To mora da je ljubav ??

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
bosman
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2316
Pridružen/a: 10 Nov 2007 02:00
Lokacija: Germany-München

#16 Post Postao/la bosman »

Ja iz Münchena nikud [-X pa za sto vjera! :D

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#18 Post Postao/la sabinax »

Slazem se u potpunosti da se vjera bira srcem i da postoje neke nevidljive niti koje nam kazuju da nam je neka vjera bliza a neka dalja, ni ja nisam za nametanje vjere u smislu nasilne ekonomske propagande (kako to npr.cine jehovini svjedoci), ali uvijek nas netko moze uputiti u to i na nama je da samosvjesno odlucimo.
Takoder se slazem da bi djeca trebala svjesno birati vjeru i samostalno odlucivati u sta zele vjerovati.
Osobno jos nisam odabrala vjeru...i mogu reci da se slobodno osjecam ne opterecena nikakvim ogranicenjima ili iskljucivosti u necemu, ali uz vjeru se osjecas da pripadas nekoj grupi...i to mi mozda fali.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: To mora da je ljubav ??

#20 Post Postao/la kajs »

Govori se o jednom po meni uzvi¹enom stanju - ljubavi. Ljubav izmedju dovje mladih. Po tvom pisanju razume se da su muslimani u pitanju, te cu ti reci da je tu svaki vid prisile iskljucen jer je princip jasan "Nema prisile u Dinu (vjeri)"
Ako govorimo i o ljubavi iskrenoj cistoj, onda svakako da nema prisile jer to onda nije ljubav, daleko od toga. Ovdje postavljam jedan jasan i jedino moguci redosljed a to je da su se vidjeli upoznali zavoljeli/zaljubili i resili da budu skupa. Njeno prihvatanje vjere ne mislim da je bilo prisilno ili sta slicno jer podsjecam vas i vjera se ne prihvata deklarativno (jeste jedan od uvjeta) ali i tu je glavna komponenta ljubav, Ljubav prema Bogu Dragom.
Dakle jasno da je svakako lijepo vidjeti te slucajeve i jasno da je to razumljivo sa stanovista ljubavi.
Ne verujem ja da je to bilo e sad je ona prihvatila vjeru koju joj je neko nametnuo i ide naci sebi ljubav zivota.
Ako ti verujes da je neko vrijedan poklanjanja ljubavi, povjerenja i uz to se upozna vjera pa onda tu nema nista prepreke nego da budes zaljubljeni vjernik. :)
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

Re: To mora da je ljubav ??

#21 Post Postao/la Baraba-it »

kajs je napisao/la:Govori se o jednom po meni uzvi¹enom stanju - ljubavi. Ljubav izmedju dovje mladih. Po tvom pisanju razume se da su muslimani u pitanju, te cu ti reci da je tu svaki vid prisile iskljucen jer je princip jasan "Nema prisile u Dinu (vjeri)"
Ako govorimo i o ljubavi iskrenoj cistoj, onda svakako da nema prisile jer to onda nije ljubav, daleko od toga. Ovdje postavljam jedan jasan i jedino moguci redosljed a to je da su se vidjeli upoznali zavoljeli/zaljubili i resili da budu skupa. Njeno prihvatanje vjere ne mislim da je bilo prisilno ili sta slicno jer podsjecam vas i vjera se ne prihvata deklarativno (jeste jedan od uvjeta) ali i tu je glavna komponenta ljubav, Ljubav prema Bogu Dragom.
Dakle jasno da je svakako lijepo vidjeti te slucajeve i jasno da je to razumljivo sa stanovista ljubavi.
Ne verujem ja da je to bilo e sad je ona prihvatila vjeru koju joj je neko nametnuo i ide naci sebi ljubav zivota.
Ako ti verujes da je neko vrijedan poklanjanja ljubavi, povjerenja i uz to se upozna vjera pa onda tu nema nista prepreke nego da budes zaljubljeni vjernik. :)
Oces rec da su tvoji djedovi prihvatili vjeru iz ljubavi?!
Mani se te shuplje priche, znamo dobro kako su Turci prevodili na Islam narod.
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

Re: To mora da je ljubav ??

#22 Post Postao/la Baraba-it »

deelina je napisao/la:voljeti bezuslovno nekoga bez obzira kojoj vjeri ili naciji pripada e to mora da je ljubav a ocekivati da ce neko preci na drugu vjeru ili da to neko trazi od tebe to je vec ljubav pod uslovom da....
e pa vidis to za mene nije iskrena ljubav
voljeti nekoga sa svim njegovim vrlinama i manama postovati tudze gajiti svoje i ostati cvrsto na svojim nogama
Najbolji komentar do sad!!!
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#23 Post Postao/la ra-ja »

Vec sam rekla i valjda bila jasna.....

Za njega bih disala i stihove pisala.....

Zbog njega bih plakala i sretna bila.....

zbog njega bih bdila...i sne snila.....


Mijenjal bih Drzavu....Grad ...mjesto ....vjeru i obicaje... :)

Nebih on to meni trazio...Ja imam svoje razloge za to..i znam sta je ljubav....
Posto ocekujem obostranu ljubav...To naravno isto ocekujem....
Ja znam da postoji samo jedan bog....a vjera je privatna stvar svakog pojedinca...Sta ce ko raditi i kako u svojoj kuci ...to je vec njegova privatnost....Ko nepostuje svoju vjeru ..naravno jos manje ce postovati tudju... :-k
------------------------------------------------------------------------------
Nisam bas neki vjernik kako vec znate...ali postujem ljude koji to prate.... :-k

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#25 Post Postao/la Baraba-it »

vidovita_dzemila je napisao/la:to mora da je ljubav-definitivno nije taèno. s njegove strane nema dovoljno ljubavi prema njoj jer da ima ne bi to tra¾io od nje, a s njene strane nema dovoljno ljubavi prema svojoj vjeri jer da je bila vjernica ne bi nikad pre¹la na drugu vjeru a ako nije po¹tovala svoju vjeru onda neæe ni islam
Kupicu ti kutiju cigara za ovo, da ne motas taj orahov list ;) :D
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#26 Post Postao/la ra-ja »

vidovita_dzemila je napisao/la:to mora da je ljubav-definitivno nije taèno. s njegove strane nema dovoljno ljubavi prema njoj jer da ima ne bi to tra¾io od nje, a s njene strane nema dovoljno ljubavi prema svojoj vjeri jer da je bila vjernica ne bi nikad pre¹la na drugu vjeru a ako nije po¹tovala svoju vjeru onda neæe ni islam
Hajde htjela si zamotat komentar...pa neka si.... :-k

E sada @dzemila...diskutativno je pitanje ko je vjernik ovdje pravi a ko krivi vjernik.....

i kako ko proklamira vjeru......Koliko samo razliciti vjernika ima u jednoj vjeri....
I gdje svrstati ateiste.....???
Zbog cega svijet promijeni vjeru....i zasto boga pitaj....

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#27 Post Postao/la im_ex »

Zahvalna sam vam na doprinosu da i ova tema biva nizana upisima.
Razlicita misljenja ne bi smjela dovesti nas do provociranja ili vrijedjanja, a, kad se to i desi, imajmo na umu jedno - nedolicno oglasavanje je tek ogledalo karaktera osobe koja je vlasnik doticnog upisa.
vidovita_dzemila je napisao/la:to mora da je ljubav-definitivno nije taèno. s njegove strane nema dovoljno ljubavi prema njoj jer da ima ne bi to tra¾io od nje, a s njene strane nema dovoljno ljubavi prema svojoj vjeri jer da je bila vjernica ne bi nikad pre¹la na drugu vjeru a ako nije po¹tovala svoju vjeru onda neæe ni islam
Nigdje i ne stoji da rekoh da je on insistirao na promjeni vjere. Pogledaj! 8)
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#30 Post Postao/la im_ex »

Nebitno, Vidovita - ta zena prosto zraci srecom - to se mora zapaziti.
Pomenuvsi roditeljsku reakciju na njenu odluku, kao sto rekoh, ne osvrce se - ne pati od predrasuda ... o njenoj dotadasnjoj vjeri nije ni znala nesto posebno sem obiljezavanja blagdana koje pamti tek po poklonima.
Upoznajuci Islam, zavoljela je muslimanski narod i obicaje - zavoljela je vjeru, ocito je.

Pomenuh ja da mi je takvo sto bilo i ostalo nejasno - rekoh svoju viziju ocekujuci to i od vas.
Pogrijesih samo sto u opisu jasnije ne pomenuh da smatram da je ljubav prema partneru JEDAN OD NAJCESCIH POVODA MIJENJANJU VJERE.
Citirah te jer si se bila izjasnila kao da sam u opisu teme pomenula njegov ultimatum - da ona mijenja vjeru ako ga misli imati, a nista ne rekoh da te na to moglo asocirati.

Ako, pak, sudis po nazivu teme - tu sam stavila upitnike. 8)
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori