Zabrana Svinjetine-ZASTO?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#46 Post Postao/la vornevljev »

vidovita_dzemila je napisao/la:Od uvjeta halal klanja je kompetentnost osobe koja ga sprovodi. A uslovi kompetntnosti su: razum, razboritost, i da bude musliman, kršćanin ili jevrej.


ovo jel [eusa_think.gif]
Eh vidiš,i šta sad ako ljudi žive u okruženju gdje su npr. pripadnici budističke ili hinduističke religije,od koga će uzeti meso?
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#49 Post Postao/la vornevljev »

Baustelac je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:Od uvjeta halal klanja je kompetentnost osobe koja ga sprovodi. A uslovi kompetntnosti su: razum, razboritost, i da bude musliman, kršćanin ili jevrej.


ovo jel [eusa_think.gif]
Eh vidiš,i šta sad ako ljudi žive u okruženju gdje su npr. pripadnici budističke ili hinduističke religije,od koga će uzeti meso?
Pa zaklace sami!!........znam sledece pitanje ce biti...a sta ako nemogu?...itd..itd.....Propisi o svinjskom mesu su te sto sam gore naveo,i nece se menjati do sudnjeg dana.....Ja licno cu ih se pridrzavati dok sam ziv,a ko nece nemora,ima sudnjeg dana!!!

SELAM

Ma shvatam te,ti vjeruješ i pridržavaš se propisa,ja ne mogu biti vjernik baš zato što ne volim propise i zakone.

Ali ionako ova tema služi da raspravljamo o zabrani,kako i zašto,svi znamo da je zabranjeno,to je riješeno.

Mislim stavio sam se u situaciju da neki musliman npr. živi u sjevernom Japanu,i u njegovom mjestu nema muslimana,kršćana ili jevreja,nemam mu druge nego vegetarijanstvo,nije mesar ili iz nekih razloga ne moze sam sebi priustiti halal meso.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#51 Post Postao/la vornevljev »

Baustelac je napisao/la:da da ...da je ovako...da je onako....i Baba da je imala muda,zvala bi se deda [eusa_wall.gif] [eusa_wall.gif] [eusa_wall.gif]
Eto kako ti raspravljaš,samo sam postavio moguću situaciju.

Mislim riješeno je zabranjeno po islamu,uredu,ali valjda je tema zato da razgovaramo,a ti odmah o babinim mudima,reci ti slobodno.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#53 Post Postao/la vornevljev »

Baustelac je napisao/la:Nisi dobro razumjeo post koji sam napisao o zabranama......ako se covjek nadje u takvoj situaciji o kojoj ti pricas,a koja se desi jednom u 1000000 slucajeva,nece jesti dok je medzu njima tj, medju idolopoklonike....to sto se u kuranskim ajetima spominju bas krscani i jevreji,je zbog toga,sto je i kod njih tradicija i propis kad kolju zivotinje da spomenu Allahovo ime,dok idolokpoklonici(hindusi i budisti),ne samo sto nespominjju Allahovo ime,nego ga cak i proklinju,kod njih je tradicija da proklinju sve druge ljude,koji nevjeruju kao oni, ako primjer u odredzenom momentu su u ratu sa krscanima ili muslimanima,onda u svim svojim molitvama,proklinju Boga doticnog neprijatelja....zato neces nikad naci da jedan mala grupa muslimana ili ksrcana(nemislim na selo ili gradic),vec stvarno mala grupa kakvu ti spominjes,da zive medju hindusa i budista!Uzmi koju god hoces drzavu gdje ima hindusa i budista,tamo ima i muslimana ili krscana,i niti muslimani niti krscani nemaju skoro nikakvog blizeg odnosa sa njima bas zbog ovih razloga!!!
Dobro,vjerujem da kršćani i jevreji u ratu pohvalno govore o muslimanskom bogu,ajd pusti tu tezu majke ti.

I de mi navedi djelo u kome se kaže da hindusi i budisti u molitvama preklinju drugog boga.

Pa zar se i u islamu ne govori negativno o drugim bogovima,naravno da govori,znaš i sam.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#54 Post Postao/la badgirl »

Baustelac je napisao/la:propisi su ti sto sam gore nabrojao,nema drugih propisa........

znaci dozvoljeno je jesti meso koje sledbenici knjige(Krscani i Jevreji) zakolje,kao i sva ostala jela koje one spremaju,sem ako se radi o necemu sto sam gore nabrojao


samo jedno pitanje ...

a nesmeta li sto se zivotinje prije klanja (beteubenuju) ...maznu ih u glavu sa onim bolcerom ...neki zracni pistolj koji kao unisti vece djelove mozga i time zivotinja pada na pod ...znaci ne mice se i onda ju prekolju

evo jedan link pa pogledaj te sami

http://www.soylent-network.com/doku/03r ... chtung.htm
Zadnja izmjena: Gost, dana/u 18 Jan 2009 16:05, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: link otvarate na vlastitu odgovornost
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#56 Post Postao/la badgirl »

papaya je napisao/la:Drugi put bih te zamolila da ipak malo upozoris [huh.gif]

Slike su uzasne, i ja znam da me niko nece razumijeti...i znam da je eto zivot takav, ali...

pa naravno da su uzasne ...sa slikama sam samo htjela svoje pitanje pojasniti jer neznam kako to sve razumljivo na bosankom napisati [icon_help.gif]


hajde ba sreca pa ti nejdes meso [Happy.gif]
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#57 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:pa bauštelac mrki je dobro rekao. nije to samo na zapadu već i ovdje. misliš da je u mesarama meso od životinja zaklanih po propisu?

samo možemo kurban jesti od bajrama do bajrama, a da pri tom ne griješimo jer se jedino to kolje po propisu. a ovo u supermarketima, goveđe, bravlje itd...taman posla. ko zna koje je vjere mesar. što znači da griješimo i kad jedemo mesa drugih životinja
On ne zna ništa drugo da napiše nego LAŽEŠ, to mu je prešlo u naviku , ako nema pravog odgovora.
Ja sam o tim stvarima podučen već kao dijete i zato sam postavio to i na forum na znanje a ne kao on da copi paste nešto postavlja a da nije ni svjestan šta postavlja.
Neupućenost je relativna i mogu samo jedno reći : rijetki su vjernici na svijetu , zato je statistika i dokazala da je pravih vjernika samo od 10 do 12 % a sve ostalo su deklarirani na popisu stanovništva ( tu i sebe ubrajam ).
Biskviti ili kolači su pravljeni sa praškom za pecivo a prašak je pravljen na bazi alkohola i eto i tu je grijeh :lol:
Bauštelac prodaje muda pod bubrege , po njegovom načinu pisanja se vidi da je vjernik nazor i to je također grijeh/haram ,................ pitanje je koliko je on toga svjestan [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Zabrana Svinjetine-ZASTO?

#60 Post Postao/la mrki62 »

Baustelac je napisao/la:
Nema drugog nacina stobom nego reci ti da LAZES........jer pises bez ikakvih dokaza sta je haram a sta halal,i to samo iz svoje licne zlobe i mrznje prema sve sto je Islamsko.....neradi se ovdje o prici rekla-kazala,vec o Islamskim propisima,ako ti neces ima ljudi koji hoce da znaju,sta je ispravno a sta nije.........opminjao sam te par puta da nepricas neistine,za koje i sam znas da su neistine,ali nisi hteo prestati.......zato i svaki put kad opet slazes recicu ti da Lazes
Ti si obično sprdalo od vjere
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori