Ocuvanje identiteta

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Ocuvanje identiteta

#1 Post Postao/la im_ex »

Ne mogoh bolje nasloviti temu, obzirom da ju zamisljam sarolikom:
- zadatak joj je ukazati na vaznost pri odabiru lijepog imena djetetu a s osvrtom na tradicionalna muslimanska imena (ciji prevod, ako se radi o arapskom imenu oznacava lijepo)
- osvrnuti se na postepeno ali osjetno iscezavanje tzv starobosanskih muslimanskih imena, odnosno zaloziti se (ili mozda ne, ah) na ocuvanju istih,
- opravdati " neprikladno" nadijevanje zbog roditeljske neupucenosti, ocutati ili ukazati na omasku
- opravdati imena nastala pomodarstvom, ili skrivanje pod multi-kulti (da se ne zna ko je ko) ili ne
i ... i ... i ...

Vjerujem da ste mnogi zapazili da iscezavaju imena nasih deda, nana, pa polagano i oceva i majki nam - ko smo to mi ako nam ne valjaju neka od lijepih muslimanskih imena na koja smo naviknuti od davnina (Salih,Dzemil,Jusuf,Adem, Omer [Happy.gif] [icon_flower.gif], Latif,Husein, Hasan, Advija, Senija, Hasija, Namira, Nusreta, Dzemila, Fazila ... dodaj koje, sjetis li se!) a nadijevamo tzv medjunarodna imena ili, da zlo bude gore, i izmisljamo nova, ne birajuci nacin kako, sta, samo da je neobicno, da zvuci orjentalno, da je "k'o ni u kog'", a cesto u ubjedjenju da su to muslimanska imena, a ono, u prevodu, alaselamet, zna biti ne d'o Bog nikome, ili zna biti nista, samo, eto, znamo da nam lijepo zvuci (Damir, Elvir, Melisa, Goran, Nadan, Istok, Zapad, Sandokan, Mirela ...)

Mnogim roditeljima muslimanima, iz neupucenosti se desilo da su omasili u odabiru imena.
Stoga, uz najbolju namjeru buducih roditelja zelim da ukazem na oprez pri odabiru lijepog imena; da se ne desi da se kasnije stide pred sopstvenom djecom koja su ogorcena roditeljskom neupucenoscu, tvrdoglavoscu, prodanoscu, zavedenoscu,gluposcu cak, primorana nositi imena koja nose, ili, cak, mijenjati ih.

Dabome da nam je cilj da nam djeca budu zdrave, karakterne, postene, primjerne osobe, da znaju za SVOJE, da postuju razlicitost, bez sumnje.
Ne zelim da me se pogresno razumije, ni sama nisam bila dovoljno upucena, nisam ni sada, bas - je li dovoljno sto priznam neznanje i ukazem djetetu u cemu je to omaska, otkuda to da omasih, zbog cega ukazujem na pogresku, jel il nije vazno. Neko ce reci nije .... ja pak mislim da jest

Temu nazvah kako nazvah, ocuvanje identiteta, uopce joj je zadatak.
No, bice mi drago ako na istoj ucesce uzmu i forumasi nemuslimani, da cujemo nesto i o ocuvanju njihovog identiteta, da uzajamno komentarisemo, jednostavno.
Polemika oko negiranja postojanja bosanskih muslimanskih imena bila bi cista provokacija i uvreda, znam ja da su vecina nasih imena arapska imena a zna se i zasto su nasa iako arapska.

Covjek se uci dok je ziv, pa mozda i odavdje kane koja pametna rijec - i sama sam radoznala da cujem upucenije potom.

Molim da me se postedi ofucanih prepucavanja!
Zadnja izmjena: im_ex, dana/u 07 Jul 2010 22:52, ukupno mijenjano 1 put.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#3 Post Postao/la nella26 »

Lijepo je kada se djeci daju muslimanska imena ali malo modernija sad nadjeti bebi ime Selameta ne ide ali se ne slažem sa izmišljanjem imena.
Danas je trend izmisliti ime da bi bilo moderno a nigdje veze.
Čudno ime koje sam čula Nura Kulsum.Ok Nura starinsko ime ali ovaj dodatak tj.drugo ime Kulsum bezveze.Ne znam za mene je glupo to neko izmišljanje.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#6 Post Postao/la Bebana_de »

Cini mi se imexic da povod ove teme,sam ja ,,,,mozda si mislila na mene kad sam napisala da imam zelju da mi se sin zove Ljiljan, [inlove.gif] ,,,,, ali i ako nije razlog tome,,
super si temu otvorila [thumbup.gif]
drugom prilikom se vracam da dodam komentar ovo je bilo samo u prolazu,, [icon_flower.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#7 Post Postao/la nella26 »

pa vjerovatno da Kulsum ima neko značenje ali mi je to stavrno bezveze ja nikada zato nisam čula.To mi djeluje kao pretjerivanje isto sam čula za ime Fatiha [eusa_think.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#9 Post Postao/la im_ex »

vidovita_dzemila je napisao/la:
po mom mišljenju mislim da nema ništa loše u "modernijim" imenima kao što su emina, amina, haris, bakir, elma, rijad i šta ja znam jer su i ona muslimanska i puno su ljepša od
jusufa, mustafe, bećira, halime, džemile
[Happy.gif]
[Happy.gif]

pa jesu, ono, zaista ne mogu reci da nisu :lol:

Ali, Emina, Amina su stara imena, da .. ona sto bolje zvuce [Happy.gif]
Moguce da mnogi ne znaju - ako je neko Fata, ne mora da znaci da je Fatima [icon_flower.gif]

sta je s novoizmisljenim imenima, ah, daj (:

U mom rodnom naselju, od muslimanskih porodica, samo jedna je praktikovala koristenje rijeci tata ( sin mjesanac, mame bosanke i oca Kosovara_albanac, tako je naredio svojoj djeci [Happy.gif] ), sve ostalo su ili babo ili babuka (ja i moja seka ovo drugo hehee, nesto je modernije zvucalo ), a babo je bilo vecinski ... i sad djeca naseg dragog Mange zovu tata, a ostali vecinom babo .... a zadrzalo se i babuka, ah, pa ev mene zive ... a moji zovu babo [Happy.gif] [inlove.gif]


@Bebana

Ama, jok, Bebana ... mada, citajuci danas satima na ovu temu, sjetila sam se te tvoje zelje jer naidjoh na pominjanje imena Ljiljan, ustvari, necijeg predloga za jedno od lijepih imena, al, ono, znas, nije zamisljeno da bi bilo vjersi opredijeljeno ... dakle, neutralno ... predjes li u ateiste, kojim slucajem (ma neces, znam, al, docaravam tek), Ljiljan - bosansko ime :D pa eto.

Dakle, na otvaranje teme me ponukala spoznaja da nestaju nama znana muslimanska imena ... pa, onda gledah da u jednoj temi spojim svasta nesta a u vezi s ocuvanjem identiteta, sto mislim da je dobar potez.

hvala puno na pohvali za temu - nadam se da ce tema naici na pozeljan odjek i imati efekta [icon_flower.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#11 Post Postao/la im_ex »

Istina, tresu nas razne promjene, no ipak, eto, kad je rijec o narodnoj nosnji, tradiciju gledamo da odrzimo ma na koji nacin ... npr, dimije je rijetkost vidjeti na zenama periferijskih naselja a da ne pricam u gradovima; nose se jos po selima, no, ipak, i da ih je moguce vidjeti samo putem tv-a (folklor), zna se da je to muslimanska nosnja. Salvare se vec ne nose, kolko znam (sjecam se dede mi, babukinog mi babe ... smijem se a nije za smijeha [Happy.gif] - ne valja rahmet pridavati nocu [cool.gif] - sjecam ga se i po salvarama i stofanim hlachama - ah, pa ona ahmedija, kako ga je samo velicala u mojim ocima ... ipak, pricajmo, prenosimo djeci to nesto nase sto je, ne dajmo da nestanu tragovi ako je vec van upotrebe.
Nije sto sam muslimanka, ali, meni nema draz ako se Shota, npr, igra u suknjama ili haljinama ... kad satenske dimijice zadrhte, ma, ljepota, vala [inlove.gif]


Da, nama muslimanima nije preporucljivo djeci davati nadimke i nadimcima im se obracati, lijepo ime ne treba nadimak. (a gle, ko se na to osvrce, hmm)
Drugo je tepanje, od milja, ali, djecu oslovljavati pogrdnim epitetima, razocarenjem, u huji, uhh - neka nas je sram :oops: (:
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#12 Post Postao/la Bebana_de »

"Ama, jok, Bebana ... mada, citajuci danas satima na ovu temu, sjetila sam se te tvoje zelje" [Happy.gif] mnogo mi se dopada ova recenica ,,, [inlove.gif]

sve rece u jednom dahu,,, [thumbup.gif] Ama jok,,, [Happy.gif] ljObnem

Da se vratim na temu

Meni je Kuma ime dala..cccc
Moja Mati je danima plakala i govorila sto da mi deca imaju tako slicna imena,,
Ali nekad davno se je Kumstvo mnogo postovalo,,Kumovi su bili veci od rodjenog brata ili sestre,,znaci sto oni kazu to je Amin
Tako da ja nisam dobila ime Dragana nego Gordana na veliku zalost,,ja moje ime bas ne smekam vrlo je stario i retko,,
Al`eto sta mogu moram ga nosit dok ne umrem,radi reda i tradicije....
Kao sto mi je vec uocljivo i vidljivo da ja mojoj deci necu ´moci dati ime koje ja zelim,ali sta mogu
Moram da se pomirim sa tim na vreme jeR cu znam patit kao i moja Mati
To ime Ljiljan ufff nesto posebno,,Carsko ne znam zasto ali ga obozavam,kao i zensko ime Milica ne zbog nase Carice nego mozda sto je vrlo slicno ime moje Majke ne znam kao mala sam govorila da mi je to zelja da mi se cerka tako zove,,
To mozda jos dode u predlog ali Ljiljan znam Nikad,,o tome ne zelim ni da komentarisem jeR sam odma tuzna ,, [huh.gif]
Ja volim stara imena
Ali ova nova ufff ubi - boze strasno,,nema sta nece poceti da izmisljaju,,
al eto sve se menja ,,,sta da jos kazem u ove sitne sate,,, [icon_flower.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#13 Post Postao/la im_ex »

Bebana_de je napisao/la:"Ama, jok, Bebana ... mada, citajuci danas satima na ovu temu, sjetila sam se te tvoje zelje" [Happy.gif] mnogo mi se dopada ova recenica ,,, [inlove.gif]
[inlove.gif] thx, Bebo [icon_flower.gif]

papaya i Bebana) Biljana, komsinica i skolska mi drugarica; Gordana, komsinica, starija i od moje sestre ... zazivjese mi uspomene na davnu proslost.
Mozemo mi pricati sta hocemo, i pametovati, kako neki imaju obicaj reci, svejedno, mi, u BiH odrastasmo u sredinama vjerske raznolikosti i, licno mogu reci da se ta razlicitost znala, ulivena je bila, ali, rijetko su biljezene negativnosti tih nama razlicitih vjeroispovijesti, skoro pa zanemarujuce.
Jedva da se sjecam vremena kad su djevojke s Jehaka (posve malo srpsko naselje na jednom uzvisenju a u sklopu mog naselja) dolazile kod nas kad se odrzavao festival narodne muzike Ilidza (eto, i opet je zazivljen :) ), dodju te djevojke koje su tako volile moju mamu, uh [inlove.gif] , dodje Koosa, Gordana, Sofija (Biljina starija sestra, a Bilja nije jer je jos mala [Happy.gif], ne hoda s djevojkama), Nevenka, Spomenka (mislila sam da im se necu svima sjetiti imena) i kao da sad gledam Koosu, svaki put kad dodje:" Ma, Advija, daj mi kakve dimije, da znam da se opustam i uzivam!" ... mama se nasmije i da joj neke od onih s ljepsim dezenom, svilenkaste, novije ... niti Koosu gledaju mrko poprijeko njene rodice niti se mi iscudjavamo sto ona ima eto zelju u dimijama da je pa bar dok je Ilidza.
A, pogledajmo stvarnosti u oci sta imamo danas, sta nam napravise nevjernici.
Trebace vremena da se dodje na neku podnosljivost.


eh, a znate li kako se zove Dado Topic (hrvatski pjevac) ?
Ne znate, mozda

















Adolf [oha.gif]

Eto, pa reci da ne navodi na razmisljanje ... ehh
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#14 Post Postao/la beca »

Slažem se sa prethodno rečenim, tj. uvodom, ali za moj pojam je najžalosniji period bio u vrijeme sapunice "Esmeralda"...najfrekventnije žensko ime koje se nadijevalo, upravo je bilo to...ne tnam to je meni malo bezveze...

Ili, ono, moderno ime Sara, hajmo svi sad dati curicama ime Sara...nigdje veze...

Prekjučer je moja rodica dala sinu ime Rijad....pa eto, nije loše....

Moji će se ako Bog da zvati Hamza i Damir, prvo je starinsko, ali mi je pravo lijepo, a Damir je modernije, također, jedno od ljepših imena, mogu zamisliti reakciju svojih nana na ovo Damir, ali hajde, ne razumiju one to džaba je... a za ime kćerke ću još vidjeti... :D

I šta mi se još ne sviđa, a postoji i ta tema, "orginalnost" roditelja Elma, Selma, Belma.....

Odgovori