Novotarije u vjeri.

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Novotarije u vjeri

#35 Post Postao/la beca »

Zasto se onda zovu Vehabije, TORG? jESU li sami sebe tako prozvali?

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Novotarije u vjeri

#37 Post Postao/la kajs »

Dobro je TORG ono sa didovima smo resili.

EI-Vehhabu - Koji puno dariva, Darivatelj, je jedno od 99. Imena Vrlina Allaha Dzeleshanuhu kako ih je pobrojao u Casnom Hadisu Hazreti Pejgamber Muhammed Salallahu alejhi ve Alihi veseleme.

Ako izvodis iz tog Imena rijec "vehabija" tom rijecju ne dobijas deminativ, ne umanjujes Ime El-Vehhab i ne mozes na bosanskom prevesti kao sto si ti koristio deminativ od Imena Allah. Gramaticki oblik ovog prideva "vehabija" oznacava pripadnost, tako da nije to bas kao sto si ti naveo. Ova izvedenica jasno se koristi u historiji Islama za pripadnike/sljedbenike akaidsko-fikske skole ciji je utemeljivac Muhamed ibn Abdul-Vehab.

Sokole, bolan, sveta je Arabija, pa tamo je prostor Hidzaza, tamo su Mekka i Medina, Ibrahim Alejhi selam, uci Dovu za taj predio,

A kada je Ibrahim zamolio: "Gosodaru moj, učini ovo mjesto sigurnim gradom, a snabdij plodovima stanovnike njegove, one koji budu vjerovali u Allaha i u onaj svijet!" - On je rekao: "Onome koji ne bude vjerovao daću da neko vrijeme uživa, a onda ću ga prisiliti a uđe u paklenu vatru, a grozno će ona prebivalište biti!" (Al-Baqara: 126)

tako da i te kako je Svet taj predio. Tri su Svete zemlje, za koje smo mi muslimani upuceni. To je Hidzaz (prostor Arabije), Misr (prostor danasnjeg Egipta) i Sham (prostor danasnje Sirije)
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Novotarije u vjeri

#39 Post Postao/la beca »

tebi sad cudan tespih kod brace muslimana, za koji svi znamo od pamtivijeka, a nisu ti cudni silni obicaji vehabija, kazes ini su braca muslimani, sam sebe pobijas, pa braca muslimani ti uce na tespih, kao i vehabije, ucestvuju u mevludu i rade sve ostalo sto si ti nabrojao kao novotarije
Nisu li to sve obicaji brace muslimana....svih...a ti na strani vehabija

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Novotarije u vjeri

#41 Post Postao/la mrki62 »

TORG je napisao/la: Nadji mi u hadisu da ga je nas poslanik MUHAMEDs.a.w.s ili u KURANU I da je receno koristite tespih
Kojim hadisima, kad su hadisi pisani ?
Ono što nije striktno zabranjeno u Kur`anu , znači da je dozvoljeno .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Novotarije u vjeri

#42 Post Postao/la kajs »

Ko gluhom sapnuo, ko slijepo namignuo.

Tesbih, je arapska rijec i koren je od Subhan, ili Slavljenje. Na to sam mislio.

Nemoj biti iskljuciv. Jasna je razlika izmedju Pohvalnih bidata i bitata koji izvode iz Dina Neuzubillahi. Siguran sam da tesbih, (niska od obicno 33 zrnceta ili 99) nije stvar oko koje treba raspravljati da li je pohvalna ili pokuda novotarija. Bolan okreni se oko sebe pa vidi gde smo i sta sve koristimo cega nije bilo prije ne duze od 5 godina a kamo li 1430 i za koje nisu stvari koje izvode iz vjere.

Nemozes ti da obijasnis nesto sto nema utemeljenje, osim u nekoj tvojoj konstrukciji, na nacin mimo svih pravila. Pogledas malo gramatiku i vidjeces da je ono onako kao sto napisah.

Da li se tim stvara razdor medju bracom muslimanima, odgovoricu potvrdno u to nema spora.

Ono što nije striktno zabranjeno u Kur`anu , znači da je dozvoljeno .
U opste ti ovo veze nema, mrki, da budemo jasni.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Novotarije u vjeri

#44 Post Postao/la mrki62 »

TORG je napisao/la:ALLAH je svakom dao razum da razmislja
Da, tako je , i svako odgovara za svoje postupke .
Također svako ima pravo da negira bilo čiju istinu a ne da omalovažava čitave generacije , kao ti u vezi djedova !
TORG je napisao/la: Obicaji i tradicija se ne smije ubacivati u vjeru
Ma nemoj , a kako ti tumačiš da svaka država ima neke svoje nošnje , odjeća, pokrivala itd ?
Običaj i tradicija je relativna stvar , postoje uleme , četiri mezheba i oni odlučuju kako i šta a ne ti i ja, koji pametujemo ovdje :lol:
TORG je napisao/la:Ako u cistocu i savrsenstvu nase vjere i naseg poslanika ne stoji koristenje tespiha zasto onda mi to koristimo .
Ako Poslanik nikad nije htio biti vođa naroda ni države , nikad nije dozvolio da ga postave na prijestolje , nikad nije dozvolio da se bilo šta zove po njemu , kako onda VEHABIJE SAUDI prozvaše Arabiju po svom plemenu SAUDIJSKA Arabija ,........
TORG je napisao/la:uzmimo primjer KOKA-KOLA godinama ima isti ukus i svako je poznaje po tome e sad ubaci jedan drugi sastojak .......skroz mali neprimjetni ona automaski gubi svoju originalnost
Pa ja imam jednu ženu i ako bi ih Imao više , kao Poslanik a.s. onda bih i na taj način i moj brak izgubio na originalnosti :lol:
To ti je ujedno i odgovor na običaje i tradiciju [muzikafo1.gif]
TORG je napisao/la: Ja se nadam da ste me razumili jer za ovo ne treba puno da bi smo shvatili
Ja se isto nadam da si i ti mene razumio [icon_wave.gif]
Zadnja izmjena: mrki62, dana/u 08 Jan 2009 17:43, ukupno mijenjano 1 put.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Novotarije u vjeri

#45 Post Postao/la kajs »

TORG je napisao/la:ALLAH je svakom dao razum da razmislja
Obicaji i tradicija se ne smije ubacivati u vjeru
Ako u cistocu i savrsenstvu nase vjere i naseg poslanika ne stoji koristenje tespiha zasto onda mi to koristimo
uzmimo primjer KOKA-KOLA godinama ima isti ukus i svako je poznaje po tome e sad ubaci jedan drugi sastojak .......skroz mali neprimjetni ona automaski gubi svoju originalnost
Ja se nadam da ste me razumili jer za ovo ne treba puno da bi smo shvatili
e jes ga uprska sa ovom kolom skroz

i gde nadje to poredjene da mi je znati, posebno kada je kao jedinstven primerak zidovskog proizvoda ta kola danas i simbol neceg sto treba bojkotovat kada ginu musliman u Palestini.

e uprska ga pravo, lose ti poredjenje skroz.

i brate dragi ako vec spominjes Poslanika, duznost ti je Farz donesi Salavat na njega Allahume sali ala Muhammede ve Ali Muhammed ili kratko Alejhi selam, duznost ti je.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Odgovori