Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Pravoslavlje

#47 Post Postao/la paparaci »

Bebana_de je napisao/la:
"U islamu, - govori otac Danilo, - se smatra neoprostivim grehom mesati Boga i Njegovu tvorevinu, - a po misljenju islama, hriscanstvo upravo tome uci.


ne samo hriscanstvo.

- Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a krscani kazu: "Mesih je - Allahov sin". To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponasaju rijeci nevjernika prijasnjih, - ubio ih Allah! Kuda se odmecu? -

Kur'an - 9:30

"Citao sam Koran, - prica on. - Drzao sam ga otvorenog na kolenima. Citao sam trecu suru, 45-i ajat, mesto, gde je Arhangel Gavril rekao: "O Marija, Bog ce Ti poslati blagu vest, Svoju Rec. Njegovo Ime ce biti Mesija, Isus, Marijin Sin. On ce biti veliki i u ovom i u buducem svetu. On je jedan od veoma bliskih Bogu".
Da. ajet glasi ovako:

- A kada meleci rekose: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Rijec: ime ce mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, bice vidjen i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;

on ce govoriti ljudima jos u kolijevci, a i kao odrastao, i bice cestit", -

ona rece: "Gospodaru moj, kako cu imati dijete kada me nijedan muskarac nije dodirnuo?" - "Eto tako", - rece -, "Allah stvara sto On hoce. Kada nesto odluci, On samo za to rekne: 'Budi!' - i ono bude."

3:45-47
Koran odbacuje Hrista kao Boga.


istina. u narednih par ajeta tj. poslije ovih gore vec navedenih je rijec o Isa a.s. (Isusu) i njegovim djelima koje ce provesti za svoga zivota. a izmedju ostalog on tj. Isa a.s. (Isus) sljedece izjavljuje:

- Allah je doista i moj i vas Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je pravi put! -

3:51

Bambang, i sam buduci samo napola obracen, je poceo da brani veru u Hrista kao istinitu islamsku veru; to je vera, onih, koji su istinski poslusni Bogu.
ovdje je autor ocito pobrkao loncice. to bi se zvalo nametanje, ali hajd.
Hrist odnosno Isa a.s. je samo poslanik kao i Muhammed a.s. i drugi. temelj islama je vjera u jednog Jedinog Allaha dz.s., a ne obozavanje Njegovih poslanika.

- Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svecenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naredjeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju, - nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju. -

9:31
Otac Danilo je prepricavao taj dijalog:

- Dedice, ti si veoma star. Ako ti kroz neko vreme umres, da li si ubedjen da ces otici na nebo?

- Ne, ja ne znam.

- Zasto?

- To zavisi od mojih dela. To zavisi od ravnoteze tezina casa: ako se pokaze da imam vise dobrih dela, oticicu na nebesa, a ako bude vise losih dela, nacicu se u adu.

- A ti si ubedjen da ce tvoja dobra dela prevagnuti u odnosu na tvoja losa dela?

- Ne znam.

- Znaci, ti se ne pokoravas Bogu. Ti zavisis od samog sebe, od svojih sopstvenih snaga. Sta je to za muslimanstvo?
Dido mu je lijepo odgovorio. kako on moze tako drsko reci da se ne pokorava Bogu, kad to bas cini, sto se da vidjeti iz njegovih odgovora. On(dido) zavisi od Njega(Boga). a to je za "muslimanstvo" skrusenost, poniznost i pokornost prema Allahu dz.s.
Ali dozvoli mi dekice, da ti nesto ispricam. Bog je poslao Svoju Rec, i ti u stvari mozes da poznas Boga samo preko reci.
ne samo preko rijeci, nego i preko djela i raznoraznih dokaza za one koje razuma imaju i zele da shvate. ali o tome na drugoj temi vise....
Znas, da ime proroka Isaije u Koranu oznacava "Duh Boga".
u Bibliji mozda, u Kur'anu ne.
Taj prorok Isaija - nije bio obican covek. Koran kaze da se rodio bez oca, sto znaci - da se rodio Silom Bozijom.
Voljom, ne silom.


jer Gospod uze grehe citavog covecanstva i pod njima umre (potapanje) i ozive (izlazak iz vode).


ovo ne kontam. jel sa Gospodom mislis na Hrista? kako ce on umrijeti ako je sin Boziji?
paparaci: [icon_chuckel.gif]
SAMA TI RECENICA OBJASNJAVA (POTAPANJE) I OZIVE;
znaci nema kraja on zivi dalje,,
znam ja da nema kraja, ali ti meni nisi dala odgovor koji sam trazio. ne shvatam ovu recenicu koju sam podebljao. a ispod nje sam ti napisao sta konkretno ne razumijem.

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#48 Post Postao/la Bebana_de »

ha ha ha ha skoTic sto bre kopiras temu sa PRAVOSLAVLJA
mislis da ces me navuc na tanak led,,ha ha ha
ma neces bre nosim stake necu se okliznit vise nikad,,,
a tebi svaka cast na trudu i radi,,,
sa vremenom ces da naucis da sve to cinis onima koji to nisu vredni i oni koji tvoj trud olako smatraju,,,
uzdravlje,,,, [smile.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#49 Post Postao/la paparaci »

hehehehe. ne kopiram temu Pravoslavlje sejtane, nego sam otvorio ovu da bi mogli ovdje diskutovati slicnosti i razlike i ostalo. tako da se ne kvare teme poput Pravoslavlje i slicne koje cisto samo informisu o istoj. iz tog razloga su zadnji postovi iz Pravoslavlja prebaceni ovdje. ti tamo mozes normalno nastaviti pisati o obicajima i svemu ostalom. a ovdje mi npr. mozes dati odgovore na moja pitanja. rekla si mi da ih imas, a ja jos cekam [eusa_think.gif]

znam sta mislis, ali isplati se trud i radi onih par koje ovo zanima i kojima ce nadam se pomoci.


zivila ti meni [icon_flower.gif]

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#51 Post Postao/la Bebana_de »

paparaci je napisao/la:hehehehe. ne kopiram temu Pravoslavlje sejtane, nego sam otvorio ovu da bi mogli ovdje diskutovati slicnosti i razlike i ostalo. tako da se ne kvare teme poput Pravoslavlje i slicne koje cisto samo informisu o istoj. iz tog razloga su zadnji postovi iz Pravoslavlja prebaceni ovdje. ti tamo mozes normalno nastaviti pisati o obicajima i svemu ostalom. a ovdje mi npr. mozes dati odgovore na moja pitanja. rekla si mi da ih imas, a ja jos cekam [eusa_think.gif]

znam sta mislis, ali isplati se trud i radi onih par koje ovo zanima i kojima ce nadam se pomoci.


zivila ti meni [icon_flower.gif]
fala moj skoTic na zeljama,,
ali ja vise ni becnut necu,jer neko da se isprdava i ponizava moj trud moze da zaborave,,nisam ja moje znanji nasla na ulici no ucila u Manastirima i Parohijama,,
Bila sam radoznala cak sam pozvala jednu staru majku da provjerim svoje znanje,,a ona se nasmesila tada i rekla ,,DETE MOJE STO ME PITAS KAD TI VISE ZNAS OD MENE,,,
ja sam ti rekla mogu ti svaki odgovor da dadnem samo ti znas gde ,,uzmi ili ostavi,,
IZVINI NA OVAKIM RECIMA
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#52 Post Postao/la paparaci »

mali je broj onih koji se sprdaju i vrijedjaju. trebas biti svjesna da ih je mnogo vise koji bi rado vise saznali o tome i kojima ces s tim pomoci [icon_flower.gif]

pa rekao sam ti jucer da hocu odgovore, kad si rekla da si ih spremila. samo si pitala da li da mi ih na pp posaljes ili na temi. ja sam ti rekao na temi, tako da bi svi vidjeli. ali posto ne zelis, onda mozes na pp.

[icon_flower.gif]

Avatar
diisaaa
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2663
Pridružen/a: 28 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Slicnosti i razlike izmedju Islama i Pravoslavlja/Krscanstva

#54 Post Postao/la diisaaa »

papaya je napisao/la:Posto je jedan bog, bas bi trebali vjernici, jer svi vjeruju u jednog boga, da se postuju medjusobno i to maksimalno. Razlika je u nijansama, samo su ljudi slijepi i ne zele to da vide.
bas tako papaya
najljepše mjesto na svijetu...je biti pored tebe

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Pravoslavlje

#55 Post Postao/la im_ex »

paparaci je napisao/la: Hrist odnosno Isa a.s. je samo poslanik kao i Muhammed a.s. i drugi.
temelj islama je vjera u jednog Jedinog Allaha dz.s., a ne obozavanje Njegovih poslanika.
[eusa_clap.gif]

Konacno.
Upravo tu i lezi biit.
Samo, vecina to ili nece ili ne moze shvatiti (povezati).
Povodi se uglavnom od rodjenja utuvljenim u glavu, sto od roditelja, sto od vjerskih ucitelja, a cije poznavanje te materije je islo s koljena na koljeno a poteklo iz pogresno tumacenih prepiski Starog i Novog zavjeta koji je prepiskama (kroz vrijeme) pretrpio dal namjerna il slucajna odstupanja, sto se za Qur'an ne moze reci.

Muslimani Bibliju i vide kao Boziju rijec, ali ... ali, uslijedio je Qur'an kao Zadnja od Bozijih rijeci.
U Bibliji je nagovijesten dolazak zadnjeg Bozijeg poslanika samo, sto se ... rekoh vec.

Ne zelim da budem pogresno shvacena.
Dabome da mi nije namjera nametati svoje misljenje.
Rekoh svoje tek kao i ostali sto rekose i sto ce reci.

Poslanici su bili skromni, humani ... vjerovali u jednog Boga.

Mozda ovaj citat,neke koji Isusa poistovjecuju s Bogom, navede na razmisljanje
Zašto Biblija kaže da je Isus htio da umre na krstu, kada je on krstu govorio: “Bože moj, bože moj! Zašto si me ostavio?”, kako se navodi u jevanđelju po Mateju, 27:46 i Marku, 15:33?

I, da, Mic ... slazem se s tvojom opaskom u vezi sa nepoznavanjem ili nedovoljnim poznavanjem materije
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#56 Post Postao/la Bebana_de »

imexiccccccc [icon_flower.gif] prave reci ,,,
kratko ali jasno,,, [eusa_clap.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#57 Post Postao/la andro »

:arrow: Sjede musliman , pravoslavac i krscanin i raspravljaju o tome koja je vjera prava ,ikakva je razlika i slicnost izmedju njih. Posto se nisu mogli usaglasiti odluce da upitaju BOGA ko je upravu od njih.Tada se u isti glas obratise ; Boze reci nam pravu istinu ? Bog se tada grohotom nasmija i odgovori ; razlike izmedju vas nema , a ono sto vam je zajednicko je to da ste svi glupi . A prava istina se ogleda u tome da se o vjeri i Bogu ne raspravlja vec se samo vjeruje i moli !----------------------------------napisano bez namjere da bilo koga uvrijedim, a ako se neko i kojim slucajem nasao uvrijedjen unaprijed se izvinjavam sto je se prepoznao [evojele9.gif] :!:
slika
slika

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#58 Post Postao/la Bebana_de »

rekoh napisati sto znam,,,

pitao si ko je Otac?

meni su rekli da je Josip (pisani)......
a da je Duh (zarucnicki)......

sad ces opet da poslatavis pitanje sta to znaci,,,, [eusa_think.gif]

to kaze da je samo u Sv.Knjige obiljezeno da je Josip Otac,a usustini je ono kako sam vec rekla na pocetku mog javljanja

Duh Sveti u obliku goluba-simbola cistote, bezezlenosti i svetosti- lebdeo je nad Njim, i cula se gromoglasna rec Vozija:
"Ovo je sin moj ljubljeni, koji je po mojoj volji"

Eto moj skoTic odgovor na tvoje pitanje,,,,, [smile.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#59 Post Postao/la paparaci »

hahahaha. legendo [icon_flower.gif]

to te je cini mi se papaya pitala, a ne ja. moja pitanja su jasna. vezana su za tekst koji si postavila. a i boldirao (podebljao) sam dio o kojem se radi. po drugi put sam ti ih postavio.

pa malo jeste zbunjujuce to, zarucnicnki i pisani?! i ko je Josip? tako vam se Bog zove onda, ako sam dobro skontao, jer ispada da je njegov sin. a Sveti Duh je lebdio nad njim kad se prekrstavao?!

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Slicnosti i razlike između Islama, Pravoslavlja i Krscanstva

#60 Post Postao/la Bebana_de »

paparaci je napisao/la:hahahaha. legendo [icon_flower.gif]

to te je cini mi se papaya pitala, a ne ja. moja pitanja su jasna. vezana su za tekst koji si postavila. a i boldirao (podebljao) sam dio o kojem se radi. po drugi put sam ti ih postavio.

pa malo jeste zbunjujuce to, zarucnicnki i pisani?! i ko je Josip? tako vam se Bog zove onda, ako sam dobro skontao, jer ispada da je njegov sin. a Sveti Duh je lebdio nad njim kad se prekrstavao?!
Pa kazem ti Josip je formalnost za Svjet,pisan u Sv.knjigama,
a Vog (BOg) kao sto rekoh Duh Sveti koji niko nije video,,barem tako istorija kaze,,
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Odgovori