Gledajte ISLAM TV LIVE

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: ree

#16 Post Postao/la vornevljev »

mrki62 je napisao/la:
Mic_Sokoli je napisao/la:
Allah ne placa u tolarima,ali nagradjuje robove svoje vjerne,one koji se u njegovo ime Bore Zivotima i imetkom svojim.A onima koji svjesno njegove jasne Ajete izokrecu obecava Vatru.Tako da nemoj pametovat majketi..............
Nema vi¹e tolara, sad je € .
Ja ne pametujem a ako ti smatra¹ da je tako - ima¹ pravo na to :lol:
Mic_Sokoli je napisao/la:
A sto si zapeo za IZ,bas mi licis na Katolike tj Kriscane koji imaju posrednika u vezi Izmedju Boga i covjeka,nemoj opet da mjesas pojmove.Allahu se treba Mumin/Musliman pokoravati,bezuvjetno kao sto si napisao,a ne propagirati neki Evropski Islam,Citiram te "stavi nesto nase a ne njihovo,"nas Balkanski Islam" itd da ne nabrajam.Ti pokusavas razdjelit muslimane,djeleci nas na oni i mi.
Mrco Kapak,ne brukaj se .................
Nisam ja ni¹ta zapeo , to je stav na¹eg reisa i na¹e IZ , a tako je svugdje u svijetu - zato i postoje uleme i èetiri (4) pravne ¹kole ( èetiri mezheba ) !
Ba¹ zbog toga da se ne bi MI razjedinili i postoje uleme i mezhebi - da ne bi do¹lo do pomutnje .
Èemu onda sekte ?
Sekte i postoje zbog razlièitosti u tumaèenju , vjerovanju , klanjanju itd .
Kod nas je vjerovanje - prakticiranje ; tehvida, Mevluda itd a toga u vehabija nema .
Kako nekome reæi da se umrlome ne oda poèast / sjeæanje sa tehvidom ?
Bi li to uspjelo kod nekoga kome je otac umro npr. prije dest godina i bio je tehvid a sad mu umrla mati i budi hrabar pa mu reci da je tehvid novotarija .
Ko ovdje pametuje ?
Koga vi podjebajete sa vehabizmom ?

©ta je reis ulema rekao za takve ?
Da vidimo :




Ef. Ceric o vehabijama



Onaj ko doðe u Bosnu i Hercegovinu, treba znati da ovdje vladaju pravila Islamske zajednice u BiH. Ko to mo¾e prihvatiti, dobrodo¹ao je. Ko to ne mo¾e prihvatiti, nije morao doæi. Naravno, ne mora ni ostati. To je temeljna poruka reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Mustafe efendije Ceriæa s juèera¹nje pres-konferencije koja je odr¾ana povodom usvajanja Dopune Rezolucije o tumaèenju islama na 20. sjednici Rijaseta.





Neprihvatljiva agresivnost

Poja¹njavajuæi razloge zbog kojih je usvojena Dopuna Rezolucije, reis Ceriæ je konstatirao kako je "neposredan povod za njeno dono¹enje nedavni dogaðaj u Sand¾aku, odnosno u d¾amiji u Novom Pazaru".
- Prvo, moram naglasiti da je svaka agresivnost, bez obzira je li unutar IZ u BiH ili izvana, apsolutno neprihvatljiva. Mi u BiH do sada nismo imali alarmantne incidente agresivnosti koji bi ugro¾avali strukturu organizacije IZ, njen red i poredak. Moram priznati, neposredan povod dono¹enja Dopune Rezolucije iz marta jeste ono ¹to se dogodilo u Sand¾aku. Iako je to ¹to se dogodilo, rekli bismo, daleko od BiH, oèito je da ima i da mo¾e imati implikacije na BiH - ustvrdio je ef. Ceriæ.
Uz to, kazao je, "dovoljno smo odgovorni i savjesni da suzbijemo svaku vrstu agresivnosti".
Odbacio je novinarske pretpostavke o tome da dono¹enje Dopune Rezolucije ima direktne veze s nedavnim istupom na televiziji jednog od predstavnika, odnosno pripadnika vehabijskog mezheba.
- To je koincidencija, a vi prihvatite i komentirajte kako ¾elite - kazao je novinarima reis Ceriæ.
Na novinarsku opasku zbog èega se u Dopuni Rezolucije ne spominju imena ljudi koje se prepoznaje kao neovla¹tene interpretatore islama, reis je konstatirao kako se "¾eli pru¾iti jo¹ jedna prilika".

Pru¾ena ¹ansa

- U Dopuni Rezolucije namjerno nismo naveli imena. Time smo dali jo¹ jednu priliku onima na koje se odnosi da shvate njenu poruku. Ukoliko ne shvate ozbiljno, uslijedit æe nova rezolucija u kojoj æemo reæi imena. Dakle, daje se ¹ansa onima koji trebaju shvatiti da u BiH postoje pravila koja treba po¹tovati - istaknuo je ef. Ceriæ.
Odgovarajuæi na pitanje koliko jedna od taèaka Dopune Rezolucije, koja nije do kraja precizna, ima veze s procesom revizije dr¾avljanstava, reis Ceriæ je ustvrdio kako "IZ osjeæa da se prema nekim ljudima vr¹i diskriminacija".
- Od dr¾ave BiH oèekujemo da po¹tuje ljudska prava i da ne diskriminira ljude zbog njihovog porijekla i izgleda, vjere i nacije - istaknuo je ef. Ceriæ.
Na kraju je ustvrdio kako se Dopuna Rezolucije ne treba shvatiti kao da u BiH meðu muslimanima postoje "dvije strane".
- Mi smo jedno. Ne postoje dvije strane. I, zato, nema potrebe da se bilo ko prilagoðava drugome - zakljuèio je reis Ceriæ.
Jo¹ je naveo da su sve d¾amije u BiH vlasni¹tvo IZ i u njima ne mo¾e niko ni¹ta raditi bez znanja i nadzora imama d¾amije.

H. ORAHOVAC



Èujem na CNN-u da pobjeðuju demokrati u SAD

- Za nas u BiH vijest je da u izborima u SAD za Predstavnièki dom pobjeðuju demokrati. Pokazalo se da je u te¹kim vremenima za dr¾avu BiH i Bo¹njake amerièka administracija, kada su je vodili demokrati, itekako nam pomogla. Uz to, vijest je i to da ti izbori protjeèu mirno - ustvrdio je Ceriæ.
To je kazao odgovarajuæi na pitanje o razlozima zahvalnosti koji su upuæeni SAD s posljednje sjednice Rijaseta odr¾ane u utorak.

Rezoluciju proèitao Muhamed ef. Salkiæ

Juèera¹nja pres-konferencija odr¾ana je u atriju Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu. Pored reisa Ceriæa, prisustvovali su joj i njegov zamjenik hafiz Ismet ef. Spahiæ, generalni sekretar Rijaseta Muhamed ef. Salkiæ i predsjednik Glavnog odbora Udru¾enja ilmijje IZ u BiH i ¹efKabineta reisu-l-uleme Muharem ef. Hasanbegoviæ.
Tekst Rezolucije o tumaèenju islama iz marta ove godine i njenu Dopunu usvojenu prije dva dana proèitao je ef. Salkiæ.

Uskoro 550 godina islama na na¹im prostorima

Èitajuæi martovsku Rezoluciju o tumaèenju islama te njenu Dopunu, ef. Salkiæ je ustvrdio kako æe 2013. godine biti 550 godina otkako su "dobri Bo¹njani upoznali ¹ehadet".
Faktièki, to znaèi da se za sedam godina navr¹ava 550 godina islama na na¹im prostorima.

Volonterski muslimani

Govoreæi o pojedincima koji sebi uzimaju za pravo tumaèiti islam, a da pritom nisu od Islamske zajednice za to ovla¹teni, reisu-l-ulema je ustvrdio kako je rijeè o "volonterskim muslimanima".

Integralni tekst Dopune martovske Rezolucije


Nisu dobronamjerni ljudi oni koji unose nemir u d¾amije

Rijaset je ulo¾io isuvi¹e napora u oèuvanje èasti i ugleda bosanskih muslimana u najte¾im vremenima da bi dozvolio da to sada neko naru¹ava

Zapa¾ajuæi i nakon Rezolucije Rijaseta IZ neprimjerenu agresivnost pojedinaca i grupa u tumaèenju islama, posebno u Sand¾aku, gdje je do¹lo i do fizièkog obraèuna meðu muslimanima; slu¹ajuæi neumjesne ocjene o IZ od ljudi koji nemaju puno ¾ivotno iskustvo islama u Bosni i Hercegovini; osjeæajuæi opasnost od sraèunate podjele i razdora meðu bosanskim muslimanima, Rijaset IZ u BiH na svojoj redovnoj 20. sjednici odr¾anoj u utorak, 16. ¹evvala, 1427. godine, odnosno 7. novembra 2006. godine, donosi
ADDENDU/DOPUNU
na Rezoluciju Rijaseta IZ od 27. safera, 1427., odnosno 27. marta 2006. godine
1. Rijaset IZ daje punu podr¹ku Me¹ihatu IZ u Sand¾aku u provoðenju Rezolucije Rijaseta o tumaèenju islama, te poziva imame, hatibe, muallime i muderrise u Sand¾aku da budu savjesni i odgovorni u èuvanju i njegovanju vjerske i kulturne tradicije muslimana.

Ljudska prava

2. Rijaset IZ oèekuje od dr¾ave Bosne i Hercegovine da po¹tuje ljudska prava svih svojih dr¾avljana bez obzira na vjeru, naciju i porijeklo.
3. Nije moralno vr¹iti diskriminaciju prema ljudima koji su nam pomagali, ali, isto tako, nije ¹erijatski opravdano stalno prigovarati za dobro koje se uèini, jer Uzvi¹eni Allah u Kur'anu Èasnom ka¾e: "Lijepa rijeè i oprost su bolji od dobroèinstva koje prati vrijeðanje...". (Kur'an, 2:263).
4. Rijaset IZ osuðuje izjave u kojima se omalova¾ava IZ u BiH i vrijeða bosanska ulema. To nije samoprotivno duhu islamskog morala, veæ je i protiv mira i sigurnosti bosanskih muslimana. IZ u BiH nema namjeru dokazivati svoju pravovjernost nikome osim Bogu d¾.¹., a ponajmanje onima koji su gluhi da èuju i slijepi da vide da je IZ i njezina ulema simbol èasti i ponosa ummeta.
5. Rijaset IZ nala¾e imamima, hatibima, muallimima, muderrisima i profesorima u IZ da se na vrijeme i pravilno informiraju o stavovima Rijaseta IZ o bitnim pitanjima za duhovno jedinstvo muslimana, te da te stavove dosljedno provode u praksi. Rijaset IZ jo¹ jednom ponavlja da oni koji na bilo koji naèin unose nemir u d¾amije pod izgovorom provoðenja "prave vjere" nisu dobronamjerni ljudi. Sve d¾amije su vlasni¹tvo IZ i niko ne mo¾e ni¹ta raditi u d¾amiji bez znanja i nadzora imama d¾amije.
6. Rijaset IZ ulo¾io je isuvi¹e napora u oèuvanju èasti i ugleda bosanskih muslimana u najte¾im vremenima da bi dozvolio da to sada neko naru¹ava zbog nagovora ljudi koji nemaju ni znanja, ni osjeæanja za sudbinu islama i muslimana u na¹oj zemlji.

Stoljetno iskustvo

7. Ovih dana u cijeloj Evropi vode se intenzivne rasprave o va¾nosti institucionalnog uèenja islama u èemu BiH mo¾e biti dobar primjer. Rijaset IZ spreman je ponuditi stoljetno iskustvo institucionalnog uèenja islama i na taj naèin pridonijeti boljem razumijevanju meðu vjerama i kulturama u Evropi. Po¹tujuæi slobodu mi¹ljenja i izra¾avanja i cijeneæi kritiku koja potièe napredak IZ, Rijaset IZ poziva sve medije, intelektualce i druge meritorne pojedince u dru¹tvu da pomognu IZ na tom putu.
8. Ovu Rezoluciju èitat æe hatibi na d¾uma-namazu u svim d¾amijama, dok æe muderrisi Rezoluciju objasniti uèenicima i studentima u svim medresama i na svim fakultetima IZ, te se strogo pridr¾avati njezinog slova i duhakao oficijelnog stava Rijaseta IZ u BiH.
9. Allahu Svemoguæi, osna¾i nas na putu pozivanja na dobro i odvraæanja od zla! Amin!
Potpisnik ove Dopune Rezolucije o tumaèenju islama iz marta ove godine jeste reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH dr. Mustafa efendija Ceriæ.


slika
Hej Mrki ok je to,ja lièno nisam ni za Ceriæa niti za vehabizam,ustvari nisam siguran ni da vjerujem u Boga,a kamoli da prakticiram religijske obrede iako o islamu znam jako puno,èak i o ovom vehabijskom koji ustvari nema veze sa Al Vehabovim djelovanjem u Saudijskoj Arabiji jer je njegovo djelovanje imalo i politièke konotacije.Mislim da su razlièitosti uvijek dobrodo¹le,ali bez nametanja svoga mi¹ljenja.Meni samo ide na k.... kod njih to ¹to oni nameæu svoje mi¹ljenje,ponekad i nasilno(zgrozio sam se kad sam èuo da su neki od njih po Sarajevu i¹li kroz parkove i presretali parove te ih udarali zato ¹to se grle i ljube).©to brate ne ponude svoj 'program' pa ko hoæe nek' izvoli.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#17 Post Postao/la mrki62 »

vornevljev

Da, ja sam veæ bio postavio pitanje , da li bi te vehabije dozvolile prakticiranje drugaèijeg islama u BiH - da su oni na vlasti :D
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#18 Post Postao/la vornevljev »

mrki62 je napisao/la:vornevljev

Da, ja sam veæ bio postavio pitanje , da li bi te vehabije dozvolile prakticiranje drugaèijeg islama u BiH - da su oni na vlasti :D
i sta ti odgovorise

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#19 Post Postao/la mrki62 »

vornevljev je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:vornevljev

Da, ja sam veæ bio postavio pitanje , da li bi te vehabije dozvolile prakticiranje drugaèijeg islama u BiH - da su oni na vlasti :D
i sta ti odgovorise
Nema odgovora :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: ree

#23 Post Postao/la mrki62 »

abdullah23 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
abdullah23 je napisao/la: Pa ima i na bosanskom i na druge jezike.
Nije jarane IMA, veæ postavljaj na¹e a ne TUÐE !
Jedino ako si plaæen , pa uoprno postavlja¹ NJIHOVO - onda te razumijem ,al brate , onda napi¹i da si plaæen i svi æemo te razumjeti :wave:

Dobicu platu na Sudnjem danu!!!
Eto da znas!!!
Mrki zapinjes puno za neke nebitne stvari dok si srebrenicu zaboravio!!!
Nisam ja neprijateljski raspolozen!!!
Ja volim Islam i muslimane
Plata na sudnjem danu je svaèija a ne samo tvoja, da nisi privilegiziran :P
Pazi jednu stvar ; tebi ako je ne¹to nebitno - to jo¹ ne znaèi da je i za sav svijet a pogotovo za mene , jer ja sam sva¹ta pro¹ao u ¾ivotu ,......... jo¹ samo crnog ðavola ( ¹ejtana ) nisam vidio a sve ostale jesam .
Srebrenica je izdana od onih koji su doveli vehabije i ja tu mogu biti samo usamljeni jahaè !
Od tvoga voljenja se sad za sad ni¹ta nije vidjelo , samo vehabijski islam trajba¹ a svoj domicilni negira¹ !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Dzevad-1979
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 Jan 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#24 Post Postao/la Dzevad-1979 »

hvala na linku i vise takvih treba da bude:)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#25 Post Postao/la mrki62 »

Dzevad-1979 je napisao/la:hvala na linku i vise takvih treba da bude:)
Vala ba¹ - ¾ivio kapric :wave: :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Dzevad-1979
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 Jan 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#26 Post Postao/la Dzevad-1979 »

vidis ti Abdulah kolika je mrznja u njihovim srcima kad cuju rijec Islam njima pada mrak na oèi :wave:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#27 Post Postao/la mrki62 »

Dzevad-1979 je napisao/la:vidis ti Abdulah kolika je mrznja u njihovim srcima kad cuju rijec Islam njima pada mrak na oèi :wave:
Tako jeeeee , ¾ivio govornik , da nije tebe - mi ne bi ni znali ¹ta mislimo :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Dzevad-1979
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 Jan 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#28 Post Postao/la Dzevad-1979 »

dobro je ekranka rekla daleko si ti od islama [-(

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#29 Post Postao/la mrki62 »

Dzevad-1979 je napisao/la:dobro je ekranka rekla daleko si ti od islama [-(
Ma to sam i ja rek`o , ja bar priznajem a ne kao pojedini - kriju se iza paravana vjere i glume vjernike .
Ja sam prije svega po¹ten i ono ¹to na du¹i , to i na jeziku :wave:
To ¹to meni treba, to nema u knjigi , jer ¾ivot se ne uèi . dabome - ¾ivot se ¾ivi
:P
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Dzevad-1979
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 Jan 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#30 Post Postao/la Dzevad-1979 »

:lol:
Zadnja izmjena: Dzevad-1979, dana/u 14 Jun 2008 23:36, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori