Brak sa Nemuslimanom

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Brak sa Nemuslimanom

#155 Post Postao/la JAS »

[wow.gif] Ja sam zaprepastena.....i kazes u islamu je zenama muslimankama zabranjen brak za hristijanima a muskarcima je to dozvoljeno???? A gde to pise, jel to pise u Kuranu ili???
I opet se zene tretiraju drugacije nego muskarci....pa jesmo svi pred Bogom isti il nismo??Ili da jednima daje za pravo a drugima ne.....
E stvarno no coment!!!!
Zadnja izmjena: JAS, dana/u 22 Jan 2009 10:35, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Brak sa Nemuslimanom

#156 Post Postao/la grga »

Moja je žena u braku sa nemuslimanom...super a? [smileyheartbounceqy7.gif] [smileyheartbounceqy7.gif] [smileyheartbounceqy7.gif]

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Brak sa Nemuslimanom

#157 Post Postao/la JAS »

Ako se ja pitam, super... [smile.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Brak sa Nemuslimanom

#158 Post Postao/la mrki62 »

handis je napisao/la:
Nemoj Allahati tumaciti islam kada je u islamu jasno zabranjeno muslimanki da se uda za nemuslimana,i tu nema filozofije.Muslimanu je dozvoljena krscanka ukoliko ce djeca biti muslimani-a to cesto ne budu(krscanska strana vecinom pobjedi)

i ako si unuka hadzije nisi alim pa da imas neko ekskluzivno pravo na tumacenje,,i ja sam djete hadzije,alima, i hafiza,,pa sta sad?? ja i dalje nisam ni jedno od tih navedenih stvari,nemam ja korist kod Allaha od toga
Navodiš nekoga da ne tumači islam a to isto sebi dozvoljavaš [eusa_think.gif]
Pošto me poznaješ sa drugih foruma, da ja tebe malo podučim , ti si napisao : Muslimanu je dozvoljena krscanka ukoliko ce djeca biti muslimani ,.............. odakle ti to ?
Šta ako uopšte ne bude djece ?
Poslanik Muhamed a.s. je imao jednu ženu sa imenom Marija , nikad nije prihvatila islam , al to još nije značilo da nije bila manje vrijedna kod Poslanika saws ,............. mnoga rodbina Muhameda a.s. nisu prihvatili islam i šta sad ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Brak sa Nemuslimanom

#159 Post Postao/la JAS »

Aha znaci ako sam ja dobro shvatila od svega ovoga zenama muslimankama se zabranjuje brak sa nemuslimanom a muslimanima (muskarcima) je dozvoljen brak sa nemuslimankama....ili????

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Brak sa Nemuslimanom

#160 Post Postao/la beca »

JAS je napisao/la:Aha znaci ako sam ja dobro shvatila od svega ovoga zenama muslimankama se zabranjuje brak sa nemuslimanom a muslimanima (muskarcima) je dozvoljen brak sa nemuslimankama....ili????

dobro si shvaltila....
a muskarcu je duznost da zenu prevede na islam

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Brak sa Nemuslimanom

#162 Post Postao/la beca »

ne bih rekla....
jedino u slucaju kada se podrazumijeva da ce nekad preci na islam
koliko sam ja procitala, mora je prevesti, da bi kao odsluzio to sto je ozenio...

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Brak sa Nemuslimanom

#163 Post Postao/la kajs »

Uvodnicar teme je prisao s jedne pozicije, Brak sa Nemuslimanom, vjerovatno da je pitanje bilo postavljeno od neke osobe zenskog pola. Namece se pitanje od JAS i hocu da odgovorim i uvodnicaru a i njoj :)

U obrazloženju je citiran Kur'anski Ajet Sure Bekara 221, naime, u uvodu je citiran dio pomenutog Ajeta, Dragi Allah Dzelesanuhu u Suri Bekara 221 ajet kaze:

"Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja-vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala. Ne udavajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobošca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Džehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Džennet i oprost, i objašnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili."

Dakle ako se uzima u obzir onda ovo Kuransko nacelo (Ajet koji je osnovni izvor Sherijatskog prava) nije dozvoljena udadba i zenidba niti muslimanu niti muslimanki, tj. nije dozvoljeno muslimanu (kao pripadniku Islama bilo musko bilo zensko) da se zeni mnogoboskinjom ili mnogoboscem. Dakle nema opravdanja niti izuzetka bilo za zensko bilo za musko. Isitna, Dragi Allah Dzeleshanuhu ovdje se obraca vjernicima (Mu'minima) da se ne zene nevjernicima (Musricima). No nije to tema mog obracanja.

Ovdje ima raznih komentara, ne bih se posebno na sve obracao, zelim da kazem, kada govorimo o Vjerskim nacelima onda se radi o vjerskom braku i molim vas da to uzmete u obzir te da ne mijesamo svetovno poimanje braka i vjersko poimanje braka. Naravno, jednog muslimana ne cini muslimanom to sto nosi ime koje prepoznajemo kao muslimansko vec to sto on svojevoljno prihvata Nacela Islama!

Znaci ovde je jasno izneseno Islamsko nacelo zabrane takve vrste zenidbe. Tu nema spora, ovo se prihvata ili se ne prihvata. Prihvatanje i zivot po tim nacelima dozvoljavaju nekom da se zove musliman ili ne. Druga vazna stvar je u tome da ovdje se radi o vjerskom pristupu, znaci mora se na tacno odredjen vjerski nacin brak sklopiti, Sherijatom je definisan nacin kako se to radi, da bi se to zadovoljilo supruznici moraju priznavati i kao mjerilo uzimati taj Zakon i zivjeti po njemu a to mogu samo ako su muslimani. Ovako i na ovaj nacin, znaci Sherijatskim zakonom potvrdjen, sklopljen brak je za Islam validan i vazan i kao takav moze se priznati. Sve ostalo je sto se tice prava i zakona vanbracni zivot, vanbracna zajednica, koja nije dozvoljena i smatra se grijehom.

Ono sto zelim da istaknem je jos i to da Dragi Allah Dzeleshanuhu kaze:

"Allahu je prava vjera (Din) jedino - Islam. A podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisnosti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će brzo obračunati." Ali Imran 19.

Dakle upucujemo se na to da je to jedino priznata vjera Dragom Allahu Dzeleshanuhu, ali ne sporimo to da ima vjerovanja raznih. Ovo spominjem iz razloga sto ne sporimo nikom da vjeruje kako hoce i kako smatra da je njemu prihvatljivo.

"Reci: "O vi nevjernici, " Naziv: Al-Kāfirūn 1

"A vama - vaše vjere, a meni - vjera (Din)!" Al-Kāfirūn 6

Ako gledamo s aspekta i ostalih vjera, verovatno nisam izucavao, ali i one brakove ne smatraju valjanim, ispravnim, ako nisu sklopljeni po zakonima crkava i sl. Tu nema spora, sve ostalo je vanbracna zajednica kaznjiva po svim vjerama.

To je sto se tice vjerskog braka, sto se tice svetovnog on i onako ne podleze pod vjerska nacela i tu nema spora da se oni po zakonima drzava gde zive mogu venacti i zivjeti zakonski u takvom braku.





nije duznost.moze zena ostati u svojoj vjeri :!:
ne da nije duznost, nego shodno Rijecima Allaha Dragog ne moze do takvog braka doci jel je vjerski ne ispravan, ne valjan! I jednostavno nezanm odkuda ikom pravo da dijelom Ajeta odnosi se prema muslimankama zenama a da dio koji se odnosi na muskarce izostavlja!
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Odgovori