Znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#166 Post Postao/la beca »

beba80 je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:ja sam pitala, pa mi je paparaci odgovorio, a ne mogu da razmišljam beba o tim stvarima trenutno, i neka te ne čudi što nema pitanja, jer ovo je mjesto na koje ljudi dođu da se opuste, zezaju i ne zamaraju se pitanjima velikim i odgovorima
e da znas kako je lijepo kad sebe nadjes pa dusu pocnes hraniti a ona puna kao da je sve na svijetu tvoje al da se Gospodar smiluje
lijepo je i ovako...dovoljno je duša rahat što živim svoj život za sebe nikome ne želim zlo, nikoga ne diram i niko me ne dira....ne klanjam, ali vjerujem u Allaha i nemam potrebu osjećati se kao da je sve na svijetu moje....moje je ono što volim i to mi je dovoljno...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#168 Post Postao/la paparaci »

za prvo ne znam. za drugo i trece sam prilicno siguran da je tako. a za zadnje 100% da je tako. sve navedeno osim ovog prvog znam da pise u Kur'anu, ali sad nisam u stanju da potrazim odgovarajuce ajete.

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#169 Post Postao/la beba80 »

beca_jovi je napisao/la:
beba80 je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:ja sam pitala, pa mi je paparaci odgovorio, a ne mogu da razmišljam beba o tim stvarima trenutno, i neka te ne čudi što nema pitanja, jer ovo je mjesto na koje ljudi dođu da se opuste, zezaju i ne zamaraju se pitanjima velikim i odgovorima
e da znas kako je lijepo kad sebe nadjes pa dusu pocnes hraniti a ona puna kao da je sve na svijetu tvoje al da se Gospodar smiluje
lijepo je i ovako...dovoljno je duša rahat što živim svoj život za sebe nikome ne želim zlo, nikoga ne diram i niko me ne dira....ne klanjam, ali vjerujem u Allaha i nemam potrebu osjećati se kao da je sve na svijetu moje....moje je ono što volim i to mi je dovoljno...
beca bas mi je drago sto ti je lijepo al hocu da razmislis o ovome zrak koji disemo jedan je primjer.Kad ti pozajmis pare u nekog jel posteno i jesil duzna da ih vratis?
E gledaj sad ovo ti i ja disemo kiseonik koji je u vlasnistvu Gospodara zar ne treba da se mi Njemu molimo za to sto nam je na blagodat dao zrak vodu hranu,pamet ljepotu itd.A tim nas je samo zaduzio.Kaze u Kuran namaz je svjetlo puta .Znaci ako na jednom mjestu duzine 5000 metara primjer nemamo svjetlo mrak je a imamo negdje hranu a mi gladni kako ce mo tu hranu naci bez svjetla .Razmisljaj ?

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#174 Post Postao/la beba80 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
a šta ako žena poželi da se razvede a muž neće. može li?
Naravno da i zena ima pravo da trazi razvod
Vidovita molim te treba da znas islam nije onakav kakav ga danas vecina prestavlja,naime zena i muskarac su isto osim sto je Gospodar dao muskarcu jedan stepen vise a zenama olaksicu za dženet,al zene nece to da koriste zena ima ovo i postigla je dženet slusaj da je pokorna Gospodaru i Poslaniku s.a.a.w. muzu ako joj naredjuje u skladu Gospodarevih naredbi ,klanja,posti i bude pokrivena recice joj se da udje na koja god hoce vrata dženeta.

Zena muslimanka mora se razvesti od covjeka koji ne postuje Gospodara i njegove naredbe pr.ne klanja on,tuce zenu ,kocka,vrsi blud e cuj ovo blud ako zena brani muzu da ide zenama a on i de i ona pogine na putu tom od njega ona je sehid.

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#176 Post Postao/la beba80 »

vidovita_dzemila je napisao/la:
ako zena brani muzu da ide zenama a on i de i ona pogine na putu tom od njega ona je sehid.
[Happy.gif] odlično


kad žena zatraži razvod od muža kako se razvedu, koji je postupak
Razvod je naveden u hadisima kao Gospodaru naj mrze a dozvoljeno djelo.Za razvod braka trebaju postojati opravdani razlozi.Prije razvoda ako bracni drugovi ne mogu da se dogovore oko neceg a prvenstveno Gospodar naredjuje da privatnost ostaje u kuči bracnih drugova.Ukoliko nije moguce onda se formira iz njene kuce neko i iz njegove kuce delegacija koja proba rijesit slucaj i brak zadrzati a problem im rijesiti poslije toga ako ne uspije ni to razvod je jednostavan ode se u opcinu i podnese neko od njih razvod a sto se tice vjerskog razvoda to tacno ne znam al moje misljenje je da se obrati imamu jer on prilikom sklapanja braka navede vjencani dar ako te to interesuje i on imam je kao kadija odnosno sudija ,mada ja nisam do sad vidio muza i zenu koji su se vjerski vjencali da su se razveli.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#177 Post Postao/la mrki62 »

mada ja nisam do sad vidio muza i zenu koji su se vjerski vjencali da su se razveli.
Jer nije ni moguće .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: znatiželjni bujrum sa pitanjima koja vas interesuju islam

#178 Post Postao/la im_ex »

beba80 je napisao/la:sto se tice vjerskog razvoda to tacno ne znam al moje misljenje je da se obrati imamu jer on prilikom sklapanja braka navede vjencani dar ako te to interesuje i on imam je kao kadija odnosno sudija ,mada ja nisam do sad vidio muza i zenu koji su se vjerski vjencali da su se razveli
.
Doduse, ni sama ne znam za bracne parove koji su se razveli kao vjerski vjencani.
Proceduru i sama zamisljam kao i ti, a uz prisustvo svjedoka, tad vjencanih kumova. Ako je pak neko od kumova mrtav, a onda uz odgovarajucu dopunu ist/og/e

Samo ... hmm ... navodi na razmisljanje; zamisljam tako jedan par koji se opcinski razveo a serijetski nije, partneri su vremenom usli u nove bracne zajednice. Ulaskom u novu bracnu zajednicu, znaci, NE SMIJU se ponovo serijetski vjencati, sto dalje znaci da ce na Drugom svijetu biti uz osobu s kojom su vjerski vjencani (kolko znam, vjersko vjencanje je od vece vaznosti od opcinskog) iako je ta osoba posve prestala biti voljena. Razmisljam logicki i gle, i ima tu vidne logike.
Rado bih cula i vasa misljenja o tome.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori