Ocuvanje identiteta

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#16 Post Postao/la im_ex »

Zahvaljujem na odzivu vama koji se oglasiste ... pozdrav svima

Kao sto rekoh u prvom postu, tema je zamisljena saroliko, sto ujedno opravdava mene kao Autorku iste ako u opisu teme ne stoji sve "nacrtano", odnosno, sto me, moguce, neki pogresno razumiju, neki povrsno, neki opet posve dobro.
rekoh:
Ne mogoh bolje nasloviti temu, obzirom da ju zamisljam sarolikom:
- zadatak joj je ukazati na vaznost pri odabiru lijepog imena djetetu a s osvrtom na tradicionalna muslimanska imena ciji prevod, ako se radi o arapskom imenu oznacava lijepo
Ne konkretizovah da se radi o islamskim imenima, mozda cak i namjerno, no, pominjanjem prevoda s arapskog jezika, podrazumijeva se da je akcenat na nadijevanje muslimanskih imena a s osvrtom na islamsko poimanje;
jeste akcenat, no, da se ne svodi iskljucivo na to, rekoh kako rekoh, da komentarisemo uopce. Svi. Da se ne nadje uvrijedjen i zapostavljen niko i s jedne strane. Znamo da postoje lijepa i ruzna imena ... smijesna, izmisljana bez ikakva osnova, prekrajana od postojecih imena, po svom, samo nek nije kako je kod vecine ... itsl.

@kristalina
Ne cudi mene ni malo tvoj stav koji je susta suprotnost od mog. Respekt.
Sit se gladnu ne razumije, cula si tu izreku, vjerujem. Pitaces se cemu pominjanje iste, mozda.
Pa, vidis, kristalina, da si ti kojim slucajem Bosanka, a Muslimanka, i volis svoju domovinu jer je to jedina tvoja domovina, najdraza ti, tu su tvoji korijeni, tvoja kuca, sve tvoje sveto, a znas to sto zna cijeli svijet, znas da je ta zemlja uvijek odisala bogatsvom razlicitosti religija, da tvoja domovina nije nikad tezila da otme tudje sto je, da je od davnina meta susjednih drzava koje bi da "zagrle" bih katolike kao svoje samo zbog zudnje bolesnih umova koji bi ocijepili Komad BiH i nazvali ga svojim, time postavsi Veci, teritorijalno, a uz to ide i lijecenje komplexa (ne)moc. A ovako, katolik iz BiH je u Hrvatskoj Bosanac, zalud ono bosanski HRVATI ... isto se odnosi i na Srbiju - bosanski SRBI nisu Srbijanci vec bosanci ortodoxne vjeroispovijesti - da se guse od muke, srbi iz RS su Bosanci.
Nervira me sto se svako malo, kao namjerno, gubi iz vida to poimanje, odnosno, sto pred bosanskom sudbinom zazmire te dvije susjedne zemlje i opice po svom, pa i sada kad je moguce vidjeti svo zlo koje nam cinise a sto se medijski zataskavalo, lagalo, dezinformisalo u vrijeme rata.

kazes:
" Nisam patriota , niti rob društva u kojem živim ..."
Ja, vidis, jesam. I patriota i rob drustva u kojem zivim.
Osvrni se samo na imena ubijenih neduznih civila '92. - '95, ljudski se osvrni, bez ikakvih tenzija, i bice ti jasnije zasto kazem da se treba zaloziti na ocuvanju identiteta i kroz nadijevanje imena, a s osvrtom na vjersku pripadnost a ne prepustiti se pocesto naivnoj, drskoj, prepametnoj teznji za neobicnim.
-----------------------------------------------------------------------------------

Muslimani su prepoznatljivi po svojim tradicionalnim imenima, nebitno jesu li ona arapskog, turskog, persijskog ili bosanskog porijekla - jel tako - tako je.
Ili jos jasnije
mozete li zamisliti da katolik ili ortodox svom djetetu nadjene Hamza (ar. lav), Edin (ar. vjera, autoritet), Fadil (ar.odlucan, zasluzan), Medina ... a bosnjaci nadijevaju Damir, Elvir, Indira, Sabina ( [Happy.gif] [icon_flower.gif] ) ... kad bi se masovno krenulo ka "pomodarstvu", zamislite tek kakva imena ce davati Damirova, Elvirova ... djeca svojoj djeci pa ona onda svojoj ... odvede to u nestanak identiteta.

@beca

Ma znam da Damir bas bas lijepo zvuci, ali to nije bosnjacko ime pa ti frcala od muke, taman [Happy.gif]. Neka su ti sretna i pametna, kad ih zaimas, a, naumi li tvoj Damir postati hafiz, morace ime da mijenja, pa ti sad vidi sta ces :)
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#19 Post Postao/la mrki62 »

I ne mislim da bih odabirom imena svoga djeteta mnogo doprinjela očuvanju identiteta svoje zemlje ...
Dijelim mišljenje [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#21 Post Postao/la nnejra »

Moj stav je da treba čuvati svoj identitet i svoju tradiciju. Ima jako puno lijepih imena , tako da svako može odabrati prema svom ukusu, a da su pri tome i u skladu sa vjerom. Ako budem imala djecu imam namjeru da im dam muslimanska imena.Moderna i lijepa u duhu vremena kojeg živimo.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#23 Post Postao/la sabinax »

mrki62 je napisao/la:
I ne mislim da bih odabirom imena svoga djeteta mnogo doprinjela očuvanju identiteta svoje zemlje ...
Dijelim mišljenje [muzikafo1.gif]
slazem se s kristalinom i mrkijem
smatram da davanje djetetu imena samo iz neke tradicije i stoga jer su ga nosile nase bake ili djedovi a ne da mislimo na to kako ce se dijete u danasnjem svijetu nositi s tim imenom je vrlo sebicno. Mislim da dijete svojim prezimenom vec nosi neku tradiciju i mjesto od kuda potjece a sada da ga okitim i starinskim imenima mislim da nije u redu kao ni davati djetetu pretjerano neobicna i modernisticka imena koja nam se u tom trenu sviđaju...
Treba biti umjeren i nekako uzet u obzir kako ce to ime djetetu stajati cijeli zivot i da ga se ne srami ili da ga ne izdvaja previse iz sredine u kojoj trenutno zivi a ne potjece...
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#24 Post Postao/la mrki62 »

Bem ti tradiciju , prkos i inat ,.......... u ovo vrijeme je nepoželjno djetetu dati ime ; Alija, Slobodan , Franjo ,............ pa čak i Muhamed .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#26 Post Postao/la andro »

Hmmmmmmm [eusa_think.gif] sta li je samnom , pa kako ja zivim tolike godine sa ovim imenom , ciji ja identitet cuvam , [eusa_wall.gif] .

Očuvanje indentiteta je dugotrajan i stalan proces.
On počinje od malih nogu, on je tradicionalan, ali bogami i urođen. Isto kao kad praviš kuću,
potreban ti je dobar temelj da bi se ta kuča izgradila, očuvala i prepoznala. Tako ti je i sa
indentitetom.
Svako živo biće se radja kao bijeli, čist pergament, pa tako i naša djeca. Šta mi budemo pisali po
takvom pergamentu, takva če nam i djeca biti.
slika
slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#27 Post Postao/la im_ex »

Mic_Sokoli je napisao/la:
Ma znam da Damir bas bas lijepo zvuci, ali to nije bosnjacko ime pa ti frcala od muke, taman . Neka su ti sretna i pametna, kad ih zaimas, a, naumi li tvoj Damir postati hafiz, morace ime da mijenja, pa ti sad vidi sta ces
Kako nije Bosnjacko?

Super tema IM_ex. [icon_flower.gif] [wink.gif]
A da ja okrenem - kako jest Bosnjacko?

Evo kako bi islo moje obrazlozenje -
Bosnjaci = mjesavina islamskih i slavenskih uticaja/podrazumijeva se uticaj Ilira. Najcesca od zadrzanih slavenskih imena su Zlatko,Zlatan,Biserka,Damir.

pogledaj:
damir


je skraćenica ili reducirano starije muško ime. opstalo je kao samostojno i jedino u ovakvom obliku se je i zadržalo.
prvobitni oblik imena dajmir, bio je sastavljen od dvije riječi: starijeg oblika glagola daj - dati i klasičnog slavenskog nastavka, imenice mir.

taj stariji glagolski oblik možemo naći u starijoj (istočnoj) slavenskoj mitologiji, u imenu dajboga ili daboga (prema legendama tamanitelja ljudskih duša, pandan kršćanskom luciferu).

damir je slavensko ime i stvarno mu je značenje imena dati mir, mirotvorac.

ako zanemarimo ovo slavensko podrijetlo (oko kojega se većina slaže), damira možemo naći i kao tursko ime. taj damir je sa značenjem ustrajan, uporan, žilav tvrd, nepopustljiv. ženski oblik je identičan našem ženskom imenu damira (samo promijenjen naglasak).

oni koji zastupaju teoriju o turskom podrijetlu imena uporište nalaze u turskom izrazu demir sa značenjem željezo. odatle i naziv demir-kapy (ili damir-kapy) u istambulu - željezna vrata.

al se i sam zalozi saznati vise, pa nam kazi ako naidjes na info koji bi demantovao tu tvrdnju.
Dobro, nisam se dovoljno dobro izrazila, sorri, Mic, odlicna opaska, thx [icon_flower.gif] , jasno je, dakle, da sam mislila reci da Damir nije ime islamskog duha.

thx na pohvali teme [icon_flower.gif]
........................................................................................................

Kao Osnovac, prvacic, prvi put chuh za ime Damir. Sin uciteljice Andze, Hrvatice (da, da, porijeklom iz Hrvatske).
Cesto ime u BiH jeste postalo, i gdje god se vodi ovakva diskusija, ime Damir se nadje medju slavenskim ili hrvatskim imenima, ali, eto, citajmo malo, pricajmo malo, informisimo se malo vise, nije zgoreg ... i, postujmo tudze al ne zaboravimo da nam je prece nase.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#28 Post Postao/la im_ex »

pozdrav, kristalina
zahvaljujem, prije svega.
Raduje me da si se ponovo oglasila, zaista.

Probacu ovako. Nemoguce je povuci paralelu izmedju BiH I Hrvatske po tom pitanju. Pomenuvsi Hrvatsku, iz prve asocira na hrvate/katolicansvo.
Kako stvari stoje u BiH?
Bilo je da Bosance cine Muslimani, Srbi i Katolici. Smijesno zvuci kad se kaze bilo je, jer, isto je i danas, ali, eto, nametnuta nam je promjena da "preko noci" Muslimani postanu Bosnjaci. Pa se na tu temu moze neiscrpno komentarisati pa i dobro posvadjati, pa se toliko umoriti od iste da ti i ono sto ti je bilo posve jasno, odjednom postane skroz nejasno. haos.
Te se cuje da su Bosnjaci "teski muslimani", za koje se pripisuje primitivizam i terorizam, a sto uopce nema logicku podlogu, te se cuje da Bosnjaci ne mogu biti samo muslimani, ako se gleda na istoriju Bosne i Hercegovine, nezaobilazno je tad pominjanje kralja Tvrtka, bitnost Kotromanica, loza koja je ponos bosanske istorije, cije tragove imamo kao dokaz bitisanja, a da pri tom niko ne vodi racuna da tadasnje Katolicanstvo nije ni slicno danasnjem ... pa se onda namece da su muslimani izmisljena vjera, prodane duse, da su bez vjere, odnosno da, osvrtom na doba Kraljevine mora da su katolici koji ce u Osmanlijskom carstvu izatrke poletiti da postanu muslimani, da prime Islam (sto nema logike, znajuci da su Osmanlije ukazivale na postivanje katolicanstva), tad onda puca ona otrcana da su muslimani Turci a, veoma malo njih zna da se za bosanske muslimane znalo puno prije, ne idu oni jos dublje u istoriju ... ne bi oni da Ilire dovode u vezu s vaznom ulogom na Balkanu, gube se, ode se predaleko.
Dakle, istorija se poigrala Bosnom.
Nemoguce je ne osvrtati se na otezano odrzavanje muslimana kroz tako burnu istoriju, svako malo kao da se moramo boriti da dokazujemo postojanje muslimanske vjere dok se o preobrazbama srba i katolika iz tih vremena ne govori skoro nikako, a bilo ih je.
Period '92 - '95 je itekako bitan period gdje bi bilo krajnje bezobrazno zanemariti kako zrtve iz redova ARBiH, tako i neduzne poginule, invalide, i ucvijeljene a od strane neprijatelja koji se i dan danas busaju u prsa pozivajuci se na srboljublje a ustvari su bruka ortodoksne vjere, dok su bosanski katolici ipak nesto "mirniji".
Znam da ces me i ovaj put respektovati, vjeruj, kristalina, tudzi hljeb mi nikako nije kao moj, bosanski.
Navodis raznolikost svoje sire obitelji
kristalina je napisao/la: Razumijem sve što si napisala o Bosni , jasne su mi nedaće i nesreće i tužne sudbine ... Jasne su mi , jer u mojoj široj obitelji postoji i Slobodan i Vukosava i Muhamed i Azra i Sejfudin i Miroslav i Ivan ... i Damir ...
Ajd ja cu ovako, bliznju-
Nedzad & Bosiljka, djeca im Sanel i Sanela, Sanel vec ima vezu, djevojka Sabina, bosanska katolkinja,
evo jos Jasmina i Haris, sestra i brat.
Ma da, jasno je ... vjerujem.
kristalina je napisao/la: I ne mislim da bih odabirom imena svoga djeteta mnogo doprinjela očuvanju identiteta svoje zemlje ...
Ti ne.
Ja mislim. I ocuvanja identiteta zemlje i ocuvanja opstanka muslimana u njoj slika

Sto li se smijesim pri pomisli da bi Damir mogao biti Muhamedov i Azrin.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#29 Post Postao/la srebrni »

samo bih se potpisao na rijeci koje je iznijela IM-ex.......

moja malenkost srebrni
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#30 Post Postao/la sabinax »

a sad opet da se osvrnem a sta ako u sebi nosimo dva identiteta i hrvatski i bosnjacki....cije bih ime trebala dositi da zadovoljim tradiciju...da od dva imena spoje jedno pa da opet djete ispadne cirkus Alma-Marija bilo bi super zar ne Im_ex [Happy.gif]
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori