam svoje misljenje na ovu temu, mozda? 8)
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#12 Post Postao/la bosman »

Jeste, bosman je voljan reci nesto na ovu temu. Moje misljenje niti bi koga tjerao da mijenja vjeru niti bi mene neko trebao da tjera da mjenjam vjeru. A sto se tice potomstva; kad navrsi 18 godina, hoce li i biti i eskim novokomponovane vjere, ja sam mu otac! Ali bi mu objasnio o svojoj vjeri sve ono sto znam (a drugo je pitanje znam li sta o vjeri da objasnim:D), a nebi imao nista protiv da i moj partner objasni i o svojoj vjeri (nadajuci se da i on nema nekog pojma o vjeri :D )


Nadam se da je odgovor bio interesantan i zadovoljavajuci! :)

Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#14 Post Postao/la bosman »

papaya je napisao/la:Ja bih promijenila zemlju recimo, to bih. Odma bi se odselila. Iz ljubavi.

A bil za ljubav promijenila i grad u istoj zemlji???? :D

Odgovori