Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#152 Post Postao/la beba80 »

da ja sam da vjerski propisi udju u ustav,kao u Svedskoj sto su usli al niko ne govori o tome il mozda ljudi ne vide

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#153 Post Postao/la nella26 »

Naravno da nisam zato evo kod nas vehabije su vođe naše vjere, zauzeli sve džamije i čak se i teravija klanja po njihovom neka skraćena verzija teravije :lol: pa još da oni donose zakone i mijenjaju ustav natjerali bi nas žene da se pokrivamo, kamenovali ako se uhvatimo za ruku sa muškarcem itd., i tu bi žene najviše ispaštale.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#154 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:da ja sam da vjerski propisi udju u ustav,kao u Svedskoj sto su usli al niko ne govori o tome il mozda ljudi ne vide
De postavi link , da mogu vidjeti i to čudo .
Švedska je država protestanata i inače protestanske skandinavske države nikad nisu imale financijsku krizu i daleko su ispred svih sa demokratijom.
Haj mi objasni gdje je demokratija u kakvoj islamskoj državi , gdje se provode vjerski propisi u Ustavu ,............ možeš li ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#155 Post Postao/la beba80 »

da mogu gdje su najvise zagarantovana ljudska prava ne ubij odrzaji rodjacke veze pomazi drugima daji zekjat pomozi zekjatom odnosno socijalom nego u svedskoj sve su prepisali iz kurana i zato napreduju.Normalno da su ajete pretvorili u zakone al ne gube smisao.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#157 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:da mogu gdje su najvise zagarantovana ljudska prava ne ubij odrzaji rodjacke veze pomazi drugima daji zekjat pomozi zekjatom odnosno socijalom nego u svedskoj sve su prepisali iz kurana i zato napreduju.Normalno da su ajete pretvorili u zakone al ne gube smisao.
To su tvoja nagađanja, a kako i šta piše u njihovom ustavu , to bi trebao iznijeti neke dokaze a ne nagađati ovo ili ono .
Bitno je da je njima u svijesti da ne žele ni u kom slučaju štetiti državi ( neplaćanje dadžbina, poreza ili bilo kakve obaveze državi ).
Yebat ga , sad po tvom ispada da su oni veći vjernici po islamu od samih vehabija :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#158 Post Postao/la beba80 »

vjernici nisu jer ne vjeruju u Alaha i njegova Poslanika s.a.a.w. ali propisa iz vjere su uzeli i vladaju se po njima

Avatar
mensa81
Pocetnik
Postovi: 6
Pridružen/a: 01 Mar 2011 23:40
Lokacija: tuzla

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#159 Post Postao/la mensa81 »

Zaista me interesuje kako ili jos bolje koju vjeru iskoristiti za implementaciju u Ustava u Bosni i Hercegovini....Samo sam uhvatio par postova unazad i .....Stari forumasi koje nebih demantovao al zaista pitanje:koju vjeru ili njen propis bi implementirao u BiH Ustav???Suplje mi neodgovoriti upadicom da sada svako ko smatra se predstavnikom stranke,dali vladajuce ili koje manje levate raju na racun nacionalnih interesa ili vjerskih ideja a svaki je oteo postenim lopovima radno mjesto sa tim da igraju mnogo vece uloge,kockaju se sa zivotima sitne raje...Trebam li spomenuti primjer???Nesumnjivo iza sebe svaki od njih ima podrsku u pozadini vjerske lidere,da nekazem piune njihovih zetvi u krvi i bijedi obicnog covjeka...
Kako nepoprati sve postove te propusti smisao dosada recenog ali mahom mnogi nemaju veze sa temom(nego za off) ipak me interesuje a vjerovatno znate CIJI ili KOJI vjerski propis implementirati u bosni i hercegovini a da pritom neizlevoltirate dusmane ove zemlje i ugasite njezino postojanje u krvi???

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#160 Post Postao/la mrki62 »

mensa81 je napisao/la: Kako nepoprati sve postove te propusti smisao dosada recenog ali mahom mnogi nemaju veze sa temom(nego za off) ipak me interesuje a vjerovatno znate CIJI ili KOJI vjerski propis implementirati u bosni i hercegovini a da pritom neizlevoltirate dusmane ove zemlje i ugasite njezino postojanje u krvi???
Ni jedan vjerski propis nema šta tražiti u Ustavu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
abazaga
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1754
Pridružen/a: 19 Aug 2008 02:00
Lokacija: Vojvodina

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#161 Post Postao/la abazaga »

Ja mislim malo drugacije pogledajmo malo ustav koliko ima slicnosti sa krscanstvom ima dosta samo ga treba dosta analizirat ne mislim da je ustav isti naravno da nije isti sa krsćanskim zakonima ali ima dosta slicnih zakona.
Pa evo ovako ako ima neke drzave koje su kobajagi ustavno uređene i ustavno daju pravo da se vijencaju dvije osobe istog pola to naravno nije vijerski po nijednoj vijeri to je kao demokracija zašto onda ja nemam ustavno pravo da se vijenčam sa dvije žene a recimo imam sve uvijete za višeženstvo. mozda ja ima socijološki problem gde mi je potrebna druga zena bas za rad prve ne samo iz emocijonalnih razloga nego i zbog socijoloških.
Da napomenem da nisam bludnik i razvratnik.
Ako ustav ne priznaje neke vijerske propise onda netreba ni demokracke a ne homosexualci mogu biti vijenčani a musliman koi je emotivno vezan za neku osobu a pritomu je vijerski dozvoljena i socijološki potrebna a moze izdrzavat obe zene, to nemoze bit priznato ustavom.
Mislim da to nije fer.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#162 Post Postao/la mrki62 »

abazaga je napisao/la: Pa evo ovako ako ima neke drzave koje su kobajagi ustavno uređene i ustavno daju pravo da se vijencaju dvije osobe istog pola to naravno nije vijerski po nijednoj vijeri to je kao demokracija zašto onda ja nemam ustavno pravo da se vijenčam sa dvije žene a recimo imam sve uvijete za višeženstvo. mozda ja ima socijološki problem gde mi je potrebna druga zena bas za rad prve ne samo iz emocijonalnih razloga nego i zbog socijoloških.
Čitajući to tvoje pisanje ja dođoh do riječi egoizam a zašto nisi napisao da bi žena imala dva čojka, ha ?
Čuj, ti bi imao dvije žene a zašto te tvoje žene ne bi imale još čojkova, ha ??? Vjerovatno bi se ti složio , jer olako shvataš demokratiju.
To u vezi istospolnih je stvar dogovora i radi se o paru , na način da ni oni nemaju pravo imati više osoba u zajednici.
A to sve svakako nema blage veze niti sa jednom vjerom a fala bogu da je to tako.
Jer , ako uzmemo u obzir da je na svijetu od 10 do 12 % vjernika, pa neće se valjda većina prilagoditi manjini i prihvatiti nekakve vjerske zakone u društvu općenito.
Ne znam koji q u r a c se miješa Ustav sa vjerom ??????
To dvoje je nespojivo kao minus i plus na akumulatoru.
abazaga je napisao/la: Ako ustav ne priznaje neke vijerske propise onda netreba ni demokracke a ne homosexualci mogu biti vijenčani a musliman koi je emotivno vezan za neku osobu a pritomu je vijerski dozvoljena i socijološki potrebna a moze izdrzavat obe zene, to nemoze bit priznato ustavom.
Mislim da to nije fer.
USTAV ne priznaje ništa jer on nije postavljen da bilo šta priznaje, ustav je postavljen da se poštuje i provodi , ustav ne poštuje nikoga, on samo nalaže kako se živjeti u skladu dotične države i tiče se samo te države a vjera je općenita i svačija a dotična država je država samo svojih državljana i ti državljani su dužni poštivati ustav države u kojoj žive.
Da malo bolje razumiješ; državljan BiH , koji se nalazi u Dojče ne mora poštivati ustav BiH već ustav Dojče.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
abazaga
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1754
Pridružen/a: 19 Aug 2008 02:00
Lokacija: Vojvodina

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#163 Post Postao/la abazaga »

Ovako druže Mrki prvo da ti se zahvalim što si mi odgovorijo na komentar jer ovaj forum nebi bio interesantan kada bi svi bili istomišljenici.
Kada bi me upoznao lično vidijo bi da u meni nema puno egoizma no možda si ti to tako shvatijo i to je tvoje pravo koje ja poštujem.

Smatram da jako površno čitaš moje postove kao da imaš amove na glavi iništa drugo nevidiš osim sebe. Kada sam sebe naveo kao primjer u višeženstvu jasno sam napisao razlog izvoli ponovo pročitaj ali bez amova na glavi.

" mozda ja ima socijološki problem gde mi je potrebna druga zena bas za rad prve ne samo iz emocijonalnih razloga nego i zbog socijoloških."

Dali si ikada razmišljao šta ostaje ugroženo poslije rata i sam si svijedok EX-YU prostora. Ostaju žene i dijeca siročad.
Dali ti je poznat podatak nataliteta u svijetu u odnosu muško-žensko dali si razmišljao šta bi to bilo korisno za jedno demokracko društvo kada bi se uvjelo višeženstvo očigledno nisi. A to je:
Nebi bilo prostitucije
Nebi bilo udovica sa siročadima primoranih na svakakve poslove.
Smanjila bi se trgovina belim robljem.
Nebi bilo samohranih majki.
Sve ono što pogađa moderno današnje demokracko društvo to bi se svelo na minimum.
E to je socijološki razlog uvođenja verskog prava u ustav.
A što se tiče toga da zena ima više supružnika ja lično nebih imao ništa protiv ali tu ima mrki jedan mali problem zbog čega imam protiv toga, a to je prosto bijološki razlog.
Kada žena u jednom sexualnom odnosu proizvede toliko jajnih ćelija koliko muškarac spermatozoida e onda moze i zena imati više muževa. a pošto je žena od Boga stvorena takva kakva jeste to znači da je stvorena baš tako da ih muškarac ima nekoliko jer nije poenta u egoizmu i u muškom zadovoljstvu nego u natalitetu dragi moj u natalitetu.
Pošto je jasno da na svijetu svakih 50 godina negdije se ratuje onda se te žene moraju obezbijedit i nać sebi svoje muzeve jer ih ima mnogo više, to je Božija volja dragi moj prijatelju i on to i dokazuje.
Kao što i sam znaš da je Islam vijera ravnoteže na zemlji to znači da je višeženstvo zapravo taj balans ili ta ravnoteža na zemlji.
Ali ne! I pored ovih sozijoloških i bijoloških cinjenica čovijek misli da je pametniji kao da je on svijet stvorijo pa gradi svoj život na tamo nekoj demokratiji i negovom ustavu. Neka radi svaka drzava šta hoće ali musliman bi svugdije ma koliko ih bilo trebalo imati svoja prava po ustavu u koje je uveden islamki ili barem nekoliko islamskih zakona.
Toliko od mene nadam se da sam bijo jasan.
I još nešto Mrki pošto tebi čovjek treba sve detaljno objasnit ovo sam ti napisao samo kao svoje mišljenje koje ima svoje dobre strane i dokazane činjenicama nisam ni u jednom trenutku imao namjeru da dobijem dijalog nad tobom niti da te ubijedim u nešto samo da objasnim svoje mišljenje a što se tiče riječenice "Amovi na glavi" to sam napisao Metaforično a ne lično tako i to da znaš.
I još nešto nemoj toliko da psuješ nepriliči to ni tinejzđeru a kamoli čovjeku u zrelim godinama i intelektualcu kao što si ti.
Toliko od mene Mrki pozdravljam te.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#164 Post Postao/la mrki62 »

I još nešto nemoj toliko da psuješ nepriliči to ni tinejzđeru a kamoli čovjeku u zrelim godinama i intelektualcu kao što si ti.
Toliko od mene Mrki pozdravljam te.
Gdje to ja psujem ?

Dalje, u svakom ustavu , bilo koje države se izričito spominje riječ diskriminacija i to tvoje izgovaranje i objašnjenje da mi kao muškarci trebali imati više žena a žene kao da ne bi trebale imati više muževa, e to ne može tako u civilizovanom društvu.
Jedno je poimanje vjere a drugo je civilni zakon iliti ustav neke države, koji ne kopira diskriminacijske propise ni po spolu , ni po boji kože ni po vjeri i sl.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
abazaga
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1754
Pridružen/a: 19 Aug 2008 02:00
Lokacija: Vojvodina

Re: Jeste li za to da vjerski propisi budu dio Ustava?

#165 Post Postao/la abazaga »

koliko ja znam u zakonu ustava kaznjivo je i sncijonasana su dijela ako se ubije, ukrade, lazno svijedoci pa koliko znam to su vijerski zakoni zabrane koi su stariji od ustava sto znaci da u ustavu ima vijerskih zakona samo treba ustav jos dopunjavati.
Sledi samoga sebe i sopstveni instinkt

Odgovori