Novotarije u vjeri.

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Novotarije u vjeri.

#1 Post Postao/la Musliman_islam »

Hvala Allahu Uzvi¹enom koji nam je usavr¹io vjeru i upotpunio blagodat. Neka je salavat i selam na Poslanika tewbe i milosti.

A zatim:

Rekao je Uzvi¹eni: „Sada sam vam vjeru va¹u usavr¹io i blagodat Svoju prema vama upotpunio“ (Maida, 3) i rekao je Uzvi¹eni: „Zar oni da imaju bogove koji im propisuju da vjeruju ono ¹to Allah nije naredio?“ (©ura, 21)

U dva Sahiha se bilje¾i od Ai¹e radijellahu anha da je Allahov Poslanik sallalahu alejhi ve sellem rekao: „Ko uvede ne¹to novo u ovoj na¹oj stvari(vjera) a ¹to nije od nje, odbija se!“

Imam Muslim bilje¾i u svome Sahihu od D¾abira da je Allahov Poslanik sallalahu alejhi ve sellem govorio na hutbi svakog petka: „A zatim...doista je najbolji govor govor Allaha Uzvi¹enog, a najbolja uputa je uputa Muhammeda sallalahu alejhi ve sellem. Najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija je zabluda“.

Dakle, ajeti i hadisi na ovu temu su mnogobrojni.

To nam jasno kazuje da je Allah Uzvi¹eni ovom Ummetu usavr¹io vjeru i upotpunio blagodat te da Njegov poslanik nije preselio sve dok nije prenio Uputu i pojasnio svome Ummetu sve ¹to mu je propisano od govora i djela. Allahov Poslanik sallalahu alejhi ve sellem jasno se je izrazio da sve ¹to ljudi uvedu u vjeru, a nije od nje, da se odbija pa èak iako postoje lijepe namjere i nijeti. Prija¹nje generacije od ashaba, tabiina i uèenjaka su upoznale opasnost novotarije u vjeri pa su upozoravali u svojim djelima poput Ibn Veddaha, Et Tartu¹ija, Ibn ©ame i drugi
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#2 Post Postao/la Musliman_islam »

Postoji koncenzus uèenjaka gdje stoji da je obavezno vratiti (vad¾ib) svako pitanje u kojem su se ljudi razi¹li Allahovoj Knjizi i Njegovom poslaniku sallalahu alejhi ve sellem, pa ¹to se tu presudi ili odredi to je ¹erijat koji nam je obavezno slijediti, ali ono ¹to im se suprostavlja obaveza je ostaviti i odbiti, a 'ibadeti' koji nisu spomenuti u Knjizi niti sunnetu Poslanika sallalahu alejhi ve sellem, oni su novotarija u vjeri te ih nije dozvoljeno upra¾njavati, a kako tek pozivati u njih! Rekao je Uzvi¹eni: „O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima va¹im. A ako se u neèemu ne sla¾ete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allah i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rje¹enje ljep¹e.“ (Nisa, 50), i rekao je: „Ma uèemu se razilazili, treba da presudu da Allah.“ (©ura, 10), i rekao je: „Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas æe Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!"“ (Ali Imran, 31). Rekao je Uzvi¹eni: „I tako Mi Gospodara tvoga, oni neæe biti vjernici dok za sudiju u sporovima meðusobnim tebe ne prihvate i da onda zbog presude tvoje u du¹ama svojim nimalo tegobe ne osjete i dok se sasvim ne pokore.“ (Nisa, 65).


Dakle, ajeti na ovu temu su mnogobrojni, te kru¾e oko znaèenja da je obaveza vratiti pitanja u kojima se raziðemo Allahovoj knjizi i Njegovom poslaniku sallalahu alejhi ve sellem, zatim zadovoljstvo njihovom presudom te da je to stvar koju iman iziskuje i da je to ljudima bolje na ovom kao i na onom svijetu

Avatar
Musliman_islam
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 43
Pridružen/a: 25 Mar 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#3 Post Postao/la Musliman_islam »

Allah Uzvi¹eni je taj koji upuæuje i uèvr¹æuje nas i ostale muslimane da se dr¾e sunneta i ustraju na tome te da upozoravaju od onog ¹to mu se suprostavlja, a On je Plemenit.

Neka je salavat i selam na Njegova Poslanika sallalahu alejhi ve sellem, njegovu èasnu porodicu i drugove (ashabe).
„ O vjernici,  trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.“ (El-Bekara, 153)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

Re: Novotarije u vjeri

#5 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Misli na vehabijske novotarije @Baustelac
[laugh.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Novotarije u vjeri

#6 Post Postao/la mrki62 »

LAFF je napisao/la:Misli na vehabijske novotarije @Baustelac
[laugh.gif]
Kao npr : da nema više djeda mraza , ne slavi se Nova g. i sl :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Novotarije u vjeri

#8 Post Postao/la paparaci »

Baustelac je napisao/la:a sva islamska ulema je slozna da se neuzimaju fetve od sljepog covjeka,jer cuti nije isto sto i vidjeti [wink.gif] SELAM
to mi je iskreno malo cudno, jer znam kako je Allah dz.s. u Kur'anu bas Muhammedu a.s. nesto za jednog slijepca govorio. [eusa_think.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Novotarije u vjeri

#9 Post Postao/la mrki62 »

Mnogo je novotarija oko nas - pa i ova komunikacija ( internet ),....... samo svako uzima ono što se njemu ćefne :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Novotarije u vjeri

#12 Post Postao/la paparaci »

TORG je napisao/la:jesu li tehvid ,jasin ,mevlud ,klanje kurbana na temelj da li su to novotarije .DA LI JE IGDJE U KURANU ILI HADISU TO ZABILJEZENO ako jeste iznesite mi dokaz
a od hadisa samo najvjeredostojnije znaci BUHARIJA I MUSLIM
ja licno mislim da su to novotarije koje su izmislile hodze kako bi imali profit od toga
ESELAMU ALEJKUM
Alejkumu selam.

nisu to novotarije. Jasin je sura iz Kur'ana, a klanje kurbana je vezano za iskusenje Ibrahima a.s. - sto takodjer stoji u Kur'anu. za tehvid i mevlud ti nazalost ne znam nista reci.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Novotarije u vjeri

#13 Post Postao/la beca »

Ne znam gdje je TORG odrastao, ali moze li novotarija biti tevhid, mevlud, jasin, kurban?
Jesi li ti covjece ikad ista o tome procitao???
Dragi TORG ni hodže nekad nisu bile kao sto su danas, nekad su to bili ugledni ljudi na strani naroda, danas je to drugacije....
Na novotarije u vjeri izmedju ostalog nas mogu asocirti vehabije i njihovi obicaji, vama je novotarija kurban, tevhid, mevlud, a nisu novotarije ona cudesa po ulici. ja to smatram kvarenjem vjere i obicaja,
eee zbog takvih stvari cijeli svijet Bošnjake i muslimane gleda kao negativno umjesto da se vodimo onim sto je ostavljeno od Boga, mi radimo upravo suprotno, i nije ni cudo sto nas mrze...i teba da nas mrze i treba nam kada kvarimo najcistiju vjeru i umjesto da slijedimo ono sto je lijepo mi sami sebe, svoje potomke pod noge drugimabacamo zato sto zelimo biti orginalni, eee doklee...

Odgovori