Tumacenje Snova

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Tumacenje Snova

#16 Post Postao/la dadooo_23 »

i da ne zaboravim ekranka. ti izgleda imas dojam da ja imam nesto protiv muslimana ili islama kao vjere. e kad ti imadnes i prijatelja i kolega hrvata i srba,kao sto ja imam u svom zivotu prijatelja i kolega muslimana i srba,ja ti odajem sva priznanja.

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Tumacenje Snova

#17 Post Postao/la ekrankaa »

Plaho pametno nema sta :wink:

s namjerom namjernom nisam citirala hadise da ne ispadne da se copy paste vrsi al na zahtjev evo,iako u sustini znam da ni od toga nema hajra velikoga kod vas [cool.gif]




da li snovi imaju značenje, možemo odgovoriti također hadisima koje je spomenuo imam Buharija u ovom poglavlju, jedan od njih je hadis Ubade ibn Samita, r.a., da je Poslanik kazao: “San mu’mina je četrdeset i šesti dio poslanstva.” Da snovi imaju svoje značenje govori nam i činjenica da je Poslanik običavao nakon obavljenog sabah-namaza kazati ashabima: ‘’Je li neko od vas sanjao nešto?’’ (Buharija) Da snovi nemaju značenje, ne bi Poslanik pitao o njima i tumačio iste. Kur’an je prepun događaja koji potvrđuju da snovi imaju značenja. Sura Jusuf je možda jedan od najboljih dokaza za to, jer san Jusufa, a.s., koji je usnio još kao dječak, obistinio se, također san vladara koji je tada vladao obistinio se onako kako ga je protumačio Jusuf, a.s.

Koliko mjesto u islamu zauzimaju snovi te njihovo tumačenje, govori nam činjenica da skoro pa ne možete naći hadisku zbirku a da u njoj nije jedno veće poglavlje posvećeno snovima i njihovim tumačenjima, te adabima vezanim za snove. Npr. imam Buharija spomenuo je u svom Sahihu u poglavlju o snovima i njihovim tumačenjima šezdeset i pet hadisa, što je sigurno veliki pokazatelj kakvo mjesto u islamu zauzima ta tematika. U jednom od spomenutih hadisa odgovor je na vaše pitanje. Hadis Ebu Seida, r.a., u kojem stoji da je Allahov Poslanik kazao: “Kada neko od vas usnije san koji voli, to je san od Allaha, neka se zahvali Allahu i neka o njemu govori drugima (u rivajetu: “onome koga voli”). Ako usnije nešto drugo, neka zna da je to od šejtana, pa neka zatraži zaštitu kod Allaha i neka o njemu nikome ne govori pa mu neće naštetiti.” (Buharija)




p.s ne zaboravi da ja zivim u hrvatskoj :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Tumacenje Snova

#18 Post Postao/la dadooo_23 »

ekrankaa je napisao/la:Plaho pametno nema sta :wink:

s namjerom namjernom nisam citirala hadise da ne ispadne da se copy paste vrsi al na zahtjev evo,iako u sustini znam da ni od toga nema hajra velikoga kod vas [cool.gif]




da li snovi imaju značenje, možemo odgovoriti također hadisima koje je spomenuo imam Buharija u ovom poglavlju, jedan od njih je hadis Ubade ibn Samita, r.a., da je Poslanik kazao: “San mu’mina je četrdeset i šesti dio poslanstva.” Da snovi imaju svoje značenje govori nam i činjenica da je Poslanik običavao nakon obavljenog sabah-namaza kazati ashabima: ‘’Je li neko od vas sanjao nešto?’’ (Buharija) Da snovi nemaju značenje, ne bi Poslanik pitao o njima i tumačio iste. Kur’an je prepun događaja koji potvrđuju da snovi imaju značenja. Sura Jusuf je možda jedan od najboljih dokaza za to, jer san Jusufa, a.s., koji je usnio još kao dječak, obistinio se, također san vladara koji je tada vladao obistinio se onako kako ga je protumačio Jusuf, a.s.

Koliko mjesto u islamu zauzimaju snovi te njihovo tumačenje, govori nam činjenica da skoro pa ne možete naći hadisku zbirku a da u njoj nije jedno veće poglavlje posvećeno snovima i njihovim tumačenjima, te adabima vezanim za snove. Npr. imam Buharija spomenuo je u svom Sahihu u poglavlju o snovima i njihovim tumačenjima šezdeset i pet hadisa, što je sigurno veliki pokazatelj kakvo mjesto u islamu zauzima ta tematika. U jednom od spomenutih hadisa odgovor je na vaše pitanje. Hadis Ebu Seida, r.a., u kojem stoji da je Allahov Poslanik kazao: “Kada neko od vas usnije san koji voli, to je san od Allaha, neka se zahvali Allahu i neka o njemu govori drugima (u rivajetu: “onome koga voli”). Ako usnije nešto drugo, neka zna da je to od šejtana, pa neka zatraži zaštitu kod Allaha i neka o njemu nikome ne govori pa mu neće naštetiti.” (Buharija)




p.s ne zaboravi da ja zivim u hrvatskoj :wink:
ma nije uopce bitno gdje zivis

slusaj,u islamu povezuju snove sa religijom. u krscanstvu ne,u budizmu ne znam ni ja itd...
ti vjerujes da snovi imaju veze s religijom,i ja to postujem. ja jednostavno ne smatram da snovi imaju ikakve veze s religijom i eto.
mislim da su psihologija i snovi povezani,da se stanje sna da objasniti medicinski... cak je kemija ta u cije podrucje moze spadati stanje sna i reakcije mozga u snu.

ali eto,imamo razlicita uvjerenja,i svatko zivi sa svojim uvjerenjima.

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Tumacenje Snova

#19 Post Postao/la ekrankaa »

ja sam odgovorila na pitanje da li je dozvoljeno tumacenje snova u Islamu [smile.gif]

Smatram da sva dalja diskusija i nema neki smisao [thumbup.gif]


p.s
zamolila bih da privatne stvari ,poput,kad ti budes imala prijatelja..koliko i ja..ne iznosite ,posto ni u to nemate uvid..pa kako mozete da i tvrdite nesto s cim niste upoznati [smile.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Tumacenje Snova

#20 Post Postao/la dadooo_23 »

ekrankaa je napisao/la:ja sam odgovorila na pitanje da li je dozvoljeno tumacenje snova u Islamu [smile.gif]

Smatram da sva dalja diskusija i nema neki smisao [thumbup.gif]


p.s
zamolila bih da privatne stvari ,poput,kad ti budes imala prijatelja..koliko i ja..ne iznosite ,posto ni u to nemate uvid..pa kako mozete da i tvrdite nesto s cim niste upoznati [smile.gif]
u redu. i ja ti samo kazem da praznovjerje i vjera nikako ne bi trebali ici zajedno.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Tumacenje Snova

#21 Post Postao/la beca »

dadooo_23 je napisao/la:
ekrankaa je napisao/la:ja sam odgovorila na pitanje da li je dozvoljeno tumacenje snova u Islamu [smile.gif]

Smatram da sva dalja diskusija i nema neki smisao [thumbup.gif]


p.s
zamolila bih da privatne stvari ,poput,kad ti budes imala prijatelja..koliko i ja..ne iznosite ,posto ni u to nemate uvid..pa kako mozete da i tvrdite nesto s cim niste upoznati [smile.gif]
u redu. i ja ti samo kazem da praznovjerje i vjera nikako ne bi trebali ici zajedno.
pa ne bih ja nazvala to praznovjerjem, u islamu ima toliko situacija i cinjenica koje samo pravi vjernik moze shvatiti, mi koji to povrsinski gledamo ne razumijemo...

uvjerena sam da svako zasto u vezi sa islamom ima svoje zato u casnoj knjizi...

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Tumacenje Snova

#22 Post Postao/la kajs »

Bebana_de je napisao/la:I ja se slazem sa dadoo_23 izjavom,,sta ima jedno sa drugim,,,bas nista,,, [eusa_clap.gif]

snovi se ne kazuju nikome,tako je moja nana govorila pre,

sad ne znam svako zna svoje,,,,,nisam ja ovde da pametujem :)

ÄŒitah ove komentare, a od bebane citirah iz dva razloga, naravno da ovo sto dado prica po obicaju nema veze, jer prica iz nepoznavanja i iz zelje da ne poznaje :wink:

drugo, i ove nase stare nane nisu praznu pricu pricale i svojim uputama nama puno govorile.

Kada, Jusuf Alejhiselam govori svoj san, Jakubu Alejhiselam njegovom ocu, Jakub Alejhiselam mu se obraca ovim rijecima:

"Kada Jusuf reče ocu svome; "O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše",
on reče: "O sinko moj, ne kazuj svoga sna braći svojoj, da ti ne učine kakvu pakost, šejtan je doista čovjeku otvoreni neprijatelj." (Sura Jusuf, 4,5)

Tako da sa znanjem ovih Ajeta Kur'anskih i te kako su nane govorile ispravno.

O hadisima Poslanika Bozijeg Muhammeda Alejhiselam govorila je ekranka to mozete procitati. Zelim jos da kazem da je medju ashabima (prijateljima) Poslanika Bozijeg Muhammeda Alejhiselam Hazreti Ebu Bekr Radiallahu anhu se izdvajao kao osoba koja je imala dar znanja da tumaci snove, i njemu su ostali ashabi pricali svoje snove. Hazreti Ebu Bekra Radiallahu anhu je Hazreti Pejgamber Muhammeda Salallahu alejhi ve Alihi veseleme prozvao, titulisao, imenom "Es-sidik" Iskreni. Tako da je jasno iz ovog recenog da snovi nose svoje zancenje i da treba jako biti obazriv kome se govore.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Tumacenje Snova

#23 Post Postao/la dadooo_23 »

kajs je napisao/la:
Bebana_de je napisao/la:I ja se slazem sa dadoo_23 izjavom,,sta ima jedno sa drugim,,,bas nista,,, [eusa_clap.gif]

snovi se ne kazuju nikome,tako je moja nana govorila pre,

sad ne znam svako zna svoje,,,,,nisam ja ovde da pametujem :)

ÄŒitah ove komentare, a od bebane citirah iz dva razloga, naravno da ovo sto dado prica po obicaju nema veze, jer prica iz nepoznavanja i iz zelje da ne poznaje :wink:
varas se. mene sve zanima [laugh.gif] od politike do sexa

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Tumacenje Snova

#24 Post Postao/la nella26 »

Sigurno da snovi imaju svoje značenje.
Pretežno mami ispričam san pa ona to meni malo protumači, ali znam isto tako kad sanjam jednu prijateljicu, rodicu i tetku da ću se sigurno nasekirati.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori