Plakati za umrlim

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

Plakati za umrlim

#1 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Mnogi od vas su, vjerovatno culi da gubitkom najdrazeg nam..
NE VALJA PLAKATI,
odnosno,
da je to po Islamu grijesno, kaznjivo ... nije islamski itd... :-k

Mislim da emocije dolaze iz srca a da bi se pridrzavali pomenutog gusili bi suze u sebi
po meni to bi bilo ubijanje sebe

Prije mislim da se pri tome odnosilo na naricanje kukanje lupanje po glavi i od tuge pravljenje cirkusa ( to je stvarno ruzan obicaj onih koji rade)
a ne za oplakivanje ili mozda grijesim mozda se nesmije ni suza pustiti

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#2 Post Postao/la im_ex »

tema koju nekad davno otvorih na jednom od foruma
LAFF je napisao/la:
Prije mislim da se pri tome odnosilo na naricanje kukanje lupanje po glavi i od tuge pravljenje cirkusa ( to je stvarno ruzan obicaj onih koji rade)
a ne za oplakivanje ili mozda grijesim mozda se nesmije ni suza pustiti
Grijesis (kao i cesto, inace, ono :ballbounce: )

Misli se na plakanje uopce.
Naravno, ako je suditi po tome - nikakva sam muslimanka. I neka sam. Moja bol je samo moja, jaca od mene, jaca od ma cega i ne stidim se svojih suza niti ce ikada uslijediti kajanje zbog njih.

Vec sam ranije pominjala da sam dozivjela prerani gubitak extra dragog mi bica, koje i sada volim i osjetim isto kao i da je samnom.
Zivjela danima na kafi i cigarama ... lila suze i ne brisuci ih uopce ... cak postala i nesvjesna da liju.
Grijesnica sam??
Neka sam.
Prave ljubavi ne umiru i kad ne disu vise ... ne umiru dokle god ono drugo srce jos kuca. A kad i ono prestane ... ljubav ne prestaje ni tada ... nebo zna.
Kuda idu ljudi kao ja ...

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#3 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Sacekat cu jos koji mozda pametniji mislim argumetniji kometar
ako je zabranjeno..Zasto?

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#4 Post Postao/la Bijesanpuz »

Neznam hoce li biti pametniji.. .ali ipak cu probati odgovoriti....


ZA muslimane smrt nije prestanak zivota, nego je samo prelazak sa ovog svijeta na Ahiret, bolji svijet.. I zbog toga ne treba plakati..

Jer taj umrli je kod Allaha dz.s. na ljepsem mjestu...

Ovaj zivot je samo proba za nas sviju, test... I onako kako prodjemo ovaj zivot odlucice kako ce nam biti na buducem svijetu..

Nasa dusa je ziva, ali tijelo umire.. Umrli nas vide, vide sto radimo, vide dok im klanjamo dzennazu... Vide dok odlazimo... Jer oni nisu mrtvi.. ONi su samo napustili svoje tijelo... Njihove duse su smjestene na posebno mjesto koje se zove BERZAH i tu cekaju do sudnjega dana.. KAda ce se ponovo "roditi"...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la sabinax »

smatram isto tako kao Im_ex da ako osjecas da si tuzan da places, ako zelis da se povuces da se povuces, bol i gubitak dragih osoba je teska, osobno nisam dozivjela bas gubitak jako bliske osobe (hvala bogu) i ne znam kako bih se ponjela, ali opet dali ti to pitas bas iz vjerskih razloga. O tome slabo znam, znam da je u islamu zabranjeno da zene idu na sprovode zbog njihovog nekontroliranog zaljenja (?) ali meni je to bez veze i diskriminirajuce...
Na sahrani se treba ponasati primjereno, ali sama sahrana je kratak cin a zalost za umrlim traje puno, puno vise...osjecaje je tesko kontrolirati a potreba za placem je prirodna jer se na taj nacin rjesavas tuge i nagomilanih osjecaja
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#6 Post Postao/la im_ex »

@ BijesanPuz

Jedan si od jace upucenih u vezi s poznavanjem materije o Islamu.
Imajuci to u vidu, javlja mi se radoznalost - odgovorit' ces mi na:

Jesi li dozivio gubitak drage osobe a uspio ne pustiti suze??
Kuda idu ljudi kao ja ...

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#7 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

@bijesni puz
E takvim komentarima se radujem
OK super Hvala
Ako se gleda s te perspektive....


ali recimo ...eto oni idu u neki drugi svijet odlaze od nas...
ali mi ostajemo
Zasto nebi smijeli oplakivati (jer smo mi ostali)
Recimo da je:
Tuga je nesto prirodno a i suze su proizvod emocije
A emocija dolazi iz dushe znaci od nas samih
A kada bi mi sad gushili emocije i tugu gushili bi samog sebe
A Allahu je najmrze kada dignemo ruku sami na sebe

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#8 Post Postao/la Bijesanpuz »

IM_ex je napisao/la:@ BijesanPuz

Jedan si od jace upucenih u vezi s poznavanjem materije o Islamu.
Imajuci to u vidu, javlja mi se radoznalost - odgovorit' ces mi na:

Jesi li dozivio gubitak drage osobe a uspio ne pustiti suze??

u januaru sam izgubio djeda.. Majcinog oca.. Pustio sam suzu ali nisam plakao..Bio sam tuzan ali nisam oplakivao.. Jer znam da je to sudbina.. I znam kad tad da je morao otici..
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Plakati za umrlim

#9 Post Postao/la paparaci »

LAFF je napisao/la:Mnogi od vas su, vjerovatno culi da gubitkom najdrazeg nam..
NE VALJA PLAKATI,
odnosno,
da je to po Islamu grijesno, kaznjivo ... nije islamski itd... :-k
iskreno receno, ovo mi je prvi put da cujem tako nesto! naprotiv, citao sam jednom davno hadis ako se ne varam, gdje se nesto spominje poput ovog: " Tesko onom, ko nikad suzu nije pustio". tako nekako, ne sjecam se tacno.

mislim da je sasvim normalno zaplakati za umrlim odnosno za izgubljenom osobom. dusa je to, nije kamen! naravno sve u nekim granicama tj. treba paziti gdje i koliko. licno ne volim slusati kad se neko izvija i dere koliko place, jer je jako ruzan i bolan taj prizor.
sabinax je napisao/la: O tome slabo znam, znam da je u islamu zabranjeno da zene idu na sprovode zbog njihovog nekontroliranog zaljenja (?) ali meni je to bez veze i diskriminirajuce...
pa zene obicno vise placu od muskaraca, sto ne znaci da vise pate! i licno sam dozivio vise puta koliko su zene plakale, derale se, naprosto se izgubile kad su ispracale izgubljenu osobu.
tako da u tome nema nista diskriminirajuce, sto je zenama zabranjeno da prisustvuju sahrani. sam cin sahrane ima svoj obred tj. redoslijed kako se treba obaviti, molitve.... a da bi se to moglo "normalno" obaviti, neophodno je da vlada mir i da se ponasa disciplinovano! mnogim muskarcima tesko pada to sve, a kamo li zenama!
ali je nakon ukopa, zenama dozvoljeno da obidju mezar (grob).

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#11 Post Postao/la indeks »

Kako ne zaplakati kad ti se srce kida,kako kontrolisati emocije u ime neceg?
Znam da i oni sto su najtvrdji na suzama,iz ovog ili onog razloga,cekaju momenat kad se izridaju i isplacu :(

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#12 Post Postao/la paparaci »

papaya je napisao/la:Normalno da jeste diskriminirajuce, al ostavimo to, moje misljenje ionako nije bitno.

Ni meni nije bilo lako kad sam cula vrisku majke zbog gubitka njene cerke, moje drugarice. Ali to je bila njena cerka i imala je sva prava svijeta da vristi i place za njom. Svima nama je bilo tesko, ali najteze njoj. I da je u momentu kada se spustao sanduk u tu prokletu zemlju zazvonio mobilni nekog debila, kojeg u zivotu nisam vidjela i drago mi je da takve ljude ne poznajem, to nikada necu zaboraviti. A majkin plac mi je ostao u srcu kao teska rana i bol.

Normalno , cula sam da ima onih zena koje budu placene da bi kukala na sahranama. Najveca glupost.
pa tu i jesmo da diskutujemo papayice. svacije misljenje je bitno, jer da nije tako, ne bi ni bilo diskusija.

opet kazem nije diskriminirajuce! ne znam koliko si upucena u tok muslimanske sahrane. zene se oproste ispred kuce umrle osobe od nje, a muskarci otpreme tabut(kovceg) na mezarje. nakon sto se tabut spusti u mezar i zakopa, slijedi ucenje hodze/hodza i svih prisutnih. za to sve potrebna je tisina i mir. a to bi bilo nemoguce izvesti pored zena koje "ricu" od bola, jecaju, itd. za to imaju priliku ispred kuce i nakon sto se obavi ukop. to ti sve pricam iz licnog iskustva.

Avatar
zapisnicar
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2167
Pridružen/a: 28 Jul 2008 02:00
Lokacija: Burma

Re: Plakati za umrlim

#13 Post Postao/la zapisnicar »

LAFF je napisao/la:Mnogi od vas su, vjerovatno culi da gubitkom najdrazeg nam..
NE VALJA PLAKATI,
odnosno,
da je to po Islamu grijesno, kaznjivo ... nije islamski itd... :-k

Mislim da emocije dolaze iz srca a da bi se pridrzavali pomenutog gusili bi suze u sebi
po meni to bi bilo ubijanje sebe

Prije mislim da se pri tome odnosilo na naricanje kukanje lupanje po glavi i od tuge pravljenje cirkusa ( to je stvarno ruzan obicaj onih koji rade)
a ne za oplakivanje ili mozda grijesim mozda se nesmije ni suza pustiti
Nije grijesno i kaznjivo plakati za dragom umrlom osobom, vec se LAFFE to odnosi upravo na ovaj drugi dio tvog posta.

Avatar
sanjalica
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 181
Pridružen/a: 30 Aug 2008 02:00

#15 Post Postao/la sanjalica »

Opet se ovdje neki obicaji mjesaju s vjerom.
U Islamu nije zabranjeno plakati evo i dokaz iz Kurana Casnog.
Èasni Kur'an prenosi rijeèi Jakuba:

“O Jusufe, tugo moja!” - a oèi su mu bile pobjeljele od jada.

Tako je ¾estoko plakao da je izgubio vid. Sinovi suoèeni sa ovakvim njegovim stanjem reko¹e:

Tako nam Allah ti stalno spominje¹ Jusufa (nakon godina i godina ti stalno spominje¹ njega),

da æe¹ te¹ko oboljeti ili umrijeti od tuge. (Jusuf, 85)

Meðutim, Jakub na njihove rjeèi samo reèe:

“Ja tugu svoju i jad svoj pred Allaha iznosim, a od Allaha znam ono ¹to vi ne znate” - reèe on. (Jusuf, 86)

Pregledajte èitavu suru Jusuf, da li æete igdje naæi da je Uzvi¹eni Allah negativno okarakterisao ovaj plaè. Sigurno neæete naæi, ¹ta vi¹e ovaj plaè je prihvaæen od Allaha, d¾.¹..

@ sto se tice sto zene ne idu na dzenazu to ima svoje zasto i kako
i nigdje tu nema diskriminacije ,da bi se vjera ( bilo koja ) razumjela
treba se godinama proucavati ,a ne sa kraja nesto vidjeti i reci to je lose.
e to je vec diskriminacija optuzivati bez znanja
Bolje da me mrze zbog onog sto jesam nego da me vole zbog onog sto nisam.

Odgovori