Plakati za umrlim

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#16 Post Postao/la vornevljev »

Pogledaj ti za¹to je Jusuf plakao,nema to veze sa gubitkom bliske osobe.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
sanjalica
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 181
Pridružen/a: 30 Aug 2008 02:00

#17 Post Postao/la sanjalica »

vornevljev je napisao/la:Pogledaj ti za¹to je Jusuf plakao,nema to veze sa gubitkom bliske osobe.
Pogledaj ti da nije zabranjeno plakati niti se to gdje u Kuranu spominje
niti to gdje ima zapisano.Ima hiljadu hadisa u koji je zabiljezeno bas kako
se place za onim sto su preselili.Kao sto je hazreti Fatima plakala za svojim
ocem Muhamedom a.s..Ovo je samo jedan mali dio iz Kurana kao dokaz
da to nije zabranjeno ,a koga zanima vise nek sam potrazi sta i kako.Uglavno
nije ljepo tvrditi nesto sto se nezna.
Bolje da me mrze zbog onog sto jesam nego da me vole zbog onog sto nisam.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#18 Post Postao/la ra-ja »

Niko nikome nemoze zabraniti..izrazavanje osjecaja na bilo koji nacin ...i u bilo kojem momentu.....

Ljudi vezu vjeru sa svacim...padne mu na pamet i kaze pise u Kur.anu....

Za dragom osobom ..treba plakati ako ,osjecas za njom....

Kada mi je mama umrla....kazu nemoj plakati...To je bila moja stvar ...to je visa sila. protiv koje nemozes drugacije reagovati....To su ti osjecaji koji te povuku..da moras zaplakati.... :-k

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#19 Post Postao/la vornevljev »

SANjALICA je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:Pogledaj ti za¹to je Jusuf plakao,nema to veze sa gubitkom bliske osobe.
Pogledaj ti da nije zabranjeno plakati niti se to gdje u Kuranu spominje
niti to gdje ima zapisano.Ima hiljadu hadisa u koji je zabiljezeno bas kako
se place za onim sto su preselili.Kao sto je hazreti Fatima plakala za svojim
ocem Muhamedom a.s..Ovo je samo jedan mali dio iz Kurana kao dokaz
da to nije zabranjeno ,a koga zanima vise nek sam potrazi sta i kako.Uglavno
nije ljepo tvrditi nesto sto se nezna.
Da,da svi vi znate sve o religiji kad je prièati na forumu,a ionako se nema ¹ta raspravljati kad ovdje o svakom religijskom pitanju svako ima svoju teoriju i dokaz.

P.S.Proèitaj post od Pu¾a,èovjek lijepo objasnio sve.

Samo da napomenem,ja sam nereligiozan,ali pi¹em na religiji jer imam na to pravo.

Da ne bi bio off,ja se slazem da se osjecaji ne mogu kontrolirati uvijek,i plaè opravdavam,jer niko ne zna sta se u onom drugom desava.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

ADMIN_BOL-CHAT.DE

Re: Plakati za umrlim

#21 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

vidovita_dzemila je napisao/la:
LAFF je napisao/la:Mnogi od vas su, vjerovatno culi da gubitkom najdrazeg nam..
NE VALJA PLAKATI,
odnosno,
da je to po Islamu grijesno, kaznjivo ... nije islamski itd... :-k

Mislim da emocije dolaze iz srca a da bi se pridrzavali pomenutog gusili bi suze u sebi
po meni to bi bilo ubijanje sebe

Prije mislim da se pri tome odnosilo na naricanje kukanje lupanje po glavi i od tuge pravljenje cirkusa ( to je stvarno ruzan obicaj onih koji rade)
a ne za oplakivanje ili mozda grijesim mozda se nesmije ni suza pustiti



kad izgubi¹ majku u devetnaestoj godini, a njoj nepune 43 onda ti lupanje po glavi kako ti ka¾e¹ nije cirkus. i ko u takvom momentu mo¾e ostati pribran? ko se mo¾e kontrolisati kad èuje tu kobnu vijest, da je izgubio osobu koju je volio najvi¹e na svijetu? misli¹ da ti pada na pamet ¹ta pi¹e u kuranu, ¹ta nala¾e islam? misli¹ da te tje¹i ¹to je ona oti¹la na bolji svijet i da si u stanju da se kontroli¹e¹ da ne jeca¹ iz sveg glasa, a da, kako pu¾ ka¾e tuguje¹ u sebi? ne, ne. u tom momentu nisi svjestan nièega, niti si sposoban da razmi¹lja¹. Lako se kontrolisati kad ti umre dedo ili nena od starosti, ali kad izgubi¹ dijete, supru¾nika, brata, sestru, relativno mladog roditelja onda islam i njegova pravila padaju u drugi plan. jedino se tih pravila mo¾e¹ pridr¾avati poslije kad proðe odreðeno vrijeme i kad proðe onaj poèetni ¹ok.

po islamu ne treba plakati za osobom jer je ona oti¹la na bolje mjesto. ali ne plaèe se samo zato ¹to je njen ovozemaljski ¾ivot zavr¹io, veæ se plaèe i zbog spoznaje koliko æe ti ta osoba bolno nedostajati, kako æe¹ èitav ¾ivot osjeæati veliku prazninu. nikad vi¹e nikoga neæe¹ nazvati majkom, bit æe¹ uskraæen za njen osmjeh, razgovor, dodir.
na vjenèanju kad ne mogne¹ podjeliti s njom svoju radost neæe¹ biti sretan ¹to je ona u d¾enetu veæ èe ti se oèi napuniti suzama i grlo æe se stegnuti ¹to je ne mo¾e¹ zagrliti i upitati za savjet. ili kad joj sestrino dijete, koje ona nikad nije uzela u naruèje, doðe na mezar, podigne ruke i prouèi fatihu. ko tada ne bi zaplakao iz sveg glasa.
i zar bi mi to Bog pripisao kao grijeh? ne vjerujem!

i uop¹te mislim o svim tim pravilima u kuranu...nije sve crno i bijelo. mislim da je bog puno tolerantniji i da pra¹ta.
:huh: :huh: :flower:

fahreta35
Pocetnik
Postovi: 29
Pridružen/a: 28 Jan 2007 02:00
Lokacija: USA, Atlanta gdje lisice raznose postu...
Kontakt:

Dali da places ili da umres za tom osobom sve je pomijesano

#22 Post Postao/la fahreta35 »

Samo malo objasnjenje o umiranju i gubljenju osobe iz sopstvenog iskustva,,,,prezivjela sam gubitke jedne majke sto me rodila i zivjela sam u toj i sa tom prazninom cijeli moj zivot ali meje maceha odgojila plakala sam danima sto nemam majku mislila sam dacese pojavit misleci da je otisla jer ja i moje sestre i brat nismo bili dobri, tako sam rasla od svoje trece godine sve do punih 13g moja majka mije dosla na san i rekla da neplacem da ona nece dase vrati jer je ona umrla plakajuci sam se probudila i ispricala sam san svojoj macehi i ocu poslali sume dajoj platim jasin da joj se prouci ispricala sam cojeku koji je ucio moj san,,u ranom mladosti sam se udala ali mi majka nedostajala i kad god sam cula neko zove majku svoju meni su suze niz lice se spustale, svekrvu nisam mogla da zovem majkom jer sam znala da nije moja mama nije mi moglo srce daje tako zove lijepo sam joj rekla da nemogu pokusala sam ali suze sume oblivale svaki put,, ali nazalost moju neznajuci stame ceka od te proklete svekrve i okolic u koju sam upala pretvorilo se u scenu koju je jako tesko objasniti,, ali godine su prolazile bila sam usamljena covjeka sam vidzala samojednom godisnje zivjela sam sama ali suze me nisu napustale i moja tuga volila sam svijet raju nisam nikom zlo mogla da pomislim sviju sam volila na poseban nacin ali kad sam ostala trudna dozivjela sam smrtno iskustvo neznam staje bio razlog dali je to zbog patnje i zudnje ili dusmanluka ali sam ugazila na neku zamku sto sumi svekrva i jetrve napravile tako da sam se ukocila i suza meje zabolila tada nisam mogla da pomaknem jezik da kazem stamije ali sam uspjela da ima kazem daje neka crta bila i staje biloi od cega je bila napravljena krv mlijepo i voda ali neznajuci zavrsila sam na prvoj pomoci tuj sam dozivjela lebdeci u zraku lakse reci u na plafonu i gledajuci svoje tijelo kako lezi ispod mene i oko njega nekoliko osoba neznam koliko je trajalo sjecam se upitala sam sebe tada kako sam ja dole aja ovde,, nezam koliko vremena poslije sam se probudila nisam imala nista na sebi bila sam pokrivena bijelim carsafon koji je bio zategnut i podmotan ispod kolica na kojima sam lezala kad sams e probudila jedva sam se razgibala bio je doktor kojeg sam prepala u toj sobi pitala sam sto sam tuj i sto meje pokrio carsafom po glavi,, osto je bez daha izisla sam dosla sam kuci jetrva mije rekla koja bila samnom da su njoj rekli da moze ici kuci daja sam otisla,, po njenon statementu sam bila nestala 3 dana i dvije noci,,, ali ja to nisam vjerovala,, kad sams e porodila nedaj boze nikom onako nesto vise ali sam bila jaka izdrzala sam ali sam dozivila klinicku smrt ponovo,, sjecam se tog sna kojeg sam ispricala doktorima,, dasumije vjestice ukrale djete i zele daga ubiju ja sam trcala za njima i jedan mije covjek priso u tom snu ili sta je vec bilo,, dase ja vratim dace mi on spasiti djete i donijeti nju sam vidjela kako otrca i odnese moje djete ja sam na tom snu plakala vikala ali nisammogla dase pomaknemm zahvaljujuci tom dobrom nekom covjeku,, koji me od njih spasio strava i uzas,, soba je bila jako velika nema poda nema zemlje mrak samo daleko sam vidjela jedno svjetlo i trudila sams e da dodzem tamo do tog svjetla ali sam vikala dami vrati djete on je otrco zanjom ja sam uspjela doci do tog svjetla i izici iz te hladne mracne prostorije,, probudila sam se februara,23 ujutro oko pola cetiri u jednoj sobi samo kreveti i ja sama ugleda sestru medicinsku i zovem je dami da vode i da vidi jesuli mi donijeli djete, ona se jadna prepala samo me upita sta radim tuj i otrcala kroz hodnik,, 7:00 sati jutro nikog nema kad dodzose doktori njihova procedura je trajala satima pitanja zapisnici itd, cekala sam tuj jos nekoliko sati oko pola jedan tog dana su dosli po mene i izvezli me odatle i odveli gdje su sve majke sa novorodzencadima svi sume pitali gdje sam bila cak i moja rodica koja se tu vece porodila poslije mene rekla mi da sam umrla na solu i kako sams e vratila,, haj bilo pa proslo godinama tragajuci za istinom sta se desilo ali ipak zeleci da umrem i da se sve zavrsi da se nepitam i nezivim u neznanju,, do 2006 godine plakajuci sam zaspala i molila da umrem nezelim da vise zivim tako jer mi niko nevjeruje,, zaspala sam tako mije bilo hladno da sams e ledila, i kroz san sam isla ali je tako bilo osvjetljeno da nisam mogla da ikog vidim osim da sve ljude u bjelom srecem oko sebe i svratim tuj negdje svjetlo toplo moja maceha je bila tuj i ona meni kaze sto sam dosla jos nije vreme pitala sam je zasto me tako mrzi i sto nezeli da dodzem onamije rekla dame nemrzi nego me voli rekla mije nesto toje za mene ali mije rekla sace doc osoba koju sam zeljela uvjek da vidim dosla je ta osoba nisam znala koja je ali je bilo tako lijepo zaspati na njenom krilu toplo neobjasnjivo svjetlo moja maceha mije opet rekla vremeje moras ici rekla sam necu da nezelim rekla mije moras da vidis stacese dalje desit i znaces kotije ovo uradio nisam znala pitala sam je da popijemo kafu kaze ona meni nepije se ovde kafa ali kad dodzem drugi put kad bude vreme dacemo skupa popit kafu udjednom sam se probudila nikad ljepse osjecaje nisam imala nemogu objasniti, zelja za umrlima i prekom smrti je jako tesko objasniti ali Allah zna kome sta daje menije dao da vidim kako je i u dzehenemu i u dzenetu ali u dzenet nejde se samo dali si bio vjernik jesili se molio nego kako si ispostovo ovaj zivot, koliko si naucio i dali si mrzio hvala allahu za njegovu dar ja znam koji je put do dzeneta i kako je u dzenetu, jer sam duhom svojim to dozivjela i hvala allahu za taj dar jer znam daga nema svako allah zna kome sta daje hvala allahu kad je mene izabro, mir, ljubav,postovanje,pomaganje,davanje zekjata, i neogovaranje,vjera i oprost, je naj vece bogastvo za ponijeti na onaj svijet,, Bog je samo jedan ion zna kud ko ide i plakanje nije zabranjeno na ovom svijetu toliko o tome dali da places dali da neplaces jako je tesko suzdrzati suzu ali blago onom ko se moze suzdrzati ada nezaplace ,,,
Sto covjek okusi vise gorcine ,,,vecu ceznju ima za slascu....

fahreta35
Pocetnik
Postovi: 29
Pridružen/a: 28 Jan 2007 02:00
Lokacija: USA, Atlanta gdje lisice raznose postu...
Kontakt:

#23 Post Postao/la fahreta35 »

Da dodam jos na svoju istinsku napola objasnjenu zivotnu inspiraciju,,
Jesam vratila sam se dozivjela sam tocemo u drugom nastavku ako imadne se prilika da napisem ali ukratko ljubomora, popasluk na druge sto oni imaju a ti nemas nepokusaji uzeti jer svi imamo razlicite manire i mane,, ne otimaj iz ljubomore ne sveti se osveta je naj tezi grijeh,,bog nije corava macka bog je koji je usavrsen i zna kako da usavrsi covjeka i stvori i rastvori neigrajte se grijesnjom plakati se mora i sve sa razlogom se desava nemojte nikad uto sumnjati....

Placi da olaksas dusi svojoj ali obrisi suze pa kreni dalje i u dusi nosi tu osobu i znaj daje oko tebe ako u nju vjerujes andzeli postoje meleci postoje.....umrli nam pomazu jer nas vole i cuvaju...
Sto covjek okusi vise gorcine ,,,vecu ceznju ima za slascu....

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#25 Post Postao/la paparaci »

papaya je napisao/la:Fahreta, procitala sam sve i stvarno mi je zao sta ti se sve desilo u zivotu, Nadam se da ti je sada bolje.
Pozdrav
ovom mogu samo da se pridruzim. stvarno interesantna i zalosna prica.
sve najbolje od srca ti zelim i da ti napokon svane :)

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#26 Post Postao/la sabinax »

Tri put sam se najezila citajuci tvoju pricu...ja ti vjerujem, vjerujem u klinicku smrt i ravnotezu u svemiru...sretno Fahreta
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#27 Post Postao/la mrki62 »

Ako se de¹ava bo¾ijom voljom , pa valjda je taj bog dao nama tu nadarenost da mo¾emo i plaèom pokazati svoje emocije , tugu , jad , poti¹tenost , ¾alost ,.............. ko je to imao za pravo pisati nekakva pravila ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Plakati za umrlim

#29 Post Postao/la im_ex »

ej ... pa svi smo mi grijesnici.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori